Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de martie-aprilie 2004 (5)


Mickyyy

Recommended Posts

Multumesc la toate pentru felicitari [flo] Eu nu prea m-am ingrasat, sincera sa fiu nu m-am mai cantarit de vreo luna. Nu am cantar acasa, iar la ultimul control de acum 2 saptamani nu m-am cantarit. Fusese un control neprevazut, din cauza unei sangerari si nu ne-a mai ars nici mie, nici medicului de cantar. Oricum, acum o luna - la 14 sapt - nu luasem aproape deloc in greutate - doar 1 kg. Nu sunt prea inalta - 1.60 m -, asa ca sper sa raman la ritmul asta de "acumulare", ca n-as vrea sa ajung cat o batoza! Si-asa nu-s deloc slaba - am deja 64 kg [:(]. Acum pot doar sa ma uit la mine - nu am pus pe nicaieri, doar la burtica. La mine burtica se cunoaste bine, e chiar maricica, oare o fi normal? Ca vad ca voi ziceti ca abia se vede, ca inca va mai incap hainele... La mine, nici vorba de asa ceva - nimic nu mai intra pe mine! Normal, la burtica nu mai ma incap, dar se cheama ca nu mai pot sa le port? Se cheama! Pupici! Flaviana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Stateam aseara si ma gandeam la tot felul de nume pentru bb, dar nu ma puteam hotari la nici unul, mai ales ca nu stiu cu certitudine ca va fi fetita. Numai ca in timp ce ma gandeam....am descoperit o "problema", din cauza ca eu si cu taticul nu suntem casatoriti, automat nu avem nici nasi pentru bb. Mi se parea o problema foarte foarte indepartata, ultimul lucru la care ar trebui sa ma gandesc. Dar vorbind cu cumnata mea, am aflat ca la ei de exemplu nasii au pretentii de nume. Acum stau eu si ma gandesc in sinea mea.....sa ma agit sa fac rost de nasi pentru bb de pe-acum, sau sa las toata treaba pentru dupa nastere?! Mai e vre-un obicei, ceva, care sa implice prezenta sau sfatul nasilor inainte de nastere? Voi ce stiti? Ca eu chiar nu stiu nimic.... Mickyyy [gravi] 19 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky, eu am fost de 2 ori nasa de botez si nu am avut nici o pretentie de nume, drept pentru care pe nici una dintre cele doua finute nu le cheama ca pe mine sau ca pe sotul meu (desi, trebuie sa recunosc ca nu mi-ar fi displacut [:)]). Noi am fost "invitati" sa fim nasi dupa nasterea copiilor, deci poate ca nu e musai sa-ti bati capul de pe acum. Chiar, ce nume de familie va avea copilul? Ela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mi-as face probleme din cauza asta. Vei gasi tu un nas/nasa care sa n-aiba pretentii d-astea de secol 19. Este o fapta crestineasca sa botezi un copil si nu cred ca un nas ar trebui sa aiba pretentii. Cel putin nu in zilele noastre. Eu sunt nasa nepotilor mei si nici o secunda nu m-am gandit ca de ce nu le-a zis copiilor ca pe mine. In fond alegerea numelui tine de personalitate fiecaruia nu de pretentiile nasilor. Eu n-am sa accept sa-mi impuna cineva sa-i spun copilului meu intr-un fel pe care eu nu-l vreau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ela76
Chiar, ce nume de familie va avea copilul?
Pai taticul nici nu concepe sa aiba alt nume de familie decat al lui, asa ca va avea numele lui. Eu din comoditate mi-am pastrat numele dupa casatorie (de fapt nu numai din comoditate, dar nici nu-mi placea numele meu dinainte de casatorie), asa ca va fi o intreaga distractie [:D] cand o sa ajung cu el pe la parintii mei, pe ai mei ii cheama intr-un fel, pe mine in altul, iar pe nepotel o sa-l cheme ca pe tatic. Bine ca nu mai trebuie sa te prezintzi cu numele intreg [:D]. Oricum, eu una n-am idei preconcepute legate de nume fie el de familie sau propriu. In fond si la urma urmei aveti dreptate, suntem in secolul XXI [:D], ce atata rasfat pe capul nasilor cu numele?! Mickyyy [gravi] 19 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si noi suntem nasi de botez. ne-au intrebat cu 3 zile inaite de nastere si ne-am hotarat cu o zi inainte[:D][:D]. nu am avut pretentii de nume (era oricum deja prea tarziu ca alesesera numele). oricum noua ne-a placut ca ne-au intrebat totusi inainte de nastere. dar sa fiti sanatosi ca restul sunt amanunte.[pup][pup] si la noi numele sotului (Ioan - pe care vrem sa-l punem orice ar fi)coincide cu numele nasicii (fata nasilor), asa ca merge.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]Asta cu numele fixat de nasi mi se pare si mie ca nu e in regula...In schimb eu am o alta mare problema: in Ardeal este obiceiul sa ai 2 rinduri de nasi la casatorie. Asa cum am facut si noi. Asa ca acum, desi stam in Ploiesti, va trebui sa intrebam toti nasii daca vor sau nu sa vina nasi si la copchil...(iar unii din ei sint la Bucuresti si altii la Tg. Mures).Si colac peste pupaza, dar asta ne-a magulit peste fire, mai vor inca vreo trei rinduri de amici sa ne fie nasi la BB, una fiind chiar sefa sotului...!!! Ce parere aveti, nasii bebelui trebuie tot sa fie nasii de la cununie? Noua ne plac tare mult dar sint cam departe... Va doresc numai bine si sa stiti ca eu nici acum nu sint tocmai convinsa ca a miscat...(17 sapt si 3 zile) Mikaela.[loveyou]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu in "clubul" mamicilor de aprilie! Sunt din Ploiesti asa ca Mikaela nu esti singurica pe aici! O sa nasc pe 12 aprilie. Inca nu am aflat ce bb avem. Dr. mi-a spus ca se vede dupa 16 saptamani in functie de cat de cumsecade e bb. Voi cum ati aflat de la 13 sapt? Si cum stiu daca eco e 3D? Eu am facut eco la 13 sapt la CM Unirea la dr. Chitescu (dr. meu mi-a spus sa ma duc mai degraba la ea decat la Iosup).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...