Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (3)


vilma

Recommended Posts

Eryka, uite ca tot nu am plecat ... nu prea am chef sa ma apuc de curatenie ... si tocmai azi cand ma simteam mai bine! Se vede ca m-am puturosit de tot! ;) Asa mi-a spus si mie doctorita de casa ... ca nu-i dracu chiar asa de negru. Primele trei luni sunt importante ca atunci se creeaza organele fatului ... si ca atunci ar trebui sa ai grija ca mamica in devenire. Dupa a treia luna mi-a spus doctora ca pot bea linistita un paharel de bere sau vin ... tariile sunt rele si binenteles sa nu exagerezi. Dar nici nu cred ca o sa exagereze vreuna dintre noi. Oricum, eu de Craciun si Revelion vreau sa inchin un paharel de vin cu familia ... in cinstea celui mic binenteles! ;) Sper ca nu s-a suparat nimini pe mine ... nu am zis-o cu rautate ... dar am zis-o ca nu-mi place sa va vad asa speriate! Eryka, eu deja mi-am luat niste pantaloni de graviduta. Dupa cum v-am mai zis, eu sunt deja dolofanica, deci imi vin bine! [;)] Nu sunt din aceea in fata cu burta din alt material, ai mei se regleaza dupa marimea burtii in spate cu un elastic. Imi plac acum ca sunt lejeri, dar arata totusi normali. Eu m-am gandit ca doar pantaloni o sa-mi iau ... bluze am destule si chiar daca or sa stea pe burta nu ma derajeaza ... chiar o sa-mi placa sa ma dau mare cu burtica mea! [:)] Pupici din nou! O zi minunata si copii sanatosi! :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Laura, nu-ti fa griji! Daca sunt produse proaspete nu pot face rau! Chiar mi-ai facut pofta cu salata boef! mmmhhh ... [pofta] Eu nu fumez de gen ... am incercat - fiind sotul fumator - dar mi se face rau de fiecare data ... asa ca nu am nici o problema. Si sotul fumeaza pe balcon sau singurel in bucatarie. Si nici nu ma lasa sa intru la el ... bine ca are grija doar de mine si de el deloc! Insa la mancare nu ma abtin ... pana la urma se spune ca cere bb-ul acum ... Ginecoloaga mea mi-a spus ultima oara sa renunt la pestele ton (ca ar avea Schwermetalle - nu ma intrebati cum se spune pe romaneste) ... ca sa-mi dau seama ca de fapt nu-i de acord cu sistemul de pescuit, ca se prind in plase si delfini, care mor in chinuri. Deci? Care-i adevarul? M-am gandit sa mananc mai rar ... numai atunci cand mor de pofta ... cu toate ca imi plac si mie delfinii ... dar ptr. asta cumpar conserve pe care scrie: Delphine safe! Si eu am grija de "cel mic" si cum vedeti acum cu durerile de cap ... sufar fara sa iau nimic ca sa nu-i fac rau ... dar unele chestii sunt prea de tot. Chiar mierea? Hai, nu mai va faceti griji si mancati de ce aveti pofta! Si nu uitati vitaminele din legume si fructe! Pofta buna!!!! Pupicei O zi minunata si copii sanatosi! :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Eu am o convingere - ceea ce imi face mie bine, cu siguranta ii va face bine si bb-lui. Eu pur si simplu mananc ce mi-e pofta...de cate ori ati mancat feta sau oua moi sau alte alimente si v-ati infestat cu toate draciile care pot fi continute prin aceste alimente? Hai sa fim fericite si sa ne bucuram de perioada asta la maxim si sa mancam ce avem pofta. Si eu sunt impotriva alcoolului, dar vreau sa va spun ca doctorita mea m-a intrebat intr-o seara cand am mers la ea in vizita ( e o prietena de-a mea), daca vreau o gurita mica de whisky, ca avea o sticla pe masa si poate mi s-a facut pofta. Am protestat si i-am spus " frumos iti sade doamna doctor, iti indemni gravidele la alcool" si mi-a spus ca o gura nu afecteaza cu nimic sarcina si ca in trecut o mica doza de alcool tare era folosita in terapia iminentei de avort. Si eu incerc sa evit cafeaua, cola, pepsi, dar asta nu inseamna ca daca am pofta nu beau un paharel sau o cescuta. Oricum acum nu mai am nici o sansa sa beau altceva in afara de ceai ca sunt condamnata sa inghit cate 3.5 litri de ceai/zi si nu mai lasa loc la suc si alte lichide. Laura, draguta, eu sunt cea cu infectia urinara nenorocita...si nu stiu daca iti amintesti, la inceputul discutiilor pe acest subiect tu te plangeai ca ai facut o infectie digestiva cu Coli si eu ca am facut o secretie vaginala si mi-a zis ca am o usoara infectie cu Coli. Ei bine, asa cum spuneai tu pe vremea aceea se pare ca face ravagii pe caile urinare. Daca ai simptomele de