Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept 2003 (3)


Reliana

Recommended Posts

Intr-adevar Emma Iulianei e o mica vedeta, eu am mai intrebat unde au fost facute pozele, ca sunt niste decoruri superbe. Programul nostru zilnic s-a modificat putin, peste zi stam treze cam o ora, cateodata si 2(intre reprizele de somn), radem cu gura pana la urechi, indiferent cui, lui mami, lui tati, surioarei sau jucariilor atarnate la patut.De dormit nu mai dormim decat 30-40 minute pe repriza de somn, exceptie facand dupamasa cand dormim o ora jumate, 2 ore. Iar de 2 nopti s-a trezit la ora 4, se tot agita in patut, i-am dat-o pe suzi si a adormit din nou pana la 7. Inca nu si-a descoperit manutele, nu are inca 7 saptamani, asa ca nici nu da cu manutele dupa jucarii, dar tot cele mai colorate ii plac si ei. Sisi da' stiu ca stai bine cu lapticul, nu ai de ce sa te stresezi. Eu seara o alaptez ultima data la 19-19.30 si pentru ca la ultima masa de la 21 nu am destul lapte, ii dau o sticla intreaga de lapte praf. Asa ca pentru "economie" pe la 22 scot laptele din tzitzi si am ajuns la recordul de 100 ml din ambii sani.La ce productie ai tu, poti face provizii nu gluma...[:D] Am observat si eu ca daca nu mananc destul sau nu beau destule lichide laptele e mai putin. Felicitari simanoro pentru bb-ii tai, sa creasca mari si sanatosi.Esti o mamica curajoasa.[bis] mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Revin ca sa va spun ce "iesit la aer" am facut noi azi, ca sa doarma beba bine: am imbracat-o ca pentru afara, am pus-o in carucior si am dus-o in bucatarie unde am deschis geamul. La noi e tare frig, sunt 3 grade, bate vantul tare si e innorat. Si doarme dusa de la ora 15. Apropo de statul in fundulet, ca doctorii spun ca nu e voie mai repede de 5 luni jumate-6 luni, eu zic ca e in functie de fiecare copil, cat poate el.Sa va spun ce am patit eu cu fetita mea cea mare: avea 5 luni si eu am inceput sa o pun intre perne si imi doream in fiecare zi sa stea singurica in fund. Asta s-a intamplat timp de o luna, pentru ca exact in ziua cand a implinit 6 luni a stat singura, nesprijinita, pret de cateva minute. Dar apoi, am inceput sa o las in patut sa se joace si la 6 luni si 3 saptamani, eram cu ea in camera, ea in patut se juca si deodata o vad ca se tine de gratiile patutului si se ridica in picioare. A stat cateva secunde asa si apoi si-a dat drumul si a cazut.[bang] Cand i-am spus doctoritei, mi-a raspuns ca nu cumva sa o mai las, dar va inchipuiti ca nu am putut sa o leg in fund asa ca a continuat cu ridicatul in picioare pana a reusut sa stea mai mult si apoi sa se aseze singura. Sisi, ciudat cu vaccinul engerix B, la noi se da obligatoriu in spital, la nastere. Cristina am vazut si eu pagina lui Andrei, e super, iar Andrei e tare dulcic. mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, pozele cu decorurile sint facute la forograf, nu sint eu autoarea. La celelalte mai normale sint eu sau ta-su. Noi ii facem in fiecare luna poze la fotograf, ca oricit as vrea nu ies la fel. Au aia niste background-uri beton, din care poti sa iti alegi. Plus ca si aparatul e profesional. Sint scumpute, dar sint f. multumita. Iti fac mai multe poze, care se incarca automat intr-un calc., dupa care tu ti le alegi pe care le vrei, format, chenar etc. Multumesc pentru laude:))). Si acu' sa va povestesc de cucoana din lift. Ne hotarim noi sa mergem in Old Sacramento, unde mai sint ramase citeva case intregi cam de 100 de ani (si trenul e la fel de vechi), celelalte sint refacute dupa ultimul incendiu. Parcam, ne indreptam spre lift ca sa coborinm. La lift o alta pereche cu un copil in carucior. Se uita cucoana la fi-mea si intreaba cit are. Eu zic...3 luni (atit avea atunci). Ea: 3 luni?...she is petite. Alex:..are vreo 14 lb (6 400g). Ea: mine is 4 months old. Ma uit la fi-su...ditamai calutu', de ziceai ca are 7 luni, se prindea cu minutele de scaunelul de masina si facea incercari sa se ridice. Ma uit la ta-su...un calut de vreo 2m. Ii zic, da, da' seamana cu ta-su. Ea imi trage un zimbet[}:)]. Alex: