Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept 2003 (3)


Reliana

Recommended Posts

Emma mea cinta azi in cor cu mine . Draga de ea, minca-o-ar mama:)). Eu ii cintam ca sa adoarma ca, deh, nu se poate altfel, si ea cinta si ea. Nu vorbea cu mine, asta e clar, pentru ca si cu suzeta in gura, dupa ce i-am pus-o,tot cinta. De altfel, cind vrea sa gingureasca la mine o scuipa. In fiecare zi o pun in fata oglinzii si s uita la ea si-i zimbeste imaginii ei, se uita la mine si ride cu gura pina la urechi. Ieri am fost in parc cu ea si vine o indianca la vreo 70-80 de ani, shontic-shontic. De fapt, o vazusem mai de departe dar n-am crezut ca vine la noi. Eu ma jucam cu Emma si ne vorbeam unei alteia :)). Baba,fara dinti,vine in spatele meu si incepe sa vorbeasca in limba ei. La un moment dat zice: boa o gal. Eu, n-am inteles nica:)). Zimbeam si eu "americaneste", ca tot veni vorba de politeturile lor, ca sa nu se prinda baba ca eu n-am inteles [:D]. Dupa ce mai repeta o data imi dau seama ca vroia s ama intrebe daca e boy or girl:)). Eu nu stiu cum de nu-si daduse seama, ca doar Emma era imbracata cu un body portocaliu cu floricele roz si paturica era tot roz. Mai spune ea ceva si apoi ridica 2 dejte. Ehh, atunci m-am prins ca a intrebat cit are Emma si si-a dat cu parerea ca are 2 luni. Eu ridic 3 degete:)) si acum stateam in cumpana cum sa-i arat ca si jumatate (mai tirziu mi-a venit ideea sa-i arat un deget taiat in 2:)). Se uita la Emma, se hlizeste fara dinti la ea, ii bolboroseste ceva. Fata mea nimicuta, nu zimbet...nimic. Baba iar imi spune ceva...avea o vorba ca un ciriit de cioara. Arata spre picioarele mele (eram intr-o pereche de pantaloni 3/4) apoi la piciorusele ei (erau goale, dar acoperite pe juma cu o paturica), mai spune ceva, eu ma uit nedumerita...vreau sa ii spun ca nu inteleg, dar apoi o las balta ca-mi dau seama ca nu percuteaza engleza si la urma imi spune...moskitos. Atunci capul meu prost realizeaza ca baba imi ma sfatuia sa ii acopar piciorusele, ca pot s-o piste ginganiile din iarba. Mai sta baba, mai trage un zimbet printre dintii pe care nu-i avea si apoi pleaca. http://community.webshots.com/user/emma_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
multumim cristinamh de sfaturi, o sa ne apucam si noi de treaba ca ne-ai ambitionat! alex: mare lucru ca au recunoscut ca e vina lor. uite ca se intampla si la case mai mari! referitor la durerile de san: ma dor doar cand sunt prea plini de lapte, dar am grija sa ii mulg astfel incat sa nu ramana lapte, pericol de mastita! pt. dureri stiu asa: comprese reci pe san dupa ce a mancat bb, iar ca sa descongestionezi sanul: comprese calzi. trebuie avut grija cu compresele reci, nu trebuie abuzat, este o metoda folosita pt intarcare! medicii in rom! majoritatea lor sunt niste nenorociti! trebuie sa ai noroc sa dai peste unul de treaba! nu ma deranjeaza sa le dau spaga, ok, dar sunt unii care se poarta si mizerabil cu tine, de parca tu ai vrut sa te imbolnavesti, ai facut-o special sa il deranjezi. dar, sunt si exceptiile care confirma regula, cum este medicul meu. ca la ruleta! tango, nu dispera! cei din urma vor fi cei dintai! insista ca bb sa manace si lapte praf, oricum ei mananca cat, ce si cand au chef! pediatrul ce zice? acum inteleg de ce elvetienii au o populatie imbatranita. n-au chef de facut copii in conditiile astea. ma duc sa dorm ca maine e zi grea, mergem la vaccinul de 2 luni si sunt infricosata! mie nu mi-e frica de injectii, fac si o mie, dar imi vine sa lesin cand vad cum il inteapa pe fiu-miu! va pupacesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si tot azi Emma si-a tinut singurica sticla de lapte singurica intre amindoua minutele. Tango, eu nu stiu cum de nu i-ai dat tu lapte praf chiar daca dr. nu ti-au recomandat. Trebuia sa te duci sa cumperi si s-ai fi dat copilului sa manince. Asta doar daca ai vrut sa ii dai numai lapic de-al tau. Ca si mie la fel mi-au spus (americanii sint adeptii alaptatului), dar eu nu mi-am lasat copilul sa plinga de foame. Plus ca eu ma stresez repede daca vad ca maninca si 100ml mai putin/zi. Stiam de la inceput ca nu aveam lapte suficient. La un moment dat imi spusese dr. sa ii dau laptic de la sin si la o ora, dar eu nu am rezistat. Eu tot cu lapte praf am crescut si, slava Domnului, nu am fost niciodata prin spitale, sint ditamai galiganca si am fost sanatoasa tun pina acu'. Eu zicca daca vezi ca nu ia in greutate ia si suplimenteaza cu formula. Da-i la naiba de dr si fa ce crezi tu ca e mai bine pentru copilul tau. Mititica, are mult de recuperat. Un pupic de la mine pentru frumusica ta. M-a durut sufletul cind ai spus ca are doar 4.600. http://community.webshots.com/user/emma_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, ce m-as face fara voi???? Ooofffff, cum credeti voi ca nu am incercat sa-i dau puiului lapte praf??? Am incercat fetelor toate formulele de lapte pentru bebelusi, am toata colectia de tetine existente pe piata, de silicon si de latex, cu viteze si fara viteze, am toate formele de biberoane, de sticla si de plastic, toate linguritele posibile...nu vrea si pace. Cu biberoanele a invatat cum trebuie sa faca: nu mai inchide gura. Urla ce urla si daca vede ca nu o las in pace tine gurita deschisa. I-am dat cu lingurita, tot in urlete, desi stiu ca nu-i bine...Cu chiu cu vai, intr-o ora inghitea si ea 30-40 ml ca mai apoi sa-i verse. Am cumparat un dispozitiv care are in loc de tetine doua firisoare subtirele de silicon, care se lipesc pe san. A invatat si aici cum stau lucrurile: Chiar si noaptea in somn cauta intai sa vada daca nu sunt amarnicele de fire lipite acolo iar daca le gaseste sa te tii jale. Tot timpul stau cu frica ca o sa ajung sa o duc la perfuzii in spitalele astea fara suflet. Ieri am fost la pediatru sa o cantaresc fara ca el sa o consulte. Fetelor, mai rau ca in Romania...cantaritul nu se factureaza, asa ca doctorul mai ca nu ne-a raspuns la salut. In schimb, cand mergem la consultatii platim si portia de zambete din parte doctorului. Sa ma ierte Dumnezeu, dar tare sunt uscati sufleteste. Ieri, in parc, am vazut o faza de m-a facut sa plang de nervi si de neputinta. Un mosalau cu nepotu'se aseaza pe banca in fata noastra. Scoate tacticos doua prajiturele cu lapte, una pentru el si una pentru pici. De unde nici nu stiu a aparut un puiut care abia invatase sa mearga in picioare si s-a oprit cu manutele intinse la prajiturele. Piciul si-a ascuns prajitura in san, de... copil, iar mosul uscatura a inceput atunci sa muste din prajitura uitandu-se la pui. A venit mama copilului si l-a luat puiul de acolo...doamne, cum tipa micutul dupa prapaditele alea de prajituri. Nu-mi venea sa cred...Nu mai spun ca nu prea isi lasa odoarele sa joace cu alti copii, desi sunt la groapa cu nisip din parc. Ii invata asa, egoisti. N-or fi toti asa, dar in ultima vreme numai de astia intalnesc. Stiu eu ca societate perfecta nu exista, dar parca aici au luat-o razna rau...numai banii sa traiasca...zambesc contra cost, dau informatii contra cost, sunt politicosi numai daca pot sa-ti trimita si o factura in urma discutiei. Moasa care m-a urmarit in ultima luna