care ai amintit - stare subfebrila 37, 37 cu ceva, urina tulbure, usor albicioasa si parca usor aerata fugi repede la un laborator de analize medicale si cere un examen sumar de urina si o urocultura. Nu vreau sa te sperii, dar e mai bine sa o descoperi din timp, daca e infectie urinara, probabil se paote trata doar cu ceaiuri in faza incipienta . Eu am mers super linistita sa imi fac primul set de analize si am crezut ca fac soc cand am vazut ca am infectie cu Coli 100000 germeni/ml urina. Am facut febra si frisoane si dureri de rinichi si mi-au dat sa iau antibiotice, asta conform antibiogramei care spunea ca germenul minune e sensibil la toate antibioticele...am luat cel mai tare antibiotic permis in sarcina timp de 7 zile si la analiza de urina pe care am facut-o dupa tratament - Surprise!!! Coli >100000 germeni/ml[bang][bang][bang][bang]. Imi vine sa o iau razna si inghit ceai ca o camila...doar, doar o trece. Iti doresc din tot sufletul sa nu ai parte de experienta asta si sa fie numai o alarma falsa. [pup] Natalia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[ups] Natalia, sper sa nu fie E-coli,lua-l-ar .... O sa-i spun medicului la urmatorul ctrl sa-mi mai faca o analiza la urina. Din pacate aici nu cred ca pot sa merg de capul meu la lab. sa-mi fac analize. [bang] In Ro era o clinica priv. langa casa mea si as fi putut sa.-mi fac la oricce ora la pret rezonabil,dar aici... Sa stii ca ma pun pe ceaiuri (de care?) probabil ca de macese,imi zice mie ceva ca ar fi bun in asa ceva. Nu mai stiu care ati intrebat de cate ori am facut infectii de la alimente. Eu am facut chiar la inceputul sarcinii , Escherichia Coli si am zacut in spital ca un câne. Desi nu as fi crezut niciodata ca din toti chiar mie mi se poate intampla. Anul trecut, in Egipt, toata lumea suferea de diaree, faceau coada la dr, doar eu mancam de toate si nu am avut nimic. Dar acum m-am ars... si tot nu ma potolesc [:D] Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit tuturor! Aveti grija cu e-coli, trebuie facut un tratament riguros si trebuie sa va odihniti. De multe ori se inmultesc pe fond de oboseala si stres. L-am vazut! Este acolo, are 4 saptamani (6 de la UM) si 12 mm! Am pastrat si poza, nu-mi vine sa cred. Inca nu se aude inima, mai merg peste o luna, sper ca atunci. Va doresc tuturor multa sanatate! cindy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, Eu am primit de la o prietena de-a mea (pe care o cheama tot Laura) care are un baietel de 8 luni si care a avut o infectie urinara in sarcina, o reteta (cocktail) de ceaiuri, care ei i-a folosit foarte mult. Nu stiu daca vei gasi in Germania plantele astea, si eu am cautat ceva ieri dupa ele pe la Plafar pe la noi: -urzica moarta -troscot -trifoi -mesteacan -matase de porumb -carpen -scai vanat -lumanarica -menta Se pun la fiert 2 litri de apa si dupa ce a dat in clocot pui ceaiul -cam cat prinzi intre degetele unei maini din fiecare sortiment; amesteci bine si acoperi pentru 10-15 minute. Indicat este sa bei minim 2 litri/zi timp de 15 zile. Eu asa fac acum... Sper sa faca bine! Natalia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, Nici pe mine nu ma doare nimic momentan, doar ca mi-a iesit analiza aia nasol...acum am vorbit cu medicul de familie si asta a innebunit, vrea sa imi faca trimitere pentru internare in spital...nu vad pentru ce, ca doar ce-mi fac aia acolo pot sa fac si singura acasa - nu ma simt rau deloc. Ma perpelesc aici de numa [ups]pana reusesc sa vorbesc cu doctorita mea...ea imi zice una, medicul de familie alta - ma prostesc la cap. Vezi poate iti poate trimite mama ta ceaiurile astea, sau vreo prietena...nu sunt scumpe, cred ca-s vreo 100 mii toate si sigur au ceva efect. Sanatate la toate! Natalia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, Am reusit sa-mi contactez doctorita si ea imi spune ca pe raspunderea ei sa nu ma internez in spital. Inca un sfat primit de la ea acum - mananca minimum o lamaie/zi pentru a acidifica urina - mai omoara si ea din germeni. Sfatul meu este sa mergi la medic daca ai urina asa cum spui - nu mai sta ca n-are rost - aspectul asta nu e normal. Poate nu ai infectie urinara, dar tot nu trebuie sa arate asa. Natalia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...