Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept 2003 (3)


Reliana

Recommended Posts

Buna, dragi mamici! Nu am mai scris, intr-adevar, de aproape 3 luni de zile. Mamica noastra era a 20-a pe lista, cu 2 baietei!!! (si ii scriati voi: TINEM PUMNII). Ei da, ne-am nascut pe 5 august, ca nu mai aveam loc in burtica la mami. Dar, surpriza! Nu erau 2 baietei, asa cum credea mami, ci eram o fetita si un baiat! Ne-am nascut la 36 de saptamani de sarcina, - Stefania - prima (2,200) si - Daniel - la 10 minute (2,400). Nastere normala, cu durata scurta - 2 ore travaliu, 30 min expulzie. Emotii, nu gluma! (Am iesit cam obositi, ca nenea doctorul ne-a dat scor Apgar 8!) Suntem toti bine si crestem repede. Am ajuns la 2 luni si jumatate la 6,100 Dani si 5,700 Stefania. Nu am racit niciodata si mama e tare mandra de noi pentru asta. Iesim aproape in fiecare zi afara si facem baita tot in fiecare zi. Am luat vitamine (Vidaylin) si fier, picaturi D3 si mancam laptic NAN, caci mama nu a reusit sa ne sature pe amandoi numai cu lapte de san. E, ce sa mai spunem??? Suntem copiii cuminti si nu plangem! Mancam la 12 noaptea si la 6 dimineata, pentru ca mami sa aiba timp sa se odihneasca. In rest, nu plangem decat daca ne este foame tare! Ar fi fost culmea sa plangem toata ziua amandoi!!! Nu o suparam pe mami deloc si pentru asta, mami ne iubeste si e tare mandra de noi. Ne suparam pe dna dr. ca nu ne lasa inca sa stam in fundulet, sprijiniti de perne. Atat doar ca nu avem inca internet acasa, sa va tinem la curent cu toate evenimentele! Acum, mami are un pic de timp liber si e la un internet cafe. Felicitari tuturor mamicilor cu bebei, sanatate tuturor si numai bine! Speram sa va contactam curand, Stefania si Daniel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Doamne, Simona, ce minunat trebuie sa fie sa ai o fetita si un baietel gemeni! [:)] Si cat de putin timp liber trebuie sa ai... Incerc sa-mi imaginez cum e cu doi si-mi dau seama ca n-am motive sa ma plang. Pai, numai sa aud de doua ori mai tare urletele lui bebe cand se trezeste flamand si cred ca mi-as lua lumea in cap iute-iute! [:D] Stefania si Daniel, sa fiti sanatosi si cumintei si sa va faceti mari si voinici! Simona, poate reusesti sa pui si o poza, sa-i vedem si noi pe prichindei! Simona, da' ai avut ceva bafta cu o nastere asa scurta! Bravo, super-curajoasa mamica sa nasti gemeni fara cezariana! [flo] Despre vaccin am auzit si eu ca se poate sa fie nevoie de 3 intepaturi. Am o prietena care are o fetita de aproape 2 ani si-mi spunea ca la 2 luni au intepat-o in ambele picioruse si intr-unul din brate, iar chestia asta evident ca m-a pus pe jar. [:(] Cristina, esti mortala cu seria a doua! [:-)))] Am ras de m-am prapadit! Eu ma abonez, desi e posibil sa nu ne iasa socoteala... [:)] Eu ma "laud" cu marea realizare ca azi mi-a venit ciclul. [V] Da-o naibii, la doua luni de la nastere, credeam ca am si eu bafta sa mai stau vreo juma' de an linistita... [:(] Ca sa nu mai zic ca simptomele sunt exact ca inainte, eu stiam ca dupa nastere mai scapi de unele dureri de sale, aiurea, azi m-am simtit oribil, si mi-a mai fost si greata. La capitolul "al meu e cel mai...", de vreo cateva zile i-am dat domnisoarei "pe mana" un baby gym din ala cu jucarele atarnate. Am auzit eu in multe randuri jucarelele zornaind si am vazut-o pe prichindea agitandu-si mainile si ranjind la