Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (3)


vilma

Recommended Posts

draga liliana, felicitari pentru eco, bravo! sa fiti sanatosi (sanatoase?) si sa fie totul bine pana la capat! multumesc mult pentru raspuns, ma linisteste mult. nu am slabit, dar nici nu am luat in greutate, sper sa trec cu bine peste cele 3 luni si sa ajung unde esti tu acum! cindy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna mamici cu burtici! Bine ati venit! noile mamici in devenire! Si toate cele bune! Eu sunt cu moralul la pamant ... insa sper ca-mi trece. Ieri m-am indreptat voioasa spre doctora de casa sa-mi faca injectia cu fier sa scap si eu de chinurile cu durerile de cap si ameteli. Ca sa ma ia deja sora medicala de la usa ca trebuie sa vorbesc cu doctora ... si uite asa am aflat ca nu poate sa-mi dea injectia. Ca s-a uitat ea mai bine pe prospect, ca a vorbit si cu ginecoloaga mea si ca in primul trimestru nu am voie sa iau fier intravenos ptr. ca ar avea fatul un soc toxic. Pe cale orala nu pot lua fier ptr. ca nu-i bun ptr. colon - respectiv colita ulceroasa. In schimb sa iau cand imi e rau, rau un paracetamol (gresesc, chiar trei pe zi nu strica). Pana acum au urlat toti in gura mare ca nu pot lua nimic contra durerilor, acum cica ar fi bine ... si uite asa m-am incapatanat si eu si nu iau nimic. Mai ales ca scrie peste tot ca paracetamolul poate produce malformatii la ficat si fierea fatului ... Dar mor de ciuda!!! Asa speram si eu ca scap ... ma intreb chiar daca nu-i si anemia asta daunatoare celui mic ... nu stiu ce sa mai cred! Fiecare isi schimba parerea dupa cum bate vantul ... Ce mai m-a speriat a fost ca doctorita de casa mi-a spus ca al doilea trimestru ar incepe la a 20 a saptamana (deci la mine de pe la jumatatea lui decembrie ... si sa stau anemica pana atunci nu stiu daca e bine), dar eu stiam ca incepe cu luna a 4 a. Voi ce stiti? Oana, eu stiu ca ptr. o gravidutza e bun acidul folic, iar iodul in cantitati mai mici. Eu iau vitamine prenatale cu acid folic, iod si alte cele ... alte mamici pe aici iau doar acid folic, altele chiar nimic. Nu stiu ce sa-ti spun ... intreaba mai bine mai multi doctori! Greturile, chiar daca au fost mai micute, au trecut ... inca nu simt si nu vad nimic de la cel mic. Daca nu ar fi aceasta "interdictie" totala nici nu as stii ca sunt gravida. E ciudat rau de tot ... voi cum va simtiti? Si urmatorul control e de abia pe 12.11. ... deci peste doua saptamani si ceva! Of! Gata cu vaicarerile! Va pupic dulce! 13 saptamani - DPN: 10. mai O zi minunata si copii sanatosi! :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OANNA: Pastilutele de iod se dau profilactic gravidutelor din zonele in care apa de baut e saraca in iod. Asa se procedeaza in Cluj. Nu stiu din ce localitate esti, dar eu zic sa le iei ca nu are ce sa-ti faca rau nici tie si nici bebeului. Eu am deja un bebe de 4 luni (baiat) si acum il astept pe al doilea cu DPN spre sfirsitul lui iunie 2004. Sper sa fie fata. Asa ca eu repet ce faceam acum un an pe vremea asta, doar cu activitati in plus legate de bebe nr.1 Va doresc sa aveti sarcina usoara si sa va treaca cit mai repede greturile. Oricum, asa ca o consolare, faptul ca aveti greturi inseamna ca sarcina evolueaza bine. Cele care nu aveti greturi nu va panicati, voi sinteti mai fericite. Va saruta in cor Romana [gravi] si [copil] Cristian 4 luni si a inceput sa pape suc de morcovi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bravo, bravo romana, ce frumos, sa ai doi copii de varste asa apropiate! si ce curaj! hmmm... am si eu o intrebare de baraj, referitoare la concediul pretanal si cel de maternitate: stie cineva cum va fi anul viitor, daca ramane tampenia cu 4 milioane sau inca nu se stie?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Draga Irinusha, sa stii ca si eu sunt ametita de tot de medicii astia (ma refer la medicul de familie si ginecologul). Unii zic intr-un fel, alti in alt fel...Noroc ca nu am avut probleme, capul mai m-a durut,dar nu foarte tare..raceala m-a incercat dar a "zburat" cu un ceai de tei cu miere si lamaie (pana acum). Medicamente nu am luat (paracetamol s.a), decat vitaminele prenatale MATERNA cu seleniu, care contin 21 de vitamine si minerale. Sunt super ! Ma simt excelent. Bun venit noilor [gravi] !!! Va pupic! Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Astazi am fost la doctor pt prima data. Mi-a facut si ecografie si totul este ok. M-am hotarat sa nasc la CFR2 si mi-am ales un doctor de acolo. In rest ma simt foarte bine. Vad ca greturile sunt suportabile si daca rontai ceva, trece. Cindy, in 2004 nu va mai fi aceeasi suma pt ca ea se calculeaza in functie de venitul mediu luat in calcul la elaborarea bugetului de asigurari sociale. Asta inseamna ca in fiecare an va fi alta indemnizatie. Cum bugetul de asigurari se voteaza prin dec., atunci se va cunoaste si suma. Eu iti spun din auzite ca se va ridica pe la 6 mil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit Ruxandra si Romana! Sarcina si nastere usoara si bebei sanatosi! Ruxandra asa curaj trebuie felicitat. Daca as avea curajul, i-as face si eu asa apropiati ca varsta, da ma uit ca daca n-ar fi sotul meu nu s-ar misca nimic in casa, ca eu cu greturile si somnolenta mea nu sunt instare, iar bebe cel mic cere multa atentie. Oricum,, pentru copii va fi excelent sa fie asa apropiati ca varsta, se vor putea juca mult impreuna, vor avea acelasi cerc de prieteni...si va vor da si voua, parintilor, ragaz uneori :0) Ruxandra imi pare rau ca te simti asa de rau. Greturile difera de la o gravidutza la alta si chiar la aceeasi graviduta pentru sarcini diferite. Eu am greturi care dureaza toata ziua si sunt tare urate (desi parca sa zic ca de doua zile sunt ceva mai usoare), dar de vomitat nu am vomitat deloc. Dar sunt alte fete pe forum care zic ca vomita si de 4 ori pe zi... Incearca sa mananci putin ori de cate ori iti e greata, uneori faptul ca mananci, chiar si in sila, te ajuta sa iti mai treaca din greata. Si gaseste ceva care iti place, nu sta nemancata. Nu-ti face griji ca bebe isi ia tot ce are nevoie, dar nu e bine pentru tine sa nu mananci. Pupicei. Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 9 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, stai linistita toate gravidutele au stare de somnolenta si sunt in stare sa doarma aproape in continuu (asta in primul trimestru). Irinusha, imi pare nespus de rau ca te chinui asa. Incearca si tu sa vezi partea cea buna, ca daca apuca sa iti faca injectia si il afecta pe bebe ar fi fost si mai rau...[V] Cred ca tu ai pus intrebarea cu trimestrul, normal un tri-mestru, e alcatuit din 3 luni, asa ca al doile trimestru incepe din a 4-a luna, dar lunile de sarcina se calculeaza un pic diferit, nu mai stiu unde am citit. De exemplu 9 saptamani inseamna 2 luni, deci nu 8 saptamani. Insa nu stiu cate saptamani reprezinta 3 luni de sarcina. Daca gasesc unde am citit, iti spun (era undeva pe site, dar nu mai stiu pe ce forum). Iti doresc din tot sufletul sa te simti mai bine si sa nu mai fie nevoie de pastile si nici de chinuri. Laura, abia stept sa aflu ce ti-a zis doctorul. Eu mai am aproape 3 saptamani pana ma duc din nou, dar pe bebe tot nu o sa il vad pana la 18 saptamani [V]. Ce dragut trebuie sa fie sa inceapa sa se vada burtica... !! De azi intru in saptamana a 9-a. Cu drag, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 9 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura ai perfecta dreptate cu hainele, nici eu nu vreau sa imi pun tarana in cap pentru ca sunt graviduta, vreau ca al meu sot sa se uite cu drag dupa "umflatica" lui, nu cu sila. Eu inca n-am apucat sa ma uit de lucruri, ca nici nu prea am de ce, inca nu e burtica mai mare, doar ca am renuntat la pantalonii stransi pe burtica, ca ma deranjeaza. Nici nu am chef de alrgat prin magazine acum ca mi-e greata, abia astept sa scap si pe urma o sa mai am timp si de asta. Tu cat timp ai avut greturi (cand au inceput si cand te-au lasat). Liliana esti o fericita ca l-ai vazut pe bebe si e asa voinicut. Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 9 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la control, a fost totul in ordine si tare m-am bucurat. Sunt in saptamana 13, data confirmata si de echograf. Bebe a crescut, i-am vazut capul, coloana vertebrala, picioarele, mainile. La un moment dat statea cu o mana la tampla, cu pumnul strans si se vedeau totate 5 degetelele de la mana respectiva. Am si o pozica. E tare frumos sa-l vezi pe bebe si sa fli ca e sanatos.Vineri o sa merg din nou ca sa fac un test de depistare a eventualelor anomalii sau Down. Nu e amniocenteza,e ceva care se face inainte de asta. NU stiu cum se numeste testul asta in romaneste. In orice caz e o suma de cercetari din care se trage o concluzie.Deci se face o echo amanuntita prin intermediul careia se masoara nu stiu ce la ceafa, marime,greutate si alti factori.Apoi se ia o proba de sange (de la mine) , si mi se pun o serie de intrebari. La sfarsit se trage concluzia in lumina tuturor faptelor.DAca posibilitatea sa fie probleme e crescuta,atunci se face amniocenteza. Eu sunt optimista, stiu ca totul e ok cu micutzul meu,dar e bine sa fim si mai siguri [biz] . Mie greturile mi-au trecut cam de o saptamana,deci in saptamana 12. NU de tot dar au scazut la un sfert,ceea ce nu e rau. Dr. mi-a dat si o reteta pt pastile contra durerii de gat (de supt) si supozitoare impotriva febrei in cazul in care o sa fac. L-am intrebat de miere, a zis ca nu e in nici un caz interzisa, nici vorba. Dar pateul,da ... [bang] Si eu am mancat chiar azi dimineata.. Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...