Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici ian-feb 2004 (13)


vilma

Recommended Posts

Buna seara burticutzelor Anabordea uite adresa mea de mail anitacocu@hotmail.com astept cu nerabdare[pofta] reteta de zacusca. Georgy ce coincidentza si eu am visat aseara ca am un baietel oare ce o insemna chiar o sa nastem baietzei si nu fetitze? Gravidutzelor daca aveti timp duceti-va sa vedeti American Weding o sa lesinati de ras va garantez........Mama masurat si eu in talie 110cm iar de kg nu mai vorbesc am pus 16kg[grasa] sunt curioasa luna asta cate kg iau ca luna trecuta am luat 3kg dar avand in vedere ca am inceput sa ma duc la sala si nu mai mananc noaptea(cred ca din cauza asta am pus asa de mult)sper sa iau doar un 1kg. Va pupicesc [pup]si va doresc o seara placuta anita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu nu pot sa va spun decat buna seara...ca buna dimineta nu reusesc...ptr. ca nu ma descurc cu timpul la servicu... deci va scriu de obicei de acasa sera sau noaptea - am obiceiul sa dorm o ora, poate si mai mult dupa ce vin de la serv adica pe la 18-19 si apoi ma culc pe la 12:30-1:30...probabil un obicei cat se poate de prost! Ramona, Alina multumesc mult ptr. poze si tie Andra ptr. tabel! Mai dar sunteti niste frumoase si aveti burtici maricele... m-am mai linistit ca aveam impresia ca mea este cea mai mare! Apropo de masuratori, voi cum va masurati? ce intelegeti prin talie? - foata talie? dr. mea de fam ma masoara peste solduri si peste burta cam in zona unde este buricul( poate chiar 1 cm mai jos) - eu oricum acolo am burta cea mai bombata... si am 108 cm dar daca masor fosta talie(mijlocul) am numai 94...dar poate ca depinde de constructie ca eu am bazinul mai lat si daca bb are loc mai mult acolo..acolo este mai umflat!...iar uterul a ajuns cam la nivelul coastelor! la ultimul eco bb statea cu capul in zona stomacului si cu picioarele in zona ovarului stang... Mersi Cris ptr. incurajari..da, sa sti ca m-am mai resemnat cu cezariana..asta este...parca intr-un fel sunt mai linistita..atat ca pe moment , cand am aflat m-am desumflat f tare! Ce fericite sunteti cele care nu aveti probleme cu constipatia...eu am probleme de prin sapt 14...si desi mananc fructe si beau cate 2 cani de lapte o data, nu merge nici cum...asa ca ajung ca la o sapt sau cand nu mai rezist, sa folosesc cate un supozitor cu glicerina... si am oroare de supoazitoare, mai ales de cand aprope ca nu mai pot merge de la durerea de picior decat cu supozitor de diclofenac..mai nou zilnic... si nu stiu daca o tin tot asa este in regula... Am o rugaminte... va uitai in caitele voastre de gravidute si imi spuneti si mie ce scrie la voi despre placenta?...ca mie dr. ginecolog imi spune si se sraduieste iar - o ora, sa ma convinga ca totul e ok ( asta ca sa nu ma mai streses) si apoi cand merg acasa ma trezesc ca scrie in caiet,in continuare, tot ,,risc de avort''.... imi venea sa-l sun iar, dar am zis ca nu are rost sa ma mai agit ca probabil o fi scris asta asa ca masura de precautie... dar, acum a scris altfel acolo la placenta.... daca pana acum a scris placenta anterioara tip I gr. 0 acum a scris placenta anterioara tip II, gr.I... deci la voi cum scrie? ( o fi vorba de imbatranirea placentei, o fi normal? sau ce o fi?) !!! Va rog frumos, nu ma uitati cu rugamintea asta... (mie mi-a scris asta la aproape 25 de sapt.) Pupici, Helen - 25 spat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, Facem greva! Vrem si noi poze! Adresa :georgy_roro@yahoo.com Nu ne baga nimeni in seama? Astazi am fost la dr., si mi-a spus ca nu voi mai face nici o echo pana in sapt. 36! Vreau sa-l mai vad si au pe bb, ca de simtit...mama ce-l mai simtim (eu si tati)! Cand este mai puturos si nu se trezeste o data cu mine, ii simt fantastic de tare lipsa! Voi il simtiti? Acum cred ca a capatat forte noi si face box, sau joaca fotbal la mine in burtica! Parca am un peste urias acolo! La voi cum este? Pupici, Georgy (28 