Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept 2003 (3)


Reliana

Recommended Posts

Imi este foarte somn dar in acelasi timp groaza sa ma culc stiind ca maine o iau de la capat. Asa ca mai stau cu voi pe aici. Iuliana, nu stiu de cand nu a mai fost sotul tau prin Romania, haios este ca si pe al meu il cheama tot Alex. Si pitica mea a inceput, slava domnului, sa faca kk mai rar, da’ si cand face, ma mir ca nu iese din scutec, pentru ca se umple “cu varf”. Am uitat sa va spun ca am descoperit o metoda excelenta pt mucisori. Ies cel mai bine dupa baie. Metoda e clasica, tot cu ser si tot cu pompita (si tot cu bb urland ca din gura de sarpe) dar fiind “ametiti” de baie, mucisorii ies imediat, ditamai monstri albi si odiosi! Apoi punem bb la san sa isi primeasca portia de dinainte de culcare si nu ii mai auzim gurita pana pe la 5 dimineata. Ma mai distrez cum isi schimba stilul de plans de foame in functie de unde ma aflu. Daca nu am luat-o inca in brate plange cu o gurita lata si cu o limbuta plata tip lingurita. Cum o iau langa mine si ma pregatesc gurita capata imediat forma de cioculet ventuza si plansul isi schimba tonalitatea intr-un fel de “guuu guuu”. Cat despre doctori, ma bucur si acum ca am avut parte de categoria tanar si pasionat, si care mai si refuza spaga. Mai tin si acum legatura cu el, pacat ca nu sunt toti la fel. Oricum ce ai patit tu, Tango, mi se pare inadmisibil si, la fel, as fi crezut ca se poate intampla doar in Romania. Alex, dureri de san am, dar sunt cele prilejuite de “venirea laptelui” atat cand suge ventuza mica precum si la orele cu pricina cand sunt la birou. Dar dupa ce papa sau ma mulg dispar. In alta ordine de idei, eu nu pot sa ies din casa fara tampoane de san in sutien, am ajuns sa le urasc, parca mi le pun pe nas, asa sentiment de sufocare am. Si asa am sanii de 3 ori mai mari ca inainte, bucatile alea in plus imi mai lipsesc. Puiuta mea nici gand sa refuze sanul, pe bunica cu biberonul o mai refuza uneori de intra toata lumea in panica si imi vine sa las totul la birou si sa fug acasa. Dar slava domnului nu se intampla des, am ajuns la concluzia ca e bine sa ii dau un biberon si in week-end ca sa nu uite, pt ca cel mai des a facut nazuri in zilele de luni (dupa un week-end de tzitza la dispozitia clientului cred si eu…). Oricum nu imi fac griji, cu siguranta ca a depasit 6 kg asa ca…
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Noi am facut ieri vaccinul de 2 luni si spre surprinderea mea piticul nu a facut febra si nici nu a fost agitat, s-a compartat ca in orice alta zi. Conform cantarului de acasa ar avea in jur de 5,400 kg si 60 cm, deci suntem foarte bine pentru 2 luni. Am luat si eu Galactogil ca am zis sa mai sporesc productia de lapte dar vad ca cel putin pana acum nu are nici un efect. Spuneti-mi si mie ce sa fac sa am mai mult laptic ca tare as vrea sa-i mai dau vreo 2 luni, chiar si combina cu formula. Deocamdata ii dau 3 mese numai de la tzitzi, dar pe urma tot trebuie sa-i bag si formula ca nu prea mai am. Noi am rezolvat-o cu mucisorii, am cumparat o pompita tip para, romaneasca (din aia de cauciuc roz) care vreau sa spun ca trage foarte bine, este cea mai buna. aia de la chicco e o mare prostie si costa si o caruta de bani. Cred ca de saptamana viitoare trecem la pampersi nr 3 ( pentru 4-9 kg)ca astia mici ne cam strang la burtica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tango, doamne, parca nu e destul ca toata viata ni s-a dat peste cap, mai trebuie sa se si complice. subscriu la parerea ca mai bine vii in tara. cu banii pe care ii cheltui acolo rezolvi aici o sumedenie de chestii. chiar si faca asigurare, in spitalele romanesti, mai ales in ambulator nu-si face nimeni probleme. parca ziceai la un moment dat ca a venit mama ta la tine (sau am inteles eu aiurea?). de ce nu vii cu ea in tara? decat sa te mai chinui pe-acolo... cat despre bebita, incearca (daca ai) sa-i dai putin lapte de-al tau cu biberonul. poate recunoaste gustul si face un compromis, sa-l manance cu