Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (13)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
CATALOG 2003 clasa - " BEBEI DE MAI " 15 aprilie - Tamara si bb Maria-Daria si Catalin-George 27 aprilie - GetaSfia si bb Anca Mihaela 28 aprilie - Dana d si bb Ana Ilinca Suntem printre cei mai mari si stam in fundulet bine, topaim in jumper si tare ne place, papam ca disperatele ca abia poate mami sa nimereasca gurita ca noi bagam inainte, capul in castron sa ne luam singuri.Mancam inca laptic de la mami dar mai putin in timpul zilei, supica de legume cu carnita de pui, branza facuta cu calciu, galbenus de ou, ficatel, fructe pasate cu sau fara biscuite, suc de portocale si mere. Nu refuzam nimic. Avem cam 7,5 kg, mai exact aflam peste cateva zile cand mergem la vaccin, cand ne trece raceala. Incercam sa mergem in patru labe, deocamdata nu ridicam bine bazinul de pe pat si ne deplasam in spate ca racul. Vorbim muult si tare, cantam, tipam, radem in hohote. 1 mai - Daiopri si bb Cristian la 5 luni avea 8,760kg si 72cm, si 2 dintisori. Acum papam cereale, legume si fructe.Circula prin tot patul cu fundul in sus, dar nu poate ridica capul. Stam singurel in fundulet pentru cateva minute, si chiar si putin in picioare. Se trezeste noaptea dupa tzitzi, dupa parerea mea de prea multe ori. Normal ca rade, ca doare are de aratat danturica:) 1 mai- Alycia si bb Mircea - Cristian 2 mai - Lumi si bb Denisa Cristina Acusi facem 6 luni si promitem sa revenim cu date exacte. Pana atunci... avem aproximativ 7,5 kg si nu stim cati cm. Papam cam tot ce ne da mami: laptic Vitalact, fructe (mere, pere, banane), legume, Crema de Orez Puiut de la Knorr, piept de pui, ficatel de pui, galbenus, branzica si am probat si niste borcanele de la hipp (nu-s rele deloc). Facem kk la olita (cand are mami timp de stat), avem 2 dintisori jos, stam pana la 5 sec in picioare fara sprijin si ne place grozav in rotobil. Ne place sa tzipam, cel mai des dupa mami "aida aida" si "dai dai dai" dar am scapat de cateva ori si "ta-ta-ta" [;)]. Incep sa nu ne mai placa fetele necunoscute. Nu ne trezim noaptea decat in cazuri exceptionale. 4 mai - Rainbow si bb Remus 4 mai - Aalina si bb Dorian 7.500 gr si 68 cm la 5 luni mancam fructe (mere, pere, banana, portocala suc sau din borcanele), legume, branzica si un pic de piept de pui 6 mai - Lumy si bb Francesca 7 mai - Alinaluchian si bb Ioana 13 mai - pisi_ella si bb Emma-Andreea: papam lapte de la mami, supica(cand avem chef), branzica( cand are mami chef sa ne faca :)), piure de fructe ( fara sa exageram), cereale. Avem 7 kg si vreo 50 de grame. Si am fost racita :(, dar acum suntem bine... 13 mai- ange si bb Robert-Mihail. Papam cereale(orez,orz si ovaz),legume(morcov,cartof dulce si dovleacel).Fara suc ,fara carnita,fara dintisori! 14 mai - Zen si bb Alexanda Cezara 15 mai - DanaMario si bb Joshua - 8160 gr si 68 cm la 5 luni ; Papam doar cereale si piure de legume 15 mai - Byl si bb Ana 15 mai - Bobita si bb Maria Andreea 15 mai 2000 (3 ani si 5 luni). 16 mai - bebelusa28 si bb Corina 18 mai - danv si bb Ioana (la 5 luni = 67 cm si 8,300 kg; doar tzatzica; doar "ma-ma") 18 mai - Rramona si bb Alexia 20 mai - parpalak si bb Paul 6880g si 65 cm la 5 luni. Papam de toate mai putin carne si ou 20 mai - Dorimar si bb Nicholas 21 mai - adita si bb Elena-7250g si 66 cm la 5 luni. Nu vrea sa stea in fundulet, in schimb ii place sa stea in picioare si sa faca genoflexiuni. DAca o pun in patut pe spate se intoarce pe burtica, isi baga picioarele printre gratiile patutului si impinge in perete pana pleaca cu patul. Incearca sa mearga de-a busilea pana cade in frunte.Nu vrea sa manance decat cu biberonul si nu mare lucru in afara de lapte. 