Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (3)


vilma

Recommended Posts

Buna fetelor ! Sa stiti ca va citesc infiecare zi dar cu scrisul mai complicat la serviciu. Eu ma simt destul de rau, am facut si febra musculara la burtica de atita [vom], am gustul si mirosul atat de deformat de nu ma recunosc, de exemplu am avut pofta de oua ochiuri cu gogosari acri si dupa ce mi-am pregat totul si am luat prima inchititura nu am simtit nici o asemanare cu gustul de oua ochiuri cum il stiam eu.Bineinteles ca nu am mai mincat. Alta mare problema a mea este [consti], nu reusesc decat cu supozitor la vreo patru zile. Crangutali spune-mi si mie te rog care e diferenta pe care o simti tu intre sarcini ? Sa-ti traiasca baietelul, v-am vazut in poza, e un frumos. Am si eu o fetita de 4,7 ani. DPN - 10 mai. albinutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Albinutza te pomeni ca de aiama doare si pe mine muskii de la burta???Oare sa fie din cauza vomelor??Iar eu care ma gandeam ca o fi din cauza ca atarna poate uterul[bang].[:D]Asa e parca pare mai credibil cum spui tu.Am niste somnuri in mine.
Mey fetelor va rog mult nu mai pomenitzi de mancarruri a la mama acasa ,sunt kestii care in alte tzari nu se gasesc in magazine[bang]si tare as manca cand vad ce scrietzi pe aici.De gogosari muratzi wow ce @pofta mi-atzi facut[q] si alte tipuri de mancaruri care aici nu se gasesc ca de sunt specifice romanesti. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (10 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,imi place ca scrieti mult! din pacate nu ajung prea des la intternet-caffe ca sa tin pasul cu voi,dar va citesc cu placere. Am si eu problema pe care o au unele dintre voi-durerile cumplite de cap;sunt pe baza hormonala(BB) si mie nu-mi trec spontan orice as face, ba chiar devin mai intense dupa ce (incerc sa )dorm,tinandu-ma zile intregi.Ginecologul si farmacista mi-au spus ca pot lua linistita paracetamol(sau codamin, care e acelasi lucru), ba chiar si cate un algocalmin.Eu am luat paracetamol,oricat detest ideea de a lua ceva in aceasta perioada, am citit si eu ca nu trece prin placenta;HERON a scris acum cateva saptamani ca a luat in primele 3 luni de sarcina si bb-ul e sanatos,multumesc Heron,era chiar ce mi-am dorit sa citesc,marturia cuiva care a luat acest medicament. Multa sanatate tuturor! Teodora,sapt.13,DPN 5 mai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! trebuie sa marturisesc... [hopsieu] aseara am luat un paracetamol! stiu ca nu e o idee buna, dar m-am informat in mai multe parti - internet, un medic si alte sfaturi - si scorul a fost 1-0 pentru bulina, dupa 30 de ore de chin... nu mai puteam, mi-era atat de rau ca nu am mancat nimic o zi intreaga si asta nu e bine deloc. mi-a trecut in 5 min si acum e ok. am jurat ca e singura, promit ca alta nu mai iau, orice ar fi!!! [B)] sa nu faceti ca mine! cindy (6 s DPN 15 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit noilor venite si numai bine la toate fetele, Chiar daca nu scriu asa de des, eu citesc zilnic ce scrieti voi. Din pacate mai am 4 zile cind voi merge la ecograf pentru prima data si prin urmare nu prea am noutati placute. Doar greturi si vomat dar ceea ce este interesant este ca vomez putin mai usor, adica m-am obisnuit. Citeodata se intimpla si de 4 ori pe zi. Si asta desi sint in saptamina 13, mai exact am 12 saptamini si 2 zile (UM 31 Iulie). Se zice ca aceasta greata ar trebui sa inceapa sa se atenueze, dar dimpotriva. In privinta paracetamolului, este OK a se lua chiar si in primele 3 luni de sarcina atita timp cit nu se abuzeaza. Asta mai ales in caz de temperatura. In privinta acelor stick-uri cu mentol fie ele si japoneze, eu as verifica inco o data, Irinusha. Eu am avut o lotiune chinezeasca folosita inainte de sarcina in aceleasi scopuri si am verificat daca poate fi folosita in continuare si mi s-a spus categoric, nu. Toate chestiile astea asiatice sint cu 2 taisuri, ca si gingseng-ul de exemplu. ACris ma bucur nespus ca esti mai avansata decit mine. Tie cind ti-au trecut greturile? Chestia cu biscuiti si apa linga pat nu este necesara la mine fiindca eu incep in momentul cind ma spal pe dinti. N-as putea nicicum sa-mi clatesc gura fara sa vomez. Si tot timpul zilei parca am un gust amarui in gura. Mai are cineva asa ceva? Desi am mai trecut printr-o sarcina, aceasta noua sarcina este o experienta complet noua. Va doresc o zi cu cit mai putine "ciudatenii" ale