Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cezariana si steriletul


anchi

Recommended Posts

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am nascut prin cezariana , iar la prima consultatie ginecologul mi-a propus steriletul,dar am refuzat din cauza ca aveam hemoragie cu dureri mari de burta inainte de sarcina.Cind a auzit de asta doctorita mi-a spus ca am dreptate si mi-a dat pilule, vreau sa spun ca de cind le iau am ciclu foarte putin, citodata la doua trei luni odata. Poate sint fete care au sterilet si pot sa iti spuna mai multe. Nu ne-ai spus de ce vrei sa stii? Ai nascut cu cezariana si vrei sa stii daca steriletul are contraindicatii? Corina si Anna nazdravana Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am nascut de doua ori prin cezariana. deoarece nu am voie sa iau anticonceptionale singura solutie a fost steriletul. am cerut parerea mai multor medici deoarece medicul din policlinica (Elias) nu este de acord, zice ca dauneaza cicatricelor de pe uter. acesta este motivul pt care am vrut sa ma consult cu voi. ma simt bine, nu am probleme, dar nu pot sa uit ca au fost si pareri contra. Draga Corina,vreau sa-ti spun ca dupa fiecare nastere (si un chiuretaj) ciclul a fost altfel, ma refer la durata, cantitate, dureri. eu sunt incintata de sterilet si ma gindesc cu groaza ca nu cumva sa fiu nevoita sa renunt la el. am ales o clinica particulara, merg la control din 6 in 6 luni ca sa nu am surprize, dar......stau cu teama.
quote:
Originally posted by Corina
Eu am nascut prin cezariana , iar la prima consultatie ginecologul mi-a propus steriletul,dar am refuzat din cauza ca aveam hemoragie cu dureri mari de burta inainte de sarcina.Cind a auzit de asta doctorita mi-a spus ca am dreptate si mi-a dat pilule, vreau sa spun ca de cind le iau am ciclu foarte putin, citodata la doua trei luni odata. Poate sint fete care au sterilet si pot sa iti spuna mai multe. Nu ne-ai spus de ce vrei sa stii? Ai nascut cu cezariana si vrei sa stii daca steriletul are contraindicatii? Corina si Anna nazdravana Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragele mele eu am avut un sterilet, pus in RO, si nu am avut nici o problema timp de ani de zile. Al doilea l-am pus in Germania (chipurile sunt mai buni doctori aici ) si l-am pierdut fara sa-mi fi dat seama. Timp de 2 sau 3 luni nu am avut ciclu, dar dupa substitutia hormonala prescrisa de doctor, a venit atit de abundent incit am fost operata de urgenta. Steriletul nu a fost gasit nici la operatie. A-ti mai auzit voi de asa ceva? Deacolo mi se trag si [greutati] sa ramin cu [gravi] Narcis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by MirelaV
Corina, cu anticonceptionale ai ciclu la cateva luni? si eu cat am luat era putin din pct de vedere cantitativ..dar prezent lunar.. m-ai facut curioasa MirelaV
Anticonceptionalele pe care le iau se numesc Minesse si au o dozare de hormoni foarte mica,de aceea ciclul este neregulat.Doctorita mea zice ca e normal la acest gen de pilule,in plus nu dau efecte nedorita ca surplusul de kg. Corina si Anna nazdravana Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cezariana si sterilet dupa aceea. Nu am avut nici o problema pana acum doar ca de cand am Mirena cu hormoni, nu mai am menstruatie decat o data la 3 luni si atunci de parca nu ar fi! Asa ca o sa il schimb in curand, sper ca mi-am rezolvat problemele hormonale . De cand am Mirena m-am ingrasat, si nu din pricina alimentatiei. Steriletul normal nu mi-a pus niciodata probleme si de vreo 8 ani am adoptat metoda aceasta de contraceptie. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut prin cezariana iar dupa 5 saptamani de la operiatie mi-am pus sterilet. Nu am avut nici o broblema cu el, ma simnt foarte bine, iar cicu imi vine in fiecare luna regulat si doar 2- 3 zile, si fara dureri de burata. Doctorul meu mi-a recomandat sa imi pun ultimul tip pentru ca este tot din silicon (cele mai vechi au si parti metalice), este putin mai scump 300 $, dar se merita. Gabi & [copil]Julian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum se monteaza steriletul? Scuzati daca intrebarea pare stupida dar chiar nu am idee [;)]. Adica se face cu anestezie locala, in spital, ambulator, cat dureaza toata operatiunea... chestii din astea. De asemenea, ma pot gandi la o noua sarcina dupa aceea, presupun ca fara probleme?? Sau poate afecta fertilitatea? Este in vreun fel incomod? Se simte ca il ai? Si o ultima intrebare: afecteaza intensitatea senzatiilor in timpul [xinpat]? Mersi! Dana si bb Stefania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...