Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lista medicilor incompetenti!


Recommended Posts

Dragele mele, imi permit sa deschid un asemenea subiect deoarece sunt profund indignata si suparata [bang] [xx(] [:(!] [haibat] in urma citirii unui raspuns de la rubrica liste medici in care cineva era sa moara si oricum nu va mai putea avea copii in urma tratamentului unui medic la care lasa de dorit profesionalismul ca sa folosesc un termen mai putin sever. Asa ca va rog sa ne spuneti aici toate experientele neplacute avute cu diversi doctori (voi sau persoane apropiate), ca sa stim de ce ne ferim, pe noi si pe bebeii nostri. ESTE FOARTE IMPORTANT UN MEDIC BUN PT CA VIETILE NOASTRE SUNT IN MAINILE LOR ! Din pacate se pare ca sunt din ce in ce mai multi medici incompetenti, dornici doar de castig. Va multumesc si va astept! Umflatzel, 33 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
dr. eugen nicolau, sp. Floreasca mi-a facut externarea fara sa ma avertizeze ca analizele sunt proaste (GGT=800). de atunci ma lupt cu hepatita. putea sa-mi spuna ca operatia nu a decurs fara probleme, era mai cinstit. nici acum nu stiu adevarul. au inceput operatia cu laserul si au terminat treaba cu cutitul. rezidentul care a incercat sa-mi dea informatii dupa 4 saptamini a zburat de acolo. sa va povestesc cum m-a trimis din sala de operatie dupa bani? se intimpla in dec.1998. nu pot sa spun daca este un medic bun sau rau, dar sigur sta prost la capitolul omenie si bun simt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dr Pavelescu Lelia, policlinica Elias (asta lasind la o parte faptul ca elias ul este plin de medici incompetenti) in urma cu 2,3 ani ii pune Teodorei diagnosticul "asa o pneumonie nu am vazut de cind sint. urgent internata ca intra in insuficienta respiratorie", asta dupa ce fusese consultata cu o zi inainte si era doar "rosu in git"... s a dovedit (nu am dus o la elias, ci la alt spital) ca micuta avea criza de astm... 8 ore oxigen si si a revenit... in loc de umplut fundul cu antibiotice si poate fara nici un succes...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte usor sa califici un om drept incompetent sau nu.Parerea mea este ca un om "incompetent" pentru unul poate salva viata altuia.Este foarte usor,deasemenea,sa arunci cu pietre in niste oameni care nu cred ca fac rau cu intentie.Medicina este un domeniu foarte vast,iar raspunsul la diverse tratamente difera de la un om la altul,de la un copil la altul.Sa nu credeti cumva ca iau apararea doctorilor incompetenti(Slava Domnului sunt si eu patit!)dar nu este corect sa vorbim despre ei aici decat daca e vorba de pierderea unor vieti,nu despre banale raceli sau infectii!Si in cel de-al doilea caz sunt multe de discutat!Exista atatia factori aleatorii!Numai bine! Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Alex, permite-mi sa nu fiu in totalitate de-acord cu tine. Tu vorbesti de 2 lucruri diferite: una este cand doctorul face tot ce ii este omeneste posibil sa te faca bine (si un medic bun nu da rateuri grosolane pt ca in acest domeniu nu e joaca de copil) si alta este atunci cand este neglijent, pune diagnostic aiurea si consecintele le suporti tu(de genul a nu mai putea avea copii ceea ce mi separe ingrozitor sa ii iei unei femei dreptul de a fi mama - asta in cazul cel mai fericit daca nu mori), iar el fireste profeseaza mai departe fara nici o problema, inghesuie cate 3-4-5 paciente in cabinet numai de dragul de a lua bani, bani si iar bani! Intr-adevar cazurile usoare nu au ce cauta in discutie (cu toate ca si aici am putea discuta), vorbim de greseli fatale! Toate cele bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga nano, ai dreptate, si medicii sunt oameni deci pot si ei sa faca greseli, dar eu nu inteleg de ce numai plicul cu bani ii invioreaza si ii indeamna cit de cit la o discutie deschisa. eu ii reprosez medicului care m-a operat ca nu si-a gasit timp sa-mi explice ce s-a intimplat in timpul operatiei. si crede-ma, am cotizat din greu, de mai multe ori, doar, doar.... inainte de operatie toate analizele mele erau bune, iar dupa, un dezastru. acum merg lunar la institutul fundeni si nici nu vreau sa-ti povestesc despre diagnosticul pus de cei de acolo (care sunt de parere ca operatia a fost facuta aiurea). eu stiu ca fiecare organism reactioneaza altfel in timpul unei operatii, poate medicul chiar a facut tot s-a putut pt binele meu, dar , daca a vazut ca sunt probleme post operatorii, de ce s-a dat la o parte? in concluzie, un medic bun trebuie sa fie bine pregatit profesional dar si omenos, cu mult bun simt, sa-si respecte pacientii. eu chiar imi doresc ca aceste mesaje sa ajunga la toti medicii din tara asta, poate le da de gindit! de ce sa vorbim doar despre vieti pierdute atita vreme cit viata noastra este amenintata? sincer, eu ma consider o victima atita timp cit nu pot sa-mi planific "batrinetile".
quote:
Originally posted by nano
Este foarte usor sa califici un om drept incompetent sau nu.Parerea mea este ca un om "incompetent" pentru unul poate salva viata altuia.Este foarte usor,deasemenea,sa arunci cu pietre in niste oameni care nu cred ca fac rau cu intentie.Medicina este un domeniu foarte vast,iar raspunsul la diverse tratamente difera de la un om la altul,de la un copil la altul.Sa nu credeti cumva ca iau apararea doctorilor incompetenti(Slava Domnului sunt si eu patit!)dar nu este corect sa vorbim despre ei aici decat daca e vorba de pierderea unor vieti,nu despre banale raceli sau infectii!Si in cel de-al doilea caz sunt multe de discutat!Exista atatia factori aleatorii!Numai bine! Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dr. trailescu si mai ales dr. STOICESCU, sefa de la neonatologie din Spitalul Polizu. din cauza lor copilul meu a murit la 23 ore dupa nastere din cauza unei hipoxii careia dna. neonatolog nu i-a acordat atentia necesara. dupa ce s-a intimplat au venit la mine spunandu-mi ca a avut copilul o boala rara care se intilneste un caz la un milion, iar al meu era milionul in cauza. am facut in strainatate dupa aceea toate analizele necesare care ar fi putut dovedi daca era adevarat diagnosticul lor. Bineinteles ca nu am nimic nici eu nici sotul meu, iar ei au mintit cu nerusinare ca sa isi acopere incompetenta si dezinteresul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud acest lucru despre Dr Silvia Stoicescu, care in cazul meu s-a purtat foarte competent si cu mult suflet, dar nu pot spune acelasi lucru despre ceilalti medici neonatologi de la Polizu, care spuneau ca are copilul meu tot felul de boli inchipuite, probleme cu inima, desi "cotizam" din greu, insa dr Stoicescu a fost singura care a spus ca e sanatos si mi-a dat drumul sa plec acasa cu el. Si binenteles copilul a fost sanatos tun. Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dr Briceag de la Cantacuzino. Din cauza caruia am stat 3 zile in reanimare dupa ce am nascut. O banala epiziotomie prost faacuta nu s-a lipit cum trebuia. DUpa 5 zile, cusatura a cedat si 2 zile am stat asa, cu rana desfacuta... m-a cusut si m-a trimis acasa. cateva luni am stat doar in picioare sau la orizontala... Noroc cu asistentele ca mi-au spus ce s-a intamplat, ca nu organismul meu a fost de vina, ci felul in care a taiat... Briceag. Mihaela si bb Iulia Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...