Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Declaratie vamala


Recommended Posts

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[:D] Madalina oala aia de orez e un fel de oala minune, care fierbe sub presiune-fac si versuri[:D]. De fapt pregateste orezul la abur iar aici in Jp o gasesti in orice casa . Am vazut ca la noi in Ro inca nu a aparut dar poti sa vezi cum arata la http://www.surlatable.com/common/products/product_details.cfm?dmode=browse&StartRow=1&CRPCGNBR=29&CGRFNBR=87&PRRFNBR=31 Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare. Ce se intampla daca la sosirea in tara declari un laptop, si apoi numai iesi cu el, te pune sa platesti ceva vreo amenda? Pe mine m-a rugat cineva sa duc unul in tara si tare nu ma incanta ideea, as vrea sa stiu sigur cam ce patesc si cat am de plata la vama? Merci, Monyk, poate stie totsusi cineva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by monyk
Am si eu o intrebare. Ce se intampla daca la sosirea in tara declari un laptop, si apoi numai iesi cu el, te pune sa platesti ceva vreo amenda? Pe mine m-a rugat cineva sa duc unul in tara si tare nu ma incanta ideea, as vrea sa stiu sigur cam ce patesc si cat am de plata la vama? Merci, Monyk, poate stie totsusi cineva.
Monyk, Daca declari laptopul la intrare in tara, ca fiind bun personal, atunci trebuie sa si iesi cu el. Toate punctele de frontiera sunt informatizate. Asa ca vamesii te vor intreba la iesire unde este laptopul? In acest caz poti plati tva-ul (19% din valoarea pe care o au vamesii pe lista) (altceva nu se plateste, taxe vamale sau alte taxe, fiind vorba despre un echipament IT). Mai exista posibilitatea sa nu-l declari, numai ca un laptop este cam greu de ascuns, nu? Si cam scump... Cred ca daca nu-l declari si te prind cu el, sa ti-l confiste (nu sunt sigura de chestia asta). Sper ca ti-am fost de folos. raluca www.rebecca.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am venit din Ro acum doua saptamani. Si eu am vrut sa duc un video cadou (aveam transformator)dar aveam deja camera digitala, camera video si camera normala care erau pt uzul personal si la care nu am fi vrut sa renuntam si sa nu le ducem. Asa ca n-am mai luat videoul de teama taxelor, spagilor, etc. Am zis ca decat probleme mai bine nu ne complicam. Cand ajungem sa trecem vama, vamesita ma ia deoparte si cica sa le dau si lor de-o cafea ca sa nu-mi mai controleze in bagaje. Primul moment m-a socat, apoi mi-am amintit ca am ajuns in Ro. Am scos o cafea si i-am dat-o desi dupa aceea mi-a parut rau ca incurajez chestiile astea si pe mai departe. Ea vroia bani probabil dar i-am zis ca nu am decat bancnote mari asa ca s-a multumit si cu cafeaua. Si asta a fost tot. E vorba de Aeroportul Timisoara. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

raluca, eu am lucrat ca declarat vamal, iti spun pe scurt cam ce cred eu ca trebuie facut, oricum asta era valabil acum 5 ani, din pacate nu stiu ce mai este de actualitate. deci, obiectele personale le declari ca atare, esti insa obligata sa iesi cu ele din Ro., daca nu ( in cazul in care vamesii la iesirea din Ro. le vad) vei plati taxe pt.ele ca si cum le-ai fi cumparat din Ro., ceea ce este o prostie. pentru celelalte ( electrice, electronice)poti sa le declari, platesti insa taxe, tva si accize daca este cazul( nu mai stiu care sunt procentele actuale, insa destul de ridicole cu siguranta). la controlul bagajelor in otopeni esti intrebata (sau nu) daca detii asemenea bunuri, este la latitudinea ta daca spui da sau nu( pot verifica bagajele sau nu, in cazul in care spui ca nu ai nimic si totusi le gasesc vei avea probleme). poti de altfel sa ai pregatit ceva pt.vames, spui ca sunt cadouri pt.familie, bla bla si poate-poate....procedura are succes de obicei.. succes! ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...