Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de noi-dec 2003 (10)


Reliana

Recommended Posts

quote:
Originally posted by SIMONABB
Buna dimineata Iata citeva pozitii + / - pt nastere naturala si cezariana: 1. cezariana CONTRA: - efectele anesteziei asupra copilului (anestezia moderna sustine ca a gasit solutii de evitare a tuturor efectelor negative) SIMONA
Da, Simona, dar mai este rahianestezia care se mai practica (din ce in ce mai mult) la cezariana, care nu-l afecteaza DELOC pe bebe!!! Asa ca......... :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc fetelor pentru raspunsuri! Marti voi merge la control, de data asta voi merge la spital si pentru o monitorizare, sa vedem ce face puiutzul. Si atunci va fi un moment numai bun sa vorbesc cu doctorul despre asta. Ii voi spune temerile mele si sper sa inteleaga. Si eu stiu de rahianestezie, cumnata mea a nascut al doilea copil prin cezariana cu astfel de anestezie. Prima nastere a fost un fiasco. 3 zile in travaliu si nastere cu dilatare 5!!! Asa ca biata de ea s-a rupt in ultimul hal(vaginul inclusiv).Bine ca puiutzul ei a scapat intreg si nevatamat. Si asta ma sperie un pic. Pur simplu unele femei nu pot sa nasca natural. Ma rog sa-mi dea Dumnezeu minte sa iau cea mai buna decizie. [pup],Dana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multa bafta , Dana! Stii pana la urma, vorba ta, Dumnezeu ne indeamna sa facem ce crede el ca e mai bine pentru noi...... :) si nu ne da El mai mult greu decat putem duce!!! :) Sanatate tie si la bebe!! By the way, ati ales nume pt. bebe?? Pupici! Ven si [bibe] Markus (sper sa fie asta numele care ramane.....:))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ales(cred[:)]). Numele lui va fi Andrei. Ne place si Victor, dar Andrei e preferat. Mai avem un pic de timp sa ne hotaram. Voi ce stiti, la cezariana te programeaza un pic mai repede decat DPN, nu? Eu am DPN pe 21 decembrie. (ma rog, dupa data conceptiei pe care o stiu, DPN ar fi 16 decembrie). Si tare as vrea sa nu ma prinda Craciunul in spital. Visez la un Craciun cu un brad verde plin de podoabe, in casa cald si eu si sotul meu stand in jurul bebelusului nostru. Primul Craciun in 3!!! De cate ori imi imaginez asa ceva, imi vine sa plang de fericire. [pup],Dana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dpintilie
Am ales(cred[:)]). Numele lui va fi Andrei. Ne place si Victor, dar Andrei e preferat. Mai avem un pic de timp sa ne hotaram. Voi ce stiti, la cezariana te programeaza un pic mai repede decat DPN, nu? Eu am DPN pe 21 decembrie. (ma rog, dupa data conceptiei pe care o stiu, DPN ar fi 16 decembrie). Si tare as vrea sa nu ma prinda Craciunul in spital. Visez la un Craciun cu un brad verde plin de podoabe, in casa cald si eu si sotul meu stand in jurul bebelusului nostru. Primul Craciun in 3!!! De cate ori imi imaginez asa ceva, imi vine sa plang de fericire. [pup],Dana.
Pai vad ca avem DPN apropiate, Dana!! :) Da, eu asa stiu, ca te programeaza inainte, tocmai pentru a evita sa te apuce nascutul, sa te dilati, si sa nu iti mai poate face cezariana. Eu am intrebat-o pe dr. cand e considerat copilul "la termen" si a zis ca din mom. in care ai 37 sapt. implinite, copilul are plamanii formati, deci e la termen. Tot ce urmeaza pana la 40 sapt. e doar crestere in greutate. Eu pe 3 dec. am 37 sapt. fix. Deci dupa data asta, oricand ma poate programa. Doamne ajuta sa ajungem cu bine pana atunci. Dana, tu parca la Stanca nasti, nu-i asa?? Ati luat patut, carucior, etc.??? Zi-mi si mie niste magazine de bebei prin Cluj , poate mai fac o excursie inainte de a cumpara caruciorul. Patut nu mai luam deocamdata, ca ne dau niste cunostinte un cosulet , asa ca pana pe la 3 luni suntem asigurati, si avem timp sa ne chiar facem pe comanda un patut, mai marisor (140x70), mai ieftin decat de cumparat si exact asa cum il vrem (cu una din gratiile laterale detasabile si cu posibilitatea de ridicat-coborat nivelul saltelei). Scaun de masina/cosulet - ma rog, ceva de genul asta - ne cumpara mama-soacra!!Ne-am scos!! :) De-abia astept sa se nasca bebe!! Pupici! Mai vb. Ven si [bibe] Markus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Ven, suntem aproape una de alta! Eu in 30 noiembrie fac 37 de saptamani. Si ma gandesc sa-l mai las in burtica(daca doreste, bineinteles[:)]) pana prin 9 decembrie(cand teoretic am 38 si un pic, ca practic (am mai zis eu de data conceptiei)am 39. Inca nu am cumparat nimic, mi-am propus de la inceput sa am rabdare pana in noiembrie si asa o sa fac, doar mai este o zi pana atunci[:)] Am cumparat totusi ceva, o pereche de sosetutze albastre pe care le tin in dormitor pe comoda si din cand in cand ma uit la ele si le pup. Ce sa fac, imi iubesc de numa odorul...