sarcinii, Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici [gravi] si BB-ici, Ufff, e asa nasol sa nu ai net-ul toata ziua la dispozitie, ca atunci cand intru nu stiu ce sa scriu mai intai. Nu am mai citit de duminica si am ramas in urma rau de tot [q]. Ma inscriu si eu in clubul celor cu dureri de cap. Din fericire greturile mi-au mai trecut, ma apuca doar cateodata dupa ce am mancat prea mult, ca sunt o pofticioasa ci nu ma pot abtine. Ieri mi-a spus cineva ca a facut musaca si atunci m-am dus de urgenta in piata si mi-am luat cele necesare sa fac si eu, chiar daca nu mai facusem pana atunci. In rest beau in fiecare zi limonada dintr-o lamaie si suc natural de portocale si iau si acid folic pastile. Mi-am luat in sfarsit analizele care au iesit foarte bune. In ceea ce priveste sexul viitorului BB am un feeling ca este baietel, asta din prima zi cand am aflat ca sunt insarcinata. Mi-am facut testul chinezesc si tot baietel mi-a iesit. Acum imi doresc numai sa fie sanatos/oasa. Am primit zilele trecute un mail cu niste BB absolut superbi, daca vreiti vi-l trimit si voua. Este o fetita cu un chip de inger pe care mi-am pus-o pe desktop si ma uit mereu la ea si imi spun in gand "Doamne, daca am o fata, sa fie frumoasa ca ea". Bineinteles, toti colegii ma cred cam dusa [:D]. Va las acum si va doresc multa sanatate, Pupici [pup] DPN 25 mai 2004, 10 saptamani de la UM Madutza [gravi] & ingerasul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sa va zic ce am patit vvreo doua nopti la rand. M-am trezit cu dureri de burta! Azi noapte (spre dimineata) m-am trezit cu niste dureri destul de mari,dar in tot abdomenul, pana sus spre cutia toracica. Burta imi era umflata si tare beton. M-am speriat destul de tare mai ales ca nu sunt obisnuita sa ma scol noaptea cu dureri de nimic. Am fost la toaleta, am facut o treaba mica [:I] si dupa ce m-am intors in pat am reusit sa asorm, durerile nu mai erau asa de mari. Ce sa fie? Voi ati patit? Adevarul ca ieri nu am prestat [consti] , de fapt sufar cam des de chestia asta. Oare sa fi fost balonare? Sau de la bb? 12 saptamani (DPN 7 mai) Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Sunt la serviciu si tocmai incerc sa mananc ceva. Eu in copilarie nu eram deloc mancacioasa si ma gandeam uneori de ce o trebui sa mai mancam, parca e o pedeapsa. De atunci insa lucrurile s-au mai schimbat ...:0) Insa acum am ajuns iar la o etapa cand ma gandesc ce usor era daca nu era nevoie sa ne hranim. Laura eu cred ca poate fi de la balonare, si mie mi se intampla dar nu noaptea, in general dupa-amiaza. Mie nu mi se vede butica (normal, ca e prea devreme), dar dupa-amiaza daca m-ar vedea cineva, ar putea crede ca sunt si in luna 4 sau 5... SI nu e prea placuta senzatia. Dar e bine ca am cam scapat de [consti] ca la inceputul sarcinii o luasem cam rau. Laura incearca mai mult prin mijloace naturale decat cu supozitoare si ai grija ce supozitoare folosesti, intreaba medicul daca sunt indicate in perioada asta. Si eu m-am trezit azi-noapte cu niste crampe groaznice. Eram tare obosita ca miercurea de la serviciu ma duc la niste cursuri seara asa ca ajung acasa pe la 10 si ceva si ma culc mai tarzior. Eu cred ca m-am chinuit ceva pana sa ma trezesc, sa realizez ca ma doare ceva. M-am dus la baie si...diaree scuze da nu cred ca e nici un semn pentru asta. Si am dormitat acolo vreun sfert de ora. Noroc ca m-am linistit si am putut dormi dupa-aceea pana dimineata si pare ca azi sunt bine. Numai ca dimineata cand ma spalam pe dinti imi curse sange din nas (imi scuzati perfectul simplu dar sunt prea obisnuita cu el, mi-ar fi greu sa il evit). credeti ca e ceva rau? Va pupicesc Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 8 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eryka imi pare rau ca n-ai scapat de tot dar tot e bine ca sunt mai rare si ai speranta ca scapi destul de repede... Cris, nici sa nu te gandesti sa o stergi de la noi, avem maaaaaaaare nevoie de cunostintele tale![bis] Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 8 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cindy, hai iesi de dupa canapea ca tot am aflat ce-ai facut...[;)] Ai fost totala. Stai linistita, ca si daca o graviduta face febra tot paracetamol ii prescrie doctorul. E bine sa eviti sa faci din asta o regula, dar cred ca unul nu poate face rau. [pup] Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 8 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...