Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept 2003 (3)


Reliana

Recommended Posts

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ancuta, eu daca ramane putin lapte il arunc. Mi s-a intamplat de multe ori sa ramana. Daca e mai mult, il pun in frigider, dar l-am folosit numai in ziua in care a ramas. Cel tinut la temperatura camerei il folosesc pana la maxim 4 ore, pe urma il arunc. Si eu a trebuit sa-i dau lapte de al meu prin biberon ca refuza sanul, mai ales seara cand e mai gol si asteapta masa de lapte din biberon,dar l-a baut pe tot.Dar cred ca in frigider se poate tine cateva ore, n-ar trebui sa aiba nimic. Si noi vom face botezul abia cand Silvia va avea 7-8 luni, in primavara, asta pentru ca nasii sunt in SUA si nu pot veni pana atunci. Cat despre somnul de noapte,vad ca depinde de copil, e normal ca atunci cand e mai mare doarme noaptea mai mult. Fetita mea cea mare se trezea la 3 ore sa pape,pana la 2 luni, dar Silvia e altfel, ea a dormit din prima saptamana de la 23 pana la 4-5 dimineata. Acum ca s-a reglat programul de mancare si somn, doarme de la 22-22.30 pana la 6 dimineata. Fetelor, voi luati vitamine si acum? Mie medicul nu mi-a prescris nimic, mai am niste prenatale ramase din timpul sarcinii, as putea sa le iau in continuare? Sau vi s-au prescris alte feluri de vitamine? Eu mananc foarte multe fructe, cantitativ ma refer, ca sunt doar banane, mere si grapefruit, oare e nevoie si de supliment? mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai luat prenatal si dupa ce l-am nascut pe Andrei si mi-a fost tare bine, mai ales ca dupa nastere (eu am avut cezariana) m-a simtit f rau. Cat despre fructe mie nu mi s-a recomandat sa mananc frcute gen: portocale sau grape datorita aciditatii lor si ptr ca se transmitea lui bb (facea funduletul rosu). Sa va traiasca comorile si sa aveti parte de multa sanatate, Andra cu burtica de 25 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i asa ca se cunoaste ca n-am ocupatie si ca am cupil cuminte? Am timp de internet, de facut poze. Cu asa cupil as mai fac unu'[:D]. Iaca, am mai pus niste poze, continuarea la Dela 2 la 3 luni si De la 3 la 4 luni, deh, am fata mare!! Vizionare placuta la doritoare :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

laptele muls in biberon eu il tin la frigider... depinde de bebe cat, dar nu mai mult de 12 ore. daca ma mulg seara, nu i-l dau, ca nu prea tine de foame, cere mult mai repede si prefer sa-i dau lapte praf (asa dorm si eu mai mult...) dar a doua zi dimineata il incalzesc cu tot cu biberon. daca in 3-4 ore maxim nu a terminat biberonul, il arunc, ca mi-e frica sa nu fac cine stie ce trasnaie. oricum, a doua oara nu-l mai incalzesc, i-l dau la temperatura camerei. si celelate biberoane cand i le fac, chiar daca am apa fierbinte, sunt foarte aproape de temperatura camerei. apropo de asta, la mine sunt noaptea 25'C, azi-noapte cand l-am luat in brate era ud tot. prima data am crezut ca de la pampersi, da' de unde! transpirase mititelul, ca-l mai si imbracasem dupa baita. i-am scos rapid tichiuta si i-am dat o bluzita subtire... si seara trecuta, pe la 5 dimineata, semnam procese verbale cu doi politisti... pana la urma n-am mai rezistat, am deasupra niste vecini care nu sunt nesimtiti, dar nu cred ca au auzit vreodata de bun-simt. dupa un chef cu muzica pe statie, dansuri si injuraturi, la 4 am chemat politia. toate dragute, numai ca dupa ce le-a facut vizita, echipajul a coborat la mine... nu ne apucasem bine de completat actele, ca vecinii mei, "tare suparati", au inceput sa sara in capul meu de credeam ca-mi pica lustra... statea bietul politai si se uita la ea, ma intreba daca e prinsa bine... apoi le-a mai facut o vizita... pe la 6 (intre timp andrei se trezise, mancase un biberon, facuse un kk) ma trezesc si cu vecinii, foarte suparati ca "mi-am permis" sa chem politia... pe scurt le-am spus ca, daca se mai repeta, o sa sun din 5 in 5 minute si n-o sa le fie bine... ei amenintau ca inca n-am vazut cat de puternica e statia lor... uitam sa spun, sunt niste pusti de vreo 20 de ani, copii de bani gata, f obraznici... ghinionul lor e altul. anul trecut, cand lucram, n-aveam eu timp de plangeri la politie, la ca 6 am plecam la servici, dar anul asta nu le mai merge. asa m-am suparat ca nu ma las. de un an de cand s-au mutat nu mai stiu cate chefuri au avut, de cate ori am urcat si eu su sotul meu la ei, dar cu vorba buna nu s-a putut. ei, dar pana acum stau cuminti... au incercat ei dupa-amiaza ceva, dar pe seara n-au indraznit. dar noaptea abia a inceput! hai ca m-am plans destul. botez la 8-9 luni... pai nu cred ca mai incape bb in vasul de botez, la cat de mari sunt copiii la varsta asta... si mi-e deja mila de nasele in cauza, care vor trebui sa tina copilul in brate atata timp... si vreo 10 kg nu sunt de ici de colo... iuliana, ti-a crescut cocuta, are 3 luni, acum ai timp de net... andrei nu vrea cu nici un chip sa stea singur in camera, daca plec la bucatarie urla ca disperatul. asa il iau il pun in carut si-l las sa se uite la mine. sta si intoarce capul dupa mine orice miscare as face, daca ma uit la el rade intr-una, si are o placere nebuna sa dea cu picioarele in bara din fata de la carut. cred ca o sa i se invineteasca labutele dar nu se lasa... si acum nu vrea sa doarma, tati se chinuie cu el pe perna... pana acum se uita la un meci, sper sa-i placa si "tuca show" si sa mai stau si eu pe net. nu de alta, dar vreau sa vad pozele iulianei! da cineva lui bb cereale cu lapte? mie imi spusese o colega de existenta unor cereale de noapte, care umpleau stomacelul si se digerau greu, asa ca dormea pana dimineata. ea zicea ca i-a dat copilului de la 3 luni, si acum nu mai am cum s-o intreb despre ce era vorba. ca tare bune ar fi la programul nostru cu trezit la 4-5. am mai facut altceva, ii dau bonnisan cu lingurita. nu de alta, dar vreu sa-l invat sa deschida gura. pana acum deschide gura, dar o inchide rapid cand simte lingurita... ce fac eu peste 2 saptamani cand o sa-i dau altceva sa pape??? cred ca o sa pun mai mult pe jos... si daca nici n-o sa-i placa, ne-asteapta zile grele... ultima placere a lui andrei e sa-l tin de manute in fundulet. se chinuie sa se ridice singur, iar dupa ce se enerveaza ca nu poate se pune pe urlat... cand il ridic, afiseaza un zambet de nota 10... dar nu stiu cat e de bine sa-l ridic asa. ei, dar ultima dorinta a lui andrei e sa se joace acum cu tzatzi, asa ca trebuie sa ma opresc... [q] cristina si andrei [bibe] mofturosu' http://www.andreirazvan.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...