Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici ian-feb 2004 (13)


vilma

Recommended Posts

Buna dimineata burticute, Raspund si eu la subiectul zilei de ieri - carnetelu de gravida - la fel de inexistent ca la multe dintre noi. Eu la dr. de familie nu am fost pana acum deloc, imi scrie numai d-ra in fisa de la policlinica rezultatul controlului (col, greutate, tensiune) si al eventualelor analize/eco (rezultatele raman la mine). La dr. de familie pentru ce trebuie sa mergem - numai ca ne ne transcrie eventualele retete sau mai are si alt rol (am citit pe undeva ca numai el poate da prenatalul? - mi s-ar parea aiurea deoarece dra. gineco cred ca e mai avizata...) Lidia - m-ai cam speriat cu "avand in vedere ca am cerclaj, deci nu stie stie niciodata ce se poate intampla" - eu am inteles ca daca stau cumintica si iau bulinutete pot duce sarcina la termen - adica ce s-ar putea intampla? Astazi m-am masurat si am descoperit ca imi pastrez proportiile 102-92-102[:D] - voi cat de mari aveti burticile? Si am mai pus si 10 kg pana acum (la inaltime de 1.68) - sper sa mai pun maxim 6 pana la sfarsit. In rest vremea este mizera, cei de la serviciu mi-au adus deja calculatorul acasa si bineinteles de lucru, distractie mare cu tastatura pe burtica atunci cand misca bebita, reprosuri [bang]atunci cand mai gresesc ceva (de parca ei nu stiu ca gravidutzelor li se dezvolta acest "talent")...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
'Neata, burticutze! He, he, frumoasa zi! Ei...a inceput sa si ploua...nu s-a intamplat demult...dupa atata arsita, era cazul![:D][:D][:D] Am tras cu ochiul pe la alte subiecte si iata ce am gasit: "Buna, numele meu este Carmen, sunt in 39 de saptamani si acum vin de la medicul care m-a urmarit pe parcursul sarcinii, si care mi-a dat niste vesti pe care eu le consider revoltatoare. Precizez ca eu locuiesc in Timisoara si voi naste la maternitatea Odobescu. Deci, s-a primit in maternitate o circulara (cica ar fi o lege votata) care iti impune sa nasti cu medicul care e de garda. In caz contrar, daca soliciti sa te asiste un alt medic decat cel de garda, se considera ca ti se acorda asistenta medicala privata si te pun sa platesti 50 de euro pentru nasterea normala si 150 pentru cezariana! Pai si atunci pentru ce mai platim contributia la asigurarile de sanatate? Ca eu stiam ca ai dreptul sa-ti alegi medicul curant. Sau poate gresesc eu... Oricum, daca a mai auzit cineva ceva in sensul acesta, postati pareri si sfaturi pentru a nu intra pe mana oricui la internare .... " Ce parere aveti? Ca eu nu am auzit pana acum nimic!!! FAbi, asha ar fi normal sa se intample si la noi, insa spuneam mai devreme, mai e mult pana departe! Si ca sa poti trai (pardon, supravietui) in lumea asta a noastra, ori esti in permanenta un revoltat, un neintzeles, ori incerci sa traiesti cu toate neajunsurile si sa-ti gasesti implinirile si bucuriile aproape de tine! Adriana, exista si partea placuta a statului acasa, si anume odihna, insa intr-adevar, e bine sa faci miscare...Dar te rooog, nu chiar acum, mai lasa sa treaca ploaia asta nenorocita![:D] Eu vin zilnic la serviciu, si nu sunt singura, si ce folos? Ajung super obosita acasa, puiutzul e si el agitat si in momentelel in care ma linistesc isi incepe el "meciurile"...Dimineata ma trezesc f. greu, cu dureri de stomac-ficat si pe unde ma mai loveste puiutzul ca deh', il deranjez... Cum spuneam, TOTUL E ROZ!!! Acum eu imi fac curaj singura! In rest vesela ca de obicei si nu am de gand sa-mi schimb starea prea rau! Pupicei pe buricutze, Ra(sapt. 27)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am apasat pe ceva si s-a postat subiectul.... Mai doream sa le spun celor care sufera de constipatie despre combinatia unei colege care a dat si la mine rezultate: 2 fructe