Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de noi-dec 2003 (10)


Reliana

Recommended Posts

  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vikinga, cine stie, poate nu e rindul meu. Bebelasul meu mai trebuie sa stea inca cuminte la mamica in burtica pentru ca inca nu avem doar 36 sapt. Cu toate ca azi m-am cam fortat, m-am dus dupa Melany la camin si incepuse sa ploaie, noi fara umbrela fara ceva de ploaie. Asa ca am incercat sa ajung cit mai repede acasa. Miine, care ar fi cam ultima zi in care as m-as mai putea forta, se zice ca e timp frumos. Miine seara vin parintii mei asa ca orice s-ar intimpla sint ei aici sa aiba grija de Melany. Delia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Livia! [bis][cheers][olala][pk]Sa fiti sanatosi cu totii si cea mica sa dea Dumnezeu sa fie sanatoasa, voioasa si cu mult noroc! S-a spart gheata la bb-ii de nov-dec! Si inedita transmisie in direct de la locul faptei, pacat ca nu te putem vizita, cel putin noi de aici din Bucuresti... Asteptam amanunte si [foto] Sa ne traiasca la toate molipsitele de forumiste bb-ii, sa fie sanatosi, voinici,voiosi si norocosi![pk][pk] Cred totusi ca Julia ar trebui sa urmeze? O sa-mi mai arunc o privire pe listuta, ca din cauza hormonilor cred ca o ia razna si memoria. Eu tocmai vroiam sa ma vait la voi de idiotii de sefi care cat am muncit am fost buna, acum ca stau acasa nu le convine, dar dupa asa o veste...Da-i incolo de idioti, bebitoii nostrii sunt cei mai importanti! Umflatel, am avut si eu problemele tale, acum vreo 2 saptamani. Eu i-am dat cu tone de ceai de menta neindulcit, cu paine prajita si branzica de vaci dulce, banane si orez fiert. In doua zile mi-a trecut, dar nu m-am abatut de la acest regim-doar bb era cam nemultumit de noua dieta, el obisnuit cu prajiturele, pulpisoare la gratar...Acum am revenit la vechile obiceiuri! Si am 82 kg![grasa] Eu mai am inca dureri la burtica in partea de jos.[V] Scap de ele daca stau jos sau in pat, dar nu prea pot. Ma rog, ma chinui, trebuie![:D] Oricum, e bine acasica. Va pupicim pe voi si pe locatarii din burtici. Carmen[gravi] si bb[copil] 31 saptamani, aproape
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FELICITARI LIVIA,SA TI TRAIASCA BEBITA SI SA TI ADUCA NUMAI FERICIRE,de abia asteptam amanunte.tu stai cumintica in patut si nu te mai tot agita ca treaba poate sa astepte. Carmen acum urmeaza bubu,nu eu dar cum nu se stie niciodata poate apare si al meu.tu stai cumintica in patut si nu te mai tot agita ca treaba poate sa astepte. Umflaztel bea ceai de menta sau cel mai bine mergi la dc sau macar da i un telefon,nu mai sta asa.eu stiu ca la indiana erau bune si proaspete prajiturile ca mereu mincam de acolo. Azi am avut niste senzatii tare ciudate,nici nu prea stiu cum sa le explic:bb misca f tare,se tot intorcea iar eu simteam ceva jos inauntru, durere cu un fel de presiune(parca ma intepa cineva) si asta citeva ore bune,eu m am gindit ca poate coboara bb sau se dilata colul si asa simt, dar pe el il simt tot sus,mai ales cind stau in fund il simt cum ma impinge sub piept,dar ce or fi fost senzatiile alea?ati mai avut vreuna asa ceva?sotul meu se speriase,tot zicea sa mergem la spital,dar dupa vreo 3 ore mi a trecut,adica nu am mai simtit nimic jos,ca bb tot topaie in burtica.chiar ma pregatisem imi facusem baita,aranjasem terenu dar acum nimic.cred ca a fost o alarma falsa.luni oricum o sa merg la control dar nu prea stiu cum sa i explic la dc. va pupic julia 38 sapt si 4 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata burticutze!!!! Si eu deja simt cam de 3 zile ca ma doare spatele(mijlocul) in acelasi timp cu burtica(jos)ca la ciclu, si e foarte neplacut. Contractiile astea sunt inca neregulate, deja am inceput sa le pazesc. Si plus ca se intaraste burta, si e cam dureros. La doc merg abia pe 29, asa ca vom vedea pana atunci cum evolueza lucrurile. Ce-i drept ca vreau sa-mi vad mai repede puiul, vorbeste egoista din mine, dar el mai trebuie sa mai stea. Livia, la cate saptamani ai nascut??? Da, dormitul nicioadata n-a reprezentat ptr mine ceva groaznic, dar vad ca am cunoscut si sentimentul asta. Oricat de obosita sunt tot dorm cu greu. Sau am deja insomnii inaintea nasterii??? Bine, mai vorbim !!! alina[gravi]-36 