24 mai - Alda si bb Daria 27 mai - oLo si bb Anais Clara-68 cm si 6500 g la 4 luni. Sade in fundulet sprijinita inte perne. Doarme non stop, de la 23:00 la 7:30. Papa o masa de legume la pranz. In rest, 4 biberoane pe zi de cate 180 ml. Cel de seara e cu cereale. 29 mai - emma24 si bb Jason Dennis 30 mai - carrie si bb Theodora Alexia 31 mai - Korinna si bb Stefan 31 mai - Caterina si Antonia (9 ani) [foto] http://community.webshots.com/user/bbdemai2003 ANIVERSARILE DE ASTAZI: [s][s][s] [copil] STEFAN - 5 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Ange, nu am mai fost la dr. Ploua si mi-e frica sa nu raceasca! Sa vedem, poate maine...Febra nu a mai facut de atunci, ii tot pun termometrul si e ok...Asa ca nu vreau sa o racesc...In schimb sunt eu racita, imi curge rau nasul...Am luat Paracetamol si am mancat o lamaie intreaga!!![xx(] Ploua, e asa urat afara, frig, umezeala...Uf! Nu stiu cand o sa ajung cu Emma la dr....Doar sa ne sculam dimineata, sa ne duca tati cu masina...Dar dimineata e tare aglomerat la dr...Pe la pranz nu mai e asa...Va pup! A venit tata la noi si vreau sa stau cu el...ca tare rar ne vedem! [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot citesc pe aici cum ca e bine,nu-i bine sa bagi aia,ailalta,carnea la 5 luni,legumele azi una apeste 5 zile alta si tot asa... intrebare: stiti care-i ideea de ce se baga legumele pe rand,carnita la 6 luni,oul dupa 8 luni, de ce unele alimente sunt "interzise" la 5 luni si tot,tot asa...?!?! ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Buna! Hai ca ne-am mai revenit si noi nitel. Acuma doar mai tusim putin, dar ne-a ascultat nenea doctoru si a zis ca suntem spre vindecare. Of, ca tare m-am mai necajit. Si ca sa-mi arate ca-si revine, iaca au reinceput trezirile pentru papa noaptea, din 3 in 3, ca de, doar suntem bb:) Cred ca asa o sa ma prinda nunta lui, cu trezit noaptea pt. papa![bang] Dar poti sa refuzi? Mai rau e cand tre sa ma trezesc dimineata si imi dau seama ca sunt bucati. Asta e! Problema e ca ma gandeam si eu sa mai fac inca unul mai tarziu putin, da daca nu reusesc sa adun forte, nu cred sa ma mai incumet. Si noi mancam mai de toate, dar nu am ajuns la carnite, branze si oua. Doar fructe si legume.Eu tot am impresia ca am facut de aiurea diversificarea, dar noroc ca el e bine. Hai ca v-am pupat pe toti, si sa fiti cuminti! D&C
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! In sfarsit am ajuns sa mai scriu si eu cate ceva! nu prea am avut timp zilele astea de scris da de citit v-am citit. Doinna bine ai venit printre noi! Eu supa o fac asa: -5oo ml apa o fierb - cand incepe sa fiarba bag o ceapa mica intreaga, 2-3 morcovi, un patranjel mic, o feliuta de ardei -dupa 10 -15 min. bag si doi cartofi taiati cuburi si un pik de sare -la sfarsit pun o crenguta de telina si una de patrujel si un varf de cutit de unt Daca ati trecut de 5,5 luni poti sa-i dai si carnita de pui fiarta in supa daiopri bine ca v-ati reveni....multa sanatate si sa nu va mai imbolnaviti Ange fiecare aliment se baga la o anumita varsta pentru ca pot dezvolta alergii...doar stii cum e... Azi Mircea a vrut sa-si tina singur sticluta de lapte...ce ne mai distram...eu i bagam bibe in gura el il scotea cu ambele maini si pe urma se uita mirat la mine ca de ce nu are nik in gurita! Incet, incet ne facem mari ! va pup ca e taaaaare tarziu. Multã sãnãtate ºi toate cele bune.Sã creºteþi mari!Dacã dragoste nu e nimic nu e! http://community.webshots.com/user/penciu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Doinna, daca nu ne-ai spus cate luni are puiul tau (sa-ti traiasca) iti spun cam cum am inceput eu diversificarea si vezi tu pe unde te incadrezi. prima supa a fost numai de legume si anume, morcov, patrunjel si pastarnac, dupa cateva zile i-am pus si putin dovlecel, dupa alte zile cartof, apoi