Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Spuneti-mi un remediu urgent....


Recommended Posts

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am avut de cand ma stiu probleme cu gatul, e drept nu neaparat ca urmare a unei gripe cat mai mult probleme cu amigdalele care cand mi-e lumea mai draga se umfla si ma dor - in trecut imi faceam badijonaje cu albastru de metil, iar mai recent gargara cu apa de gura (eu folosesc aici Listerine, nu stiu daca marca asta se gaseste pe piata in Romania, dar cred ca orice apa de gura este buna atata timp cat contine ceva antiseptic). Mama imi mai facea cand eram mica "sodo" (asta cred ca vine din franceza de la "chaud" - cald) lapte fiert cu ou si miere, nu stiu cat efect avea dar era cald si tare gustos si ma "ungea" nu doar in gat ci si la inima [;)](mai tarziu am aflat ca la gripe/raceli si probleme cu gatul laptele nu e tocmai indicat si nici dulciurile, desi mierea ar putea fi o exceptie). Insanatosire grabnica! Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult, dragele mele, de raspunsuri si sfaturi. Astazi sunt mai binisor cu gatul dar am nasul infundat ceva de speriat. Am luat penicilina V pentru gat, paracetamol sinus si am baut la ceai cu lamaie si miere de mi-a venit rau. Sper sa-mi treaca. Oricum dupa ce imi va trece voi face vaccin antigripal. CristinaT Eu de la Andrei am luat, dar el nu a avut probleme cu gatul asa rau. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost foarte racita mai in primavara, si nu mi-a trecut mai cu nimic, nici cu medicametele de aici, nici cu ce aveam din Romania. Singura solutie buna, pentru desfundarea nasului si problemelor din gat a fost o inhalatie facuta din plante in care am pus la disperare un strop de o crema mentolata. Am facut aceasta inhalatie si m-am culcat imediat cu fata la cald.Dimineta eram ca noua de nu-mi venea sa cred ca am fost racita. stiu ca in Romania exista solutii speciale pentru inhalatie, din diferite uleiuri aromate si mentolate. Stiu ca erau bune si le mai foloseam. Pentru gat am mai supt PenicilinaV, este cam aiurea la gusr dar face treaba! Sanatate la toate, ca-i mai buna decat toate!!!!!!!!!!!!!! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...