Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept 2003 (3)


Reliana

Recommended Posts

Neata! Am facut si noi vaccinelul acum doua zile, ne-a gaurit fundutul tanti doftora (a zis ca e mai bine in fund, se umfla mai putin decat la picioruse), pe moment am reactionat bine, un pic de smiorcaiala, dar a trecut rapid. Eeeeei, dar dupa vreo 3 ore (timp in care a dormit bustean si am fost si in parc), cine urla ca din gura de sarpe si plangea cu sughituri? N-am vazut in viata mea, toate plansetele de pana acum au fost nimica toata, plangea ca un om mare, cu oftaturi si gemete si "aoleu, aoleu, ce ma doare!"... Din fericire s-a calmat relativ repede (vreo juma' de ora), si a adormit lungita pe mana mea, insa a continuat sa ofteze si sa sughita inca vreo juma' de ora... Apoi a dormit tot restul zilei si n-a mai scos decat niste gemete, mai mult prin somn (voia sa se intoarca si incorda fundul si cred ca o durea). Of, n-am crezut ca va fi asa complicat! [:(] In sfarsit, a trecut si asta, pana in ianuarie am scapat! La inceputul lui decembrie ne-a dat doftora ok-ul pentru gaurele la urechi, si ne-a zis ca la magazinele de bijuterii au pistoale din alea, fac gaurile rapid, baga direct cerceii, totul e curat si fain. Cojite n-am avut nici noi pe cap, pe maini si pe la sprnacene i s-a exfoliat si ei pielea, dar la inceput de tot, pe cap insa n-a avut nimic niciodata, chiar daca in maternitate n-au spalat-o deloc (prima data cred ca pe la o saptamana am spalat-o pe cap). E adevarat insa ca noi o clatim cu dusul la fiecare baita, dar nu cred ca sunt de la sampon, oricum... Noi pe pitica nu prea am tinut-o pe burta de la inceput, iar acuma nu prea stie sa-si aseze capul, si sta numai cu el in sus. Cand oboseste, se propteste un pic in nas, isi trage sufletul, si se ridica iar. Ieri a reusit sa se impinga pe o parte si apoi s-a rasturnat pe spate, am fost foarte mandra, desi nu prea am motive, a facut chestia asta intamplator... La televizor ne uitam si noi, uneori cate 5 minute, daca vede sau aude ceva interesant isi lipeste efectiv ochii de ecran si n-ai decat sa strigi pana iti cad falcile, nu aude, nu vede... Cel mai tare i-a placut o editie din Tuca Show cand era invitat Mircea Dinescu [:D]. O chestie care mi se pare interesanta este ca intoarce capul dupa sunete, pe mine ma urmareste prin camera, intoarce capul peste umar sa nu ma piarda din ochi si il recunoaste chiar si pe taica-su dupa voce... este incredibil cum evolueaza in fiecare zi, imi amintesc cat de mica de neajutorata era in primele saptamani, parca traia in alta lume, nu aveam deloc contact cu ea... acuma zici ca e alt copil, cand o vad cum ranjeste si gangureste ma umflu toata de bucurie... Iuliana, asta cu uitatul de la mana pan-la gura mi se intampla si mie, eu is din fire tare ametita, da' de cand cu sarcina, si acum cu bebe, sunt complet haotica, nu mai tin minte nici cum ma cheama... Vad ca a inceput campania de tuns toamna-iarna... [:)] sa va fie de bine, fetelor, o schimbare in look este intotdeauna binevenita. Cristina, parul taiat de la tine puteai sa mi-l dai mie, eu de 5 ani ma chinui sa-l las mai lung si imi este imposibil, mereu ma enervez si-l tund! Si eu mi-am facut suvite sambata, de mult planuiam, insa n-am reusit sa ajung la coafor. Pana nu demult imi faceam singura porcarele in cap, insa de cand am vazut cum ies alea facute profesionist m-am lasat pagubasa... Eu de ani de zile is blonda, in diverse nuante da' tot