how much did he weight when he was born? Ea: 9 lb (4 kile). Eu: ea 6, ca s-a nascut cu 3 sapt mai devreme. Ajungem in sf jos, se opreste liftul, dam sa plecam. Ea ca o ultima rautate ne arunca: I can't believe she weights 14 lb. Nici nu ne mai uitam la ea si plecam. Cred ca isi rodea unghiile ca n-am intrebat-o cite kile avea fi-su, dar si noi ai dreaqului[pk]. Si acum rid cu alex de faza asta cind ne aducem aminte. Incep sa ma obisnuiesc cu stilul asta american cacacios. Unii iti spun....wow, she is so pretty, she is beautuful, she is cute. Acum dracu' sa-i mai inteleaga daca zic adevarat, ca multi zic asa din politete, cu toate ca nu-i intreaba nimeni. Una, trecuse pe linga noi, nici nu a vazut-o bine pe Emma si zice ca e cute. Si iti mai trag si un zimbet din ala politicos, ca parca au zimbetul prins cu ace pe gura[:D]. Astia cu zimbetul pe buze iti baga sula-n coaste. Catia, sotiorul meu nu e singurel la mamica, dar tot mami (eu asa ii zic ca sa rid de el) ramine. Stii ce-mmi zice? Ca poate reusim sa facem curat in dulapul din birou unde sint toate cartile si albumele si etc claie gramada. Si eu ii zic ca n-am chef, ca doar nu vine nimeni sa ma controleze[hot] si el imi zice ca vine mami la noi. Eu: si ce sa caute mami la mine in dulapuri[:D]. Eu sint sigura ca o sa-mi traga un control, de aia mi-am si luat lacatel sa imi pun chilotii si alte chestii de ale mele[;)] sub cheita :))). Noi avem noroc ca sintem departe si nu ne freaca nimeni la cap, ca altfel dadeam faliment. Ca poate reusesc sa fac draperia de la camera de oaspeti ca vine mami. Ehhh, vine mami si tre' sa o fac. In rest n-am de ce sa ma pling, e un tata si sot extraordinar. In schimb comentam deja ca eu la vara nu stau la mami ca are 3 javre in casa si eu nu-mi las copchilu' sa stea in 4 labe in par de ciine. Si ma doare in fund daca se supara mami, mai mult ma doare de copcilul meu nu de altii [:D]. stau si ma minunez si nu-mi vine sa cred ce birfitoare mai sint[bang]. Dar ce vreti, daca am si eu un of, tre' sa-l spun sa ma descarc:)))).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, pe gemeni fa-i visinii:)). Na ca am venit si eu cu o idee. Pe bune ca nu mai stiu...tre' sa ma intorc la gradinita...parca visiniu e combinatia dintre rosu si albastru...sau rosu si negru[bang][bang]? La fiecare mesaj imi spun sa nu uit sa o felicit pe simonaro cit si pe celelalte mamici pe care nu le-am felicitat pina acum. Tango, sa dea Domnul sa creasca babita mare. Adevarul ca e mare necaz pe o mamica atunci cind vede ca bebelusul nu maninca. Eu zic sa ii invatati si cu biberonul, macar un pic de ceiut sau laptic. Imi povestea o tipa care are bebelusa de 6 luni, ca aia mica nu vrea deloc biberon si s chinuie tare sa ii dea acum papita de cind a inceput diversificarea. Sisi, nu stiu cum de seamana Petra cu Emma, dar iti spun sigur ca Alex nu a mai fost in Ro de un an jumate[:D]. Sau poate semanam noi amindoua, sau poate sotii intre ei...hihihihi. Si, ia fa-ti timp sa pui niste pozute de-ale Petrei ca ma facusi curioasa:)))). Mai, fetelor, am eu oare diaree verbala sau e doar lipsa de ocupatie?:))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum se vede ca sunt diferiti?? 5 august - simanoro - Stefania[bb]&[bb]Daniel pana nu ajungem la o solutie multumitoare, facem probe... si pt ca tot imi laudati odrasla, abia astept sa vina sfarsitul lunii, ca sa pun si pozele de luna asta. sa-l vedeti cum a reusit sa stea singurel in fundulet! eu stiu si de ce... ca se afundase un burtica lui tati [:D]. tango, ma gandeam eu ca nu e de bine cu lipsa ta pe-aici. dar nu te pot curata? chiar te lasa asa? cu ce explicatie "savanta"? iuliana, eu nu cred ca n-ai ocupatie, ci ca nu mai ai rabdare pana vii in tara. de ce iti faci atatea griji cu soacra? nu ziceai ca nu mai poate sa se deplaseze??? asta nu inseeamna ca o sa stea cuminte intr-un singul loc? si ca sa vezi ce gafa am facut eu cu soacra... la botez a tinut mortis sa vina cu o zi inainte, si cum n-avea ce face, vine la bucatarie sa ma ajute. se apuca din propie initiativa sa-mi taie legumele pt salata boeuf. m-am enervat, dar am strans din dinti. eu le tai cubulete mici, ca asa imi plac sa arate, ea pur si simplu le macelarea marunt marunt[:(!]