Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Spuneti-mi un remediu urgent....


Recommended Posts

..pentru usturimi puternice in gat, va rog, ca nu mai rezist. Am de trei zile gripa si, pe langa nasul infundat, tuse si stare nasoala in tot corpul , ma ustura foarte tare in gat. Am luat strepsils, oropivalone, lamaie, am baut ceai, am luat fervex, paracetamol dar durerea ma sacaie in continuare. Please, dati-mi un sfat urgent. Apropo, cat dureaza fratilor gripa asta ca eu o am de vineri si nu mai rezist. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu o am de martea trecuta :((( Nu trece cu nika...simbata a dt seamne ca s-a dus dar acum 2 zile m-o palit iar :-( e drept ca simbata simtindu-ma ok am iesit in orasfara fular, cu capul descoperit etc...acum ma doare gatul si capul de ma turbä ca sa nu mai zic de tuse si de mancarici in gat noaptea. ceai, miere si lamaie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mirela, da-mi voie sa-ti recomand sirop din muguri de pin, care se gaseste la Plafar, dar si in unele farmacii. Mie mi-a "luat durerea cu mina". De asemenea, dimineata la trezire freaca o lingurita doua de miere cu suc de la jumatate de lamiie si le poti bea, dar tot, sa nu lasi nimic.. Sanatate Ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceai de lamaie cu miere. Intr-un ibric pui o cana cu apa, 2 rondele de lamaie, pui la foc, lasi sa dea 2 clocote (nu mai multe ca se amaraste ceaiul) apoi pui in cana, storci bine lamaia si adaugi 2 lingurite de miere. Bea 4-5 cani pe zi si fa si gargara cu saramura de 4-5 ori pe zi ( nu e prea placut dar da rezultate). Mariana & Vladutz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In afara de traditionalul ceai de tei cu miere, eu zic ca nu ar fi rau sa dai o fuga pana la famacie si sa iti iei bomboane speciale pt durerile de gat(sunt un fel de calmante, am uitat cum se cheama [bang]) Iote ca tzipa frate-meu pe messenger: Golia, Activ si Strepsils[:D]. Aici in Jp au si un fel de sprayuri (seamana cu cele pt asmatici) si sunt mentolate si au efect de calmare. Asa de tare te calmeaza ca dormi aproape 14 ore(eu mi-s Stan Patitu[:D]). Poate ori fi si in Ro. Insanatosire grabnica tuturor gripatzilor![pup] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma tratez cu o gargara foarte simpla si imi trece durerea de gat. Intr-o jumatate de cana cu ceai caldut sau apa, dizolv o lingura mare de miere, doua sau trei linguri de otet de mere si cateva picaturi de propolis (de la plafar). Fac de doua ori gargara si dupa aceea inghit o gura (depinde de gustul fiecaruia, eu deja m-am obisnuit cu el). Procedura o repet dupa fiecare masa, sau cand imi aduc aminte si dupa doua zile nu mai am nimic. Cand eram in Romania foloseam o metoda mai spartana si anume albastru de metil. Ma badijonam in gat (cu un betigas cu vata pentru sters in urechi, iar mai tarziu am reusit chiar sa-mi torn cu pipeta cateva picaturi) si chiar daca pe moment mi se intorcea stomacul pe dos, iar limba imi era albastra, dupa zece minute nu mai aveam nimic. Apelam la metoda asta, pentru ca foarte des aveam amigdalita si ma saturasem d einjectii. Mreu mi-au trecut asa infectiile din gat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela sunt bolnava a doua oara toamna asta. Pe 15 sept m-am imbolnavit prima data si i-am dat-o si Oanei, dar acum e si mai rau.... a trecut doar o luna si nici nu a venit iarna. Mi se pare ca nu trece cu nimic. Prima data mi-a trecut cu injectii, dar acum .. Tu nu i-ai dat-o lui Andrei? Bravo tie! Sanatate! 3 ani !!! pe 14 februarie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...