Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rezultatele estimate ale referendumului


Recommended Posts

Vin cu un mic exemplu care cred ca reflecta imaginea per ansamblu a societatii din Romania (includ si romanii din diaspora). Sotul meu lucreaza intr-o institutie internationala, unde sunt pe putin alti 25 de romani. Exista si un club al acestora. Ce face acest club? Nimic! Satui sa tot auzim despre Romania lucruri urate, am venit cu o propunere. Hai sa promovam imaginea "in bine" a Romaniei printre colegii de serviciu de alte natii. Sa intocmim niste brosuri, sa organizam expozitii foto, expuneri, etc. Raspunsurile au venit prompte. Eu am copii, nu am timp, am alte probleme etc, altii sunt prea preocupati sa se concureze unii pe altii. Concluzia!? Nici un amator! Ca urmare am rasuflat si eu usurata ca nu sunt nevoita sa ma leg la cap fara sa ma doara. E mai usor sa vorbim decat sa ne implicam! Lipsa la vot nu inseamna sanctionare ci nepasare. Pentru Nela - nota 10 cu felicitari din partea mea! Dialu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns
dialu imi permit sa te contrazic...nu masura pe toti cu aceiasi masura..iti pun un citat dintr-un mail primit de la un coleg francez care a fost prima data in RO saptamana trecuta... "It was great to see all of you last week. Thanks for the logistics support and the great atmosphere. See you next time, hopefully. Keep in touch. François" despre tara a avut numai cuvinte frumoase ... parere personala Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul asta chiar m-a calcat pe nervi: "Dar problema e ce facem noi pentru viitorul copiilor nostrii (a Romaniei)? Stam si barfim pe la colturi sau pe forum?! Care dintre noi a luat cu adevarat atitudine, care s-a facut intr-adevar auzit? Situatia din tara se datoreaza noua tuturor. In Romania nu sunt numai cohorte de tigani, handicapati si mizerii. Dar este foarte probabil ca este interesul unora in a promova numai aceasta fata a Romaniei. Revin la intrebarea de inceput. Ce facem noi pentru un viitor mai bun in Romania? De criticat si aruncat cu injurii e foarte simplu! Haideti cu idei constructive, hadeti sa punem umar la umar sa facem ceva pentru binele copiilor nostrii! Sau ramanem la stadiul mai facil, sus mentionat, ne lamentam si tragem in jug mai departe? Poate cineva isi mai aduce aminte de Hora Unirii... " hai sa dam mana cu mana...unde-s doi puterea creste... Dialu " Adica unii stau bine mersi la adapost dupa gard dar au tupeul sa ne dea sfaturi practice de genul: "...de criticat si aruncat cu injurii e foarte simplu! Haideti cu idei constructive, hadeti sa punem umar la umar sa facem ceva pentru binele copiilor nostrii! Sau ramanem la stadiul mai facil, sus mentionat, ne lamentam si tragem in jug mai departe? Poate cineva isi mai aduce aminte de Hora Unirii... " hai sa dam mana cu mana...unde-s doi puterea creste..." Dar voi aia de "dincolo" (din fericire numai unii) cum va spetitzi sa ajutatzi tzara? Noi macar incercam cate ceva pe campul de lupta in timp ce voi.... unii ne datzi sfaturi prietenesti. Multzumim! Asta imi aduce aminte de o anume fabula a carei morala e legata de ce scriam mai sus. Nu vreau sa supar pe nimeni... dar m-a revoltat stilul asta: sa tragem impreuna la jug dar noi sa stam in carutza si sa va dam niste sfaturi. Nu se face asa ceva! Scuze dar eu ma simt aiurea sa citesc aceste sfaturi. Mi-am propus sa nu mai rastalmacesc ce spun altzii dar daca vretzi sa punem umarul, haidetzi alaturi de noi la jug... nu in carutza cu bunatatzi. Suna a batjocura! Nu vreau sa para un atac la persoana ci mai degraba la o anume atitudine a unora. Scuze inca o data pentru cuvintele taioase. Radu Tudorica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Radu, te superi degeaba pe Dialu care a si exemplificat ce dorea sa spuna, citeste ultimul mesaj de pe pagina doi, ala in rosu ;) si propunerea sa gasim solutii la probleme nu mi se pare asa inspaimantatoare. tocmai, ca diaspora n-are loc decat in caruta, cu sfaturi si modele, eventual cu fonduri si business, dar munca tot romanului ramas acasa ii revine. cel putin asa am inteles eu mesajul. decodifica-l si tu si spune-mi mai clar ce te-a suparat, ca eu nu inteleg chemarea ta la arme "haideti alaturi de noi la jug": ce vrei sa spui? sa ne intoarcem acasa? si sa infruntam, te pomenesti, aceeasi atitudine de pe net "ce ba, te crezi mai dastept ca mine?". Iti marturisesc sincer indoiala mea ca vei auzi prea multa vaicareala de la un diasporean. "dincolo" e mentalitatea asta de a pune mana la munca si de a rezolva o problema in mod decent, cu respect si onestitate pentru ceilalti, pentru echipa, pentru client, pentru cine vrei tu...si normal ca romanul migrator s-a molipsit de atitudinea asta, nu i-o lua in nume de rau, poate n-ar fi asa mare scofala daca am incepe sa invatam unii de la altii si sa lasam orgoliile la o parte, ca nu ne tin de foame si nici dorul nu-l inlocuiesc ;) cordial, ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