de sarcina parea foarte prietenoasa. A venit acasa si primele doaua zile dupa ce m-am intors de la spital. Eram fericita ca am cunoscut-o. Cand am inceput sa nu mai am lapte i-am telefonat. Mi-a raspuns sec, ca este intr-o consultatie, dar sa trec pe la birou. Si cand venea la mine pentru consultia mea raspundea in detaliu la unele telefoane, probabil la cele care mai aveau consultatii de facturat, si la unele nu, dar atunci nu mi-am dat seama. M-a dus la birou, intr-o zi de sambata si am ajuns cu 5 minute inainte de inchidere, ca stiti cum e cu bb mic, cu mancatul si cu dormitul lor. Am ajuns acolo, mi-a deschis usa si a ramas in usa spunandu-mi ca programul se termina peste 5 min si nu mai are timp, dar sa vin luni. Va dati seama ce umilita m-am simtit. Iar eu am crezut, pana atunci ca vorbesc cu o femeie si cu o mama care intelege ce greu este la primul pui, mai ales cand ai probleme. mereu spun sa le dea Dumnezeu dupa sufletul nostru ca altfel se alge praful de asa zisa lor civilizatie. Nu degeaba se spune:lume multa, oameni putin. Hai ca iarasi m-am plans voua. Mamei nu-i povestesc toate astea, ca si asa are inima arsa ca i-au plecat copiii de acasa. Va pup pe toate si pup si toti bebelusii vostri dragi! Sa fiti sanatosi! http://community.webshots.com/user/tangorezu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei fetelor, ce sa va spun? Eu sunt oarecum de partea cealalta a baricadei, dar cunosc opinia generala despre medici. E adevarat ca sunt multi incompetenti si rar dai de un medic de treaba, care sa-si faca meseria si sa puna un diagnostic corect si dupa cercetari amanuntite. Foarte multi pun diagnostice dupa ureche, sau nu-si asuma raspunderea si paseaza pacientii catre alti medici, spunand ca nu e de competenta lor. Aud aproape zilnic astfel de cazuri. Norocul meu ca totdeauna am intrat la medici "pe usa din fata" dar nici nu a trebuit sa apelez des la ei. Cat despre bani,salarul e mic, avand in vedere responsabilitatea, anii pierduti pe studii, banii dati pe examene,specializari si competente, fara de care nu poti face nimic,practic nu esti medic. Daca nu ar fi garzile, care inseamna de fapt zile si nopti pierdute in spital, cand nu-si vad familia 24 de ore sau chiar mai mult, nu ar depasi salarul mediu pe economie.Iar despre incompetentii care exista, multi dintre ei sunt copii de medici, impinsi de parinti sa le urmeze meseria ca doar n-o sa ramana la straini afacerea si cabinetul, sau postul de la catedra facultatii.Ori au devenit medici de dragul banilor si nu a meseriei. Tango, trebuie sa insisti cu laptele praf, se va obisnui pana la urma, iti doresc sa se intremeze micuta ta, doamne fereste sa ajungi in spitale cu ea! Alex 2003 si pe mine m-a durut un san la un moment dat, am pus compresa cu apa calda, l-am masat in timp ce sugea bb si pana la urma a trecut. Cristina, lasa-l si pe tati sa-i faca baita lui Andrei, sa vada pe propria piele ce l-a invatat pe baietelul lui.[mariaj] Noi ii facem baita pe rand, cand eu cand tati, iar cand e tati acasa, eu nu am treaba cu mica. I-am si reprosat ca o tine prea mult in brate, ca va fi o alintata si tot eu o sa am de tras. Eu o tin in brate numai pana papa, ragaie sau daca plange seara de "nervisori" dar si atunci pana se linisteste. Nu o pun neaparat in patutul ei ci si pe patul mare ca sa aiba o vizibilitate mai buna in camera de unde sta si studiaza. De cateva zile a inceput sa scoata si sunete aaa, eee, ghiiiii, iar cand rade mai scoate si chiote cateodata. Mihaela, Diana si [bibe] Silvia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu