Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de noi-dec 2003 (10)


Reliana

Recommended Posts

  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Monicuta felicitari pt fetita[cheers][si-eu] Sa ne tii la curent cu tot ce se intampla cu tine si cu fetita! Ce nume ai ales pt ea, ca tre sa-i zicem "bine ai venit" asa frumos pe numele ei! Ven, eu zic ca dac ai dureri si tu simti ca ceva nu e in regula ar trebui sa te duci la dr. Asa cu un sfat ne mai ajutam noi, dar daca e vreo treaba mai serioasa trebuie sa apelam la dr. Dpintilie, 13 kg nu e alarmant de mult. Bine ca tot o sa cresti in greutate, incet dar sigur! Dar asta e, le dam noi jos, nu poti sa faci dieta acum cand e cxel mai important pt bb sa se dezvolte. Eu am 38 sapt si 3 zile si am deja extra 20kg, singurul meu avantaj e ca sunt mai innalta-1.74 PS: Multumesc mult fetelor pt urari:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici cu burtici sau fara... In primul rand LA MULTI ANI VIKINGA sorry de intarziere dar am deschis netu abia azi. Tot in primul rand FELICITARI MONICUTA PENTRU BEBELUSA TA![flo][flo] Sa-ti traiasca si sa va bucurati de ea in fiecare moment al vietii voastre. Fetelor mie incepe sa mi se faca frica(asa putin, nu mult)[:D][:D][:D].Voi cum va prezentati la capitolul asta? Pe de o parte abia astept sa vina BB-luta mea dar pe partea cealalta ma ingrozesc si imi fac tot felul de ganduri dubioase. Raluca[gravi]34s si 6z si [bibe]KIKI mic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor pentru felicitari. Dana, nu te baza pe faptul ca trebuie sa ai neaparat contractii dureroase. Asta am facut eu si nu m- am trezit decat in momentul cand s- a rupt apa, si nici atunci nu- mi venea a crede, pentru ca asteptam nu stiu ce dop, care nu a venit niciodata, iar apa curgea usor, nu mult si nici urma de sange. Fetelor, daca nu va e cu suparare, de ce e necesara "scalparea". Pentru cezariana? Vikinga, pe fetita o cheama Anna- Cristina. Va sarut, Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata [:D][:D]!!!!! Ma chinuie insomnia rau de tot, de vreo ora ma chinui sa adorm si nu pot,si e foarte enervant! In rest toate bune si frumoase, in ateptarea lui bebe. Frica nu prea imi este, ca n-am ce face cu ea, nu ma ajuta cu nimic, mai mult cred ca m-ar tulbura. Cu frica sau fara, tot ai sa nasti, si tot te va durea. Asta e realitatea![:D][bang]Nu aruncti cu rosii va rog, daca sunt prea dura! Va doresc in continure somn usor, eu am plecat sa ma citesc pe aici, poate imi va tine de urat!!!! [bis] alina[gravi]-37 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fete frumoase, iata ca am trecut si eu pe aici si nu m-am putut abtine sa nu scriu si eu cateva cuvinte. Desi sunt o burtica mai mica – doar 23 de saptamani, ma grabesc impreuna cu bb sa va ajung din urma !!! Dar nu pentru asta am intervenit, ci pentru a va spune ca am gasit pe net (nu ma intrebati unde, ca atatea siteuri am vizitat in ultima perioada, incat ma cuprinde ameteala cand ma gandesc cum sustin factura Romtelecom… „cu brio” – imi sopteste bb !!!), deci, am gasit ca No-Spa se poate lua pana la 3 / zi fara efecte adverse notate, desi este bine sa se ia cat mai rar, evident ! Pentru Didica: si eu stau in medical si inca de ceva timp. Concediul il iau de la ginecolog – ma interneaza lunar pentru control si apoi imi da concediu medical. Ce sa iti mai spun ? Sa ai grija ca daca o sa depasesti 90 de zile de concediu medical va trebui sa duci o adeverinta de la locul de munca referitoare la zilele de concediu (cand le-ai avut) si apoi dr. iti va face un formular special care se aproba de nu stiu eu cine…. Inca nu am intrebat, dar se pare ca in acest caz si prenatalul trebuie sa fie si el cu regim special. Pentru zazzie78: mie dr. mi-a spus ca nu are nimic daca o „scalpez”, chiar si la sarcina mare, DAR CU LAMA (din cauza durerilor care uneori pot da contractii) !!!