Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am facut o gafa


Victoria

Recommended Posts

Dragelor, am dat cu bata in balta..... Mi-a marturisit o colega ca si-a depistat la analize Chlamydia, si eu, de buna credinta, zic: " Da-i bataie, fa tratament repede, si tu si sotul, ca se transmite sexual si vi-o dati de la unul la altul daca nu va tratati amandoi in acelasi timp..." Si ea spune: " e imposibil, ca nici unul dintre noi nu a mai fost cu altcineva inainte.." io" e imposibil, asta se transmite numai prin contact....uuuuuppppsssssssss... si m-am oprit...cand i-am vazut privirea.... Asa-mi trebuie, daca ma bag eu cu sfaturi! Am vrut s-o ajut cu un sfat, si uite ce a iesit! Spuneti-mi repede, care stiti, chlamydia se mai transmite si altfel? ca sa ma duc sa-i spun, si sa-i cer scuze ca am dezinformat-o? Plizzzzzz, repede!!!!! V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Chlamydia Ce este? Chlamydia este o infectie grava care afecteaza mai ales femeile. Aceasta produce secretii vaginale mai abundente sau dureri la urinare. Majoritatea femeilor si unii barbati nu au nici un semn de boala. Daca apar simptome, acestea apar de obicei dupa 1-6 luni de la contactul sexual. Cum se transmite/contracteaza? Prin contact sexual neprotejat cu o persoana infectata. Care sunt consecintele? La femei, Chlamydia poate determina infectarea grava a uterului si a trompelor uterine, poate duce la sterilitate si sarcini extrauterine. Un barbat infectat poate avea complicatii care sa afecteze aparatul urinar. Tratamentele pot evita aceste consecinte ale bolii. Cum se depisteaza? Chlamydia se poate diagnostica analizand secretiile cervixului la femeie si ale deschiderii penisului la barbat. Este mai usor de diagnosticat boala la femei. Barbatii pot avea false rezultate ale testelor pentru ca este mai greu de obtinut o proba buna pentru teste. Cum se trateaza? Cu antibiotice, de obicei tetraciclina. Penicilina nu se foloseste in tratamentul Chlamydiei. Este important sa se urmeze tratamentul intocmai. Boala poate sa nu se vindece pana la luarea tuturor pastilelor. Nu consuma alcool in timpul tratamentului. Tratamentul functioneaza? De obicei da. Pentru a fi siguri, medicul va poate efectua noi teste dupa o luna de la terminarea tratamentului. Pot sa-i infectez si pe altii/ele? Da. Poti sa-ti imbolnavesti partenerul/a din primul moment in care ai contractat boala. Majoritatea femeilor si unii barbati nu au semne timpurii ale bolii. Deci este greu de stiut daca ai imbolnavit si alte persoane. O femeie insarcinata poate transmite boala copilului la nastere. Aceasta are consecinte grave asupra nou-nascutului putand provoca infectii ale ochilor si plamanilor. Este important sa anunti toate persoanele cu care ai avut un contacte sexuale cu 1-3 luni inainte de depistarea infectiei, pentru a putea beneficia la randul lor de tratament. Cand imi pot relua activitatea sexuala? Dupa ce tu si partenerul/a aveti confirmarea reusitei tratamentului din partea medicului. Iren&Bogdanelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela
Victoria trimite-i colegei un email cu linkul asta: http://preventio.tibiscum.com/chlamydia.html si spune-i ca n-ai vrut s-o superi dar tu asa ai citit. Sa ne spui cum te-ai descurcat. Adela & Julia [biz]1 an si 4 luni
Hi,hi,hi,de acolo am luat io articolu postat mai sus,da nu-mi dadu pin' cap sa postez linku...[:D] Iren&Bogdanelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, Multumesc mult de raspunsurile atat de documentate! Nu vreau nici s-o mint, caci nici eu nu as vrea sa fiu mintita....I-am zis sa caute pe google, si se lamureste...sunt mai multe detalii... ufff, de ce-a trebuit eu sa-i deschid ochii?[bang][bang][bang][bang] V. Auzi, sa crezi ca ti-ai luat barbatul virgin[bang][bang][bang] veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...