Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (3)


vilma

Recommended Posts

Salutare burtici,
De mine ce sa va mai spun?? De la inceputul acstei saptamani mi-e tot mai rau am incepu sa vomi si dimineatza si seara ,iar eu care crede-am ca de acum starile astea se vor linistii[bang] dar de unde, la mine e tot mai rau.
Altceva,am si eu o noua pozica cu bebele vreau sa va spun ca a crescut[bis] cine doreste sa vada poate inra la albumul meu.
Peste 2 saptamani cand ma voi duce iar la doctor imi vor face si analizele,(care nu stiu nici eu inca),dar asa am fost anuntzata caci m-au trimis sa-mi iau carnetul de gravida de la primarie.
Alte noutatzi nu mai am ,ramane sa mai vb.
Multa sanatate. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (11 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor, Nici nu stiti ce placere imi face in fiecare dimineta sa intru pe forum sa vad ce mai faceti, cum va mai simtiti! Imi pare rau pentru cele dintre noi care va simtiti rau. Dar capul sus si fiti optimiste! Sigur o sa treaca! Romana, nu pot decat sa iti admir curajul si sa te felocit! Eu nu stiu cum o sa ma descurc cu unul dar tu cu doi?!(sau paoate trei?)Asteptam sfaturi de la tine si sa ne impartasestidin experienta ta! EU cel putin, sunt foarte speriata! Ne mai auzim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Irinusha, incearca sa manaci spanac, cat mai proaspat si f.f. putin fiert. Eu am maicat ieri chiar numai spalat bine cu apa fierbinte si apoi maruntit si am pus iaurt peste el si a fost bun. Oricum nu fii ingrijorata, mie doctorul mi-a spus ca bebe-ul oricum ia ce are nevoie si doar ca raman eu fara. In rest fetelor, si eu l-am vazut pe micut la eco, e foarte jucaus si vioi. Se pare ca e putin mai mic decat am crezut eu. Dr. a stabilit DPN 15 mai. Eh, 2-3 zile nu conteaza. In rest se pare ca la bebe meu ii plac lactatele, sunt aproape singurele de care am pofta, restul le inghit ca trebuie. Andra, 12 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ACRIS: Cit costa prenatalele MATERNA? Si fetelor nu fiti speriate ca nu aveti de ce. Daca va ingrijiti totul va fi OK. E natural sa nasti. Au facut-o milioane de femei. Eu pe bebe 1 l-am nascut natural, fara anestezie , dar din pacate mi s-a facut epiziotomie. Asta a fost singura parte rea din momentul nasterii. O sa revin, ca acuma miriie Cristi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor ! Romana- pe aici pretul vit. Materna este intre 380.000 lei-470.000 lei, depinde de farmacie (la Targoviste).Sunt 30 de comprimate intr-un tub. sa stii, ca scrie pe prospect ca pot lua si lauzele (sunt bune pt. lapte), dar ar fi mai bine sa fie totul cu avizul medicului, mai ales ca elibereaza numai pe baza de reteta (de la medicul ginecolog). te pupic si bafta multa, curajoaso ! Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici cu burtici! Mii de multumiri ptr. incurajari si sfaturi, Acris, Irinel si Andra! Nu ma dau e asa repede batuta ... si am grija si de cel mic. Oricum, vad - si sa nu ma laud prea devreme - ca au mai trecut durerile de cap. Au ramas ametelile, dar tot e bine. O sa ma mai sfatuiesc si cu ginecoloaga la urmatorul control - exact peste doua saptamani - si sper ca o sa ma simt mai bine si fara fier si fara paracetamol. Am trecut eu prin atatea, o sa reusesc si asta! [^] Si barem stiu ca "indur" ptr. sufletzelul nostru si merita efortul! :) O sa incerc si cu spanac, insa nu prea am voie sa mananc de toate ... poate vine anemia si de acolo ... Mai vedem! Ieri m-am dat mare ca au trecut greturile ... insa m-au apucat aseara rau, dar au trecut dupa un "sendvicel". Ciudat mai e si corpul asta ... ts, ts, ts! Laura, te rog frumos, spune-mi si mie ce test iti faci - adica numele - sa-l cer si eu doctoritei mele. Eu as fi vrut sa fac amniocenteza, dar mi s-a spus ca se face doar de la 35 de ani in sus si daca au fost probleme in familie. Insa la "povestea" mea si cu toate bolile astea, as fi vrut sa fiu sigura. Poate ajuta doar testul pe care il faci tu ... Ah, si mai ales in ce saptamana se face? Dar oricum suntem la fel de "avansate". Te rog, nu ma uita! Fetelor, nu mai stiu care aveati probleme cu hainele de gravidutze ... daca aveti magazinul H&M incercati acolo. Mie mi s-au parut frumoase - dar poate sa vina si de la faptul ca fiind mai dolofanica oricum sunt obijnuita cu haine urate ... [cusca]... grr! - si destul de ieftine. Succes! Pupici la mamici si burtici! 13 saptamani - DPN: 10 mai O zi minunata si copii sanatosi! :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinusha, din cate stiu eu amiocenteza se face doar in cazurile cu risc ridicat de sindrom Down, ori nu inseamna ca daca tu ai avut anumite probleme exista risc mai ridicat. Ei fac niste masuratori nu mai tin minte prin ce saptamana parca 18 dar s-ar putea sa ma insel, sa fie mai devreme si daca masuratorile alea au anumite valori care ies din graficele lor abia atunci iau decizia sa faca testul ala. de altfel am citit ca are si un risc de 2% de declansare a unui avort, asa ca sa nu iti para rau daca nu ti se cere sa il faci, inseamna ca totul e conform standardelor lor si bebe e ok. Fetelor, ma bucurasem ca m-am simtit si eu luni mai bine, si ieri am luat-o de la capat.