Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum "intretineti" relatia?


Recommended Posts

Stai Ani ca uite sunt niste "retete" de la fete. Sa recapitulam: - incredere de sine (tot a femeii, normal [bang]) - surprize facute partenerului [cina2](tot femeia ca de aia se spune ca suntem sexul frumos, suntem creative [bang][:D]) - umor - sarbatoare din orice (asta chiar imi place mai ales cand se lasa cu dans si ceva vinisor bun [hc]) ... aaa sa nu uitam de cele trei mari calitati : [ispita][papica] [zana] Ideea ca sa ne dorim o casnicie fericita o gasesc intr-adevar buna, pentru ca daca asteptarile se bazeaza numai pe calitatile celuilalt cred ca se duce totul de rapa. In vremea celibatului poate multi au privit relatiile altora din afara si au gandit: ohh... uite draga , dupa ceva timp nu te mai tii in brate asa mult, nu te mai saruti, nu te mai tii de mana, nu mai faci asa des [xinpat], etc... Pe mine asta ma intristeaza mai mult.Si imi doresc sa stiu cum as putea "congela" astfel de dorinte si trairi desi ,RECUNOSC, nici ceea ce ar putea sa se sedimenteze mai tarziu, respectul, prietenia, intelepciunea relatiei, etc. nu ma deranjeaza, insa... toate astea cu pasiune [:D] Tare mult as dori sa stiu si eu cum gandesc barbatii :-)Am intalnit barbatii, cei drept nu multi, care erau tare draguti si plini de imaginatie si surprize si etc... Dar, cu o floare nu se face primavara , parca asa se zicea :-(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Stiti e vorba aia "it takes two to tango". Nu cred ca barbatii sunt chiar asa insensibili incat ei sa nu simta incotro bate vantul intr-o relatie, poate le e mai greu sa deschida gura, dar semnale de alarma or trage si ei, important este sa dea atentie si unul si altul si..poate suna ca un cliseu dar, parerea mea este ca tot la comunicare se rezuma totul. Trucuri si retete minune nu cred ca exista, doar constientizarea ideii ca o relatie se contruieste cu grija, ca tabieturile sunt plusul de secret si intim adus unei relatii, ca certurile nu duc la despartire ci la rezolvarea problemelor. Apropos, de tabieturi, pun un citat dintr-un roman de Stephen King "any good marriage is secret territory, a necessary white space on society's map. What others don't know about it is what makes it yours", mi-a placut ca semnifica ideea mea de tabieturi. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi dau si eu un pic cu parerea :) Eu sunt sotie de 7 anisori, in curand si mamica ... si la inceput de sarcina e cam greu sa practici reteta cu "doamna, gospodina si curva" ... inainte mergea insa destul de bine, chestii cu suprize cand se astepta cel mai putin (ca atunci cand il asteptam la usa ... putin dezbracata [:I])si cu mancarea lui preferata pe masa ... ca desert [;)] Cel mai mult conteaza dragostea, acea siguranta ca el este acela cu care vrei sa imbatranesti, vise si planuri comune ... si sinceritate si fidelitate. La noi e ca in primele zile, ne atingem cat putem de des, fie doar o "atingere" din priviri pana la umbratisare, ne sarutam ca nebunii cand putem (nu exista zi cand nu o incepem cu o sarutare si o incheiem cu alta).... Si pot spune mandra ca sotiorul meu nu trebuie impins de la spate, imi face surprize mai mereu. Ba cumparandu-mi o carte cu autorul meu preferat si scriind o dedicatie de genul: "ptr. cea mai misto gagica", ba trimitindu-mi sms-uri sa-mi aminteasca ca ma iubeste mult, ba cumparadu-mi flori, bijuterii ... tot felul de chestii ca sa stiu ca se gandeste mereu la mine. Cu putina "silinta" si putin mai multa senzualitate se poate mentine orice casnicie ca in primele zile. Succes! Si multa dragoste! O zi minunata si copii sanatosi! :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor