Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere, spre Canada... (partea I)


Recommended Posts

Mie nu mi s-a parut ca a ponegrit nimeni Ro in discutiile noastre si si mai putin ca isi reneaga cineva originile, altfel nu am fi pe site-ul asta, nu ? Asta nu inseamna insa ca am o mindrie geto-dacica si nici nu ma omoara dorul de Ro. Eu ii inteleg pe cei carora le este dor si am fost de mai multe ori "atacata" (nu e cazul aici) ca asa ceva nu se poate, ca aia e casa ta... Pai daca eu aici ma simt acasa, ce sa fac ? Si eu am amintiri frumoase din Ro dar spre deosebire de Danro eu le asociez mai mult cu anii de copilarie, liceu, studentie. Bineinteles ca-mi aduc aminte de prieteni, tabere, mers pe munte, la mare, discutii filozofice in Cismigiu si altele dar pentru mine astea nu ar reinvia chiar daca as locui in Ro. O s-o contrazic pe Simona cind zice ca nu te poti obisnui cu dorul de parinti. Ori te obisnuiesti (caci nu ai alta cale) ori iei masuri in consecinta (ii aduci pe ei aici sau te intorci). Evident ca asta depinde de la caz la caz si de relatia pe care o ai cu parintii. Pt. mine este mult mai durerors sa-i vad cum duc dorul nepotilor si nu-i vad crescind si mai ales, odata cu inaintarea in virsta, ca isi pun problema ca poate n-o sa mai apuce sa-i vada ... Asta e unul din preturile grele ale imigrarii dupa parerea mea. Hai ca am devenit melancolica, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 312
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna seara, Tot nu m-am lamurit de celebre cuvinte cheie de care spune Mihaela, in sensul ca daca as sti, de exemplu, 1,2 cuvinte cheie dintr-un anumit domeniu, as face o adaptare... dcm, voi face, desigur, ceeace m-ai sfatuit tu, numai ca-mi e cam frica sa-mi trimit CV-ul de aici ca poate ma cheama cineva in mai, de exemplu, si mie imi dau viza in iunie... Adica eu nu le pot da o data sigura de sosire si mai ales, eu (invatand franceza si dupa cursuri, carti si internet) nu sunt sigura totusi de cunostintele mele mai ales ca eu nu am cu cine vorbi... Invat totul teoretic... Bine, eu sunt programata sa fac si cursuri de franceza cand ajung acolo si daca ele sunt in mijlocul zilei eu ce ma fac? Oare or fi obligatorii? As mai vrea sa va intreb, cand stai cu chirie, cine plateste reparatiile? Proprietarul sau chiriasul? Adica daca se sparge o teava sau mai stiu eu ce... De exemplu, cine varuieste apartamentul? Cum arata apartamentele, sunt chiar asa de frumoase ca pe site-uri? (am vazut unele suuuuuper !) Simonna, mi-am reamintit ce ai scris, era cu baiatul tau care nu mai putea respira de frig... Ba nu, asta era copilul Danei. Oricum o sa mai recitesc acum, mi-am facut oricum o imagine despre fiecare din voi si ar fi interesant sa va si vad in realitate. Poate ne intalnim la o cafea la vara, sunt terase in Montreal, nu? Mihaela, nu-ti fa probleme, quebecois-ul nu are nimic cu tine, eu cred ca e putin trist si melancolic si din cauza asta arunca cu mici sagetute cu venin. O sa-si revina repede, ca noi suntem fete de gasca si nu are de ce sa se enerveze pe noi... Dana si gemenicii, urmareste-ne in continuare din umbra ca noi te simtim aproape chiar daca nu mai ai timp. Adela si Cristina ce mi-ati scris voi despre interviu si CV este complementar, asa ca nu-ti fa probleme, Adela, chiar daca repeti ceva, eu bag la cap mai bine in acest fel. Laura, poate ne scrii si de ce te-ai intors catre State, ce te-a determinat sa faci pasul asta... Ca opinie personala, off-topic, as adauga ca eu ii prefer pe canadieni-americanilor dar asta e spus din afara, din carti, filme si documentare, fara sa-i fi cunoscut indeaproape pe nici unii din ei. Stiu ca in state lumea o duce mai bine cu finantele dar pe mine nu ma intereseaza asta... Chestia e ca o tara atat de bogata in resurse ca si Canada, nu o poate duce prost niciodata, pe cand americanii, fara politica lor agresiva... Eu oricum voi pune cat de curand o poza cu Sofia ca n-am nici una scanata deocamdata. cu drag, Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oare cine e quebecoisul?Ce faceti, vorbiti codificat? Ce vroiam sa spun ca o impresie ce mi-am facut aici,am intalnit f.multi romani fara "capatai" ca sa zic asa si sa fiu mai explicit,adica ori s-au despartit ,ori nu au copii,ori au venit deja despartiti,ori au venit singuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stati sa ne intelegem, eu nu m-am simtit deloc atacata de Danro. Multumesc de solidaritate dar lasati ca avem nevoie si de o voce masculina ca sa mai intunece nitel din roz-ul meu :-) Ira, cursurile de limba