sapt si 4 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata fetelor cu burtici si ...fara! Azi e ultima zi la munca. Nu stiu cum ar trebui sa ma simt. Sotul si toata lumea din jur imi zaice ca bine. Dar parca daca ma gandesc mai bine cred ca o sa-mi fie tare dor de toti cei de aici. Eu sunt intr-un colectiv tare vesel si ne intelegem foarte bine. Pana la urma cred ca o sa le duc dorul pana vine bebita, dupa aceea o sa avem treaba. Oricum abia astept sa dorm mai mult dimineata. Asta da. In seara asta mergem si noi la dr. sa vedem ce mai zice. Ma dor tare oasele bazinului. In rest nimic deosebit. Si parca bb nu-i asa de jos, dar a crescut destul de mult. Umflatzel, da-i cu ceai de menta si paine prajita. Si eventual cate o bucatica de carnita la grata bine facuta (ca sa-i dai si lui bb ceva de papa). Sanatate maxima! Pupici multi pe burtici. Manuela, 33 de saptamani, dr. Doru Pana, Spit. Giulesti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata burtici mari! Eu sunt o burtica mai mica (24 sapt) nevoita sa stea acasa in medical inca de pe acum. Vreau sa va intreb, pt. ca voi deja ati inceput sa intrati in prenatal, ce acte v-au cerut cei de la serviciu pentru a va da concediul? (eu lucrez la un SRL) Va doresc o zi excelenta si bb-i frumosi si sanatosi Didi [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by didica
Buna dimineata burtici mari! Eu sunt o burtica mai mica (24 sapt) nevoita sa stea acasa in medical inca de pe acum. Vreau sa va intreb, pt. ca voi deja ati inceput sa intrati in prenatal, ce acte v-au cerut cei de la serviciu pentru a va da concediul? (eu lucrez la un SRL) Va doresc o zi excelenta si bb-i frumosi si sanatosi Didi [gravi]
Didi, tu trebuie sa mergi la dr. de fam. cu rezultatul la ultima ecografie si ce iti mai da dr. tau ginecolog, unde scrie cate sapt. ai etc. Pe baza acestui act dr. de fam. iti da concediul prenatal (care este de fapt concediu medical normal). Cu asta mergi la firma si il dai la aia. Vezi ca iti da numai pe o per. limitata , trebe sa tot mergi sa ti-l prelungesaca pana nasti. Eventual dr. de fam. iti poate cere o adev. de la serviciu cum ca esti angajata ( de cand) si esti la zi cu contributia la CAS. Sanatate! Ven si [bibe] Markus - 31 sapt si 2 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata burticutze, si Livia cu bebita, Julia, eu senzatiile astea le am permanent si nu cred ca este normal, mai ales ca eu am sarcina mult mai mica.[V] Rezist eroic cu ele, bine ca nu mai am contractii.[:D] Eu stiu ca se dilata uterul, sa-i faca loc lui bb, oricum, cred ca pana nu iese dopul gelatinos si nu se rupe apa, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji. Si sosoiul meu cum ii spun ca ma doare putin burtica, hai la spital-speriosi sunt barbatii![:D]Stai si tu linistita, suntem niste dragute cum ne uram una la alta sa stam linistite, si presupun ca stam amandoua...da de unde![:D] Eu stau cumintica, desi maine asa as da o fuga pe la Carrefour...sa vad cum ma simt![;)] Didi, din ce stiu eu, concediul prenatal nu poate depasi o perioada mai mare de 63 zile(am vorbit mai demult la CAS). Aceasta perioada, teoretic, se calculeaza in sens descrescator de la DPN stabilit de doctorul tau ginecolog. Acum ai doua variante: fie aranjezi cu dr. ginecolog si iti trece pe adeverinta DPN mai aproape, astfel incat sa te incadrezi in cele 63 zile si sa poti intra de acum, fie iti iei concediu medical pana la 30 saptamani(aproximativ atunci poti lua prenatal), si apoi continui cu prenatal. Din ce stiu eu, procentul la medical este de 75% pentru boli curente si 90 zile pe an si 100% pentru urgente medico-chirurgicale, dar nu mai mult de 30 zile. Prenatalul este 85% din media veniturilor pe ultimele 6 luni. Vezi si tu care varianta te avantajeaza. De acte, ti-as scris Ven, si cam alea sunt. Atat concediul medical, cat si prenatalul il iei de la medicul de familie.(eu stiu ca am citit sigur undeva ca poti sa-l iei si de la medicul ginecolog, dar habar n-am unde). Ei si cam atat. Ma duc fuguta ca as vrea sa fac azi ceva bun de papica. Va spun eu ce, dar dupa ce-i trec problemele lui Umflatzel, sa nu-i fac pofta. Apropo, cum te mai simti? Va pupicim, Carmena[gravi] si bb [copil]31 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...