dragi, Noi avem aproape 16 ani de mariaj, plus ceva ani dinainte... N-as putea sa mai spun ca e la fel ca in primul an, ca as minti, dar dragostea e inca aici, nu a plecat nicaieri si nu am nici un secret in a o mentine. Ideia este ca sotul a fost si va ramane una din cele mai importante persoane din viata mea langa copii. Poate unul din secrete e sa il faci sa creada ca el e cel mai important pe lumea asta. Chestia cu bucataritul (desi sunt o buna bucatareasa - lauda-ma gura!) nu prea il prea gadila la coardele sensibile, sotul meu nefiind un mare gurmand. Dar, in schimb, este foarte sensibil la surprize mici, eventual romantice. Un alt secret este PATUL!!! Si nu va ganditi DOAR la prostii... Soacra mea m-a invatat la inceputul casniciei, cand a aparut primul bb, sa nu plec din patul nostru in doi niciodata, cu nici un pret si nici sa nu il alung pe el. Asa ca, bb-ii mei au dormit si dorm in continuare singurei in camera lor. Daca e bolnava cea mica (cea mare e prea mare...) o aduc in pat cu noi, o doftoricim amandoi, ne trezim amandoi cand plange si nu plec din pat. Ne-am format regula cu pupicul la plecare si la sosire acasa, pupicul de "Noapte buna!" si de "buna dimineata", pupicul de "sarut mana pentru masa" si as putea spune fara sa ma laud ca sotul meu e un tip respectuos si politicos si imi cunoaste hachitzele si mofturile. Si mi le si accepta! In plus, ii place sa fie dragalit ca un copil, eu stiu asta si imi fac timp sa il mangai, sa ii spun ca mi-e drag, sa il pupacesc si asa mai departe... chiar daca acu ii mai zic moshnegutzul mamei (din pricina parului alb) o spun in asa fel incat sa ii placa si sa se simta bine 5 minute pe zi. In rest... hainele curate, calcate, curatenia in casa sunt meritul servitoarei, asa ca nu ma pot lauda cu chestiile astea - eu sunt doar organizatoarea. Dar sa stiti ca am facut-o si eu pentru scurta vreme la inceputul casniciei noastre si nu m-am dat in laturi de la asta. Respectul reciproc si increderea sunt printre cele mai importante atuuri si intr-adevar... "Daca iubire nu e,nimic nu e!" Numai bine, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este interesant subiectul.Adevarul e ca suntem asa de preocupati de munca , ca uneori uitam de noi.Noi suntem impreuna de 6 ani si tot de atata timp si casatoriti, flacara iubirii este inca aprinsa, desi uneori parca nu mai avem vlaga in noi. Mie una-mi place sa-l trezesc dimineata usurel in mangaieri si sarutari, ii pregatesc micul dejun si plecam la munca.Nu ne despartim inainte de a ne da sarutul de dimineata si de a ne ura o zi buna.Urmeaza dupa aceea mesajele pe net si cad ne intalnim dupa program iarasi sarutul de dupa amiaza iar seara la culcare la fel.Daca eu nu am chef sa gatesc ma scoate in oras, imi face multe hataruri, desi uneori sunt uracioasa si ma oftic eu pe mine ca nu uneori il neglijez.Sper ca toate sa ramana asa cum sunt acum si va doresc la toate o viata frumoasa alaturi de cei dragi. Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crystinne, e adevarat ca in timp relatia se mai schimba, sunt perioade in care prioritatile sunt altele, mai lasi [xinpat]la o parte si ai alte griji, apoi iti aduci aminte si intri in recuperari... s.a.m.d. Insa nu tb sa uitam ca fiecare relatie e altfel. Eu una nici nu cred ca as fi fericita intr-o relatie in care totul merge struna zi de zi, nu stiu cum sa zic, fara o incruntare acolo, fara o certulita cat de mica... e atat de dulce impacarea sau revenirea dupa o perioada grea, cand vezi ca totusi ai reusit sa mai treci un hop, sa mai rezolvi niste situatii care la momentul respectiv ti se pareau critice... Fiecare are farmecul ei in viata, la un moemnt dat regasesti in cel de