Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici ian-feb 2004 (13)


vilma

Recommended Posts

Lidia, vazut poza, ce mai, esti mamica mai-mai... Multumim de sfaturi, cum bine stii, cate bordeie, atatea obiceie...Plus ca nu toate suntem la fel, reactionam in mod diferit atat noi, cat si bb-ii nostrii la diversele "stimulente" exterioare...Insa un lucru e clar: in medicina romaneasca este loc de mult mai multa informare, de mult mai multa dotare, de mult mai mult profesionalism si omenie ca sa putem si noi sa spunem ca ne situam la niste standarde nu neaparat europene sau occidentale, ci macar decente, in care pacienta sa se simta in siguranta, dpdv diagnostice, prescriptii medicale, tratamente sau chiar interventii chirurgicale! Si mai e un lucru la fel de clar: se poate gresi, dpdv act medical,nu numai in Romania, cat si "afara". Din pacate! Difera doar frecventa greselilor precum si sanctiunile aplicate celui ce le-a savarsit! Sfaturi dam cu toate, majoritatea sunt foarte bune, insa tot ceea ce-ti dicteaza tie ratiunea si instinctul vei face pana la urma... Interesanta treaba cu steroizii! Si sunt convinsa ca e a naibii' de documentata si de pusa la punct administrarea lor in sarcina...Dar revenim la bordeie si "obiceie"...[:D] Multumim de sfatul cu constipatia, e de fapt extrem de logic tot "mecanismul". Pacat ca nu totdeauna remediile clasice rezolva ecuatia! In rest, brrrr, tare frig trebuie sa fie acolo, in Bucuresti acum "ranjeste" nitzel soarele, in doi dinti...si e placut afara... Am intzeles ca nu dureaza mult si iar vine frigul...Doar se apropie iarna!!! Pupici la toate burticile, Ra (sapt. 27)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Era sa uit! Nici eu nu am carnetzel de gravida...[q] Dr. de familie "mazgaleste" neste chestii in acel "cearceaf" A4 de-i zice fisa , la fel si medicul ginecolog (in fisa lui, binentzeles), Adica: dupa fiecare vizita la gineco ma duc si la dr. de fam. cu un beletzel in care scrie una-alta (cu picioarele, binentezeles![:D]), ca sa aiba ce "mazgali" si ea... Iar la burtator - hai ca n-am gresit prea rau! (subsemnata adeca) ramane doar burtica...Nici o hartie! Ra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fetelor, parca nu-mi vine sa cred ca nu va scrie mai nimic ,,la purtator''... desi cred ca intr-un fel mai bine ca abia nu ai ce analiza...dar parca am mai vazut intrebari pe aici legate de diametrul biparietal (DBP) spre ex, si eram convinsa ca toata lumea are carnetel... legat de scris, este adevarat ca unii dr au un scris ca nu se intelege nimic dar al meu scrie f citet, asa ca nu am dubii ca nu am inteles.... TOTUSI, poate cineva are ceva informatii legate de intrebarea cu placenta, pe care v-am pus-o! Pupici, Helen - 25 spat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va spun cum este aici cu informatiile despre ce scrie ginecologul care face ecografia:la ficare eecografie iti da un dosarel in care sunt pozicile cu bebele, morfologia sarciniis un raport.Toare scoase pe calculator , clare si compltete!morfologia cuprinde, debutul sarcinii, termenul la care esti, apoi scrie despre sarcini dinainte daca ai avut, cum s-a desfasurat examenul, adica greu sau usor, normal, apoi biometria lu bebe, unde sunt inscrise toate valorile masurate, apoi morfologia unde este bifat,in al doilea trim de sarcina, existentza membrelor, , vezica, intestine, abdomen,talamus, diafragma, stomac, ficat, rinichi, vase, extremitati,etc., inima , apoi placenta, cordonul , vasele de sange, cum este lichidul amniotic si concluziile!La placenta scrie, anterioara, gr 1 , cam astea sunt pe aici. Stiu si cum e in ro , nici mie nu mi-a dat niciodata dimensiunile lu bebe sau asha ceva!Poate acum s-au mai modernizat! Ca sa nu va spun ca la ultimul control medical mi-a cerut iesirea de la Stanca, spitalul din Cluj la care am nascut pe Octaviuta ,pentru a vedea motivul pentru care am facut cezariana si va dati seama ce scrisuri au tras pe acele hartii plus ca pe iesirea facuta de medicul cu care am nascut scrie scorul apgard 10, si pe cea eliberata de asistente 9, si am vazut numai acum!