… in rest stai linistita si spune-i lui bb ca te faci frumoasa pentru el ! Iar pentru toti cei interesati: din cate am aflat pana acum, in general deschiderea cervixului se face in urma contractiilor „dureroase”, desi nici lipsa durerilor nu este prea rara, deci ATENTIE !!! Iar sacul amniotic se rupe asa… ca un oftat, cand sa-l simti – s-a si terminat. Oricum, asta se vede si nimeni nu se poate insela. Sa fiti iubite si sa aveti parte de nastere usoara, dar pana atunci, bucurati-va de sarcina, burticute, ca o sa vina bb. SI O SA VA MANANCE URECHILEEEEE !!! Din Timisoara, DARAEL (care va urmareste de mult, dar nu a avut curaj sa intervina !) PS> evident, toate avem emotii, si chiar ceva frica (mai mare, sau mai mica), dar stiu ca o sa primim ceva superb dupa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! N-am mai intrat de mult pe net. Vad ca ati avut activitate nu gluma. In primul rand felicitari Monicuta pt. bb. Sa-ti traiasca si sa fiti sanatosi si fericiti. La multi ani Vikinga pt. ziua de sambata[berica]. Cam tarziu, ce-i drept, dar mai bine mai tarziu decat niciodata[flo]. Eu am fost la dr. vineri si DPN-ul meu a scazut la 14 nov. Asta datorita dimensiunilor domnisoarei pe care o port in pantece, care la aceasta ora are 3400g. Nu stiam eu de ce ma dor picioarele si incheieturile. Iata. Si din cate am inteles de la niste prietene care au nascut cu el, ecograful lui apreciaza destul de bine marimea si greutatea lui bb. Astfel incat data viitoare cand voi merge (aprox 1 saptamana) vom vedea daca voi naste normal sau cu cezariana. In functie de bazinasul meu. Eu am avut 3800g la nastere si mama a nascut normal, iar diferentele intre noi nu sunt asa mari, deci... si dr. a spus ca e incurajator. E tare bine acasica. Lenevesc deocamdata acum la inceput. Ieri am fost si m-am plimbat un picut, dar obosesc destul de repede. Mi-am luat si eu cartea sotilor Capraru. Eu sunt multumita, nu-mi pare rau ca am dat banii pe ea. Fata de alte carti pe care le-am mai vazut, parca ai ce citi si invata. Fetelor, eu in bagajelul pt. spital mi-am luat si o pereche de mameloane de silicon. Asta pt. ca am auzit de la alte mamici ca daca mameloanele nu sunt bine formate si indeajuns de mari copilul are probleme cu alaptatul. Nu apuca bine. Si astea ajuta mamelonul sa se formeze. Cam atat pt. azi. Va pupam. Manuela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor de urari:) Bun venit Anna-Cristina[flo][flo][flo] , iti urez sa fii sanatoasa si fericita in noua viata pe care o incepi! Si bine ai venit DAREL pe forumul nostru. Sarcina si nastere usoara! Alinkav, nici eu nu ma mai gandesc la frica. Mi-era frica inainte cand ma gandeam la durere si ca nu o sa fac fata. Acum, cand mai am numai 10-14 zile inainte de nastere drept sa-ti spun abia astept sa vine odata ziua respectiva! Ce-i drept am obosit sa fiu insarcinata...Aproape ca nu mai pot...! Abia am venit de la dr, bb e in pozitia finala, e coborat, inimioara e puternica, ce mai, totul ok pt venire! Si are deja aproape 4 kg!!!! O sa fie un dolofan[copil] Asa e, spre sfarsitul sarcinei nu te mai gandesti la frica, ca oricum nu ajuta la nimic. De durut o sa doara o stim cu toate, dar asta e, se tremina totul in cateva ore, bb sa fie sanatos! Ca nici asa burtoasa si imensa[grasa] nu mai pot....!!!! Am obosit fetelor, asta e!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!!![bis] Eu ma simt groaznic. Nu pot sa merg, ce a zic nu pot sa ma misc normal. A coborat bebe si ma apasa pe nerv de la spate, la piciorul drept. Daca nu era ieri sotul langa mine dormeam pe jos ori in bucatarie ori in baie. Dr azi, cand nu era nimeni acasa, am stat vreo 30 min pe jos langa masa in sufragerie, ce sa ma pun pe scaun, nici vreo micare nu puteam sa fac, parca cutite mi se infingeau in spate. Si acum umblu ca o baba de 100 de ani, nu ma lasa deloc durerea asta nenorocita. Maine am programare la doc, trebuie sa ma verifice pe masa, nici nu stiu cum am sa urc pe masa aceea. Din cauza durerilor puternice mi se contracta burta, si mi-e frica sa nu-mi spune maine ca nasc in curand. Dar asta vom vedea maine. Da... am si aflat cum e sa mergi in "patru labe"!!!! [:D][q] Va pup. [flo] alinkav
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici cu burtici sau fara... Am si eu o problema mare pe care am tot ignorat-o pana acum. Imi sangereaza foarte rau gingiile si nu numai atunci cand ma spal pe dinti. Ati patit si voi asa ceva? Astept sfaturi de la voi ca eu nu mai stiu ce sa mai fac... Raluca [gravi] 35 saptamani si[bibe] Kiki mic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...