biberonul.ar trebui totusi sa i se faca foame si sa manace macar de disperare. cat a luat in greutate de la nastere? in trei luni? fetelor, pe mine m-a mancat undeva [bang]. mi-am cumparat niste mere mari, zemoase... si am zis sa vad daca lui bb ii plac. am facut putin suc si i-am dat cateva lingurite. topaiam de bucurie ca i-a placut si se mai si lingea pe buze. bine, la asta trebuie sa adaug ca a manca cu lingurita e o chestie tare complicata, mai mult pe jos decat in gura. am reusit sa-l obisnuiesc sa-i pun lingurita pe buza de jos si el sa soarba. dar ce o sa fac cu hrana solida?! sa revin. eram incantata de zambetele obtinute, da' sa vezi ce constipatie am tras a doua zi [q]. n-a facut kk de dimineata, nici dupa-amiaza, si seara plangea si tati nu reusea sa-l calmeze. am pus frumos mana pe termometru, si dupa primii 15 cm de kk tare, (de-l prindeai si nu lasa urme[v]) a urmat o chestie moale muuuuuuuuulta si un zambet de satisfactie. si s-a linistit ca prin minune, am facut baita, am adormit pe la 11 si ne-am sculat la 4... intrebare: merele constipa (si eu n-am stiut [bang]) sau doar ni s-a intamplat noua ??? tati a ras cand a vazut sugestia sa faca baita singur cu bb... ii e frica sa-l tina la apa, la cat de zbantuit e fi'miu si cum sare. uneori nici eu nu stiu cum de nu-l scap, probabil obisnuinta. dar la cum incepe sa "atarne" abia astept sa stea in fundulet ca nu mai pot sa-l tin mult. cand il spal ziua la fundulet sta ca o broasca cracanata in lighenut. azi in schimb a vrut el sa stea proptit in picioare, n-a fost chip sa-l conving sa stea in genunchi. l-am spalat eu si asa, dar era sa-l scap de pe mana de cateva ori, caci indoia genunchii cat sa isi ia avant si o data zvacnea pe nepusa-masa si se arunca. si radea de se prapadea, ca incepuse sa loveasca apa cu un piciorus si se amuza. tot tati e de vina, el l-a invatat...[:(!] mie nu mi-a facut INCA pipi in pat. cand il dezbrac, am o musama de la farmacie peste care pun un scutec de bumbac si apoi il schimb. nu-i nimic, face el pipi, mai cu bolta sau "tip girofar", dar pun repede mana si curge pe scutec... si daca plec, trec scutecul printre picioare. chiar ma gandeam, o fetita n-ar reusi niciodata sa-si faca pipi pe fata [:D] noi am reusit performanta! nici mie nu imi place cand se baga lumea in seama. suport orice, ca ma fac ca nu-i aud, dar cu o singura exceptie SA NU-L ATINGA. simt ca mor cand intind mainile spre el. v-am zis ca am alergie la "semnul de deochi", ala cu pus saliva proprie pe nasul copilului... am tipat la un var de-al meu cand a apucat sa-i faca asa (eram cu ochii doar pe femei...), si am avut atatia nervi ca i-am zis ca mi-e scarba de gestul asta! s-o fi suparat saracu', dar n-am ce sa-i fac. eu nu pot sa pricep de ce andrei nu vrea in patut...la ce imprimeuri are pe-acolo i-ar trebui doua zile sa le studieze... nu, el vrea in patul mare, si musai intre perne, sa vada el tot si sa nu ma scape din ochi. pedaleaza toata ziua, doarme tot mai putin[q]. si mie imi trecea prin cap sa incerc la anul la concursul de titularizare. poate prind post in bucuresti. nu de alta, dar cu al doilea [bb] in plan stabilit, ar fi un serviciu usor. oricum intentionez sa ma intorc cele 10 luni necesare si apoi sa mai stau doi ani acasa. andrei o sa fie un fericit, o s-o aiba pe mami langa el pana la 5 ani, o sa-l pot creste asa cum vreau eu. dar iris, mititica (ce-o sa fac daca nu-mi iese fetita?!) o sa raman in grija fratiorului. mi-i si imaginez pe amandoi la gradinita, oropsiti, tinandu-se de mana si plangand ca n-a venit mami sa-i ia. uneori mi-as dori ca mama sau soacra-mea sa fie in bucuresti, sa poata sta cu copiii peste zi. asa, suntem singuri, mi-e si frica sa ma gandesc cum o sa ne descurcam. ca nu am la cine sa las copilul nici pt o ora. stiti ca va spuenam ca sambata am o nunta. mama m-a anuntat ca vine de vineri, sa se obisnuiasca cu bb si sa vada ce-i fac eu, ca sa nu faca cine stie ce cand o sa ramana singura cu el. ma gandeam s-o pun pe ea sa-l spele, schimbe, etc, sa-i vad