Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de martie-aprilie 2004 (5)


Mickyyy

Recommended Posts

Salutare burticutze dragute.Va scriu in viteza... Sper ca sinteti toate bine...Eu am fost la dr.Iosup acum o saptamina cind am aflat ca o sa am o fetita...tipul parea profesionist... s-a uitat cu atentie la toate si totul e o.k.Cea mai faina hestie a fost ca am putut auzi bataile inimii puisorului.. a fost incredibil...atunci mi-a venit sa pling de bucurie.. Nr.tel.de la Centrul Medical Unirea:327.11.88/327.11.89 sau 212.05.67/212.05.68 (eco este 1.700.000lei +30.000/poza) Succes si va pup pe toate Amelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am fost in septembrie, cand bebe avea 13 saptamani. Adica sarcina avea 13 saptamani, bebe avea cam 11, ca tot am vazut ca nu ne prea intelegem cu doctorii pe tema asta [:)]. Era tare mititel puiutul, dar se vedea totusi bine acolo, i se vedeau manutele, piciorusele, degetelele... Pana si ochisorii si nasucul i le-am vazut! Doar zambetul nu i l-am zarit... Mi-a mai aratat dr si inimioara lui, dar n-am izbutit sa vad decat o umbra si m-am lasat pagubasa [:p]. I se vedeau si coloana vertebrala, craniul, organele interne - desi eu nu m-am priceput sa le deosebesc una de alta. Tot atunci am aflat si ca voi avea o fetita - nu ma asteptam sa aflu asa de repede, eu stiam ca abia pe la 5-6 luni se vede sexul copilului, dar uite ca noi l-am aflat de la 3 luni! De caseta nu mi-au spus nimic, asa ca nu stiu... Am primit niste poze, dar nu-s prea concludente - una e chiar cu sexul fetitei, dar sa ma bati si nu pricep nimic din ea [:)] Stiu cum e sa nu mai ai rabdare, eu deja dupa 2 zile voiam inapoi la eco, voiam sa-mi vad puiul, imi era tare dor de el! Acum am urmatoarea programare pe 2 decembrie, la 23 de saptamani, asa ca mai am de asteptat. Si zau ca nu prea mai am rabdare!! Pupici si multa santate! [pup] Flaviana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersic pentru informatii si telefoane.....tot ce-mi mai ramane de facut acum e sa vad daca si cum functioneaza sistemul de spaga in Romania. Poate am noroc, si reusesc sa mituiesc pe undeva pe cineva, si sa intru ceva mai in fatza! [alcool]. Stiu ca nu-i frumos, da-i sanatos [}:)], si daca merge spaga, e pacat sa nu apelez la ea. Plss...nu aruncatzi cu rosii in mine, voi care stati si asteptati cuminti o programare.....oricum n-am nici o relatie pe acolo, dar incercarea moarte n-are..... Mickyyy [gravi] 19 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

