Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (3)


vilma

Recommended Posts

Salutare fetelor !!! Mai eu sunt tare derutata..Sa ma ajute si pe mine cineva cu calculele astea. Conform UM=15.07.2003 ar insemna ca am 14 saptamani, adica am intrat in 4 luni, nu? Conform ultimei ecografii as avea 11 saptamani. Cum este corect, voi am vazut ca mergeti cu data UM. Va rog ajutati-ma si pe mine. Pana acum eram f.calma, considerand ca am 11 sapt., dar stand de vorba cu colega mea (care a trecut prin aceasta experienta acum 20 de ani, cand nu existau aceste aparate) mi-a zis sa merg cu calculul de la UM+10 zile. La ea exact asa a fost, s-a potrivit cand a nascut. Astept un raspuns ! Va pupic! Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor Nu am mai scris de mult dar am urmarit ce ati scris voi. Eu nu am fost inca la medic. Nu am avut decat usoare greturi seara. Dupa calculele mele sunt in a 9 saptamana de la UM, iar DPN : 2 iunie. M-am gandit si eu ca trebuie sa imi caut ceva haine speciale dar inca nu am vazut un magazin cu asa ceva, doar pentru bebei. O sa mai caut pentru ca in urmatoarele luni voi avea nevoie. Deocamdata nu este vizibila sarcina si e OK. Claudia , 9 saptamani, DNP - 2 iunie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit! [bang]nu mai pot de dureri de cap... voi ati luat paracetamol in timpul sarcinii? nu as vrea sa iau nici un medicament, dar simt ca nu mai pot, nu pot nici sa mananc. nu mi-era greata de la sarcina, si imi e rau de la o pacatoasa de migrena... help! cindy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Eu zic sa mergem toate pe numeroaterea saptamanilor de la UM, pentru ca e data fixa si pentru ca sa putem face comparatie intre noi. Fetele care nu fac ecograf pana in saptamana mai mare (ca mine, care o sa am unul abia la 18 saptamani) nu au alt reper si mai usor asa. Piatra Lunii, eu mi-am calculat DPN dupa cum spunea o fata pe site, nu mai stiu exact cine, si exact aceeasi data a gasit-o si doctorul. O sa iti exemplific pe datele mele: data UM 2 sept Se adauga 7 zile la data (deci 2 + 7 =9) si de la luna se scad 3 luni (septembrie+lun a 9-a -3 luni=luna a 6-a=iunie) Deci daca la tine UM a fost 13 august: 13+7=20, luna 8-3+luna 5=mai, deci 20 mai. Pupici Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 8 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit Tantica, sa scapi repede de greturile alea urate si sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos! Fetelor, pe mine incep sa ma dispere greturile astea, mai ales ca stiu ca e posibil sa tina destul de mult. Eryka tu parca ziceai ca ai cam scapat de ele...E adevarat sau debitez eu?...[V] E cineva care a avut greturi si deja nu le mai are? Cam cat timp v-au tinut? Tantica si fetele care au greturi, daca vreti puteti incerca ceva ce pare sa mearga. Mie ieri dimineata mi-a fost groaznic de rau am fost convinsa ca vomit, dar eu de obicei ma abtin ca am orare de vomitat. Si m-a auzit o solega si mi-a dat un sfat: nu te scula din pat dimineata imediat ce te trezesti, stai 5-10 minute sau si mai mult, verifica cat iti sunt tie necesare, ia niste crackersi (biscuiti) da sa nu aiba prea multa sare ca la sarcina se aumuleaza usor apa in tesuturi, si niste apa. Stai si citeste o revista sau fa ce vrei tu si rontaie biscuiteii, bea niste apa si abia apoi da-te jos din pat si atunci incet-incet, nu repede. In general cica e bine sa facem miscarile mai incet ca sa isi gaseasca organismul echilibrul. Eu azi dimineata asa am facut. Mi-am luat si apa de gura langa pat ca sa ma clatesc ca mie nu-mi place sa mananc pana nu ma spal pe dinti. Am rontait am citit ceva despre bebici si m-am dat jos dupa vreo 15 minute. Nu mi-a mai fost asa rau ca ieri dimineata. Sincer. E drept ca acum, pe timpul zilei parca mi-e mai greata decat ieri la aceeasi ora, dar nu cred sa aiba legatura. Daca mai stiti vreun truc, spuenti-mi-l si mie ca sunt dispusa sa incerc orice. Vad ca acum mi-e din ce in ce mai greu sa ma conving sa mancn. Nu ca inainte as fi mancat cu pofta dar dupa ce luam o data in sila, mi-eramai usor sa continui dar acum mi-e tot mai greu... Va pupic dulce Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 8 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, eu cred ca e asa: pentru ca August are 31 de zile: 27+4=31 deci mai raman 3 pana la 7 cat trebuie sa aduci. Si pentru ca adunarea te trece in luna urmatoare scazi 3 luni din septembrie si nu din august 3 luni, deci iunie cum ai zis tu. nici nu am realizat dar intr-adevar daca ai avut UM mai spre sfarsitul lunii calculul nu merge decat daca scazi 3 luni din luna urmatoare. Adica, daca ziua plus 7 (27 + 7 la tine) trece de finalul lunii, scaderea pentru luni o faci din luna urmatoare. Oi fi fost coerenta??? Oricum banuiesc ca e un calcul aproximativ... Cu drag, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 8 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici cu burtici! Tantica, bine ai venit printre noi! Iti doresc sa dispara cat mai repede greturile si sa ai un bebe sanatos! Acris, m-am uitat in jurnalul meu si DPN-ul tau e: 20. aprilie 2004 ... si dupa calculele mele cred ca trebuie sa fi cam in a 15-16 saptamana. La ecografie se orienteaza dupa marimea fatului ... ce nu inseamna ca-i ceva rau cu el ... doar ca poate e mai mic si se dezvolta mai tarziu. Asa a fost si la a doua ecografie a mea, imi spunea cu o saptamana mai putin ... iar acum e tocmai bine. Deci nu-ti face griji. Normal ar trebui sa-ti spuna doctorul in ce saptamana esti si care e DPN-ul tau. L-ai intrebat? Cindy, nu ca-mi pare bine ca ai dureri de cap, dar ma simt mai bine (sigura) ca nu sunt singura cu aceste probleme. Se spune ca pot veni si de la sarcina, cu toate ca eu le-am avut mereu toamna si primavara ... de la vreme cred. Oricum, ai grija, chiar daca e groaznic - si stiu ca poate sa fie oribil - nu lua medicamente ... nu in primele trei luni. Am intrebat si doctorita de familie si farmacista si amandoua mi-au spus acest lucru. Eu mi-am luat un stick mentolat (e bun si uleiul mentolat ... japonez cred) pe care ti-l dai pe tample, pe frunte, pe ceafa ... te racoreste si iti alina durerile ptr. un timp. E destul de bine si esti sigura ca nu-i face rau fatului. Deci ai grija. Fugi la farmacie ca sigur gasesti ceva asemanator! Succes! Cat de ingrasat, eu am slabit 1 kg, cu toate ca mananc normal si nu am avut greturi mari cu voma. Insa pantalonii stau strimti - port deja cei noi ptr. gravidutze ca-s lejeri si ma simt bine in ei - iar sotul spune ca a crescut burtica ... cu toate ca eu aratam deja si inainte cam de luna a 5 a [;)] ... deci in curand pot sa-mi arat burta cu mandrie! [:)] Pupici la mamici si burtici! 12 saptamani - DPN: 10. mai 2004 O zi minunata si copii sanatosi! :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...