. bun, a trebuit sa plec dupa nasa la aeroport, si il las pe sotul meu sa taie fasolea verde pt o alta salata, si ii spun ca trebuie s-o taie rondele mici (era din aia rotunda) ca altfel arata salata naspa. vin acasa si gasesc fasolea macelarita, nici pe departe rondele, si nici marunta. mi-au venit toti [}:)][}:)][}:)][}:)][}:)] si inaite sa astept creierul meu sa proceseze informatia, am strigat la el ca mi-a stricat salata! saracu' se uita la mine si imi spune "da' n-am taiat-o eu!" atunci mi-am dat seama ca mi-am pus soacra in cap... si a venit la mine (se abtinea tare prost sa nu-mi arate cat de furioasa e) pai cum trebuia s-o tai, ca ce salata e aia. incercam s-o dreg, dar o faceam si eu la fel de prost, ca asta e, nu mai fac salata. radeam cu nasa in bucatarie de ne prapadeam, cat incepuse sa se consume (bine-nteles ca nu a mai stat sa ma ajute, era "jignita"), dar tot a mai venit de vreo doua ori sa-si ceara "scuze" si sa afle cum trebuia taiata. pe mine m-a apucat 4 am pregatind platourile, pe la 1 am a venit sotul meu si a retocat fasolea maruntica. am facut salata, dar sincer arata ca un terci. gustul era acelasi, dar piticii de pe creierul meu nu erau multumiti! ei si de la faza asta eu n-am mai schimbat o vorba cu soacra-mea pana a plecat, iar la telefon suntem atat de amabile... cred ca daca ne-am da frau liber ne-am gatui una pe cealalta, ca avem noi multe la "activ". suntem amandoua balante, si ne-am cam "incurcat" talerele. dar nu si-a permis niciodata sa-mi umble in casa, sau, si mai si, sa-mi zica ceva. din fire sunt foarte calma, dar daca m-ai calcat pe coada (si am o coada f" sensibila") ai grija, ca n-o iert usor. si ce e mai rau, nici nu tac, cand am ceva de zis, zic linistita, si imi asum consecintele daca sunt sigura ca am dreptate. apoi, cu astia de pe strada care se baga in seama cand te vad cu copilul, sau incep sa-ti mai dea si sfaturi... eu bantui destul de mult cu bb in portbb, mai ales prin cartier daca trebuie sa rezolv cate ceva, si se gasesc destule care sa se uite la el. acum ma descurc ca nasa ne-a adus o salopeta de iarna mai maricica si gluga pica pe ochi. dar e tocmai bine, ca el doarme lipit de mine, i-o trag peste fata (nu va inchipuiti ca asfixiez copilul, vine ca un cozoroc mai mare) si asa se oftica atunci cand nu-i pot vedea ele fata! dar le-am prins miscarea, si cand intreaba cat are le raspund asa politicos si rece ca se calmeaza rapid. sa vedeti alta traznaie! ies vineri de la primarie si un mos imi tranteste cu zambetul pe buze replica " unde ai gasit obiectul ala?" i-am raspuns doar din privire, si cred ca a inteles caci i-a pierit zambetul! auzi, obiect... tare ticniti sunt unii pe lumea asta... si stiu cum e sa pleci in oras la cumparaturi... pana acum n-am venit niciodata acasa fara sa-i aduc si lui andrei ceva, cat de mic. noi nu prea mai iesim la plimbare strict cu scopul asta, ca e atat de frig ca numai de parc nu-mi arde. dar il iar cu mine cand ies pt diverse si tot prinde si el o ora in carut. voi cum ii imbracati? eu, la cum il tin in casa, body+pantalonasi, adaug fes, costumas gros, botosi si il bag apoi in salopeta de iarna. iar daca e in carut, il mai si invelesc, daca nu-l bag in sacul de dormit. sisi, am vazut in cora solutia de sterilizat. 150.000, de la chicco. andrei nu m-a lasat sa citesc daca cei 1000ml de diluau. daca n-ar fi de firma, probabil ar fi mai ieftina. iuliana, uitam, pozele dela fotograf sunt super. iar decorul m-a lasat cu gura cascata. oare exista si pe la noi asa ceva?! e, am facut kk... si pute... ne ducem la spalat! cristina si [bibe] andrei http://www.andreirazvan.