draga Radu - te rog sa nu uiti ca o parte insemnata a banilor care intra in Romania - sunt contributia diasporei pentru familiile lor ramase in Romania. Nu cred ca exista o persoana in Romania care nu are in familie pe cineva plecat. Desi nu putem ajuta mase mari de oameni - familiile noastre beneficiaza de un ajutor substantial. Disporezii ma pot contrazice daca nu am dreptate. daca toti s-ar intoarce... la ce ar folosi cresterea numarului saracilor? asta ca detaliu. [flo] Pentru parinti... despre copii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o atitudine tipic romaneasca sa spurcam pe cel care indrazneste sa aiba alta opinie decat noi. Nici eu nu sunt de acord cu toate modificarile preconizate ale Constitutiei si am ales sa merg la vot si sa votez un "NU" hotarat, tocmai pentru a nu lasa loc de manevra cu ceea ce ar fi trebuit sa fie votul meu. Atitudine civilizata, simt civic, societate civila, haida deh. Astea nu se garanteaza printr-un text sau altul de lege, fie ea si Constitutie. Asta se invata de mic, generatie dupa generatie. Sper ca macar copii nostri ai celor de pe DC vor deprinde aceste "aptitudini" si le vor transmite mai departe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu am urmarit foarte atent dezbaterile despre constitutie, dar o intrebare nu-mi da pace in acest context: - in general modificarile aduse constitutiei fac o "constitutie mai buna" decit cea din 91' ( asta este parerea generala, a tuturor partidelor etc, evident pot exista si pareri opuse :) ) - cei ce conduc romania astazi ar fi in stare sa o vinda si pe mama pentru destui de putini dolari (si aici pot exista pareri opuse, dar ma indoiesc ca de la oameni sanatosi la cap :) ) deci daca modificarile sint ok, iar clasa politica niste jigodii, de ce naiba au dorit atit de mult sa se voteze constitutia?!? Al.. PS am gasit raspunsul, pare logic, mai trebuie sa-l documentez, sint insa curios daca si-a mai pus cineva aceasta intrebare si care este raspunsul?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by radu_tud Scuze dar eu ma simt aiurea sa citesc aceste sfaturi.
atunci ignora-l, e chiar atat de greu???? si de ce ma rog, "din fericire" doar unii sunt plecati? Ai idee cati bani intra in tara de la "repatriati", sau cum a spus si Mirela, de la cei plecati catre familiile lor? Nu vreau sa ni se ridice statuie dar mai documenteaza-te inainte de a arunca cu piatra. Sunt putini cei care au plecat si au trait pe roze inca din primul moment asa ca hai sa ne vedem de constitutie ca despre asta se discuta aici si sa lasam comentariile "binevoitoare" pt alta ocazie, cat mai indepartata in timp. Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by al_bundy
nu am urmarit foarte atent dezbaterile despre constitutie, dar o intrebare nu-mi da pace in acest context: - in general modificarile aduse constitutiei fac o "constitutie mai buna" decit cea din 91' ( asta este parerea generala, a tuturor partidelor etc, evident pot exista si pareri opuse :) ) - cei ce conduc romania astazi ar fi in stare sa o vinda si pe mama pentru destui de putini dolari (si aici pot exista pareri opuse, dar ma indoiesc ca de la oameni sanatosi la cap :) ) deci daca modificarile sint ok, iar clasa politica niste jigodii, de ce naiba au dorit atit de mult sa se voteze constitutia?!? Al.. PS am gasit raspunsul, pare logic, mai trebuie sa-l documentez, sint insa curios daca si-a mai pus cineva aceasta intrebare si care este raspunsul?
Eu mi-am pus aceasta intrebare, agasata de tonul imperativ "votati constitutia!". Ma agasa! Parca imi punea cineva pistolul la tampla, asa ma simteam. Mi se parea cel mai brutal atac la adresa bunului simt! Si, sunt singura, nu sunt singura care si-a pus aceasta intrebare. Raspunsul il vei gasi si singur, daca citesti cu atentie modificarile. Este o maaaareeee porcarie. Parerea mea! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...