blonda, si acum ajunsesem sa ma intrebe prietenii: "Auzi, tu te-ai vopsit?" "Nu, asta e culoarea mea naturala...". [q] Dana, cu pisul in toate directiile m-am lamurit, saru-mana. Acuma ne vin mai bine pampersii si huggiesii si se intampla mult mai rar sa o gasesc uda. Slava Domnului, muream de ciuda cand gaseam copilu' ud in pat toata ziua, o schimbam de cate 4-5 ori si spalam rufe zilnic. Treaba cu scosul copilului de cap din baie este o tampenie cat casa. Cica asa ii lungesti gatul si nu ramane bietul copil cu capul lipit de piept! A aparut, probabil, din teama mamicilor care si-au vazut bebeii nascuti dupa tiparul petre roman! [:D] Eu n-am suficient curaj sa las copilul sa atarne de cap, brrrr!!! [soc] Va pup, o zi buna tuturor! PS Tango, n-ai mai scris de mult, esti ok? PPS Apropo de 'n-ai mai scris de mult', oare ce-or mai face Tigresa si Freia? Mai stie cineva ceva de ele? http://community.webshots.com/user/r0isin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, chestia cu capul probabil ca a fost o moda pe timpuri, pentru ca eu, bb fiind, am trait-o! Adica mama mea ma scotea tot timpul asa din baita si cica nu spuneam nimic si ea imi promite ca nici nu am patit nimic. Asa o fi, desi am momente in care ma intreb daca de la asta o fi ...[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a, pai nu v-ati prins de ce am ales nora asa de departe??? ca sa fiu sigura ca n-o s-o stresez! telefoane putine, ca te usuca factura, si vizite scurte la mari ocazii![:D] si nu ne-am razgandit, ca o sa-mi invat odorul sa se tina de cuvant si sa fie fidel. si sa aiba incredere ca stie mamica lui ce stie! [:D] stiti, eu i-am facut un fel de jurnal de sarcina, de bebelus, si i-am scris acolo tot ce-mi trecea prin cap in timpul asta, cum vad eu acum relatia dintre noi mai tarziu, si i-am subliniat ca, daca nu o sa fie asa, sa-mi arate ce-am scris acum. intentionez sa i-l fac cadou la 16 ani, cand va avea minte sa aprecieze ce-am scris acolo. uneori ma prapadesc eu de ras cand citesc din urma, sunt chestii de care si uitasem... sa vedeti paginile scrise la spital... ma apuca iar plansul! de emotie, bine-nteles. sa vedeti de ce moare tati de ciuda. se joaca baietii amandoi, si daca deschid gura imediat andrei se suceste dupa mine, si nu ma mai scapa din privire. si culmea, cand nu ma mai vede, se mai pune si pe plans. orice i-ar face tati, nu se potoleste pana nu apare mami.... sa, daca se chinuie sa-l linisteasca, e de ajuns sa cant prin casa. chiar daca nu ma vede, se linisteste imediat. e disperat tati, zice ca pe el nu-l iubeste...dar peste 3 luni parca ii vad pe amandoi tavalindu-se pe covor! azi scotea andrei niste sunete ca gorilele din tarzan, uu, uu, se certa cu maimutoii, si l-am filmat, sa vada si tati cand vine acasa! ne jucam si noi cu ascuns fata, dar fac asta mai mult ca sa nu mai planga cand il imbrac pe cap. pana acum cum avea fata acoperita plangea. acum, daca ne jucam, are impresia ca si bluzita care intra pe cap e tot joaca, si sa vedeti zambete dupa ce ma vede iar... in schimb nu am gasit nici o metoda pentru fesuri si tichiute. cum le simte pe cap incep urletele. am terminat schimbul de lapte, de fapt l-a terminat andrei, ca n-a mai vrut cu nici un chip nan... poate vitalactul e mai dulce si ii place mai mult. habar nu am. sunt multumita ca l-a acceptat, ca 1.600.000 pe luna se duceau numai pe lapte. acum sper sa si ii mearga bine cu el, dar nu-mi mai fac mari probleme, caci din decembrie