ele, da' am zis sa nu fiu maniaca, e o intamplare. Ei bine, azi am pus-o in carut si i-am atarnat alte jucarele deasupra, sa se uite la ele si sa-si treaca timpul. Nu va spun ca dadea din maini in disperare, ca alea erau prea sus si n-ajungea la ele, ba le mai si certa sa coboare mai jos, mama lor de nesimtite, ce s-au cocotat tocmai acolosha? [:D] Am s-o urmaresc, ca daca e pe bune, tre' sa incep sa caut si alte metode de distractie pentru copil, parca vad ca intr-o saptamana se plictiseste de astea atarnate. Taaare ma tem sa nu vrea la disco peste vreo 2-3 luni. [:D] Aud glascior suparat de giza... ma, asta mica a mea nu mai plange, daca se simte nebagata in seama incepe sa gangureasca ascutit asa, si din ce in ce mai tare, doar-doar ne simtim vreunul si ne ducem la taifas. Si rade cu gura pan'la urechi si mai nou face si "giiii" cand ranjeste. [:D] Va pup, we placut! [pup] http://community.webshots.com/user/r0isin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Listuta noastra necesita o reactualizare, cu toate felicitarile de rigoare pentru cei doi "nou veniti", Stefania si Daniel. sa fie cuminti, s-o asculte pe mamica si sa ne trimita cat mai repede poze! si mai am si eu o problema: cum colorez data de 5??? rosu sau albastru???poate imi vine vreo idee... si daca are cineva una mai buna, o astept! Bebelusi de august-septembrie 17 iulie - iuliana - [bibe]Emma Ana http://community.webshots.com/user/emma_ana 31 iulie - Tango - [bibe]Daria Maria Antonia http://community.webshots.com/user/tangorezu 2 august - cristinamh - [bibe]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro 5 august - deia - [bibe]Lucas 5 august - simanoro - [bibe]Stefania 5 august - simanoro - [bibe]Daniel 6 august - Simy - [bibe]Andrei-Calin 15 august - ancuta - [bibe]Sara Andreea 18 august - Yasmin - [bibe]Asli http://community.webshots.com/user/yasmintarakci 20 august - Freia - [bibe]Ioana Maria Alexandra 21 august - Tigresa - [bibe]Horia Stefan http://horia.photoart.ro/2d 22 august - danoana - [bibe]Raluca Maria 22 august - ina_nz - [bibe]Adrian 23 august - sisi - [bibe]Petra 28 august - anny -[bibe]Sergiu 28 august - roisin - [bibe]Ana Miruna http://community.webshots.com/user/r0isin 28 august - irinuca - [bibe]Radu Petru 31 august - Oana_Noemi - [bibe]Erik 2 sept - dana_ene - [bibe] Oana Maria 10 sept - Mihaela S - [bibe]Silvia Petra 11 sept - Catia – [bibe]Gabriel 14 septembrie - gtania - [bibe]Andrei Cosmin 17 sept – Danat – [bibe]Radu-Stefan 23 sept - Alex_2003 - [bibe]Alexandru Calin http://community.webshots.com/user/alex_2003_nz. simanoro, la un moment dat intreba cineva de tine... nu gasesc acum cine, dar o sa mai caut. oricum, felicitari si noi iti tinem pumnii... nu stiu cum te descurci cu doi bebei, dar probabil ai doi ingerasi si esti de doua ori mai fericita decat noi, caci primesti doua zambete simultan! si nu stati intre perne? noi tinuti de manute stam si singurei pe poponeata... ne balanganim noi nitel, dar asa rade victorios cand reuseste sa se opreasca! azi am umblat ca bezmetica prin magazine sa-mi caut pantofi si toaleta pt nunta saptamana viitoare, desi nu stiu de ce nu mi-am luat cizme... o sa dau in dambla de frig si eu si mireasa, o sa fim niste zgribulite de zile mari. sper sa n-aiba soacra-sa pretentia sa facem toate traditiile, ca doar n-o sa stau pe frigul asta afara... dar poate avem noroc si o sa fie sambata o zi