zic, Tango, sa mai insisti cu laptele praf. O pui un pic la sin, o mai pui iar la biberon. Sau nu stiu cum sa procedezi, dar sa mai insisti un pic. Toti fac asa, bebelusii care sint invatati cu tzitzi. O sa se obisnuiasca. Eu, in privinta sistemului medical de aici, sint super multumita. Te trateaza extraordinar. Chiar si zimbetul lor profesional, cu toate ca stii ca e profesional, te face sa te simti bine. Nu fac diferente ca esti american sau strain. Platesti aisgurare si te trateaza la fel. Ce sa zic, multumesc lor, ca datorita lor Emma e sanatoasa si nu am avut complicatii cu ea la nastere, ca daca eram in Ro....nici nu vreau sa ma gindesc. Aici daca ai probleme cu copilul, au un hotline pediatric non-stop unde dai tel. sa intrebi si ti se dau rasp. imediat. In cazul in care nu stiu rezolvarea la problema fac tot posibilul sa iti faca o programare la dr a doua zi. Cind eram insarcinata ma mai si suna dr. (asta prin primele luni cind mi-a fost rau) sa vada cum ma simt, daca suport prenatalele etc. Si aici lumea umbla dupa bani, dar parca sint mai omenosi. Sa stiti ca e o diferenta mare intre Europa si America in privinta asta. Si cind te gindesti unde au ajuns americanii in citeva sute de ani. Europenii sint mult mai rasisti decit americanii. Saracuta de tine, Tango.[:(]De ce nu incerci sa iti cumperi un cintar sa o cintaresti singurica. Nici eu nu am gasit aici si am pus-o pe maica-mea sa imi cumpere si mi-al aduce soacra-mea vineri. De abia astept sa il primesc. Aseara cind o adormeam pe Emma cinta din nou cu mine, deci nu a fost intimplatoare faza de la prinz. A inceput din nou sa-si suga degetele (le-a gasit din nou, ca uitase o perioada de ele:)) si le suge cu atita spor si zgomot de aud din alta camera. De multe ori are pielea de la degetele creata, ca si cum ar fi stat mult timp in apa. Acum sta in patutul ei de vreo 20 minute, chitcaie si bodogaganeste la carusel. Are o punga linga ea si o fosnaieste de zor. I-am pus plapumioara si se tot uita la culori si desene si tot da cu mina pe sub ea si o face sa miste. E tare incintata. Dimineata am dat sa o schimb si pina m-am dus sa aduc diapers-ul din camera ei (am schimbat-o la noi ca acolo era frig) mi-a tras un pisalau pe pat[bang]. Eu sint de vina, ca stiam ca asa face si trebuia sa ma astept la asta. Cit despre baita, si tati e tare incintat ca da din picioruse. El ii lua piciorusele si i le trintea in apa si acum e si el f. incintata ca printesa face apa in jur. Daca mai continua asa va trebui sa mutam cadita in cada mare, ceea ce nu ma incinta deloc ca tre sa stau aplecata. Doamne, nici nu imi vine sa cred cum a trecut timpul. Ieri am fost in oras la cumparaturi si am intrat intr-o baie sa o schimb pe Emma ca facuse KK si venise si o tipa cu o fetita de 5 saptamini. Nu imi venea sa cred ca si Emma a fost asa de mica, de fapt, cred ca si mai micuta.Avea pustoaica o claie de par de ii prinsese ma-sa o clama ca un motz. Nu vi se pare ca a trecut repede timpul? Eu nici nu mai realizez ca am fost insarcinata. http://community.webshots.com/user/emma_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana, nu vreau sa te supra, ca imi sunteti toate dragi aici, pe forum. Dar cred ca esti putin intoleranta. Oamenii sunt atat de asemanatori si atat de diferiti, stii tu ce a spus Seneca in legatura cu asta. Fiecare reactioneaza in felul sau la vederea unui bebe. Eu cred ca toti (sau aproape) iubesc copiii si ii doresc doar binele si bebelushei tale, in consecinta. Dar nu stiu cum sa arate astea, uneori vin cu niste comentarii destul de... ciudate. Am