[:)] Magazine in Cluj stiu asa: -In Piata Marasti sunt vreo 2 care au marfuri mai ieftine si, din cate am auzit, de buna calitate(inca nu am fost acolo) -Pe strada Eroilor(Centru), intre biserica si magazinul Holywood Music and Film, este un magazin, Arlechino se numeste, cu produse Chicco.Acolo am fost si e super.Poti chiar sa comanzi din catalog. De acolo am de gand sa cumpar cantar, tetine, biberoane, cosmeticele lui si pompa de lapte(si sunt convinsa ca multe alte lucruri o sa-mi faca cu ochiul si o sa le iau[:)]) -Pe Calea Floresti(Manastur), cam vis-a-vis de Billa, este un alt magazin, Baby Boom cu patuturi, carucioare si mai ales haine foarte bune pentru copil. Am vazut body-uri de care intentionez sa-i iau(cu maneca lunga, scurta si tip maieu)...Cam tot ce vrei gasesti(in afara de produse Chicco, nu comercializeaza ca nu vor sa aiba concurenta cu Arlechino). Cam atat stiu eu si sa aiba marfuri de calitate. Abia astept sa ma apuc de cumparaturi. Daca ai nevoie de ajutor in a gasi exact magazinele, spune-mi si iti scriu mesaj privat cum sa ajungi acolo. In privinta patutului, o sa facem la comanda exact cum vrem.Daca vrei idei iti trimit o poza cu patutul pe care vrem sa-l facem.De altfel e posibil sa-l fi vazut deja la bebelusultau. Dar e ceva de genul celui pe care l-ai descris.[:)] [pup],Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In cazul primei nasteri, operatia cezariana nu se programeaza inainte de 40 de saptamani, ba chiar doctorii prefera declansarea travaliului si abia apoi purced la operatie. Astea sunt conditiile in cazul in care mamica nu sufera de vreo alta probl. de sanatate care nu e compatibila cu travaliul. In cazul meu, la nasterea Ancutei, termenul era 24 aprilie. Am convins-o foarte greu pe doc. sa-mi faca operatia in 27 aprilie, deoarece nu aveam nici un semn ca as intra in travaliu. Norocul meu a fost ca a inteles ca nu vreau sa ma lase in grija altcuiva, ea urmand sa plece in perioada 28-4 mai in concediu. Si in general, am convins-o foarte greu sa-mi faca cezariana, ea fiind adepta nasterii naturale. In cazul celei de a doua op. de cezariana, intr-adevar se poate opta pentru un moment devansat cu pana la 2 saptamani, pentru a preveni riscul de ruptura a cicatricei primei operatii. Cam asta ar fi, teoretic. Practic, mai vedem noi. Sa lasam "cozonaceii" sa se "coaca" bine. Gata, inchei pledoaria, va urez sarcina placuta in continuare si nastere ultra, super, extra minunata!!! Cu drag, Vilma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia si Alinkav, voi cum va petreceti asteptarea? Eu inca mai lucrez, dar de acasa, sapt viitoare intru in prenatal, sper sa-l apuc. Maine ma duc sa fac o aprovizionare mare ca nu se stie, si sotul nua re timp de nimic in afara de lucru. A venit mama de o saptamana si e tare bine. Vad ca multe dintre fete prefera cezariana. Eu am nascut natural prima data cu epidurala, si nu pot sa spun ca a avut "efectele secundare" pe care le descrieti mai sus. Si acuma vreau sa nasc tot natural.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!! Eu optez pentru nasterea naturala, mai mult mi-e frica de cezariana. Laura eu incerc sa nu ma gandesc ca am sa nasc curand, dar ma trezesc tot timpul gandindu-ma, oare cand se va intampla? Incerc sa ma plimb cat mai mult, de dormit nici nu vreau, vreau doar sa nasc!!![:D] Alerg prin casa, merg mai repede pe strada, cu gandul ca poate poate... Mi-ar place sa nasc exact la 38 de saptamani, asta ar fi peste 4 zile. In rest am inceput sa ma plictisesc ingrozitor. Totul e pregatit ptr bebe, acasa toata ziua fac ordine, de s-a facut ca o necesitate de a te spala pe dinti. Simt cum ma apasa bebe, atunci cand stau pe scaun, burtica sta si ea frumusel pe scaunel. Si plus ca vreau sa nasc acum, deoarece pe 10 semnam contract de cumparare a noului apartament, si tre sa fiu cat de cat in forma. Pupici!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Burticutele [gravi]care sunt gata de nastere eu va urez multa sanatate si fiti tari [flo], iar pentru mamicutele care au dat burticutele jos [ispita]le urez multa fericire si sanatate alaturi de noul bebelica[copil]. Eu sunt tare dezamagita de la o vreme nu mai pot dormi absolut deloc,aseara am plins de dureri de spate si dureri in burtica...[V]din ce in ce simt burtica mai mare si ma sperie si mai tare ziua cind o sa nasc,,,miine merg la eco sa vedem ce face al meu prichindel[copil]ca tare neastimparat mai este...tot ce imi doresc este sa termin mai repede asa cum si alte burticele isi doresc sa scapam cit mai repede si cit mai usor...(abia astept sa imi vad prichindelul)si eu am optat pentru nastere normala si daca nu va fi nevoie de epidrula nu o sa cer dar din cite am citit aici se pare ca o sa cer imediat cind va da durerile peste mine....[bruta]... Burticele mai avem putin si ne vedem si noi prichidei nostri ....[bb]offf abia astept ... Elena 34 saptamini & sotul AL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...