Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de martie-aprilie 2004 (5)


Mickyyy

Recommended Posts

Darael - multumesc de sfat. Oricum, am incercat sa ma agit cat mai putin si am dormit mai mult, astfel ca acum parca e mai bine. Ieri am fost la consultatie si la vechiul meu dr ginecolog si pot sa spun ca imi pare rau ca nu e medic la o maternitate din zona mea. Cred ca e singurul dr la care am fost, mai ales in acest domeniu, la care consultatia e ceva placut, fara stres. Suna ciudat, dar de fiecare data, indiferent de problema, am iesit zambind din cabinetul lui. Mikaela: Pentru inceput, mie dr mi-a dat sa fac urmatoarele analize: hemograma, coagulograma completa, grup sangvin si RH, uree, creatinina, transaminaze, glicemie, calcemie, proteinemie, test tpha (rbw, vdrl), sumar urina, urocultura, secretie vaginala, culturi din col. Nu ma intreba ce reprezinta, ca nu stiu la toate Ela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Neatza burticutze harnicutze! Tare guralive in dimineata asta, sa fie de la vreme sau din cauza ca se apropie week-endul?! iamona, felicitari pentru fetitza si sarcina usoara in continuare, sper ca la urmatoarea ecografie sa-mi confirme si mie doctorul ca o sa fie fetitza, ca data trecuta mi-a spus doar ca's sanse de 80% sa fie fata, dar nu avea certitudinea. Iar eu imi doresc la nebunie o fetitza. Kiara, bine ai revenit printre noi [flo], intre timp am mai citit si eu una alta despre cerclaj, si am vazut o gramada de fete de pe site care au facut, ia intreaba la mamicile de ian-feb, tin minte ca erau cateva pe acolo care facusera de curand. Si profita cat mai mult de statul acasa, odihneste-te acum, ca mai tarziu o sa fie din ce in ce mai greu! Mickyyy [gravi] 19 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Irismetal
[hia] BUna Fetelor, ce arata aceste analize: Listeria si Toxomoplasmoza? Este obligatoriu sa le fac?
Citez (informatii gasite pe site) mi s-a parut mai simplu sa dau paste decat sa dau link-ul: Toxoplazmoza este o infectie cauzata de un parazit. Principalele surse de infectie sunt carnea insuficient preparata (cruda), pisicile, fructele si legumele insuficient spalate,sau pamantul contaminat de fecele animale. Singura metoda de a primi infectia de la pisica dumneavoastra este contactul direct cu fecalele acesteia. Majoritatea dintre noi nu avem un contact direct cu acestea insa pentru a micsora riscul expunerii la parazit va sfatuim sa folositi manusi atunci cand curatati cutia pisicii sau cand gradinariti intr-o zona des frecventata de pisici. Spalati atent mainile cand ati terminat. In conditiile in care parazitul se afla prezent in fecalele pisicii dumneavoastra este necesara o perioada de 24 de ore pentru a va infecta. Aceasta perioada nu poate fi niciodata atinsa daca schimbati cutia pisicii zilnic. Daca sunteti totusi ingrijorata, rugati pe altcineva sa se ocupe de aceasta "curatenie" la locul de "munca" al pisicii. Revenind la alte potentiale riscuri va trebui sa renuntati macar temporar la fripturile in sange si sa nu uitati sa va spalati mai des pe mânute. In cazul in care va suspectati ca sunteti posesor al parazitului un simplu test de sange poate stabilii exact daca sunteti infectat. In general simtomele sunt asemanatoare gripei iar boala este tratabila. Daca sunteti gravida si purtatoare a bolii, chiar si atunci riscurile unei sarcini cu defecte sunt scazute. Concluzia este: lasati pisica in casa dar fiti un pic mai atenta la igiena si la ce mancati. Listerioza este o zoonoza (bola luata de la animale) cu consecinte potential grave in sarcina. Se pare insa ca diagnosticul precoce efectuat si tratamentul corect aplicat mentine lucrurile sub un relativ control. Desi nu se mentioneaza nicaieri in mesaj, presupun ca in paralel cu investigatiile de laborator se efectueaza si investigatii ale starii fatului, dat fiind faptul ca afectarea intrauterina a acestuia este posibila si conduce la suferinta fetala (evidentiabila prin teste specifice). Atata vreme cat nu exista semne clinice si ecografice care sa evidentieze o suferinta fetala se poate presupune ca fatul nu este afectat. Tratamentul, dupa cum am spus, este corect aplicat, dar eficacitatea lui este limitata datorita imposibilitatii administrarii unor antibiotice mai eficiente pe Listeria, sau pentru un timp mai indelungat (cauza