Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de martie-aprilie 2004 (5)


Mickyyy

Recommended Posts

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
ela, io m-as mobiliza, problema e cand? Ca daca as gasi ceva dupa ora 7 seara si la un pret rezonabil, poate as merge, eventual vin sa te iau si pe tine si mergem impreuna. Dar si lenea e mare mai ales ca trebuie intai sa caut si sa gasesc o sala si nici singura nu-mi vine sa ma duc...poate daca ne adunam mai multe ..... Ia sa vedem...sondaj de opinie....bucurestencele....care se baga la ceva miscare sa ridice 2 degete [:)]. Eventual sa specifice si "zona" in care stau ca sa ne facem idee unde ar fi cel mai aproape de cautat sala. Cautam o sala si incepem sa facem si noi ceva miscare. La mine zona nu-i prea mare problema, ca mai mult ca sigur vin cu masina, dar stau prin Dristor. Si in caz ca ne hotaram la o sala, mai pot sa va "culeg" pe drum daca sunteti in drumul meu sau nu aveti alt mijloc de transport.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mickyy...vad ca esti in forma mare de...organizare.Sper sa va iasa exercitiile impreuna! Ai dreptate, si mi-e mi s-a parut ciudata coincidenta cu saptamanile. Si m-am dumirit..la mine e saptamana 18 gestationala...sau ma rog ceva de genul asta....de fapt cica sunt sapt 20 adica sunt exact la mijlocul sarcinii(nastere la 40 saptamani...17 martie..) Ultimul ciclu a meu a inceput pe 6iunie...de atunci sunt 20 saptamani. De la data conceptiei sunt 18 saptamani...sper sa fii inteles bine. Si eu am probleme mari cu constipatia...dar dimineata inainte de masa beau un pahar de suc de prune si nu mai am probleme.. ce bine imi pare ca maine e vineri....hooorey!!!!! felicitari denis...si noi tot la sectorul2 am facut cununia civila acum 8 ani. Eu am intarziat 1 ora la coafor asa ca sotul meu intrase in criza. Si am facut si nunta in aceeasi zi...m-am simtit minunat...doresc tuturor sa se simta macar cat de bine m-am simtit eu!!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga micky...conform ccalculatorului paginii deprecopii as fi in 17saptamani si 6 zile azi si data nasterii copilului ar fi 11 martie. Am incercat si alte site-uri si am obtinut diverse date...e adevarat ca toti spun ca sunt date aproximative.Cert este ca pe 28 la ecografie imi va spune exact conform masuratorilor cum ...stau. La ecografia de la 12 saptamani mi-a dat ca posibila data nasterii 17martie si ca pe 28oct. cand m-a programat pt eco ca voi fi in 19 saptamani...te tin la curent...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] [pk] da si eu sunt de acord sa merg sa fac miscare. Este adevarat ca as putea sa fac acasa ca am bicicleta [bicla] dar lenea este foarte mare si nu reusesc deloc sa ma mobilizez. Ma gandesc ca daca suntem mai multe poate ies din starea asta deoarece la capitolul miscare stau taaaaareeeeee prost. Eu stau in Drumul Taberei pe la Raul Doamnei? [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o nedumerire cu privire la varsta sarcinii. Dupa calculul meu si dupa calculatorul de pe site as avea 18 saptamani si 4 zile dar dupa ecografia pe care am facut-o luni pe 13 octombrie, aveam inca de atunci 19 saptamani si 4 zile. Nu stiu ce sa mai cred. Utimul ciclu l-am avut pe 3 iunie 2003. Voi ce ziceti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza. La mine calculele ies din toate punctele de vedere, si la prima si la a doua ecografie bb avea exact aceeasi varsta pe care o calculasem eu (si mi s-a preconizat aceasi DPN, de 2 medici diferitzi si 2 ecografe diferite, ma rog, aproximativ aceasi, primul mi-a zis 28 martie, iar al doilea 27 martie [:)]). La mine ultimul ciclu a fost pe 21 iunie, deci bb are 16 saptamani, iar eu 18. Din cate am inteles, nr. de saptamani de sarcina se calculeaza de la data ultimei menstre, iar varsta lui bb se calculeaza scazand cam 2 saptamani. Asta in cazul unui ciclu regulat. Iar la cel neregulat, cred ca se face invers, de la data conceperii se mai adauga 2 saptamani, si iese nr. de saptamani in care esti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu am fost la sala inainte sa raman insarcinata. Mergeam cu sotul meu care practica culturismul de vreo 8 ani, el fiindu-mi instructorul . Am mers la o sala pe linga Sala Palatului si avand in vedere aparatura de acolo nu stiu ce exercitii am putea face avand in vedere ca avem si un bebe in burtica, care trebuie protejat. Eu cred ca decat sa dam 500.000 lei pe abonament, mai bine facem acasa ceva miscare, exercitii usoare care nu necesita prea mare efort. Eu in fiecare seara fac exercitii mai mult ca sa ma dezmortesc ptr. ca si eu am munca de birou si pentru orice deplasare folosesc masina. Deci, parerea mea este ca trebuie sa facem miscare dar nu trebuie neaparat sa mergem la sala pentru asta. In plus, ma gandesc cum s-ar uita toti pustanii (care merg la sala) la miscarile greoaie pe care le-as executa. Acasa este mult mai bine. Va pup. camelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miscare acasa?! Poate pentru cele care obisnuiau sa mearga la sala inainte de a ramane [gravi] e usor sa se mobilizeze singure, dar eu una stiu sigur ca daca ma apuc acasa de miscre n-o sa ma tina mai mult de-o zi doua. Nu stiu altii cum sunt, da eu stiu sigur ca daca n-o sa ajung la o sala sau macar intr-un grup cat de cat organizat, nu voi face pic de miscare. Cat despre ce cred ceilalti despre mine, sincer nu ma intereseaza. Ce daca am burtica si ma misc mai greu?! Pustanii sa-si vada de treaba lor si eu de-a mea. Plus ca totusi nu cred ca o sala normala e ceea ce ne trebuie noua acum. Bb trebuie protejat, asa cum ziceai si tu, deci trebuiesc facute doar anumite exercitii, si alea probabil sub supraveghere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Am aparut si eu. Hai sa va mai dau si eu o parare legata de varsta sarcinii. Ultimii doi doctori la care am fost mi-au spus un alt calcul si anume: la prima zi a ultimului ciclu aduni 10 si apoi din luna in luna calculezi data aprox. a nasterii. Deci, la mine cum a fost 9 iulie + 10 zile = 19. De pe 19 iulie se calculeaza lunile. Asa ca eu am practic 3 luni si 5 zile. Data nasterii bb-ului ~ 19 Aprilie. Dupa mine, asta inseamna ca s-au ghidat dupa varsta gestationala. Nici eu nu mai inteleg nimic... dar las asa , ce sa fac? Stiu ei mai bine. Legat de sala, sincer eu nu ma mai simt in stare ca dupa 6 cand termin serviciu sa mai ma duc la vreo sala. Serviciul meu e tocmai in Militari la Industriilor si mi-e groaza de drumul pana acasa pe Turda d-apoi sa ma mai duc cine stie pana unde. Seara de-abia astept sa ajung acasa si timpul nu imi ajunge nici pentru treburile casnice... Imi pare tare rau, dar pe mine nu va bazati cu sala. Poate daca mi-oi mai reveni din oboseala asta continua pe care o am, poate ma hotarasc. Astept sa luati voi initiativa si poate ma corupeti si pe mine. pupici, Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...