Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (3)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc, Laura. Eram in saptamana a 10-a. Habar n-am de ce medicul ti-a spus ca nu se fac analizele alea (eu le-am facut si la prima sarcina) si aveam de gand sa le repet acum (stiind ca sunt periculoase mai ales incepand cu luna a 4-a). Cred ca s-a referit ca nu sunt uzuale (ca si calcemia, glicemia,etc).Bolile astea (listerioza, toxoplasma) trec de cele mai multe ori neobservate si, in general sunt periculoase pentru femeia gravida (cauzand avort, sarcini oprite in evolutie, membrane rupte). Sfatul meu este sa le faci. Si mai ales fii atenta cu urocultura. Sanatate multa si numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toate fetele, Asa cum ziceam intr-un mesaj mai vechi la mine se vede deja destul de bine burtica desi nu m-am ingrasat nici un gram. Dar asta-i poate din cauza ca sint la a 2-a sarcina. Azi am primit perechea de pantaloni de gravidutza pe care mi i-am comandat prin La Redoute si arata foarte bine. Inca sint putin largi la talie desi sint din aceeia care se poat largi cu ajutorul unor nasturi la spate pe masura ce sarcina avanseaza. Daca pun un pulover mai lung peste, arata ca niste pantaloni normali potriviti pe coapse. Sint din catifea raiata si sint sic. De abia astept sa-i iau pe mine de saptamina viitoare. Bravo Cris! Cit de mare ti-a zis ca este bebelusul tau in lungime. Si al meu era foarte activ. Desi urmatorul control prenatal il am pe 13 Octombrie, nu voi mai avea alt scan/ecograf si probabil ca voi merge de Craciun in Romania si imi voi face unul acolo. Vreau sa va intreb pe fetele din Romania, daca pentru a avea un scan in Romania trebuie sa ai trimitere de la un medic sau poti pur si simplu sa mergi la un cabinet particular si sa ai unul. Numai bine si pe curind, Liliana (DPN 2 Mai, 13 saptamini si 6 zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Ana, imi pare nespus de rau ca si tu treci prin asta. iti doresc sa treci peste acest moment cu bine, sa iti rezolvi problemele si mergi mai departe! sanatate multa! liliana, daca mergi la un cabinet particular (unde o eco e in jur de 300 000lei) nu ai nevoie de trimitere. din cate stiu, ai nevoie doar pentru cabintele unde nu se plateste. un weekend frumos! cindy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana imi pare rau ,itzi doresc multa sanatate si un bebe cat mai curand .Sper din tot sufletul sa nu se mai intample asa ceva si la alte fete ca deja imi dau lacrimile cand citesc cate o veste din asta naspa.
Sincer parca asa mie teama si mie ,si parca ma ia frica si mai rau cand vad ca kiar se poate pierde sarcina atat de usor[q] Mi-a zis doctorul meu ca am iesit din perioada periculoasa cand as putea pierde sarcina atat de usor insa tot mie teama ,siaceasta teama am avut-o inca de cand am aflat ca sunt gravida.Ma rog la D-zeu sa nu i se intample ceva la bebele meu caci il doresc din toata fiinta mea si asta va doresc si vou .
Sa auzim numai de bine si sper sa nu se mai intample la nimeni. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (11 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Draga Ana suntem alaturi de tine..este dureros, dar trebuie sa ai putere sa o iei de la capat !!! Heron- la Targoviste un echo este intre 150.000-200.000 lei, cel putin asa este la cabinetul dr. meu.Dar, in general, astea sunt sumele si nu-ti trebuie trimitere. De bebe-lul meu am uitat sa intreb cat masoara sau poate mi-a zis si am uitat ca eram prea emotionata. Stiu ca asistenta doctorului scria de zor intr-o fisa.Important este ca este bine dezvoltat si sanatos si ca mami este ok ca sa poata sa-l faca mare. Hai sa va zic o faza haioasa de ieri, de la control, pe care am uitat sa v-o spun: in loc sa zica doctorul sarcina monoembrionara a zis biembrionara...facusem niste ochi..."cum dl. dr. o sa am doi???" , sotul meu fiind dintr-o astfel de sarcina ..si-a cerut mii de scuze spunind ca a gresit...atunci am vazut copilasul meu la echo si m-am linistit ca este decat unul...cu toate ca daca stau sa ma gandesc, nu era rau daca aveam doi bebei [:D] Si m-am dus acasa si ii spun sotului meu ca o sa avem doi...S-a ingalbenit..dar parca nu-i displacea nici lui...Mai tarziu, m-am trezit ca aveam pe spatele halatului pus un afis pe care scria: ATENTIE, GABARIT DEPASIT ! Mi-o facuse si el... Apoi l-am linistit si i-am zis ca o sa avem decat un bebe. A regretat ca nu a putut pleca de la servici sa vina cu mine la control. Ei, poate v-am plicitisit...Mai vorbim. Va pupicesc pe toate !!! Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...