Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vanatoarea, o pasiune?


Recommended Posts

Fetelor am si eu o nelamurire,care aveti sotii sau prietenii vanatori, ce le place la acest"sport"? Am un amic care lucreaza la Directia Silvica si imi spunea ca au avut o explozie de turisti vanatori incepand cu luna septembrie si aproape nu au facut fata...... Eu pur si simplu nu inteleg care este atractia catre acest sport,chiar, se poate numi sport? Sau printre noi sunt si pasionati vanatori? Hmmm....sa impusti mistreti parca mai inteleg,dar pasari sau capriori? Astept parerile voastre, Cu drag, Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sotului meu ii place sa vaneze, dar nu are timp. I s-au prafuit pustile pe stand... I-am zis ca eu nu mananc iepure, creier de veverita, sau cerb...[vom][vom]asa ca daca le omoara, le curata si le mananca singur... Este un hobby relaxant pentru el, ca si pescuitul... si nu ma deranjaza...e cam sexy...[olala] Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si[copil]Elena Maria 7 luni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

se poate numi sport atita timp cit "vinezi" cu un aparat foto, este o necesitate daca doar asa poti sa-ti asiguri hrana. In rest e vorba de o problema psihica, nevoia de a ucide nu e ceva normal. Dar in secolul XXI inca antrenam oameni sa ucida alti oameni asa ca a ucide un animal doar din placere e un fleac...oare?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Adriana,nici eu nu inteleg ce placere e asta sa omori niste animale pe care natura le-a creat cu un scop.Nu mai sintem intr-o epoca in care vinatul ar fi o necesitate,deci cei care vineaza eu cred ca au o problema. Aici in Franta vinatoarea e sport national,cel putin la tara nu cred ca exista barbat care sa nu vineze,se mosteneste din tata in fiu.La mine in sat îi vad in fiecare duminica cum se aduna in centrul satului ,beau ceva si apoi pleaca la vinat,iar copiii lor,in general baietii merg si ei.Nu stiu ce educatie au acei copii si nici ce vor face cind vor fi mari,dar sigur vor vîna si ei la rindul lor. Cristina ,tu asemeni vinatoarea cu pescuitul, eu nu cred ca e la fel,cel putin aici pescarii prind pestele,(daca e mare fac o poza cu el )apoi îi dau drumul.La vinatoare animalul e mort!! Corina si Anna nazdravana Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord cu vinatoarea, puteti arunca cu rosii. Ceva ani in urma am mers la vinatoare cu sotul si socrul meu sa vad in ce consta. Au impuscat niste prepelite cu alice si socrul meu a rupt gitul la cele ranite ca sa nu se chinuie. Din acel moment nu am mai mincat si nici gatit vinat si in familie daca sotul vrea sport sa plece la baschet sau la sah, iesim cu rolele, dar nu la vinatoare. Pustile au ramas in tara si sper si acest sport sa fie uitat. There is a difference between knowing the path and walking on it.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by al_bundy
se poate numi sport atita timp cit "vinezi" cu un aparat foto, este o necesitate daca doar asa poti sa-ti asiguri hrana. In rest e vorba de o problema psihica, nevoia de a ucide nu e ceva normal. Dar in secolul XXI inca antrenam oameni sa ucida alti oameni asa ca a ucide un animal doar din placere e un fleac...oare?
Sunt de aceeasi parere ca al....Vanatoarea mi se pare un obicei barbar.... Dar ce parere aveti de corrida? V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vanatoarea n-am inteles-o nici eu niciodata, sota-miu e pasionat si de vanatoare si pescuit, avem doua pusti in casa, de cand suntem impreuna nu le-a folosit, sunt in dulap in husele lor, (ca sa fac o gluma, vorbeam mai demult de hoti noaptea si el zicea ca daca ar intra hoti in casa scoate pusca si ii impusca, la care eu "ce naiba, ca-s bagate in fundul dulapului, pana desfaci husa, pana aduci si gloante si le incarci, ori fuge hotul ori iti da in cap"). Mai vrea sa isi ia si pistol, s-a tacanit, la ce i-o fi trebuind nu stiu...Da' marea lui pasiune e pescuitul, hai sa zic ca asta o mai inteleg ca mancam ce prinde, desi pe mine ma plictiseste pe el il relaxeaza, a stat si 36 de ore non-stop fara sa lipeasca geana de geana. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina ,tu asemeni vinatoarea cu pescuitul, eu nu cred ca e la fel,cel putin aici pescarii prind pestele,(daca e mare fac o poza cu el )apoi îi dau drumul.La vinatoare animalul e mort!! Aici dam drumul la peste inapoi daca e prea mic de mancat. Daca e marisor il mancam. Pestele este tot animal si il mancam. Vaca, porcul, puii, tot ii omoara ca sa mancam, asa ca nu vad diferenta. Noi avem prieteni care se duc in sezonul de cerb si daca vaneaza unul il prepara si ii asigura hrana familiei pentru un sezon de iarna. Adevarul este ca nu vad mare lucru cu vantoarea...[flo] Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si[copil]Elena Maria 7 luni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vaca, porcul, puii, tot ii omoara ca sa mancam, asa ca nu vad diferenta. pai chiar aici e diferenta.. una este sa omori animalul fiindca ai nevoie sa maninci si alta este sa ucizi din placere. Vinatul din placere este de fapt o manifestare a nevoii de PUTERE, exista o explicatie de ce majoritatea vinatorilor sint oameni de afaceri, politisti sau politicieni... cei care-si manifesta puterea prin placerea de a ucide au aceeasi problema de comportament ca si cei care hartuiesc sexual. Vinatul face parte din instinctele noastre primare, la fel ca si sexul. Eu cred ca a fi de acord cu vinatul din placere a acelasi lucru cu a fi de acord cu asta: http://news.softpedia.com/news/1/2003/October/5168.shtml
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ehe, se pare ca nu ma lamuriti:)))si ca in afara de Cristina ,careia i se pare sexy( banuiesc ca sotul in costum de vanatoare:),sunteti de aceeasi parere cu mine. Corina dar cum de isi permit sa mearga la vanatoare asa din centrul satului?Stiu ca in afara de faptul ca pentru "neavizati "asa ca noi pare un sport sangeros ,el este si unul foarte costisitor si trebuie organizat.Adica in Romania daca vrei sa vanezi platesti bani grei pentru asta,si daca mai vrei sa pleci si cu vanatul acasa..... In Franta este altfel? Chiar nu avem nici un paisonat al vanatorii sa ne spuna cat este de minunata vanatoarea?:)) cu drag, Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...