intram pe cereale. cu intorsul la noi merge de minune de pe burta pe spate. viceversa suntem abia la jumatatea drumului. cat despre televizor... sa vedeti cum e. eu il tin pe umar cand scriu la calculator (deh, ce sa faci, nu pot sta fara). tv-ul la 3m in spatele meu, si sta asa cuminte si se uita linistit ii mai si cearta pe-aia de-acolo. asa ca, daca vreau sa scriu linistita, dau drumul la tv si il iau pe umar...si suntem amandoi linistiti. si mie mi se intampla sa uit de la mana pan' la gura. plec dupa ceva, ajung acolo, uit de ce sunt acolo, si fac drumul de vreo 3 ori pana imi aduc aminte intai ca eu caut ceva, apoi ce caut... cel mai rau e cand pun un lucru undeva si apoi il caut de innebunesc cautandu-l. si cel mai des mi se intampla asta cu cheile... sa nu cumva sa ma grabesc sa plec, ca atunci e vai si amar dca nu stiu de ele, ma apuca disperarea. tunsul toamna-iarna. suna tare bine. pe mine insa ma enerveaza si acum, ca trec mana prin par si tot imi mai cade. plus ca pare f aspru si sarmos, iar inainte era matasos. culmea e ca folosesc acelasi sampon! de vopsit nu ma bate gandul. nu l-am vopsit niciodata pana acum, si nici nu vreau s-o fac. dupa ce ca-mi cade, vopsea ii mai trebuie. oricum e foarte des, ca uitasem sa va spun ca am stat pe scaun la tuns 1h10', de glumea coafeza ca imi trece 3 tunsuri pe chitanta. dar la vara o sa fie crescut si nu plang (inca) dupa el. dana ene, ti-am studiat pozele. cea din cadita e cea mai haioasa! cu degetele intinse si speriata... n-am reusit s-o prelucrez pe cea in costumasul roz. sunt scanate la rezolutie prea mica sa mai pot umbla la ele. am vazut in schimb intr-una din poze ca ai cosmetice de la dalin. am si eu uleiul cu aloe, care mi se pare ok, iar bb nu a patit nimic de la el (il folosesc de vreo 3 saptamani). dar samponul mi se pare cam ciudat. asta comparativ cu jonhson si nivea, pe care le-am mai incercat. pudra de talc am luat de la inceput sanosan, si nu da semne sa se termine. daca le mai foloseste cineva, astept pareri. roisin, de ce in fundulet? ca pe fundulet sta mai toata ziua, era normal sa planga. plus ca nu stiu cum ii poti pune comprese reci pe fundulet... macar in piciorul durea numai daca se misca, nu si cand dormea. am vazut ca la 4 luni se face VPO si DTP. primul cred ca e la fel ca acum 2 luni, picaturi. al doilea e tot in piciorus?? si daca stiam ca vrei si tu din parul meu, iti pastram si tie cateva mese, ca si asa se bateau pe ele fetele de la coafor. cica n-au mai vazut par natural de multa vreme. dar mai am acasa vreo 3 snopi de par, pastrati asa, de moft. a, mi-am adus aminte de un documentar despre o populatie din africa. o femeie la ei era cu atat mai atractiva cu cat avea gatul mai lung. pt chestia asta, le bagat pe gat inca de mici niste inele, care sa forteze cresterea. la maturitate aratau dupa umila mea parere ca niste girafe, cu gatul chiar de 2 ori mai lung decat normal. daca scoteau insa inelele, nu prea isi puteau sustine capul. poate asta ar fi rezultatul trasului de cap! va aduceti aminte in "cartea junglei " ce faceau maimutele cu mowgli? poate asa ar trebui sa facem si noi cu bebeii, sa-i suspendam de toate membrele! mihaela s, eu am renuntat pa portbb cu rezematoare ca era prea mic, si nu puteam sa-l imbrac in salopeta. acum am unul normal fara alte imbunatatiri, dar in care sta foarte bine. la fel, sta lipit de mine si nu sta sramb. de fapt, am studiat bretelele, trag exact de mijloc si nu lasa spatele sa se indoaie. cristina si [bibe] andrei http://www.andreirazvan.