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, ma refeream la carnetul de maternitate ... sau agenda ori carnetelul in care la fiecare consultatie medicul ginecolog scrie dimensiunile lui bb si alte explicatii plus diagnosticul..tot in el si med de fam scrie in fiecare luna tensiunea arteriala, greutatea. circumferinta abdominala etc ( cel putin in cazul meu asa arata carnetul).... tu nu ai asa ceva? ma gandesc ca pe o singura foaie nu incap consultatiile din 9 luni de sarcina? .... dar indiferent daca se practica sau nu metoda cu carmetul de gravida, ma gandesc ca undeva trebuie sa ai scrise datele de la fiecare ecografie facuta... Altfel, tu ce mai faci? cum te simti?(nu ai mai scris de mult despre tine - sper ca nu am omis eu) te pup, Helen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara/dimineata... depinde pe unde sunteti.... Eu sunt OK.... super-ocupata la servici, mai lucrez si acasa, teme de facut cu magarusul cel mare care este in clasa a 2-a....sa nu uit: va multumesc pentru urari.... V-am spus ca am primit cadou un diaper bag? Cele din america de nord stiu ce este.... un fel de geanta in care cari scutecele lui bebe cand pleci la plimbare + o gramada de alte nimicuri necesare lui bebe.... ceva la genul http://www.epinions.com/pr-Diaper_Bags-Graco_Katherine_Saratoga_Diaper_Bag/display_~full_specs#.... In rest: dans/aerobic/stertching si alte asemenea la mami in burta.... ca uneori satu si ma uit ca prostu'n targ cum se misca burta! Daca vreti sa vedeti cum aratam acum 1 luna http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=155&cid=626 PS: vreau si eu sa va vad.... lidiaro1@yahoo.ca Va pup.... Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat. Lidia mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 24 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Mie mi s-au potolit arsurile cu o cana de lapte cald.Cind am fost putin racita si am mincat lamiie n-am putu dormi o noapte intreaga pentru ca imi era rau. Cred ca la fiecare organism e valabil altceva. Cele care sint constipate pot incerca urmatoarea chestie: sa puna intr-un pahar cu apa 6-7 smochine seara si sa le manince dimineata pe stomacul gol, apoi sa bea si apa. Andruska, nu am primit tabelul. te rog sa incerci sa-l mai trimiti o data. adresa mea este a_zota@yahoo.com o zi buna va doresc anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, dragi burtici! Ce mai faceti voi si colocatarii vostri? Noi suntem si azi zburdalnici si facem burtica sa tresara din cand in cand. Apropo de discutia de ieri referitoare la scaunele din tramvaie si metrou, sa va spun ce am patit ieri.Vine metroul relativ gol, vaz eu un scaun gol si ma indrept catre el. In drum, ma impunge cu umbrela o "doamna bine" care vrea sa ma dea din calea ei. Am ajuns la scaun, m-am asezat si vine sa ma ridice spunandu-mi ca ea e mai in varsta. Ii spun ca sunt gravida si de-aia m-am asezat, la care ea replica: " Si ce, nasti acum?"....Am stat in continuare pe scaun si am lasat-o sa vorbeasca singura. Deci,........fara comentarii, nu? Va pupacesc si astept vesti de la voi, Andra-[gravi]in 26 de saptamani & bebe baietel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor ce imi faceti voi mie- chiar asa sa ma virusati, sa nu pot face nimic pana nu intru sa vad ce faceti ? 'Neata si o zi minunat de minunata si armonioasa si linistita si plina de bucurii si tot ce este mai frumos !!!! Georgy si Lidia, tocmai v-am trimis pozele - sper sa le primiti si s ale puteti deschide. Imi spuneti si vi le mai trimit o data daca nu reusiti. Helen - mie mi-a spus la echo - 19 sapt si 6 zile aveam cand am facut-o, ca placenta este de gr II si maturata. Tot ce mi-a spus este ca este normala ptr perioada de sarcina in care sunt. Lidia, tu cum ai pus poza ta cu burtica in album ? Eu nu ma pricep deloc si as vrea sa postez si eu o poza... Sunteti tare frumosi, tu cu Mitzi al tau...pacat ca bluzita pe care o porti este neagra si nu prea se destinge conturul, insa