observat si eu tendinta asta a oamenilor, in special a strainilor care nu stiu nimic despre tine sau nevoile tale, de a da sfaturi si a-si exprima parerea fara sa o ceri (ceea ce fac si eu acum[:D], dar pt ca suntem aici pe forum impreuna de atata timp, mi se pare ca va cunosc pe toate de cand lumea[dual][flo]). Cateodata imi vine si mie sa le retez avatul, dar imi iau o secunda in care ma calmez si ma gandesc ca asta e firea lucrurilor. Si ma ajuta si pe mine sa raman 'sane'[bang] fetele dragee, am postat si pe 'parintii intreaba...'. Bebitza mea nu mai vrea nicicum sa pape sanul. Plange, se zvarcoleste, il scuipa si nu vrea deloc. Doar cand e aproape adormita papa bine. Voi ce ziceti de treaba asta? Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare! yasmin: am remarcat si eu la bb ca in timpul zilei tipa, da din picioare si se zvarcoleste si mananca mai putin, mai ales seara dupa baie: sunt colici! mai ales ca al meu a refuzat sanul si mananca de la biberon laptele meu. trebuie avuta rabdare. in momentele astea daca nu plimb biberonul dupa gura lui pana amortesc. noaptea, in schimb, mananca tot, ragaie imediat si adoarme aproape instant. tango: in conditiile astea mai bine te intorci in rom si te duc la medicul meu sa te rezolve! cu bb insista cu lapticul, pana la urma instinctul de conservare o sa functioneze si o sa pape! referitor la greutatea micutzei: pediatrul mi-a spus ca daca in prima luna ia minim 500g considera ca este copilul sanatos, daca ia mai putin trebuie trase niste semnale de alarma! azi am fost la doctor pt. vaccin! bb s-a purtat admirabil! a facut un pic de febra, dar administram "compozitori" in funduletz! avem 5 kile si 60 de cm la 2 luni si e bine! acum fug ca bb e flamand! va pup si de abia astept sa va citesc! sanatate si fericire!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si noi am facut vaccin ieri. Nu cel amestecat de 5, care se face la doua luni. Aici acela se face la 3 luni. La 2 luni am facut vaccin antitetanos. Dr spune ca e cel mai dureros dintre toate, subcutanat, pe umarul stang. A plans dragalasha mea 2 minutzele de mi s-a rupt inima. Dar a dat repede de tzitzi si a papat ca niciodata. Nici urma de cearta ca in ultimele doua sapt. Chiar ma gandeam ca daca ar durea-o ceva in fiecare zi, poate ar papa mai bine (doamne fereste!!!). Si Asli, la 10 sapt are 5850gr si 58,5cm(s-a nascut cu 3400gr si 49cm). Dr spune ca e foarte bine, asa ca nu vreau sa ma stresez prea tare de problema cu suptul. Poate trece. Deocamdata isi tine capul binishor, dar oboseste si il mai scapa. Urmareste obiectele cu privirea, in special manutzele noastre le analizeaza in detaliu. Rade cu gura pana la urechi si de doua ori a ras in hohote. In rest, bebe... ca toti bebeii[il]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yasmin, nu stiu daca vei primi vreo reteta ca sa nu refuze sanul, voi urmari si eu subiectul... Eu am patit cu prima fetita, la 2 luni am inceput sa-i dau completare cu biberonul si la 2 luni si 3 saptamani urla cand ii dadeam sanul, in schimb daca ii dadeam biberonul il manca tot.Asa ca nici vorba de colici, asa am crezut si eu la inceput.Acum, cu cea mica e la fel.A trebuit insa sa-i dau din prima zi lapte cu biberonul, iar acum accepta sanul numai dimineata, seara numai uneori si nicidecum dupa baita. Eu ma mulg ca sa nu pierd laptele si i-l dau cu biberonul.Si nu ma stresez. Asta in primul rand. Pentru ca sunt constienta ca mai devreme sau mai tarziu tot la sticla va ajunge. Mihaela, Diana si [bibe] Silvia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...