Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de noi-dec 2003 (10)


Reliana

Recommended Posts

  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Alinkav ne luam la intrecere? Tu cate saptamani ai? Eu tocmai am implinit 37, dar si pe primul l-am nascut mai devreme, la 38 de sapt. Si eu am avut contractii frecvente in ultima saptamana, destul de dureroase chiar, si de spate sa nu mai povestesc. Acuma ca mi-a spus dr, cam am emotii si toti in casa nu stiu incotro sa apuce, ce ne mai trebuie, ce trebui aranjat, etc. Sanatate si sa vedem "care pe care". Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor Felicitari georgy si multa sanatate tie si fetitei. wowww fetelor ce va mai intreceti aici,toate mi o luati inainte. eu am fost azi la dc si mi a zis ca bb nu are nici un gind,a coborit f putin,colul lung si inchis,mai asteptam o sapt,dc mi a zis sa merg miercurea viitoare iar la control,sper sa nu fie bb lenes si sa depaseasca termenul,oricum o sa i cer sa ma interneze vinerea viitoare daca nu nasc pina atunci ca el o sa plece in wk la bv si macar sa ma lase pe miini bune. Alinkav poate nastem in acceasi zi daca zici ca mergi tot miercuri,ar fi misto asa:)).oricum daca nasti inainte astept amanunte ca si eu vreau sa nasc la fel ca tine,normal si fara epidurala. Bubu,Laura si Alinkav va tin pumnii si va doresc sa nasteti cit mai usor si sa fie bebeii sanatosi. va pupic julia 39 sapt si 2 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura am 37 sapt si 3 zile , asa ca suntem "vecine".[:D] Am si eu emotii, si toata ziua ma gandesc numai cum e cand va veni momentul. Julia chiar ca va fi interesant daca vom naste in aceeasi zi! Sa vedem cum va vrea bebe. Eu ca de obicei nu pot sa dorm, si "navighez" pe aici, ca deh, nici nu se putea altfel!! Pupici! alina[gravi]-37 sapt si 3 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burticoaselor![hia] Felicitari Georgy, sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoase, frumoasa si cu noroc.[cheers][bis] Ei, am emotii. Bafta multa Bubu, Laura si Alinkav. Va tinem, pumnii.[grup] Noi, inca cumintei, mai avem 5 saptamani pana trece pericolul. Maine mergem la control, sa vedem de bb! Cred ca vom ramane cam singurei pe aici, ca se inmulteste subiectul cu bb! Dar vom veni si noi, nu scapati.[:D] Julia, la ce ora faci tu ochisori? Am vorbit cu Koko si spuneam poate ne vedem azi pe la pranz la Tip Top, sa papam o prajiturica? Te sun pe la 11, o fi bine? Cu Milana am vorbit si a spus ca se ne intalnim sanatoase in Dr. Taberei. [:D] Ma duc acum sa pap una alta, ca trage bb de furtunas. Cred ca as manca doaua ochiuri cu cascaval ras.[;)] Aveti grija de voi si de bb. Va pupicim. Carmena [gravi]si bb[bibe] 32 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Felicitari Georgy, sa-ti traiasca fetitza si sa creasca mare si frumoasa!!! [flo][flo][flo] Nastere usoara Bubu, tu esti urmatoarea! Eu cred ca am o problema. Nu stiu ce sa fac. Desi mi-am inceput sarcina cu gandul ca voi naste natural, chiar fara anestezie epidurala, mai tarziu m-am gandit ca epidurala nu strica...si iata-ma acum gandindu-ma din ce in ce mai mult la cezariana. Mi-e o frica de mor de nastere naturala!!!! Adevarul ca si am anumite motive sa ma gandesc la cezariana...Sunt programator de meserie,si am o viata extrem de sedentara...stau si 10-12 ore cu fundul pe scaun. Stiu ca nu am scuze, nu dati cu rosii...Sunt si comoda din fire, ma rog, asta e situatia si acum nu am cum sa o mai indrept. Oricum, ma gandesc destul de mult ca din cauza epuizarii fizice nu o sa fiu in stare sa ajut foarte mult la nastere(conditie fizica=0) si o sa se ajunga cumva la forceps...si nu vreau!!!! As vrea sa vorbesc cu doctorul despre asta la urmatorul control. Voi ce ziceti sa fac? [pup]Dana,32s si 4z
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata Iata citeva pozitii + / - pt nastere naturala si cezariana: 1. cezariana CONTRA: - efectele anesteziei asupra copilului (anestezia moderna sustine ca a gasit solutii de evitare a tuturor efectelor negative) - numarul redus de copii (recomandat maxim 2 - deoarece cicatricea de pe uter va restringe capacitatea de dilatare a uterului la viitorul copil) - cicatricea ramasa pe uter in viitor poate da coplicatii (la 40-50 ani) PENTRU: + evita majoritatea complicatiilor care apar la nastere naturala + confort la nastere + recuperare mai rapida (te duci singura la toaleta a 2-zi dupa nastere) 2. natural CONTRA: - incontinenta urinara (dupa 40 ani) - hemoroizi - tromboflebita / varice (datorita presiunii crescute); efort cardiac crescut - recuperare mai lunga - rupere (sau microfisuri) uter, perineu etc PENTRU: + se pot face multe nasteri (practic nu au limita) + copilul (nesuferind anestezie) teoretic are scor Apgar mai bun (tipa mai repede , e vioi, normal colorat); asta insa e cu doua taisuri - pot fi cazuri in care copilul are de pierdut. Ex: se "spinzura" cu cordonul ombilical etc Vezi ca in ultima luna obligatoriu se vor lua pastile continind Fe. Cam asta ar fi ce-am selectionat eu din tot ce-am citit. Eu sint in sapt 39 si inclin serios (98%) catre cezariana, mai ales ca, la fel ca tine si eu stau toata ziua in fata calculatorului si mai am si un serviciu la care trebuie sa ma intorc rapid (desi n-am nici un chef :) Bafta SIMONA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, Te inteleg perfect! :) Si eu tot cu cezariana vreau sa nasc! Mi-e frica de nastere normala, de durerile alea crunte, de suferinta lui bebe, de epiziotomie, de incontinenta urinara care poate urma, de infectarea cusaturilor, de forceps, de largirea excesiva a vaginului dupa......... Nu aruncati acum cu rosii!!! Stiu, s-au nascut milioane de copii natural........dar pe mine NU MA INTERESEAZA!!! Eu nu vreau ca copulul meu sa pateasca ceva . Dr. mea mi-a spus ca sapt. trecuta s-au scos la ea in spital 5 copii cu forcepsul. Si la cel putin 3 dintre mame trebuia sa le fi facut cezariana, dar DIN MOTIVE FINANCIARE , nu li s-a facut.........erau femei mai saracute, si n-au cotizat unde trebuia.......cine garanteaza ca acei copii nu vor ramane cu urmari pt. tot restul vietii dupa experienta asta traumatizanta???? Si mi-a mai zis ceva: "De ce credeti ca nevestele majoritatii ginecologilor nasc cu cezariana??" :) No comment.......... :) Asa ca eu zic ca daca asa simti, asa sa faci. Dar vezi ce parere are dr. tau. MULTI, MULT PREA MULTI doctori din Romania sunt contra cezarienei, asa ca vezi sa nu fie si al tau unul din aia.......... Sa iei cea mai inteleapta decizie!! Bafta! Ven si [bibe] Markus - 32 sapt. si 1 zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...