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt un pic suparata pentru ca mi-a cam scazut cantitatea de lapte si a trebuit sa-i introduc supliment. Ii dau piticului Milumil 1 si vad ca l-a acceptat fara nici o problema. Nu stiam de ce urla ca din gura de sarpe mai ales seara,papa ce papa si pe urma incepea sa planga si refuza sanul. Si am mai patit-o si ziua de vreo 2 ori. Noi o sa facem vaccinul miercuri sau joi. Sunt 2 intapaturi pentru ca eu le-am cumparat si fiecare vaccin are seringa. Sunt foarte multumita ca doarme noaptea. Papa pe la 22.00, adoarme pe la 23.30 si doarme pana pe la 5-6 dimineata. Noi ne botezam pe 8 noiembrie, sper sa nu se strice vremea prea tare pana atunci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am reusit sa ma mai strecor si eu cateva minute pe forum...pe ciat am mai intrat dar sa stau sa raspund la subekte pe forum e mai greu, trebe sa ma lase bebe [il]. Hihi, Iuliana tare mult mi-a placut povestea cu politetzurile din lift [:D], cred ca mi s-ar face o greatza de atitea "amabilitatzi"...Bine ca esti fata tare si rezisti, bashka controlul la sertare facut de "mami" [:D]. Roisin, ti-am vazut pozele postate mai recent, super e giza mika, e o dulceatza foarte expresiva, iar tu aratzi super-super bine! De fapt, si cand ne-am intalnit uin parc, daca nu te stiam dinainte, te-as fi intrebat copilul cui il plimbi?[biz] Sper sa apuc sa te sun ca mi-am pus de n ori in cap si uite ca mereu ma iau cu altele si trece timpul...cred ca stii prea bine si tu... Vad ca e mai "convenabil" sa ai fetitza, probabil sunt mai linijtite, mai docile, mai intelepte, deh...barbatzeii ajtia [copil]sunt bizdicoshi rau, ambitiosi, nu lasa nimik de la ei [8D] Noi suntem ceva, ceva mai bine din punctul de vedere al agitatziei lui bebe, adica s-a obisnuit si doarme noaptea de pe la 11 seara pina la 5-6 dimineatza, dupa o masa copioasa, bineinteles! Ptiu, ptiu,ptiu sa nu-l deoki! Avem si zile in care nu atipim nici macar juma de ora in timpul zilei, si ma termina de energie, caci e morocanos si maraie atunci mai tot timpul, de nu pot nici macar sa-mi iau un pahar cu apa din bucatarie ca scoala toti vecinii. Nu imi imaginez cum poate sa iasa asa un tzignal dintr-o bucatzica de om ?!?! Ca daca il apuca urletele, ne acopera si pe mine si pe tacsu. La baitza ii place foaaarte mult, se destinde, inchide okishorii si isi lasa capul pe spate sa savureze placerea[:D] A inceput sa scoata si niste sunete mai "inteligente" de genul aaaaa, sau eeeee, dar cu o intonatzie asa de mijto, ca zici ca-ti face observatie. Ce sa mai, el e un baietzel foarte bun, totul e sa-l prinzi binedispus si sa nu-l mai doara burticutza (parca au inceput sa se mai rareasca colicile....ufff, sa dea Domnul sa scape de ticalosheniile alea care-l chinuiau...). Apropos, copilashii vostri de cate ori fac kk pe zi? Ca parca al meu a inceput s-o mai rareasca, inainte facea dupa fiecare supt, sau aproximativ, acum mai rar. Cum o fi bine? Haide va pup mult si sanatate, iar bebeii sa fie super-cumintzei![cheers] danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danat, Emma cam de la vreo luna a inceput sa faca kk o data pe zi. Acum nu stiu ce sa iti spun, eu i-am dat jumi-juma laptic si e posibil ca bebelusii alaptati exclusiv la sin sa faca de mai multe ori. Tango, am si eu o intrebare. Tu nu poti sa ii dai in judecata pe cei care te-au asistat la nastere? Ai putea sa ii dai in judecata pentru daune fizice si morale. Uh, aici daca s-ar intimpla asa ceva, ai iesi invingatoare si cu o caruta de bani. Eu zic sa consulti un avocat. Nu e vorba numai de chestia materiala, dar uite prin ce treceti, tu si Daria. Si banuiesc ca nici lui tati nu ii vine bine chestia asta cu stresul si toate alea. Cristina, e buna coloarea asta, dar sa ma lamureasca si pe mine cineva, ca sa nu mor prost, din ce combinatie de culori iese? Banuiesc ca din albastru si rosu :))). Ai fost bestiala cu faza cu salata. Eh, si daca stiai cine o facuse tot ar fi fost bine sa fi spus:)). Lasa sa nu se mai creada ele expertele[indecent]-ului, ca poate cind erau ca noi nici nu stiau sa faca o mamaliga:))). Ziceam eu ca soacra-mea nu se poate misca, dar curiozitatea iti da aripi...red bull iti da ariiiiiiiipiiii:)))))). Pupici si pe miine, ca acu' ma duc la nani. http://community.webshots.com/user/emma_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...