amelie, nu-i obligatoriu, dar e recomandat. De exemplu mie mi-a dat trimitere sa le fac pe amandoua, dar cunosc multa lume care nu le-a facut, mai ales in provincie. Sfatul meu e sa le faci, daca ai posibilitatea, dar nu-i capat de tara daca nu le faci. (parere personala) Mickyyy [gravi] 19 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amelie, analizele pt listeria si toxoplasmoza nu sunt obligatorii la noi, le poti face la cerere. Din cate stiu, se recomanda femeilor peste 35 de ani. Soleil, eu voi fi prin sapt. 19 la eco 3D si sper sa vad suficient de multe la bb al meu. Mie mi-a spus dr acum 2 sapt. (eco 2D) ca s-ar parea ca va fi fetita puiul meu (era sapt. 13). Ela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yupiii....la centrul medical unirea au locuri libere berechet!! Am, 5 variante de programare pentru luni, in caz ca ma intereseaza!! Si asta fara spaga [:p]. Asa ca decat sa mai astept o luna-doua, mai bine dau niste bani in plus....parerea mea....dar acu' sa vedem daca-i de acord si taticul...ca el e cu "sponsorizarea" [:p] Aaaa...si sa nu uit, la dr. Pop abia dupa 7 ianuarie pot sa gasesc o programare pe "bune". Mickyyy [gravi] 19 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amelie, iata parerile celor doi doctori la care am fost: primul (prof. doctor. universitar) care mi-a si confirmat sarcina si care m-a si pus sa fac analizele, in lista lui nu erau acestea: toxolp., listeria si cmv-ul, Ca, Mg, dar eu totusi cu de la mine putere, le-am facut (si toate au iesit bune). Al doilea doctor la care sunt acum, si ea renumita, cand a vazut cate analize mi-am facut, faptul ca mi-am facut si o eco 3D , a zis ca am facut toate prostiile de analize, ca nu era cazul sa le fac pentru ca analizele generale sunt f.bune si la felul cum arat nici nu se punea problema sa imi fac toate astea. Asta cu "la felul cum arat" mi-a spus-o si primul doctor, care era barbat...Sincer nu stiu la ce se refera. Probabil ca isi dau seama cand un om e sanatos dupa cum arata din exterior, si apoi interiorul: Probabil, greutate, culoarea fetei, tonus, cred ca experienta lor isi spune cuvantul aici...Cert e ca la mamele relativ tinere, putin doctori recomanda aceste analize. Si oricum, acestea nu sunt gratuite, le faci pe propria cheltuiala, si sunt destul de scumpe. Si tot pentru tine , Amelie, si eu la eco 3D am putut sa-i aud bataile inimii bb-ului meu si cred ca a fost pentru prima data cand efectiv am realizat ce minune am eu in burtica. Micky, legat de incercarea de a fenta cu spaga o programare la 3D la Diagnosis, eu recunosc ca am ajuns acolo cu pile, fara spaga, cand am dorit , cineva a intervenit pentru mine la dr. Pop si m-am dus imediat. Faza e ca mi-e cam jena sa mai apelez si a doua oara..., desi doctorita mea, dupa ce a vazut poza cu Placenta Praevia Partiala, mi-a recomandat sa o repet pe la 22 sapt. tot pe aceasta 3D, desi la cabinetul dansei este si un eco 2D unde l-am si putut vedea pe bb-ul meu cum dadea din maini si picioare, cum se stergea pe fata cu mainile si ce activ era la 7 dimineata. pupici, diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut o "problema" cu analizele astea.....mi-a fost groaza sa merg la cantacuzino sa le fac (m-au enervat asistentele) si in concluzie a trecut o luna si cateva zile de cand am facut ultima vizita la doctor, si eu tot nu am facut analizele (ma refer la analize gen listerie si toxoplasmoza, pentru ca pe cele care mi le-a dat medicul de familie le-am facut de mai bine de o luna de zile). Si nu stiu ce naiba sa fac, ca pana fac analizele (si iau si rezultatele la ele) mai dureaza vreo saptamana-doua, iar medicul la care merg eu mi-a zis sa merg lunar la el la consult. Ori luna a trecut, si fara analize mi-e aiurea sa ma duc. Pe de alta parte, nu vreau nici sa-l pun pe bb in pericol, si sa mai aman cateva saptamani mersul la doctor. Voi ce-atzi face in locul meu? Mickyyy [gravi] 19 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Grea intrebare, Micky, din pacate aici nu e pe vrute, plus sa iti mai spun un lucru, nu e obligatoriu sa le faci intr-un anume loc mai ales daca zici ca te-au enervat aia de aoclo, eu de exemplu, mi-am facut analizele in doua locuri diferite, asa ca poti si tu sa le faci in alta parte si sa te duci apoi cu ele la doctorul tau. Eu acum alta nelamurire, tocmai m-au sunat cei de la clinica PULS, unde sunt eu inscrisa la doctorul d efamilie si mi-au spus ca trebuie sa ma duc iar sa imi ia sange ca sa imi faca VHA-ul(daca am inteles eu bine)??????!!!???? Ca asta e noua directiva a Sanepidului si ca am obligatia sa imi fac aceasta analiza. Si-a mai facut cineva??? Pentru ce este analiza asta??? Oricum maine dim. ma duc acolo, dar daca stiti, dati-mi si mie lamuriri, va rog. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...