de kiwi taiate maruntel amestecate cu iaurt (cam o cana). Eu nu am in general probleme decat atunci cand plec de acasa (in vacante). Va pup pe toate si va doresc sa miste bb-i cat mai mult, poate asa ne inseninam si uitam de vremea de afara. Didi[gravi]si bbita (24 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, dragi burtici! Iata-ma-s prezenta din nou! Abia asteptam sa ajung la servici, ca acasa nu am mai avut timp sa intru pe Internet. Am citit pe nerasuflate cele 3-4 pagini pe care voi, harnicute, le-ati scris. Va pup pe toate si imi pare rau ca nu pot sa va salut pe fiecare in parte si sa va scriu cateva vorbe, ca nu tin minte!! (azi facem 26 sapt.) Ce mi-am zis: daca tot stau acasa, hai sa zugravesc baia! Si asa am facut (bineinteles cu ajutoare calificate, care, culmea, au fost disponibile). Si uite-asa m-am facut cu baia curata (de la A la Z), adica am dat cu vopsea lavabila tavanul si portiunea dintre tavan si faianta, ca se facuse urata. Printe altele, am facut si un pic curat si mancare (supita de legume pasate, cu crutoane si smantana; ficat de pui inabusit, cu mujdei, clatite etc.). Iar aseara m-am trezit si cu ai mei parinti care mi-au mai adus niste lucrusoare dragute de tot pentru bebe (de la nepotica mea de 2,9 ani, fetita fratelui meu). Bebe m-a bumbacit zdravan zilele astea (da cu piciorusele undeva jos, de am senzatia ca vrea sa iasa pe acolo; voi ati patit asa?), dar mami nu mai poate de dragul lui. Intr-una din seri, stand pe canapea la TV, s-a jucat atat de frumos, ca burtica lu' mami o lua cand la stanga, cand la dreapta, cand sus, cand jos!! Tin neaparat sa ma consult cu voi in privinta vaccinului antigripal. Si eu am auzit ca urmeaza o epidemie de gripa destul de urata. Sotul meu a facut vaccinul si ma tot pistoneaza sa aflu daca eu trebuie sa-l fac ori nu. La dr. (la Elias) ma duc probabil luni dimineata si atunci o sa aflu si parerea ei. Dar am citit si pe alte site-uri si in carti si reviste ca este recomandat si gravidelor si ca nu are nici un fel de consecinte nedorite (doar a doua zi dupa injectare, organismul reactioneaza ca la gripa, o singura zi). N-am prea rezolvat problema cu constipatia, dar incerc sa beau cat mai multe lichide si sa mananc fructe. La mine Activia nu a avut efect (multumiri pentru sfaturile de la voi, pe tema asta). De doua seri am inceput sa beau lapte caldut cu miere. In alta ordine de idei, n-ati vrea sa mergem si la un spectacol? Nu am vazut "Take, Ianke si Cadar" la National si vreau sa-l vad neaparat. Sau orice alta piesa ori film. Asta, asa, pe viitor. Va pupicesc mult si intru mai tarziu sa citesc ce ati mai scris si sa va scriu ce-mi mai bubuie mintea mea de [gravi] in sapt.26. Lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, O sa vorbesc si eu cu dr. mea de familie si cu dr. ginecolog in legatura cu vaccinul antigripal. Eu am insa antecedente f. neplacute de la un astfel de vaccin: acum trei ani mi-am facut unul si apoi am fost racita tot timpul anului, luna de luna cu rosu in gat de eram de-a dreptul disperata. Am bagat tone de antibiotice in mine. Pe calduri de 38 de grade eu eram racita, cu nasul infundat mereu. Deci am mari rezerve fata de a-l face. Fiecare organism probabil reactioneaza diferit. Nu stiu ce sa zic. Adriana [gravi]in 25 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi burtici, Iata ca vremea asta rea nu ne lasa in pace!!! Uffff, ce ma trage la somn... Era intuneric cand am plecat de acasa (pe la 7 si 10'). dar lasa ca se schimba ora in week-end si va fi lumina dimineata si intuneric dupa-amiaza cand ma intorc acasa, adica tot nasol...dar asta e!!!!! Bebitul meu este tare mare dansator si mai nou, burtica mi-a transformat-o in sac de box, dar nu ma deranjeaza, ba chiar ma distreaza. Fetelor, sunt bucuroasa fiindca azi termin cu