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, hai ca ma mai bag si eu ca muska, cu toate ca in ultima vreme nu am mai reusit sa postez nimic (la mine merge f incet netul si pina mi se incarca o pagina dureaza si cate 10 min...). Mi-am downloadat ultimele 3 pagini ca nu le citisem si abia astept sa citesc ce au mai facut bebeii vostri! In orice caz, citind asa pe diagonala cum se zice, in timp ce le salvam, mi-am dat seama ca bebeii astia se cam aseamana la comportament de parca ar fi facuti de-o mama [:D]. Si noi am facut botezul pe 2 noiembrie, dar bebe nu a fost deloc cumintel la inceput cind citea mai spre usi preotul chestia aia cu "Ma lepad...", plingea de rasunau peretzii si mi se rupea sufletul ca nu puteam sa ma duc sa-l iau eu in bratze sa-l linistesc. Dar saracutzul avea si motiv, caci din cauza de graba inainte de plecarea de acasa el a supt si l-am intrerupt la felul doi si nu se saturase. Asa ca bine ca mi-a dat prin cap sa-i iau un biberon cu 100 ml de laptic, ca altfel nu stiu cum l-am fi calmat...si drept rezultat al halirii rapide a laptelui in bratzele nasei a fost un kk adevarat in pinza de botez dupa ce l-a scos din apa [cheers]. In orice caz, botezul a fost foaaarte frumos, a durat si cam o ora, ca l-au plimbat pe la altar, pe la toate icoanele, apoi ce m-a impresionat a fost ca ne-a chemat mai in fatza pe mine si pe nasi si m-a pus sa stau in genunchi si nasa sa mi-l dea pe Raducu si sa-mi zica chestia aia cu "Pagan mi l-ai dat, crestin ti-l dau!" si "De la mine fin, de la Dumnezeu crestin"; eu nu stiam fazele astea si mi-au placut tare mult. Dupa botez a dormit ca imparatul vreo 4 ore intr-o camera la restaurant, dar toata lumea se fatzaia sa-l "viziteze" si cred ca ar mai fi dortmit el inca pe atit, dar era prea vacarm si a cedat nervos. Cred ca daca putea se ridica si le servea cate un pumnisor in nas alora [8D]. In schimb ieri am avut o zi super-super agitata!!! Credeam ca-mi iau campiile[alcool][bang]. Nu a dormit nici o ora pe parcursul unei zile intregi!!!!! Si asta printre reprize de chircit din cauza burticii, scremut pina se facea visiniu, parca imi vine sa ma screm odata cu el sa-l ajut...mi-era o mila, si pe cat obosea, pe atit mai greu ii este sa inchida ochii, parca nu ar vrea sa scape nimic, si-ar pune si scobitori daca s-ar putea... Este foarte foarte agitat, da din maini si picioruse, parca le arunca in sus, zici ca face miscari de karate, sa te fereasca sfintu' sa-ti nimereasca un picior in sani, pfffuaaa, te termina! Si nu m-ar mira daca ar face citeodata, dar ieri a facut si in timpul suptului, se agita si una-doua scapa tzitza din guritza, normal, si daca ii dadeam supliment din biberon tot asa facea (ca incepusem sa cred ca nu-i place laptele meu...), daca il puneam pe pat tot asa, nu mai stiam, ne-a stors pe toti o gagalice asa de mica. Ieri i-am dat si un fenobarbital din care jumatate l-a dat pe el, dar nu a avut decat efectul de a-l agita si mai tare, fiindca pediatra a omis sa ne zica ca se da proportional cu kilogramele, si cica la greutatea lui (acum, la 7 saptamini, are 5,200 kg si 62 cm) ar fi trebuit sa-i dau 1+3/4 pastile...hmmm, oricum am recurs si la asta pt ca pica pe el de somn si avea o agitatzie din aia ca de sesiune de examene, daca ati simtit-o si voi vreodata, cind esti hiperexcitat dar si obosit si totusi nu poti adormi...am crezut ca-l ajut, dar i-am facut mai