Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Declaratie vamala


Recommended Posts

Fetelor vin si eu cu o intrebare! Unde se face declaratia vamala?? Sa o iau cu inceputul: pe 11 noiembrie vin in Ro( barbate-meu e in doua ape : vrea sa vina odata cu mine si apoi ar pleca dupa o saptamana, sau cea de-a 2 varianta vin singura si dupa ce ma satur de stat acasa "apare" si el cu o saptamana inainte si plecam amandoi- cu okazia asta o sa avem o vacantza prelungita prin Londra sau Viena).Daca ar veni odata cu mine problema s-ar simplifica total!!! In bagajul meu am urmatoarele: o camera video, doua camere digitale(una e noua noutza pt ca vreau sa o fac cadou lui frate-meu), laptopul meu(care mi-e ca si mana dreapta), un mp3(comanda speciala tot de-a lui frate-meu), un cd player, o masina pt orez(comanda de-a lui maica-mea care mai bazaie ca vrea si o masina de framantat[bang]), un play station si tot ar mai fi ..... Eu ma gandesc ca la noi la frontiera, cum sunt oamenii pusi pe capatuiala, sigur o sa se lege si de cea mai mica chichitza! S-a mai discutat pe tema asta pe forum si atunci mi s-a sugestionat sa fac o declaratie vamala la iesirea din Jp , iar odata ajunsa in Ro, in caz ca la frontiera am probleme ,le voi arata vamesilor declaratia si scap teafara si nevatamata la buzunar[:D] Si ajungem de unde am plecat: unde trebuie sa o fac: in aeroport ,atunci cand fac check-inul la bagaje ii spun ca am ceva de declarat???Sau unde? E vreun birou special? Sunt in ceatza totala[alcool] Si daca fac declaratia asta in Jp trebuie sa platesc ceva pe fiecare produs in parte? [bang] Va rog care stie ceva sa ma lumineze si pe mine ca deja ma doare capu`!![alcool] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Tot ce iti zic acum,nu este verifical,deci prin urmare poate sa nu fie adevarat.Parerea mea,nu cred ca are sa conteze la vama in ro,daca tu ai declaratia vamala facuta aici in Japonia. Ai prea multe aparaturi cu tine,cel mai bine,tu sa ai vreo doua,si restul sotul tau.Are sa te jupoaie aia de la vama din Romania,mai bine sa le aduca sotul tau,cu declaratia facuta din Japonia pe bunuri respective. Poate te ajuta altcineva cu mai multe informatii de actualitate,voiaj placut,si sa ai parte de distractii acasa. Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au mama mea!Tu vrei sa iei un magazin de electronice cu tine!Sfatul meu:renunta la aparaturile personale:laptopul si accesoriile lui.Daca tot te duci in vacanta nu sunt asa necesare.De camerele digitale n-ar fi bai ca zici ca una e personala si pe cealalta o dosesti cumva.Cu oala de orez te-ai gandit ca-ti trebuie un transformator f.puternic la ea?Transformatoarele obisnuite nu fac fata la oalele de orez mai dichisite (chestie probata de prietena mea)Mai da-i si sotului din aparatura sa declare tot asa ca sunt personale.Nu stiu nimic despre declaratiile alea.Eu abia am venit din Ro si cand m-am dus aveam camera video pe umar si i-am spus ca e personala si ca ma intorc cu ea la care el mi-a zis ca de unde stie el ca nu o pot vinde dar m-a lasat.Mai aveam si MD-ul in rucsac dar nu m-a controlat si camera digitala de asemenea ca si aia e mica si-mi incape in buzunar.Depinde peste cine dai.Daca e de treaba mai inchide ochiul,eventual dai ceva acolo daca il vezi singur si gata.Dar ,repet incearca sa renunti la unele din personale si da-i si sotului ceva sa aduca.Multa bafta! A!Sa nu-ti treaca prin cap sa trimiti ceva prin posta ca te usuca aia la vama! Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Chiar asa mult "arsenal" n-am adus niciodata, asa ca nu stiu din proprie experienta. Noi am intrat prin Cluj (noi acolo lucuiam) si la vama nu le-am zis nimic (camera digitala si componente de calc) si ne-au lasat sa plecam. Stiu ca cineva a plecat de aici cu ceva chestii noi, la iesirea din olanda a dat o declaratie si a cerut tva-ul pe camera video, iar in vama la romani nu a mai declarat-o (a riscat, e adevarat) si asa a scos-o muuult mai ieftin. Cum a spus si Nati, poate e mai bine sa imparti cu sotul tau "averea". Nu mai retin exact, dar nu cred ca la check-in faci declaratia, ci mai tarziu, cred ca inainte de a "trece granita" (control pasapoarte). Este un loc prin care trebuie sa treci, iar pe o usa trec cei care n-au nimic de declarat, iar pe cealalta, cei care vor sa declare te miri ce. O sa vezi tu la fata locului, nu te speria. Eu nu te sfatuiesc sa nu declari ce ai, depinde cata adrenelina ai si daca mai vrei :) ... Toate cele bune si incearca sa nu te enervezi pe vamesi (is oameni care vor sa le mai pice un ban)!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aliada eu nu am nevoie de transformator la masina aia de orez pt ca e pt 2,20V. E luata de barbate-meu din Tokyo de la un magazin pt straini. Bun! Hai sa zicem ca mai renunt la play station, la camera mea digitala si la camera video(deci no pictures pe toata vacantza[:(]). La urma urmei as face uitata si masina lu`mama![ups] (Chiar acu` 10 minute maica-mea a aruncat buzduganul pe messenger si m-a intrebat daca am cumparat-o.[mariaj]) O sa o aduca barbate-meu! Problema e ca vreau neaaparat sa trec cu laptopul(vreau sa mi-l "aranjeze" frate-meu) si camera digitala (pe care vreau sa i-o dau de ziua lui). De mp3 scap ca il bag printre haine( e mic si rahitic si mizez pe orbu` vamesului[:D]). Macar atat!!![iartama] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Raluca! Acum am citi mesajul tau.. Sunt doua situatii: ce lasi in Romania si ce iei cu tine inapoi. Pt ce lasi aici eu zic sa faci declaratie vamala de import sau daca vrei sa risti poti sa nu le declari...Daca le declari, vei plati taxe vamale, tva si accize, daca este cazul. Au si ei la vama o lista cu preturile produselor electronice, asa ca nu poti sa declari mult mai putin decat face, ca sare la ochi. In orice situatie, declaratia de import sau declaratia de bunuri se face la aeroport, este un birou specializat in asa ceva. Pt obiectele pe care nu le lasi aici trebuie sa le declari la intrare in Romania. Eu zic ca poti sa iei linistita laptop-ul cu tine, dar cu conditia sa-l declari la intrare. Oricum, tot ce declari in vama trebuie sa ai si la iesire din Romania. Acum este sistem computerizat si te vor intreba cand iesi. Pt ce ai voie sa introduci in tara fara sa declari, poti sa consulti www.customs.ro. Atentie! Mare grija daca cumva ai vreo intentie de a da spaga...Este f riscant si sunt cu ochii pe ei...Risti si tu f mult! Succes! raluca www.rebecca.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralu,daca oala e buna pt. 220V e bine.Daca nu e prea mare poti sa o baginin bagaj intre haine si gata.Aparaturile mici le bagi la fel dosite tot intre toale si camerele digitale la fel ca sunt mici.Camera video si laptopul le declari eventual ca sunt personale si in cel mai rau caz te va pune sa scrii pe ceva ca te intorci cu ele.Play station-ul il dai sotului si cu un aparat digital.Pe ei nu-i controleaza asa ca pe noi. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca te lamuresc eu.Daca nu stiai ,japonezii mananca in loc de paine (la masa) orez.Deci e ca o oala electrica in care pui o anumita cantitate de orez si apa corespunzator cantitatii de orez,inchizi capacul apesi pe butonase si in cel mult o jumatate de ora(depinde si de capacitatea oalei respective) orezul este gata.Se face frumos si cu bobul intreg.[japan] Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...