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara Burticute, ca sa raspund si eu la subiectul zilei: nici eu nu am carnet de gravida. chiar azi am fost la medicul de fam. (care of course nu era la cabinet) si am vb. cu asistenta. am intrebat de carnetel, eu de ce nu am ca am auzit ca alte gravidute au si mi-a zis ca nu stie, ca probabil trebuie sa-l iau de la dr.ginec. aveam mustrari de constiinta ca nu am mai fost la doctorul de fam decat o singura data la inceputul sarcinii, dar va asigur ca nu am pierdut nimic. de cintarit nu m-a cintarit, ma intreba pe mine cite kg si ce tensiune am. am intrebat si de vacciul antitetanos de care vb mai devreme, bineinteles ca nu auzise.o pierdere totala de timp. ii luasem un pachet de cafea pe care nu l-am mai dat cand am vazut atita indolenta. dr. ginec. imi scrie pe niste foi volante rezultatele eco, foi care ramin la mine. cite bordeie atitea obiceie! ca sa raspund la intrebarea lui Helen referitoare la placenta am studiat si eu foile mele si iata ce scrie la ultima ECO: " placenta inserata pe peretele posterior, ajungand cranial la nivelul fundului uterin, grosimea placentei =3.23 cm".(ECO la 27 saptamani). Helen nu stiu in ce masura te ajuta ce mi-au spus mie, poate gradele de care tu vorbeai se refera la grosimea placentei (zic si eu). in cartea "Mama si copilul" iata ce scrie despre placenta: "catre sfarsitul sarcinii placenta are forma unui disc cu diametrul de 16-20 cm, o grosime de 1,3-5 cm si cintareste 500-600 g." Layla -28 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helen, Iti transcriu mai jos rezultatele ultimei mele eco trimimensionale facute in saptamana 23 si 2 zile: "Placenta postero-laterala drepta grupa 2 jos inserata praevia marginala, grosime maxima 40,7 mm, structura grad 2 maturitate." Nu pot sa-ti spun decat ca mi-a zis ca-i OK (desigur cu exceptia ca-i Praevia). Sper sa te ajute. Alina Imi cer scuze de greseala facuta. Mi-au mancat Arturicii memoria.. Eu sunt tot in spital, "Arturicii" sunt vioi, eu plictisita. Azi a zis Ancar ca e mai bine burtica dar ca mai stau, nu plec acasa. M-am bucurat de vremea frumoasa de afara si-am stat toata ziua cu geamul deschis. O seara frumoasa si linistita, Ioana si "Arturicii - sapt 26"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata Burticute! Proaspata incepe viata... noi facem azi 29 de saptamani si suntem f. agitati. aseara am avut si primele insomnii. de la 3 pina la 4 dimineata am butonat TV. Va doresc o zi excelenta si ne auzim mai tirziu! Layla- cu BB "Dulci" - 29 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, mamicutze cu burticutze!!! Cu o activia pt. [consti]si o cafeluta mica alaturi am inceput excelent ziua (chiar daca e urat afara, ne facem ca nu bagam de seama [xx(])! La primele ore Rares mi-a aplicat niste suturi in partea de sus a abdomenului. Parca e din ce in ce mai viguros! Dragalasul, nu o mai fi avand suficient loc si s-a apucat sa-mi intinda mie burtica! Ne-am cantarit de dimineata si am mai luat un pic in greutate: am ajuns la 7 Kg [pk](eu sunt stresata ca am luat prea putin si iese copilul mic). In legatura cu discutia de ieri despre carnetul de gravidutza: eu am o fisa ostetricala de la dr. ginecolog in care-si noteaza toate datele mele (saptamana, greutate, tensiune, tratament, etc) la fiecare consultatie (dar fisa este la mine)+ sunt luata in evidenta de dr. de familie pe o fisa a mea care sta la dr. La fiecare ecografie am primit rezultatul pe o fisa. Asa incat mi-am facut un dosarel cu toate fisele si analizele si le iau cu mine la fiecare consultatie. Despre placenta mea in datele de la ecografia 3D scrie asa: placenta antero-lat stanga - grupa II, grosime max 27,7mm, structura grad II maturitate. Ieri am iesit la o mica plimbarica si am constatat ca am inceput sa obosesc f. repede. Imi e teama ca din cauza statului acasa m-am cam dezvatat de miscare si efort si ca o sa ajung o [grasa] greoaie si care gafaie ca o locomotiva[q]. De azi o sa ies cate un pic in fiecare zi, poate imi recapat tonusul. In rest suntem bine, bine [greutati]. Va pupacim si va asteptam la taclale!!! Adriana [gravi]in 25 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...