eu cum se impaca. dar daca nu se impaca? nu pot sa-l las cu ea acasa... si atunci ce fac?! sansa mea e sa vina fratele meu... cu el bb e obisnuit. oricum, topaie de bucurie la gandul ca sta 3 zile aici, ea nu a stat niciodata atat de mult cu bb. am gasit si o solutie la urletele lui bb. celebrul cantec de leagan din reclama, pe care l-am invatat pana la urma, e singurul care da rezultate. tati il completa uneori cu "ti-am pregatit patul in patut"... in seara asta stateam la calculator si andrei plangea la tati in brate... vine langa mine si-mi spune: hai mami, o cantare scurta. normal, bb a tacut, iar tati se oftica. ma gandeam sa ma inregistrez, cine stie cum o sa faca andrei sambata cu mama acasa, poate va fi ultima solutie... yasmin, si andrei are momente cand nu vrea sub nici o forma la san, urla, se indoaie ca un arc... bine, face asa si cu biberonul. dar il ridic pe umar, ii cant nitel, il mangai si se calmeaza, apoi incerc iar. daca tot nu vrea, o iau de la capat cu linistitul si pana la urma tot reusesc sa-i dau sa manace. eu ma intreb uneori ce faceam daca meseria nu ma invata sa am rabdare nelimitata! noi am terminat bibe, asa ca ma duc si eu la culcare! cristina si [bibe] andrei http://www.andreirazvan.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intram in zodia constipatiilor sau mi se pare mie? pana acum eram noi alea cu probleme, acum si bb-ii? Fetelor sunt disperata! Tocmai mi s-a comunicat de acasa ca tot nu a facut kk. Si se fac doua zile deja (adica nu a mai facut de alaltaieri seara). Tot am sperat sa se intample, mai citisem si eu prin "cartile sfinte" (asa numeste mama mea tona de carti despre bebe pe care le tot consult cand am o dilema) ca sa poate intampla sa mai sara o zi, dar doua????? Ce sa fac? Cristina, bietul tau pui, mi-e mila, cum sa faca tare la varsta asta? Si ma gadesc ca o sa am si eu parte de asta daca nu se rezolva pana diseara si apelez la terapia cu termometrul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sisi, chiar daca nu face o sapt e normal. Constipat nu inseamna ca nu face in fiecare zi. Constipat inseamna ca face kkuta tare si poate sa faca si de 2 ori pe zi. Daca face kk tare atunci e vorba de constipatie. Eu zic sa stai calma si sa nu te stresezi:)) Si pot sa iti spun (aici bag mina in foc) ca nici el n-a mai fost in Ro de un an jumate ca si mine:)))). Si pe sotul tau tot Alexandru Adrian Musat in cheama?[:D] Yasmin, cum sa ma supar:)). Pe mine ma enerveaza cind mamicile zic...vai e micuta, nu-mi vine sa cred ca are 3 luni....sau, pare mai micuta decit fi-miu. Si apoi se uita mindre la plozii lor, vezi, Doamne, arata mai bine fi-miu sau fi-mea.. Pe mine asta ma enerveaza. Eu nu fac niciodata comentarii de genul asta pentru ca stiu ce inseamna sa fii mamica si stiu ca nici unei mame nu i-ar conveni. Fac comentarii in gindul meu, eventual, dar niciodata cu glas tare. Eu sint f. multumita de cum e Emma. Are aproape 7 kg la 3 luni jumate(miine ne vine si noua cintarul...uraaa) si, avind in vedere ca avea 2,500 cind am adus-o acasa sint mai mult decit satisfacuta. E un copil mai mult decit normal, dolofanel. bineinteles ca e o diferenta intre ea si un copil care s-a nascut la 4 kile, dar sint altii care s-au nascut cu un kil mai mult decit ea si nu au greutatea ei. Exact cum a spus si roisin, fiecare copil are ritmul lui de crestere si nu e meritul nostru daca bb creste sau maninca mai mult decit altii. Eu ma uit la bbei de iunie si e un bblus care e de virsta cu Emma, are 70 de cm, 8300g. Sint copii si copii, dar pentru asta nu trebuie sa facem comentarii rautacioase. Eu cred ca fiecare mamica isi doreste un copil grasut (exceptie cumnata-mea[:D], care, ea fiind grasa, isi dorea copil finut si nu prea ii dadea papita lu' nepotu-miu, de frica sa nu ajunga ca ea). Desigur ca pustiul, acum are 10 ani, arata f. bine, si nu seamna in privinta grasimii cu ea. Cristina, eu nu cred ca suculetul de mar constipa, ci din contra. Eu cind am dat tel la hotline pediatric mi-a spus sa ii dau suculet de mar