[V] Dar parca un pic- un pic intensitatea greturilor e mai scazuta, insa nu foarte mult si le am iar cam toata ziua ceea ce ma omoara... Pupicei Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 9 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinusha, poate este vorba de "Integrated prenatal Screening" (asa se cheama in Canada si nu stiu echivalentul romanesc). Pentru mai multe informatii cititi mai jos (am primit o brosurica cu aceste informatii de la doctorita mea de familie - sorry ca nu am tradus dar mi s-a parut mai simplu sa copiez ce e mai important avand in vedere ca nu cunoasc traducerea pentru toti termenii medicali): " IPS (Integrated Prenatal Screening) is a test involving ultrasound and blood work. The result of IPS is an estimate of your chance of having a baby with Down syndrome, trisomy 18 and open neural tube defects in this pregnancy. IPS replaces MSS (maternal serum screening) for women who first see their caregiver before 14 weeks of pregnancy. Part 1: First, you have an ultrasound between 11 and 14 weeks of pregnancy. This is to date the pregnancy and to measure the nuchal translucency (NT). Th NT is the thickness of the skin at the back of the neck of the developing baby. Then, you have the first of two blood tests (also between 11 and 14 weeks of pregnancy) to measure the level of a protein called PAPP-A. The first blood test is best done after the ultrasound, even on the same day. Part 2: You have the second blood test at about 16 weeks of pregnancy. The levels of three different proteins (AFT, estriol and hCG) are measured. If IPS shows an increased chance of Down syndrome or trisomy 18, you will be offered amniocentesis. Amniocentesis will cause a miscarriage in about one out of every 250 women who have the test." Maine ma duc si eu sa-mi programez acest test... si ma bucur ca poate asa o sa-mi vad si eu puiutul mai curand. Altfel noi suntem bine, cred ca incepe sa mi se cunoasca putin burtica... dar de-asemenea am probleme cu mancarea. De fapt luni am si vomat pentru prima oara de cand sunt gravidutza, cred ca fie varza fie puiul nu mi-au priit. Si eu dau iama in branza si daca n-am branza in casa ma duc special in pauza de la serviciu sa-mi cumpar. Altfel nu am pofte deosebite, dar ca nu mai pot sa mananc de toate - si mi se pare chiar culmea avand in vedere ca eram o pofticioasa si-o mancacioasa. Acum am nevoie de variatie, si daca e mancare gatita de altcineva cu atat mai bine. In fine, nu va mai plictisesc. Sanatate ca e mai buna decat toate.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici cu burtici! Multumesc ptr. informatii. O sa intreb doctorita mea daca pot sa-l fac si eu. Nu ma gandesc la sindromul Down, trizomia 18, sau altceva genetic ca Doamne ajuta suntem inca tineri si nu au fost probleme de genul asta in familie, numai ca eu trebuie sa iau medicamente ptr. colita ulceroasa si imi fac totusi griji ptr. "cel mic". De problemele cu inima, pe care pot sa le mostenesc la copii, nu-mi fac griji ptr. ca sunt operabile, dar totusi raman cele de medicamente. Cica nu ar fi nimic cunoscut si iau cea mai mica doza - chiar daca in moment am putine probleme, incerc sa ma fac bine cu ceai inticolitic - dar totusi ... Ah, gata, nu ma mai vait ca o sa credeti ca sunt o pesimista vaicareata [;)] Va pupic dulce si pe voi si pe burtici! 13 saptamani - DPN: 10. mai O zi minunata si copii sanatosi! :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Christina nu ne plictisesti deloc. Chiar ma gandeam ca fetelor nu le e prea bine probabil ca au inceput sa scrie mai putin. Eu m-am bucurat degeaba ca tot rau imi e. Si am exact manifestarile pe care le spui tu. Cel mai bine, mancare gatita de altcineva, ca sa nu cunosc gustul prea bine, pana si prostiile de le fast-fooduri ma atrag :-(. Si sa fie cat mai variat, iau la serviciu cate 4-5 castronele, poate v-am mai scris ca facea o colega haz. Ca nu sunt niciodata sigura ce o sa reusesc sa mananc. irinusha eu zic sa nu iti faci prea multe probleme, Dumnezeu te-a ajutat sa ai bebeul in burtica si o sa te ajute sa se nasca si sanatos. E important sa nu stai prea stresata ca ii transmiti si lui (sau ei :0)) starea ta. Eryka imi pare tare rau ca te simti iar rau, eu trageam nadejde ca o sa fie mai bine cand o sa ajung la saptamana 11-12 sau chiar mai devreme, dar cred ca am fost cam prea optimista. Fetelor stiu ca o sa radeti de mine da eu tot va spun. Eu abia am intrat in saptamana a 9-a de marti, da a inceput sa se vada un pic burtica. Bineinteles ca cine nu ma stie, habar n-are ca sunt graviduta, dar ieri mi-a zis o colega la serviciu si una la scoala ca a inceput sa se vada si mi-a zis si sotul care ma vede mereu, ca se vede un pic. E drept ca eu sunt si balonata de multe ori, da am impresia ca totusi ceva-ceva se zareste. Eu nu sunt o fata nici prea grasa nici prea slaba, aveam 59-60 kg la 1,71m inaltime. Aseara m-am cantarit si am cam 60, deci de ingrasat nu m-am ingrasat. Dar pentru ca nu prea aveam burtica probabil ca se observa mai usor pentru cei ce ma cunosc. Sau poate e doar o parere, da mie tot mi-e drag. Macar ma mai bucur si eu de ceva ca de greturi mi s-a cam aplecat [V] Va pupic pe toate si va doresc sa nu mai aveti niciuna greturi Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 9 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...