Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

senzatie


lily

Recommended Posts

Fetelor, In caz unei senzatii de a urina des, mai ales in anotimpul rece, cind ploua dar si de emotie, cind la analize nu iese nimic, nu sint dureri sau alte chestii... si cind e f neplacut sa pleci undeva de acasa. daca a-ti avut aceasta problema sau stiti un tratament
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
O posibila infectie urinara!Se face proba de urocultura adica se recolteaza din prima urina de dimineata(mai putin primul jet) si se duce la laborator.Mai neortodox se poate administra Neoxazol(fara sfatul medicului ca sa treaca simptomele)dar sfatul meu este sa mergi sa faci analiza!Sanatate! Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, e un sfat f util. Dar am facut deja analize. A fost o perioada (inainte de `89) cind fiind la liceu nu aveam caldura deloc in clasa in timpul iernii, acasa iar frig si atunci au inceput aceste probleme pt mine si alte colege. Nu aveam voie sa ne imbracam cu nimic peste uniforma sau sa purtam pantaloni, asa ca am devenit f sensibila din cauza frigului persistent. Chiar si mai tirziu am invatat tot in sali neincalzite . Stiinta, studiul cer sacrificii, care uneori sint prea mari .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...ma primiti si pe mine cu o idee? Aceleasi senzatii le am uneori si eu, dar la mine e explicabil, sunt insarcinata...plus ca nu e neaparat vorba de urina, cat si de anumite secretii ce sunt in cantitate mai mare, acum... Daca ipoteza lui Alex nu sta in picioare si stii sigur ca nu e nici o infectie, ma gandesc ca nu cumva sa fie muschii perianali mai slabi, si atunci acele exercitii Kegel (parca) sunt utile... Te ajuta sa-ti controlezi urinarea...E o idee, s-ar putea sa gresesc! Ra (sapt. 28)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au iesit bine analizele, insa la ultimul control medicul mi-a recomandat sa repet analizele, urocultura . Am luat asa din auzite Tagremin- inlocuitorul fostului Biseptol care nu se mai fabrica +citeva antibiotice Mi s-a spus ca trebuie sa beau cam 2l lichide pe zi (apa plata, ceaiuri) pt o buna hidratare a organismului, o sa rideti ... dar atunci merg si mai des acolo unde si regele merge(sau mergea) singur. Dar numai asa se curata organismul de toxine si cei 2l trebuie bauti zilnic de fiecare din noi. In general mie nu mi-a placut sa beau lichide multe. In caz de sarcina, prietenele mele imi spunea atunci ca aveau si ele senzatia asta. Frigul si umezeala sint dusmani, dar ce sa fac daca la noi se instaleaza asa repede frigul. Si ar mai fii si din cauza hormonilor-ei se elimina prin urina, asa incit e o explicatie plauzibila.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am aceleasi senzatii (ma rog, acum si mai rau ca sunt insarcinata). Ani de zile am facut sumar si urocultura degeaba. Nu s-a identificat nici o cauza fiziologica si a ramas explicatia starii psihice - ca la examene nici nu rezistam pana la sfarsit si fugeam la baie. Se pare ca muschii perineali se relaxeaza la stres (paradoxal, nu!) si sunt mai sensibili la frig. De drumuri nu imi aminti. Cunosc toate benzinariile de pe traseele frecventate mai des. Partea proasta este ca nu am gasit un tratament. Am grija sa ma imbrac bine si sa evit frigul la picioare. Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit. Desi am vrut sa va scriu mai multe pe aceasta tema, cand am abordat „maculatura” m-am speriat cat de multe cauze sunt, asa ca nu pot sa va dau decat un sfat – aceste senzatii sunt de apartenenta urologiei, asa ca va indic sa cautati un urolog bun si serios. Daca sunteti din Timisoara, va indic sa-l cautati pe dr. Boiboreanu sau pe prof. Miclea de la Judetean, desi pot sa spun ca tot colectivul de la Uro este super… [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] DARAEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lily si eu am avut asa senzatii des, chiar daca nu era vb de o infectie urinara. Pana la urma mi-a treut cu bai cu ierburi (musetel, rostopasca, coaja de stejar etc ceea e mai aveam in casa de la baitele puiului)> intai stateam deasupra vasului cu ierburile fierte, adica faceam o baie cu aburi, apoi, cand apa era suportabila ma bagam cu fundul in ea. In caz ca te hotarasti sa faci aceasta procedura, sa nu stai daca apa se raceste ca nu e bine - imediat dupa sa te imbraci bine si sub plapuma. Mie mi-a trecut in vo' 4 zile, baie 1 data pe zi, seara inainte de culcare. Multa sanatate! Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danutz Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250 http://www.yamafoto.com/?ref=6599
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...