frumoasa, ca vreau sa-l iau si pe andrei. doar e mare nas acolo, nu? cum sa lipseasca?! i-am calcat pantalonii, bluzita, sunt pe umeras (desi o sa mearga in salopeta de iarna...) sisi, vrei sa ma sperii? deja la 200ml??? vacuta noastra e pe duca... nu mai e asa mult, desi in pun toata ziua la san... dar intr-o ora cere de mancare... in schimb noaptea ii ajunge, la 6 dimineata nu cere mai mult (daca sta la mami in pat...) cat despre simultanul din 2006, chiar daca nu ne iese august septembrie, si e un iulie-octombrie, nu cred ca se supara cineva, nu? in fond, orice asociatie e posibila daca membrii sunt de acord. eu chiar nu m-as risca cu inca un "leu " in casa, doar nu ma apuc sa fac menajerie ca am deja doi! chiar radeam ca o sa-mi iau un bici si sa-i vad atunci pe amandoi in doua labute in fata mea! roisin, hai pe bune, nu scapi de dureri??? pai eu ce fac, ca o sa ma urc pe pereti, si sunt atat de nervoasa si tot ce vreau e sa fiu lasata sa dorm cu o sticla calda pe burta. numai spun cate prostii inghiteam... si bb? o sa stea tati acasa ca i-a venit nevesti-si? asta nu cred ca o sa accepte sefa lui! si noi avem o sumedenie de chestii suspendate prin patut, le loveste, nu stiu cat de intentionat, dar azi i-am coborat caruselul la nivelul manutelor, si se uita dupa maimutoi, intindea manutele, dar nu le directiona... cred ca trebuie sa mai am rabdare! in schimb, desi i-am taiat unghiile cat am putut de scurt, si-a facut niste rani pe nasuc... nu stiu ce-o avea cu nasucul, ca e tare frumos, dar lui nu-i place si pace! tati i-a pus azi manusile, a zis ca nu vrea la nunta un copil "belit" pe fata. asta-i buna! a terminat 150 ml si acum suge! trebuie musai sa invat sa tastez si cu stanga! cristina si [bibe] andrei http://www.andreirazvan.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a venit ciclul ieri. Chiar ma intrebam cind, acum ca am terminat cu alaptatul. Si eu mi-as fi dorit gemeni, sa scap o data[:D], dar n-a fost sa fie:))). Si Emma mea se joaca la zdranganele, dar pot sa spun ca o face fffff. intentionat[:D]. I-am cumparat niste zdranganele care se pun si la scaunelul de masina, are si play-mat-ul si balansoarul. Toate au zdranganele si pe toate le bate:)). In schimb nu e prea incintata de jucarii, ci numai de astea miscatoare. Muamaaa, da' ce culori au de ma dor ochii, in sschimb ea e f. incintata. Play-mat-ul e cu zdranganele de jungla ...zebra, papagal, maimutica, dar de papagal e interesanata cel mai mult...e si cel mai viu colorat. De jucarii e incintata si ride doar daca ne jucam de-a teatrul :)). Stateam si ma gindeam ce minte are ca nu realizeaza ca tot eu vorbesc. Smecheroaica ma face sa rid in fiecare zi. Se uita fix la mine si asteapta sa rid. Daca rid, ride si ea. Apoi ma opresc si ea asteapta cu gurita cascata si cu un semizimbet. Incep sa rid din nou, ride si ea. Inca nu ride in hohote, gen...hahaha..dar ride ceva de genul ...ha si cu gurita pina la urechi. Incearca sa se ridice de pe pernuta, isi ridica numai capusorul si un picut umerii si apoi se supara ca nu reusese sa se ridice de tot :)). Azi am fost plecate vreo 4 ore de acasa si, desigur, ca am fost la magazine de copii si minutele mele s-au si lipit pe ceva hainute si jucarii. Nu stiu daca v-am povestit de faza cu o cucoana si cu pustiul ei intr-un lift din parcare. Nu vreau sa ma repet, dar sa imi spuneti daca am spus-o sau nu, ca tre' neaparat