Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vanatoarea, o pasiune?


Recommended Posts

Mie imi place vanatoare. Subliniez: vorbesc despre cinegetica si vanatoarea sportiva. Mai intai sa va explic rostul vanatorii "de selectie": in conditiile reducerii arealelor, exista pericolul suprapopularii si al debalansarii lanturilor trofice. In plus, populatiile de animale degenereaza, prin cosangvinizare, reproducerea unor exemplare tarate... Vanatoarea are rolul de a ajuta acolo unde natura nu mai are capacitatea de a regla in mod natural structura cinegetica. Oricate "lesinuri ecologiste" ar starni afirmatia mea, din punct de vedere al evolutiei speciilor omul este inca un pradator... care trebuie sa-si indeplineasca rolul... Faptul ca ne-am cam "civilizat" in ultimele sute de ani, la scara biologica (ere!) nu inseamna absolut nimic. Vanatoarea sportiva se desfasoara dupa legi cavaleresti, nu are nimic barbar sau sadic... nici un vanator (serios) nu ar chinui un animal, nu ar lasa "urma de sange" (animal ranit) pana cand nu ajunge la capat... Practic, este o lupta dreapta in care animalul are toate sansele (mediul, instinctul, simturile, posibilitatea de a se ascunde, de a fugi...) Vanatoarea sportiva nu este un macel, scopul vanatorii nu este uciderea unui animal ci victoria asupra lui. Q (Gabriela)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Adriana Radu
Ehe, se pare ca nu ma lamuriti...Chiar nu avem nici un paisonat al vanatorii sa ne spuna cat este de minunata vanatoarea?:)) cu drag, Adriana
Ti-as povesti eu... dar, pana cand nu te tarasti pe sub tufele de porumbar intr-un noiembrie inghetat, incercand sa te apropii de un lopatar... si-apoi, le las barbatilor privilegiul povestirilor vanatoresti. Q (Gabriela)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa gindeam si eu despre vinatoare, cruzime, barbarie, epoca de piatra, etc. Pina cind, asta iarna, aveam vreo 60 la ora cind mi-a sarit o caprioara cu ochi limpezi chiar in partea mea. Era si noapte nici n-am stiut ce m-a palit! Dupa trei mii jumate de dolari, Bambi nu-mi mai smulge nici o lacrima, iar Rudolph sa se duca la Polul Nord!![neand] Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reparatia masinii costa 3500, ei bine n-am platit eu tot dar mi-au crescut punctele la asigurare si cam tot aia e. Dupa incident au pus acolo semn cu atentie caprioare. Duh!! A Pardon 2500, mi-am adus aminte 2500 era nu 3500! L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vinatul din placere este de fapt o manifestare a nevoii de PUTERE, exista o explicatie de ce majoritatea vinatorilor sint oameni de afaceri, politisti sau politicieni... cei care-si manifesta puterea prin placerea de a ucide au aceeasi problema de comportament ca si cei care hartuiesc sexual. Vinatul face parte din instinctele noastre primare, la fel ca si sexul. Tu vorbesti serios??????? Mi se pare ca ai trecut teritoriul putin. Nu vad nici o diferenta intre articoulul postat si vanatoarea. In primul rand sotul meu nu este politist, politician, sau om de afaceri...si pe deasupra este un barbat foarte bland. El este american si a crescut cu un tata care la 6 ani i-a facut cadou o pusca de vanatoare. Parte din cultura. Iar majoritatea prietenilor nostrii care vaneaza sunt oameni simplii si cu familie, asa ca mi se pare putin exagerata comparatia dintre vanat si hartuirea sexuala...gandeste-te putin la ce ai scris... Si DA, mi se pare sexy idea ca sotul meu vaneaza...ma og, cand apuca... Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si[copil]Elena Maria 7 luni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Qsar sa stii ca exact aceleasi argumente le aduce si sotul meu in favoarea vinatorii! El e mare amator si e o pasiune mostenita de la tatal lui. Din pacate aici nu si-a gasit, inca, un amic cu care sa mearga la vinat. Asa ca pina alta se antreneaza la tras cu arcul si spera ca intr-o zi sa poata merge la vinat de "capre" - cerbi/caprioare, cu arcul. Pe aici se organizeaza in fiecare toamna vinatoare de caprioare pentru ca se inmultesc foarte repede si risca sa moara de foame pe linga faptul ca produc foarte multe accidente. Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, asa este situatia si aici...deja am vazut cel putin doi cerbi pe marginea autostrazii fara padurici imprejur. Nici nu imi inchipui cum este in country... Aici se intampla asa de des accidente ca nu se ofera asigurare pentru masina in caz ca te loveste. [bang] Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si[copil]Elena Maria 7 luni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici imi povestea cineva ca iepurii "de cultura " crescuti special pt "vinatoare", sint calcati de jeepurile "vinatorilor" inainte ca acestia sa inceapa nobila activitate. Poate pe vremuri era o arta atunci cind natura nu era in suferinta ca acum datorita poluarii si datorita civilizatiei umane. Intr-adevar au aparut multe dezechilibre ecologice acum o zicem ca o placa, dar copiii o sa simta cel mai bine in viitor toate astea... Insa de multi ani o vinatoare e departe de a fi o arta, de fapt nici nu mai stiu daca mai exista un loc salbatic si curat intr-o padure europeana. La noi de obicei ea coincide cu unele reuniuni asa zise de nivel inalt, unde unii pregatesc vinatul, altii se prefac ca vineaza (se mai pun la cale ceva evenimente...ca sa nu spun altfel).Asa adunati pe acest criteriu nu se mai pune problema culorii politice averii din banca, influentei, etc in alegerea grupului. Se pune in fata doar vinatoarea si marea pasiune de a ucide animale "in exces" si eventual "bolnave" .Mai sint si vinatori la nivel judetean ce le imita pe celelalte iar daca e la nivel comunal e numita uneori braconaj. Nu mai conteaza ca sint atitea specii pe cale de disparitie In alte parti altii nu stiu cum sa le mai conserve Numai sobolanii de oras nu tenteaza pe nimeni in pasiunea vinatorii nobile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crism parerea mea e ca virsta de 6 ani e f frageda pt a pune un puscoi in mina unui copil. Asta insamna ca peste 3 respectiv 6 ani vei cumpara si tu doua pusti??? Gabriela(Q) de asta ascultai tu corul vinatorilor asa se leaga. Hai sa-ti zic o poanta:Ce este mare, verde, are multe oua si cinta frumos? :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...