operatiunea "zugravitul", mai ramane curatenia de dupa, dar asta nu o fac eu, asa ca .......pot spune ca am scapat. Eu personal, n-as crede prostia aia cu nasterea obligatorie cu medicul de garda, dar mai stiti?!?! Va pupacesc si astept noi vesti, Andra-[gravi]in sapt 27 & bebe baietel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele din Cluj: help! Am o prietena buna, medic stomatolog, care trebuie sa-si dea rezidentiatul tocmai la Cluj, in perioada 22-23 noiembrie. Va rog mult, ma puteti ajuta sa-i gasesc cazare pentru o noapte??? La hoteluri sunt preturi exorbitante si fata nu vrea decat o singura noapte sa stea (e toata plina de emotii). Eventual, la o mamica de-a voastra, matusa, bunica etc. si totul contra cost! Va rugam mult de tot. Va pupam si asteptam un raspuns de la voi. Lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, Ce e cu noi astazi? Doar 10 mesaje pana acum?[V] Cred ca de vina este vremea de afara care probabil ne-a pleostit pe toate. Andruska este acasa azi cu baietii ei dragalasi, Andrei si Matei. E in ziua ei libera si mi-a spus ca are de gand sa se odihneasca [cool]. Ramonica, multumesc pt. sfaturi. Sa stii ca chiar o sa te ascult si nu o sa ies pe ploaia asta afara. E asa de urat [:(!]. O sa stau in casa la caldurica si cred ca o sa si dorm putin. Andra, felicitari pt. zugraveala[berica]. Ai grija la curentul care bate prin casa in astfel de situatii, stii tu, usi si geamuri deschise. Si pe mine ma bate gandul sa aduc pe cineva sa-mi spele geamurile. Mie mi-ar fi imposibil acum, mai ales la balcoane. Dar astept intai sa se opreasca ploile si apoi o sa vad ce fac. Fetelor, am vorbit ieri cu o vecina a unei prietene care are o fetita de 1 an si ceva si care mi-a zis ca un carut cu landou il folosesti maxim un an, ca apoi bb nu mai vrea sa stea in el si-ti trebuie un carut sport, din acela care se strange ca o umbrela si care este si mai comod. Am cam ramas cu gura cascata. Pai, ma gandesc si eu economic, sa dau de la 6 milioane in sus pe un carut pe care la un an il dau de-o parte mi se pare prea mult. Deja ma gendesc la unul cat mai ieftin si pe care sa nu-l regret peste un an cand va trebui sa-l arunc ca s-a rupt. Nu stiu, voi ce parere aveti? Hadeti, poate va vine cheful de palavrageala! Pupici pe burtici. Adriana [gravi]in 25 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, mai Adi! Si-asa preturile pentru bebelushenii (carucior, marsupiu, patuc, hainute, lenjerie de pat, cosmetice, biberoane, jucarioare, prosoape, paturici si altele) sunt ingrozitor de mari, daca stai sa te gandesti ca nu le intrebuintezi prea mult timp. Apropos de biberoane: si voi veti lua tot de la Nuk? Sau de la Chicco ori alte marci? Eu am auzit ca Nuk sunt cele mai bune (au in Carrefour); la fel si tetinele si suzeta [bibe](de silicon) tot marca asta o sa cumpar. Mai, fetelor, am un chef de cumparaturi pentru bebicu meu de nu ma pot stapani! Sa vedeti ce obicei am capat: sambata dimineata, la cafeaua mea fara cofeina pe care o sorb tacticos din cana mea preferata, intocmesc listute de cumparaturi pentru bebic; intotdeauna o iau de la capat, fac calcule, le impart pe categorii, ce mai, manie curata! Cred ca am scris un caiet interg pana acum. Pupici. Haideti sa mai palavragim, ca azi nu prea am mare lucu de facut la birou. Lia [gravi] 26
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia ...momentan nu am nici o idee, dar da-mi cateva zile sa vad daca pot gasi ceva si te anunt.......ai mei parinti nu locuiesc in Cluj, deci mi-e greu sa ma gandesc acum la o solutie. Cu drag as primi-o la mine dar noi pt noiembrie suntem programati la varuit, refaiantat baie si alte chestii din astea, daca terminam pana atunci cu drag o primesc. Pupici, Ioana si bb Darius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...