sa o zic :)). Azi mi s-a intimplat aceeasi faza. Eram la magazinul de copii si trece o cucoana (cam de-o seama cu mine[:D]) pe linga mine, se uita la mine si ma intreaba cit are Emma...zic...3 luni juma'. Se uita la fi-su si zice...si al meu are tot atit, pe cit e nascuta. Zic 16 iulie, ea 20 iulie. Zice.. pare mai micuta decit fi-miu. Intr-adevar, fi-su avea in capoi, era tot negricios, asta zic ca sa ma razbun[drac], dar chiar asa era, ca si ma-sa la fel era[:D]. Eu: s-a nascut la 6 lb (2700g). Ea:ei, da...el la 9 lb (4100g). I-am tras un zimbet si i-am intors[indecent]. Bai, imi vine sa le[haibat]pe cucoanele astea. Macar fata mea e finuta tare, are o fetisoara asa de alba si frumoasa. ei, gata, mai frina ca m-am laudat destul[:D]. mi=e ciuda pe mamele astea care se umfla in pene...vezi doamne ce copil gras am. Si vara-mea la fel facea, ca-mi zicea ca a nascut la 38 sapt si pustiul avea 4 kg. Dar n-a zis nica ca a avut diabet gestational si de aia s-a umflat copchilu'[;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici mamici si bebici!Desi am fost multa vreme tare necajita, ca resturile mele de placenta tot in uter sunt, de cateva zile sunt mai bine pentru ca bebelusa mea este mai bine.Am inceput sa am iarasi lapte asa ca puiuta mea este mai bine, ba chiar a luat si ea 150 gr in ultima saptamana. Am ajuns sa-i urez fetitei mele cand stranuta sa creasca ca mare ca Ema sau ca Andrei sau ca Miruna. Pai da, pentru ca ajunsese la performanta de 100 gr in 3 saptamani si lapte praf nu vroia deloc. Pe 5 oct am botezat si noi puiul. A fost cumintica desi tare a fost frig in biserica. La impartasit a cam plangacit, ce de, era impotriva principiilor ei. Cum era sa accepte ea lingurita si culmea, si cu vin. A inceput si ea sa gangureasca, sa rada in hohote, sa urmareasca jucariile.Dar cea mai cautata jucarie tot eu sunt: ma apuca de nas, imi baga degetele in gura sau in ochi, ma trage de haine cand ii dau sa suga si dupa, si toate astea in hohote de ras si in gangureli. Acum are si un repertoriu de plans pentru somn iar la refren canta asa: aaaaaeeeeee, aaaaaaaeeeeeee.L-a remarcat si pe catoi de cateva zile si a inceput sa-i zambeasca. Mama este la noi de 4 saptamani si s-a obisniut si cu ea. Numai eu, paranoica cum sunt, nu prea o las sa o ia in brate pentru ca mereu mi se pare ca nu o tine cum trebuie sau ca-i vorbeste prea tare...oooofff, pe mine, oare, cine m-a crescut??? Aici a venit frigul si mereu ma intreb daca o imbrac bine cand o scot afara. Si ce de sfaturi stiam sa dau cand nu eram mamica... Pupaceli pentru toate si pentru bebeii vostri frumosi si mancaciosi http://community.webshots.com/user/tangorezu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tango, ce bine ca ne-ai dat vesti, m-ai emotionat tare! Sa dea Domnul sa fi scapat de toate problemele, si tu, si Daria, si sa aveti parte de liniste si bucurii de acum inainte! Dar tu pana la urma ce faci cu placenta aia, ramai asa? Iese singura? Offff, ce porcarie, cat te-ai chinuit, dupa ce ca aveai probleme si cu puiul... [:(] Asta cu laptele e o chestie formidabila, sper sa te tina cat mai mult, ca asta o va pune pe fetita pe picioare! Of, cat mai bucur ca ne-ai dat vesti! [pup] Iuliana, nu ne-ai zis povestea din lift, musai sa ne-o zici! Nu te mai necaji de la toate doamnele, nu stiu de ce s-or mandri ele fara sa aiba nici un merit, ca nu depinde de mamici cat