alaturi prietenul visat, alteori iubitul visat, alteori esti in al 9-lea cer cand vezi ce tatic bun este... Cat despre pupici, aici cred ca nu se potriveste zicala "ce e mult strica":)) Cat mai multi, cat mai desi, acuma si maimutica noastra e o pupacioasa si jumatate asa ca suntem o familie de pupaciosi:)) si cand ne vede ca ne luam de mana vine si ea si intinde mana, sau vrea sa danseze cu noi... Asa ca draga Crystinne, nu te mai agndi la ce va fi peste cativa ani, fiecare varsta si fiecare perioada are famrecul ei (ma repet dar asta e adevarul), trebuie sa trecem prin toate ca sa stim sa apreciem adevaratele bucurii, nu? Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
Crystinne, e adevarat ca in timp relatia se mai schimba, sunt perioade in care prioritatile sunt altele, mai lasi [xinpat]la o parte si ai alte griji, apoi iti aduci aminte si intri in recuperari... s.a.m.d. Insa nu tb sa uitam ca fiecare relatie e altfel. Eu una nici nu cred ca as fi fericita intr-o relatie in care totul merge struna zi de zi, nu stiu cum sa zic, fara o incruntare acolo, fara o certulita cat de mica... e atat de dulce impacarea sau revenirea dupa o perioada grea, cand vezi ca totusi ai reusit sa mai treci un hop, sa mai rezolvi niste situatii care la momentul respectiv ti se pareau critice... Cristina, mamica cu burtica[flo]
Sunt de acord cu tine Cristina. Dar desi gandesc ca tine se pare ca la mine exista temerea ca iubirea mea sa nu "fuga" ... hahaha... Desi nu, nu sunt o fire total pesimista, recunosc ca uneori ma simt ca un copil care a obtinut ceva la care a visat atat de mult iar acum ii este frica sa nu dispara. Stiu, suna copilareste...Se mai si zice ca de ce ti-e frica de aia nu scapi [neand] Dar il iubesc atat de mult si dupa atatia ani sunt si eu iubita... si imi doresc atat de mult ca asa sa fie si peste 60 de ani... Nu luati in seama [bang] sunt doar complexe si dureri mai vechi... [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac la nebunie bunicutii aceai cu un vesnic zambet pe fata care abia merg dar se tin de mana, isi vorbesc frumos... Si zic eu ca nu e o fatada... Eu, din nefericire n-am vazut in familia mea si nici la cele cu care am intrat in contact exemple de "inviorare a relatiei". Am vazut insa multe exemple de genul asta in filme si am citit despre ele... Restul, daca a fost sa aplic ceva, a contat mult persoana cealalta, ce am simtit si imaginatia mea. Conteaza mult ca si cel de langa tine sa fie deschis la nou, sa-i placa surprizele si sa le aprecieze... Daca nu le apreciaza, eu una sunt distrusa si atat de ranita ca a doua oara nu mai fac. Si asta pentru ca in general fac lucruri de genul asta atunci cand simt... Ceea ce n-a dat niciodata gres: - baie fierbinte cu lumanari si esente imbietoare.. el te spala pe tine... tu il speli pe el. - gatitul impreuna - urmarirea unui film cu sampanie si piscoturi pe langa... goi :) desigur... Si am mai observat ca atunci cand femeia isi acorda mai mult timp ei, pare sigura de sine, se descurca in multe situatii singura, deci este puternica... este mai apreciata, mai respectata si mai iubita. Asta pentru ca, probabil, astfel, are si el timpul lui... Iar cele care ii cauta tot timpul in coarne barbatului... nu reusesc decat sa ii plictiseasca dupa un timp... Dar am avut si un preieten caruia nu-i placeau surprizele... Ne iubeam la nebunie si pur si simplu era bine oriunde, totul era minunat oriunde... Dar, din nefericire, n-am vut ocazia sa vad cum ar fi fost dupa multi multi ani... Poate n-am aplicat trucurile necesare... :( Cred ca o rugaciune in fiecare seara si cateva ocazii numai bine venite le rezolva pe toate...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...