Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cezariana si steriletul


anchi

Recommended Posts

Raspunsuri: anchi: am nascut prin cezariana si doctorul mi-a recomandat, ca fiind foarte sigura (atat cat se poate) metoda cu steriletul, avand in vedere ca (zicea el...) n-aveam voie sa raman din nou insarcinata inainte de 1 an. Nuk:am vazut ca Gabbriela si-a pus steriletul la doar 5 saptamani de la operatie. Eu am avut probleme cu sangerarile alea de dupa... (vreo 4 luni m-au tinut!!! nu era mult da' era !) si abia dupa 5 luni l-am pus. Si-acum, pentru Kehleyr: eram paralela cu subiectu' la vremea respectiva (nu c-as fi acum mai breaza :) ), dar o buna prietena avea asa ceva si m-am informat: ea zicea ca n-a simtit nimic, absolut nimic cand i l-a pus, si nici dup-aia......il are si-acum, de vreo 2 ani. Eu am luat un sterilet "Cooper T" cum mi-a zis nenea dr. si m-am prezentat la ora programata la spital. Toata treaba a durat, nu stiu, 6-8 minute, nu mai mult, parca mi-a facut si o injectie cu anestezic, l-a bagat si gata ! Chestia e ca pe mine m-a cam durut, da' am pus-o pe seama faptului ca n-am ...."folosit" zona respectiva la nastere si oi fi fost mai sensibila la durere [xx(]. Doftoru' mi-a zis sa-i spun daca "sotul simte ceva" sa mai scurteze nus-ce pe-acolo.....da' n-a fost cazul [;)]. Pot sa-ti spun ca habar n-ai ca ai ceva acolo, nici vorba sa fie incomod. Exista insa un risc, ca la orice "chestie" de genu' asta, la un procent (nu stiu cat exact) din femei organismul respinge steriletul (sangerari, probleme....) si nu pot folosi aceasta metoda contraceptiva. Dar asta nu afli decat dupa ce-l pui, asta e. Succes, oricum ! A, sa nu uit, noi ne dorim un al doilea bebe, am scos steriletul de 2 luni jumate, doar ca nu tre' sa ramai insarcinata o luna, sa se vindece zona respectiva cum trebuie. Acum asteptam.....:) Dana M. si Raluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Kehleyr De asemenea, ma pot gandi la o noua sarcina dupa aceea, presupun ca fara probleme?? Sau poate afecta fertilitatea? Mersi! Dana si bb Stefania
Da, steriletul poate fi scos oricand, fara probleme. Nu afecteaza fertilitatea, el impiedica doar ca ovulul fecundat sa se instaleze pe mucoasa uterului, deci sa se dezvolte, sa isi faca "cuib". Din cate stiu eu, nici o metoda de contraceptie nu afecteaza fertilitatea: pilula inhibeaza producerea de hormoni, diafragma si spermicidele ofera o bariera sau ucid spermatozoizii, steriletul impiedica nidarea oului. In toate cazurile deci nu este afectata producerea ovulelor pe termen lung ,iar spermatozoizii nu intra in calcul. Intr-adevar poate exista o respingere tip "corp strain", reactie a organismului care dealtfel poate fi intalnita si in alte cazuri: de pilda daca ne hotaram sa purtam lentile de contact. Eu cred ca este una din metodele contraceptive cele mai bune, chiar daca prezinta unele risculetze, ca toate celelalte metode. Dana, sa stii ca durerea e normala, dar tine foarte putin. Depinde mult si de sensibilitatea femeii si de mana medicului, dar oricat ar fi el de priceput tot doare un pic. Dureaza chiar mai putin de 7-8 minute(instalarea) iar durerea cateva secunde.Eu una fac parte din sensibilicoase dar imi iau portia de durere cu stoicism ca sa stau 3 ani linistita. Narcis: chestia cu disparitia steriletului ma pune pe ganduri! Trebuie sa existe o explicatie, ca doar nu era paranormal. Doar daca, hi, hi, doctorul o fi uitat sa ti-l puna de fapt! Glumesc si eu! Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...