de mare creste bebe in burtica (decat daca mama face excese de tutun sau alcool), chestia asta e mai mult genetica... Si nici ritmul de crestere dupa nastere nu are legatura cu mamica, musai, si nici nu conteaza, ce naiba, important e sa fie copilasul sanatos si sa pape in limite normale. Cristina, pe gemenii simonei poti sa-i colorezi in mov! [:D] Asa cum sunt acuma, par ok, desi nu sare in ochi ca sunt gemeni... Cu ciclul nush' ce sa zic, astazi vad ca s-a oprit procesul (adevarul e ca nici nu stiu de unde era sa vina vreun fluviu asa devreme), insa aseara m-am simtit chiar rau, nu ma asteptam, mai ales ca deja uitasem cum se manifesta treburile astea. [:D] Poate la tine n-o mai fi chiar la fel, eu stiam ca se schimba dupa nastere (in bine), probabil sunt eu exceptia care intareste regula. [:(] Cu directionarea mainilor avem si noi dificultati [:D], insa constat ca exista muuuulta ambitie, asa ca o vom rezolva si p-asta. A mea nu apuca inca, insa impinge destul de bine cu mainile. De exemplu, daca ii bag suzeta in gurita, imi impinge mana cu mana ei si o infunda adanc, sa nu cumva sa ii las suzeta p-afara. Si cu biberonul mai face asa, cand e flamanda sau insetata prinde biberonul intre maini (mai degraba intre incheieturi) si si-l indeasa in gura, iar cand nu mai vrea imi trage una peste mana, sa-i scot porcaria aia odata! [:D] Ma duc sa ma imbrac, ca l-am convins pe tati sa ne scoata la plimbare! Va pup pe toti, pitici si mamici! [pup] http://community.webshots.com/user/r0isin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

reusesc si eu sa citesc din scrierile voastre caci am avut o sapt crunta.bb care papa si dormea fara probleme a inceput sa planga si sa nu mai doarma.si a durat 3zile.de-a lungul lor am verificat dc e ud,dc il dor urechile sau burtica dar totul era in regula.abia vineri seara am depistat ca prea plinul meu san era gol.eram amandoi morti de somn dar el saracul avem 4zile de flamanzeala.asa ca la 12 noaptea eram la farmacie si cumparam lapte si biberon.peste noapte a dormit saracutul rupt iar cd s-a trezit a papat de la mine.mi s-a rupt sufletul cd am realizat motivul nesomnului.am simtit lucruri noi pe care doar mama cred ca le simte. acum sunt in regula.am papat bine,am suplimentat ceaiul de anason si mult marar.cautand galactogil mi s-a recomandat mararul asa ca am mancat ieri mancare de marar.ce mai m-am convins ca lipsa mancarii si mai ales nervisorii[bang] fac rau de tot sursei de lapte. si sotiorii vostrii care au fost singurei la mamica lor sunt la fel de netrebnici?dar mai bine ma abtin caci iar ma apuca furiile.ma calmez si va povestesc... tango,aia nu-ti curata resturile placentare?ce-s nebuni?iara bb-lusa creste ea mare dc are langa ea pe mami si pe tati!tb doar rabdare. nu resusec mai del;oc sa vad pozele voastre.ale cristinei le vazusem mai demult si sunt super.e de vina sait-ul sau calc meu? si mie mi-a zis dr sa iau 1,5g Ca,magneB6 si fe pe toata per alaptarii simona felicitari pt bb-lusi si pt curaj! numai bine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai prins cateva minute si m-am uitat si pe albumul Iulianei. Draga, dar Ema este o vedeta mica! E tare frumoasa. Si sunt pozitii in care seamana leit cu Petra. ce rezulta de aici? O sa va las pe voi sa spuneti cand va da Domnul si o sa am si eu timp sa postez pozute...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...