imposibilitatii mentionate fiind, evident, protectia fatului). Cu alte cuvinte, Ampicilina administrata in cure lunare de cate 10 zile nu are efecte negative importante asupra fatului. Mult mai importante sunt efectele afectarii intrauterine a fatului cu Listeria, infectare ce poate duca pana la moarte fetala in utero, sau conduce la nastere prematura a unui fat afectat. Prin urmare, tratamentul TREBUIE CONTINUAT. Infectarea nou-nascutului se poate face (si asa se intampla in majoritatea cazurilor) si in timpul nasterii, fapt pentru care imediat post-partum copilul trebuie investigat pentru infestarea listeriozica si trebuie tratat tot cu ampicilina eventual in asociatie cu gentamicina. Infectia neonatala listeriozica evolueaza foarte rapid si grav, astfel incat diagnosticul si tratamentul trebuie instituite cu maxima rapiditate. Medic ginecolog Teo Leonte - Romania Mickyyy [gravi] 19 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicitari iamona pentru papusica de fetita pe care o asteptati!!![flo] sa fiti sanatoase amandoua!! baietelul meu din burtica e vioi si il simt zilnic. de cateva zile, insa, nu scap de durerea de rinichi...[bang] am inceput sa am arsuri... e nasol, tre' sa fiu mereu atenta ce mananc... malina,te rog sa completezi si la mine, in listuta datele astea: Clinica de Ginecologie 1, Cluj, dr. Muresan Daniel, baietel (la eco) simona [gravi] 23s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat ceva: Iamona, felicitari si ma bucur mult pentru voi, de-abia astept sa ajung si eu la momentul acesta sa imi spuna ce voi avea. Acum 2 nopti am visat ca am nascut si ca doctorul mi-a confirmat ca am baiat. In alta zi, colegele mele mi-au pus putina sare in cap fara sa stiu si mi-am dus mana la nas (cica e baiat, ca daca as fi dus mana la gura e fetita !!!hihi), iar ieri o alta colega mi-a invelit un ac de cusut intr-un servetel si m-a pus apoi sa aleg un capat, si l-am ales pe cel cu urechi (acum cica e fetita, ca daca alegeam capatul cu varf era baiat!!!) ce sa mai , nu mai zic nimic, sper ca ecograful sa imi spuna mai exact.. [:D] Kiara, bine ai revenit, ca nu stiam ce e cu tine pentru ca nu ne-ai mai dat nici un semn. Te rog frumos sa ne povestesti tot ce poti legat de cerclaj, avand in vedere ca daca lucrurile nu vor evolua cum trebuie s-ar putea sa am si eu nevoie de interventia acesta. Asa ca te rog din suflet sa imi spui in ce a constat si cat a fost de durereoasa. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Machetutza. Multumesc mult de urari. Acum intradevar sunt mai binje si ma bucur ca pot sta [pe net. Am sa mai lucrez de acasa ca sa am o ocupatie. Sper sa duc la sfarsit sarcina si sa fie totul bine si pentru mine si pentru bebe. Sarcina usoara si sa ai grija de tine si bebe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi Burticute, urmaresc zi de zi ceea ce scrieti, dar imi este mai greu sa raspund si eu la mesaje, deoarece aici e tot o forfota si nu vreau sa vada sefii ce "lucrez" eu. Eu astazi nu sunt asa vesela ca voi: e a treia zi cand nu il simt pe bebe miscand. Nu stiu ce se intampla, dar trebuie sa cred ca va fi bine. Luni am simtit o miscare ampla, ca si cand s-ar fi intors, si ma gandesc ca poate acum este cu spatele si de-aia nu ii mai simt piciorusele si manutele (sper ca nu ma aberez prea tare, dar sunt asa de crispata din cauza asta...). Va doresc numai bine, Oani, 21s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar...am si eu o intrebare....stie cineva cam de la ce varsta se simt miscarile [copil] si din "afara"? Pentru ca eu acum le simt doar in burtica, degaba pune altcineva mana, ca nu simte nimic. De fapt cred ca nici eu nu simt la mana, desi nu am incercat. La voi taticii au simtit pana acum ceva? Mickyyy [gravi] 19 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.. Mickky miscarile bb le simti incepind cu sapt.19-22.Eu am o colega care abia la 20-21 saptamini l-a simtit pe bb.Depinde nu e regula generala(eu l-am simtit cam pe la 18 sapt.).Nu te ingrijora...saptamina viitoare ai sa-mi spui ca l-ai simtit pe bb..[hop] Machetuza fiind cam de aceeasi virsta tu cu cite kg te-ai ingrasat(daca nu e cu suparare)?Toata lumea imi spune ca nu se prea vede ca am burta si ma apuca mii de nervi(eu am pus cam 5 kg si am 1.70m inaltime) Va pup pe toate [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...