franceza nu sint obligatorii, ba dimpotriva iti mai dau si bani daca te duci. Nu ai nevoie de ele daca sti bine franceza. Trebuie sa incepi sa-ti "formezi" urechea dupa telejurnalul lor retransmis la TV5 si aia vorbesc inca quebecoiza elevata ... pe cei de pe la tara nici eu nu-i inteleg ... Cuvintele cheie sint anumite calitati/specializari profesionale care apar de obicei in descrierea postului, in anunt. Cu cite ai mai multe din aceste cuvinte cheie in propriul tau CV cu atit este mai bine dar asta nu trebuie luata ca litera de lege. De exemplu daca se cauta un programator care sa stie A, B si C este foarte bine daca apar la tine in CV ca niste lucruri pe care le-ai mai facut deja in cadrul altor job-uri de ale tale (in cadrul universitatii nu prea conteaza ca acolo toti le-u facut, se cauta experienta practica). Acum nu trebuie sa cazi nici in extrema cealalta ca daca nu le ai pe toate 3 nu trimiti CV-ul. Sint foarte rar candidatii care indeplinesc in totalitate cerintele postului. Sint multi (din pacate) care bazindu-se pe acest principiu scriu in CV tot ce misca pe pamint si uneori trec de HR (human resources) cu asta dar se "poticnesc" la interviul adevarat cu managerul unde vor fi intrebati si daca sint inventii ... interviul se termina foarte repede :-) Fara sa vreau sa-ti dezumflu corabiile, sansa ta de a fi chemata la interviu cind tu nu esti inca in Ca este foarte, foarte mica. In primul rind vor vedea adresa ta pe CV, in al doilea rind au candidatii lor de aici si e putin probabil ca se vor complica sa incerce sa cheme pe cineva din afara. Ideea este insa buna caci poti spera la ceva reactii, eu as merge mai mult catre agentiile de plasare care iarasi pot fi contactate prin email. Mult noroc si asteptam pozele cu Sofia, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Multumesc, Mihaela, Ar fi interesant, Dan, de facut o lista a motivelor care duc la despartirea cuplurilor in Canada... E bine sa fii prevazator ! Chiar asa de multe cupluri se destrama acolo? Parca nu-mi vine sa cred... Va rog sa-mi raspundeti si la intrebarile cu proprietarul si chiriasul! cu drag, Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irina, Daca stai in chirie reparatiile le suporta proprietarul. Cand te muti in apartament ar trebui sa fie zugravit si complet aranjat(inatalatii sanitare si elctrice)si in atare de functionare(aragaz si frigider. daca ceva nu merge il anunti sa trimita pe cineva sa repare. Noi am schimbat ceva la baie si ne-a platit piesele pentru a nu mai trimite instalatorul ( noi am preferat sa o facem , fiind o problema minora). Referitor la agentiile de plasare a fortei de munca nu am apelat la ele , dar mai spus o persoana care a apelat pentru un loc de munca, si mi-a recomandat, daca pot, sa le evit. Dar nu se stie niciodata, daca ai nevoie va trebui poate sa platesti pentru serviciile lor, asta daca nu cauti tu personal din firma in firma, pe internet, in ziare, si mai ales la cunostinte. Cat despre motive care duc la despartirea cuplurilor in Canada sau in alta parte, cred ca tine mai ales de perioada de "criza" care ar putea sa apara atunci cand realizezi ca ceea ce este aici nu se potriveste cu visul pe care l-ai avut despre Canada, cand nu reusesti sa te acomodezi, cand nu ai sprijunul omului de linga tine atunci cand ti-e greu si nu stii incotro sa o apuci, etc... Ar mai fi si altele probabil. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca nu s-a pomenit: un resume este insotit de un cover letter si dupa un interviu se trimite o scrisoare de multumire. Despre agentiile de plasare: am impresia ca timpul lor de procesare a resumeelor e taree mare, am trimis resumeele si abia la 6 luni ne-au sunat, nu am avut nevoie de ei ca gasisem de lucru. Sunt agentii care plaseaza in functie de domeniul tau si cecul cu plata salariului iti vine prin ei. Nu platesti nimic inainte si in functie de contractul cu ei de 3-6 luni iti retin o anumita suma. Ideal e sa gasesti pozitia direct la companie si fara ajutorul agentiei. Pe Ontario anual se reactualizeaza Scott Directories si acolo gasesti companiile din zona ta si domeniul care te intereseaza. Am avut noroc si am cunoscut o romanca care este recruter de 8 ani si informatia data a fost la fel de valoroasa ca gasirea unui loc de munca. In general, companiile mici, cind au nevoie sa angajeze platesc un recruter si acesta le gaseste persoana potrivita, in companiile mari HR se ocupa de gasirea personalului. There is a difference between knowing the path and walking the path.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...