diluat cu apa contra constipatiei, dimineata si seara. Nu i-am dat suculet de mar si ii dau ceai de musetel si e f. bun. Noi peste 2 saptamini incepem diversificarea. Aici se incep cu cereale si apoi cu suculete de fructe si legume. Am fost si am luat storcator de fructe si am emotii. Sper sa primeasca bine si cerealele si fructuletele si legumisoarele si sa nu faca vreo alergie. Trebuie sa ma duc sa cumpar o carte cu papita pentru bebe (cum, cind si ce fel de papita sa ii dau, ca nu am nici o idee si nu pot de fiecare data pentru orice nimic sa pun mina pe tel si sa sun in Ro. Eu de dimineata tot fac mincare, deh, miine imi vin socrii. Simbata seara mergem la petrecerea de Halloween (nu e sigur 100%), dar i-am luat Emmei costum de ratusca si azi trebuie sa ne cumparam pentru noi. Nu cred ca am sa merg la aeroport, nici eu nici Emma, pentru ca nu incapema noi 4 plus Emma, avind in vedere ca socrii mei au peste 100 kile fiecare:)) si e mai mult decit posibil sa nu incapa geamantanele lor in portbagaj. Va pup si mai vorbim miine. http://community.webshots.com/user/emma_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yasmin, tare frumusica e pustoiaca ta. Sa va traiasca si s ava bucurati de ea. Si acu' sa va povestesc din peripetiile mele cu socreii. Au venit ieri si bineinteles ca dupa ce si-au revenit prima observatie e ca Emma nu avea sosetele in picioruse si ca sa-i pun imediat. Ca e frig in casa; am dat drumu' la caldura de nu puteam sa respir si de abia atunci a fost bine pentru ei. Si erau deja 24 de grade in casa inainte. Azi se uita soacra-mea la Emma si ar f vrut ca Emma sa rida la ea. Fi-mea nimica si nimica, era tare serioasa. Stiti ce zice? "Uite, parca se uita cu dusmanie la mine" AUzi, un copil de 3 luni jumate se uita cu dusmanie. Apoi o pup eu cy zgomot pe Emma pe obrajor si incepe sa scheaune. Soacra-mea: "a fost mami brutala, nu?" Azi iar comentarii ca sughita Emma si ca de ce nu o invelesc. Era si sotul meu acolo si a sarit si el cu gura, deh, sa ii tina isonul lu' ma-sa. Mamaaa, ce scandal i-am facut intre 4 ochi, daca nu i-am repetat de 6 ori ca daca nu imi tine partea si nu ma aproba in fata ma-sii in tot ce fac (cel putin in pivinta Emmei) o sa aiba zile negre cit o sa stea ei aici. Si la masa i-a bagat ma-sii[:D] ca eu fac mincare buna si ca sosurile mele ies mult mai bune decit ale ei. Azi dimineata am reusit si eu sa intru 5 minute pe internet, dar ce, am mai putut? Ca a venit soacra-mea si s-a postat linga mine si trebuia sa stau la taclale cu ea. Nici macar nu am putut sa o adorm pe Emma cum trebuie ca statea si belea ochii la noi. Si cred ca si copilul simte persoane noi...si mirosul s-a schimbat in casa...si nu mai doarme cum trebuie. E cam agitata, doarme putin, se trezeste. Aseara ii faceam baie fetei si vine socru-miu si probeaza apa si zice ca dupa parerea lui apa e cam rece. Fetelor, nu stiu ce o sa fac cu ei o luna si o sapt, mai ales ca Alec pleaca la servici si tot greul cade pe mine. Bineinteles ca a trebuit sa le arat si sa le deschid toate dulapurile, inclusiv alea de la bucatarie, sa vada ea ce am pe acolo. M-am trezit cu socru-miu ca deschisese usa de la un fel de dulap unde am eu toate prosoapele si asternuturile ca :eu trebuie sa vad tot ce aveti pina plec"[drac]. Mai in gluma mai in serios, treaba cu cheita e serioasa si trebuie sa o pun in plicare incepind de miine cind e posibil sa ramina singurei cind o sa plec eu cu Emma la plimbare. Atit ma rog "da-mi, Doamne, puterea sa rezist o luna si o saptamina!!! Si sper sa imi reziste casa si sa nu ramin cu usile scoase din tztzini la cum le trintesc ei. http://community.webshots.com/user/emma_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si am uitat sa spun ca am cintarit-o pe Emma si are 7.100 kg. Sint tare multuminta. Si iar comentarii ca sa nu eu nu am un program de mincare? Si ca s anu ii dau sa manince si sa fie obeza. Frateeee, innebunesc, nu alta. http://community.webshots.com/user/emma_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...