rau... S-a mai calmat cu baitza care-i place la nebunie, lasa capul pe spate ca un om mare (astfel ca-i pot curatza si mucisorii f bine in timpul baitzei) si se impinge in talpi si topaie [baie], se vede ca il relaxeaza cu adevarat. Daca vreuna dintre voi stie sau a auzit ce pot insemna manifestarile astea o rog sa-mi zica si mie...am sunat-o pe pediatra aseara si mi-a zis din tot ce i-am descris ca este numai burtica si sa-i punem carpe calde. I-am mai dat gripe water si sab simplex, la debridat am cam renuntzat fiindca mi se pare ca-l constipa si nu e cazul. In rest noi ii mai dam Vigantol si Tobrex care sunt picaturi pt ochi fiindca are o secretie cam mare la ochisori, inca din maternitate. Altfel, voi cum sunteti? Cum va mai simtiti? Va mai simtiti?[:D] danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uffff am uitat! Vroiam sa va dau si eu link-ul pt poze sa-l vedetzi pe Radu-Stefan al meu, cu toate ca nu am apucat sa-i postam si din cele de la botez: http://community.webshots.com/user/danateu Saptamina viitoare o sa-i pun si ceva poze mai recente. P.S. Singuraticul meu neuron care-mi mai ramasese din timpul sarcinii se pare ca si-a luat campii si m-a parasit, ca sunt atit de aeriana cum nu m-as fi imaginat vreodata. Peste tot am biletzele ca altfel uit de la mana pin' la gura [biz] SI nici de caldurile din timpul sarcinii nu am scapat, cica din cauza alaptarii ar fi...nu stiu, dar cand ma agit sa-l schimb pe bebe si sa-l spal la funduletz ma fac fleasca ca este si f cald acasa. danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, hai ca zic pe fuga doua vorbe, suuuuper pozele, am ras cu lacrimi, barem aia cu ceaiul in drum zici ca nu-i adevarata! Haios foc Raducu matale, nici n-ai zice ca va da atatea batai de cap! De faza cu kk in panza de mir m-am temut si eu, da' fii-mea e tare puturoasa cand e vorba de kk, face si la 2-3 zile, asa ca s-a abtinut in biserica. Crizele de plans noi le-am rezolvat cu suzi, ca preotul cel batran n-a rezistat nici 30 de scunde, s-a intors catre mine: "da' n-are suzeta copilu'?". Era patit, bag sama. [:D] Crizele de care zici matale seamana cu niste crizute pe care le face Miruna cateodata seara. Doar ca ea nu se chirceste, insa da din maini si din picioare, se cearta cu tzitzi, se stramba ingrrrrozitor si nu-i poti intra in voie cu nimic. Dar pe ea o tine maxim juma' de ora si nu face in fiecare zi. De obicei o plimb putin prin casa, sau o pun pe umar si se calmeaza. Dar sunt zile cand tot asa, nu doarme deloc, si spre seara devine mai agitata si mai nervosica. I-a luat nasa-sa un scaunel din ala tip scoica (eu am zis ca e inutil, da' nu e!) si ii place foarte tare in el, ii agat jucarele de maner si le alearga toata ziua, plus ca o car dupa mine prin casa si vorbim, e foarte practic. Cristina, vaccinul i l-a facut in fund ca cica se umfla mai putin, muschii de la coapse sunt mai lungi si mai tari, nu stiu ce fel de muschi is, si d-aia se inflameaza mai tare de obicei. Comprese nu mi-a zis sa-i pun, si nici n-a fost nevoie, nu s-a umflat deloc, insa am masat-o cu un unguent (de fapt, o combinatie de doua!) de cate ori o schimbam. Dupa cateva ore de dormit pe o parte nu mai avea nimica giza, in noaptea cu pricina a dormit pe spate si n-a mai zis nici "pis!'