noi stim cine este acolo, nu ? [bis] Noi miscam de zor -aproape tot timpul, mai nou si noaptea, dar mami doarme ptr ca este f obosita [nani] Parca nici pipi nu mai facem asa de des...nici nu mai bem aproape nimic cu vreo 2 ore inainte de nani, cu toate ca parca as bea apa tot timpul- si chiar beau [olala] Fetele care sufera de constipatie: ganditi-va daca beti indeajuns de multe lichide. Mie dr mi-a spus sa beau 3 litri/zi [inec] de m-am gandit ca vrea sa ma innece ?! insa reusesc sa beau cam 2.5 l/zi (adunate toate: ceaiuri/lapte/apa/cafelutza/ciorbitza,etc) si INCA nu sufar de constipatie [consti] Slava Domnului. Alte remedii care stiu ca functioneaza (eu din consitutie - nu cea ptr care s-a facut reforma [hop])- sufar de constipatie): un pahar de apa calduta, cat suporta fiecare bauta dimineata pe stomacul gol, INGHITITURA cu INGHITITURA; o lgta de miere tot pe stomacul gol; compot de prune uscate/pere + multe legume/fructe crude, cat mai multe....asa ca... sper sa va reglati tractul digestiv ca stiu ce nasol este. Maine vom sta acasa[cool] si abia astept !!! Apropos de intrebarea Adrianei, referitoare la Scuffy - este bine (am primit un PM de la ea astazi), sanatoasa si ea si bb, o sa vina parintii ei in State - momentan doar tatal ei, ea spera si mama. Nu a mai intrat pe forum ptr ca nu a avut dispozitie, insa important este ca totul este in regula cu ea si cu bb. Cum mai aflu stiri despre ea, va spun, OK ? Listuta, sa o mai updatam: Tin@ - Dr. Rusa Ion - Sp. Jud. Constanta - 25-30 dec. 2003 Dienuca - Dr. Marica - Sp. Filantropia Roxana(Zazzie78) - sp. Giulesti - 6 ian. 2004 Layla – 6-8 ian. 2004- - baietel Georgy - 08 ian. 2004 Scuffy - Texas - 09 ian. 2004 Micky24 - Germany - 09 ian. 2004 Diana_b - Dr. Ion Ionut - Sp. Giulesti - 11 ian. 2004 - Mircea Ane2 – Cipru – 20 ian. 2004 - Rachela Alexia Felicia(Calibra) - Sp. Rm. Valcea - 21 ian. 2004 - Bianca Lavv - dr.Anca Patrascu - sp.Filantropia (Craiova) - 18 ian. 2004 -Alexandru Lala26 - dr. Casian - Sp. Elena Doamna(Iasi) - 18 ian. 2004 Ioana_Maxim - Dr. Anca - Sp. Municipal - 20 ian. 2004 Tonny - Sp. Jud. Constanta - 24 ian. 2004 Misa -dr. Merticaru Ilie, Spitalul Sf. Ioan cel Nou (Suceava). DNP-27.01.2004, al doilea bb IrinaSisu - 15-24 ian. 2004 Andra 28 - Dr. Marcel Moisa - Sp. Giulesti - 28 ian. 2004 Ioana77 – Prof. Ancar – Sp. Pantelimon – 29 ian. 2004, gemenii "Arturicii" Crisnemes (Cristina) - Dr. Micu Romeo - Clinica Ginecologie I (Cluj) – 30 ian. 2004 RA - Dr. Louis Mendez - Sp. Universitar - 30 ian. 2004 Coryydo - Dr. Mihu Dan - Sp. Stanca (Cluj) - 02 feb. 2004 - Bogdan TatianaG – Dr. Fulga Florescu – Sp. Stanca (Cluj) Lia 70 - 1-10 feb. 2004, Spit Elias, Dr. Cristian (?) Mommy - dr.Monica Dunarintu - Maternitatea Bucur - 1-10 feb.2004 Lidia - dr. J. Barrett, Women's College, Toronto - 06 feb. 2004 - al doilea bb Helen - dr. Rolea George - Sighisoara - 05 feb. 2004 Andruska - Dr. Badea Iulian - Sp. Universitar - 1-7 feb. 2004, Matei, al doilea bb Ad Risnov - Dr. Paris Florentina – Sp. Filantropia - 7-10 feb. 2004 - Rares Ioan Elena I.- Iasi -10 (11) februarie 2004. IoanaCo - Dr. Fulga Florescu -Cluj Napoca, Spitalul Dominic Stanca - 12 februarie 2004 Fabi - Franta - 14 feb. 2004, al doilea bb Misilicu – Japonia(?) - 22 feb. 2004 - baietel Ana - dr Lemnete - Sp. Polizu - 24 feb.2004 - baiat DanaEma - State - 18.02.2004 - fetita Ibolya29 - DPN 20.01.2004, Dr. Nanu H, Cluj Didi - DPN 12.02.2004 Adlemi - 16-19.02.2004, Spit. Pantelimon, Prof. Ancar Ca sa vedeti ce modificari am facut la grup [grup] Va pupacim pe toate, ca am senzatia ca am umplut o pagina numai noi cu mesajul acesta [fuga] asa ca....va astept AICI, APROAPE de sufletul meu...noi ascultam NICOLA cu ultimul ei hit...si dansam pe scaun [disco] FETELOR, noi mai avem printre noi sarbatorite pana in ianuarie (inclusiv) ? Andra, tu esti pe 3.12 nu ? Altcineva cine se mai aniverseaza ? Parca si Misa ? Andra cu burtica de 25 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...