. Numai atunci, dupa, a simit ea ceva si mai degraba cred ca s-a panicat, nefiind obisnuita cu dureri, parca era speriata, biata fetita. Gata, ma duc sa ma imbrac, ca mergem in parc, sper ca dupa-masa sa pot dormi un pic, ca azi m-a sculat pitica devreme. Va pup, week-end placut! [pup] PS Anny, distractie placuta la botez! Hai, ca ati prins si voi o zi frumoasa! [:)] http://community.webshots.com/user/r0isin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, N-am mai scris de o gramada de timp dar sunt tot timpul cu voi.Am o chestie ciudata la calculator.Pot vedea mesajele dar cand vreau sa scriu se amesteca toate literele, nu mai vad nimic si se bruiaza toate imaginile.Acum va sciu in word si dau copy.Sper sa mearga. Deci: Raducu are 10 saptamani si 2 zile, 5800 si 62 cm.Are niste falci de toata frumusetea si o gusa…A fost racit acum 2 saptamani, i-am dat antibiotic, tusea si era infundat si va dati seama ca am fost rupta de mila lui. Acum e tare bine.Si-a descoperit mainile si e foarte mandru de ele doar ca isi cam da cu pumnii in fata.Rade toata ziulica si chiar hohoteste daca ii fluieri.Si-a facut un program de noapte destul de regulat cu culcarea pe la 11- 11.30 sculare la 4.30 – 5 , mancare rapida si trezire iar pe la 7.30-8.Eu am inceput sa revin la viata si sunt in maxima verva.Ii dau lapte numai de la san si ne permitem sa umblam toata ziulica.Facem ture pe la ambele perechi de bunici.De saptamana viitoare ma gandeam sa-l iau la spinare si sa batem orasul sa cautam din vreme cadouri pt. Craciun. Ce sa va mai povestesc?Colicile l-au mai lasat dar inca n-au trecut, ii mai dau Sab Simplex de 3 ori pe zi si vad ca e bine.Acum vreo 3 saptamani l-am pus sa doarma 1 data pe burta si de atunci nu mai vrea nici mort pe spate.E rupt de oboseala uneori dar plange si urla pana il pun pe burta. Despre TANGO : fetele sunt bine amandoua, Daria a ajuns si ea in sfarsit la 5 kg si e hotarata sa ne ajunga pe toti din urma iar Tango se intremeaza si ea, nu mai sangereaza si e spre bine. Va pup mult pe toate si promit sa fiu mai prezenta de acum in colo. Roisin si Anny, bagati-ne si pe noi in seama ca suntem de-o varsta.Si Raducu meu s-a nascut pe 28.08. Irinuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinucaaaaa!!!! [:)] Ma bucur tare ca ne-ai dat de veste si ma bucur ca sunteti sanatosi si voinici si cu moralul sus! Brava, va pupam cu drag! [pup] Daca reusesti sa pui si o pozica, va mai pupam o data. [:)] Ma duc la baita, ca ma striga si tati si micuta bestie! [:D] http://community.webshots.com/user/r0isin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

azi, dupa cateva zile in care am zis ca il pun pe bb in rama de cuminte ce e, ne-am facut de cap rau de tot! am facut baita la 8, am inceput sa papam, dupa care da-i circ! si circ, circ, circ, pe spate, in brate, pe umar, leganat pana la 11:30 seara, cand mami a hotarat ca e cazul pt urmatoarea masa. in timp ca papam (ca noi numai asa facem!) am tras un kk, care s-a dus pana in spate, ne-am linistit ca prin farmec! acum dormim si mami il admira si se mira cum de un lucru asa mic, tipa asa mult si tare! danat, ai curaj sa dai copilului fenobarbital! cica nu e bine! sincera sa fiu si mie imi vine sa ii dau cateodata si extraveral, dar ma abtin si ma consolez cu ideea ca n-o sa tipe o vesnicie sau mai stii? irinuca, ma bucur mult de vestile bune, bine ca bb e sanatos. ma bucur foarte mult si pt tango, mai ales ca a patimit mult. cu chiu cu vai simt ca incep sa ma refac si eu, bine, burta e la locul ei, celulita s-a dublat, ideile imi vin in cocoloase, cearcanele pana la brau, dar trece!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...