cam pe la 5 luni si jumatate am inceput sa adaug si putin piept de pui, chiar si putina sare, desi nu prea se recomanda inainte de un an. Nu ii pun carnita in fiecare zi, alternez cu galbenus ( prima data un sfert) sau branzica facuta din lapte cu calciu. Branzica se poate pune si in legumele pasate, adica supa fara carne, si separat cu zeama de portocala si un biscuite. Acum, la aproape 6 luni i-am pus in supa si putina ceapa. legumele l-e fierb bine astfel incat sa ramana putina zeama in ibric, apoi bag blenderul si pasez, iese o pasta nu prea groasa dar sa nu curga din lingurita.pieptul de pui il mai tai putin inainte sa bag blenderul, dar cred ca s-ar toca foarte bine si intreg. Succes si pofta buna piului tau. Daiopri, hai ca noi ne-am lasat de sportul asta, Ilinca nu se mai scoala noaptea de vreo saptamana, uneori pana dimineata pe la 7, alte ori mai papa o data pe la 4. rabdare ca vine si randul tau sa dormi neintrerupt. Incearca sa-i dai seara ceva mai consistent sa pape, cum ar fi niste cereale, asta pe langa laptic. Ange, sa stii ca noua ne-a recomandat doctora oul inainte de 6 luni, mai intai un sfert, apoi jumatate... mai departe nu am ajuns. Pisi, s-ar putea sa fie de la dinti, si febra si agitatia. Sa dea Dumnezeu sa nu fie alceva si sa ne tii la curent. Ilinca a devenit foarte nocturna, adica nu adoarme inainte de ora 11 (23), si are un chef de cantat ca nu o lasa nici pe Alexa sa doarma. Am incercat sa o legan pe picioare si tot degeaba, sta acolo, savureaza momentul dar gura nu-i tace. Incearca sa mearga in patru labe, dar nu prea reuseste sa bage genunchii sub burta si sa se ridice asa ca mai mult se taraie si se deplaseaza mai mult inapoi. In fundulet sta destul de bine dar, daca nu o sustin se mai rastoarna cateodata. In jumper inca nu a invatat sa sara dar se leagana si ii place mult pozitia verticala. http://community.webshots.com/user/danaf123
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumi, eu ii pun niste tenisi in picioare, dar nu ca sa umble cu ei :) la noi e interzis premergatorul - adevarul e ca nici n-am vazut dar nici n-am cautat. (Cind il mai tin in jumper il las doar in sosete, ca si-asa nu-l tin mult.) Ci pentru ca daca nu i-i pun il gasesc cu picioarele inghetate, oricit il infofolesc eu cind iesim afara. Si numai voiam sa-ti spun ca la noi crenvurstii sint considerati junk food, asa ca, nu stiu de care crenvursti ii dai tu, dar nu-i da americani! :) DanaMario, unde-ai gasit premergator???????? Aalina, cred ca exagerezi cu curatenia si cu mincarea aia!!! :) Apropos de curatat in nas, tot cu betigasul si noi - ba chiar il gidila, tragem o portie de ris de cite ori curatam nasucul.. :) Da' uite nu m-am gindit sa-i zic ca am avut treaba pe net! :) O mai si vedeam cu rotile-n sus dupa aia.. :))))) Lumy, bravo pentru canita! Sau pentru suc? Care-i scorul pina la urma? (canita sau sucul?) dana d, camera mea face (facea) si poze si merge si ca webcam. Dar filme nu face. Andremar parca ii dadea supa de rosii lui Nico. La noi pe schema e dupa 8 luni. Mai fetelor.. (carrie si korinna) - numai mame tinerele pe aici :) adita, ce paraziti, mai? Ce tratament? Zi-ne si noua, ca acusi facem doi ani si noi :) pisi, mersi pentru lamuriri. Numai ca la noi nu fierul e problema, ca-l luam si din formula si din cereale. Mai avem putin si ruginim pe la incheieturi! Multa sanatate! Daiopri, sanatate, maica! ange, a mers bine marul copt? Ai avut dreptate, am gasit raftul de produse organice, numai carne n-aveau. Cit despre diversificare, ideea generala e ca trebuie sa tii cont de sistemele digestive ale bebeilor. Dar nu-mi trece prin cap de ce rosiile, de pilda, sint OK pe un continent la 5-6 luni si abia la 8 luni pe altul. Cu carnea, am inteles, e sursa de fier, cum la noi totul e "infieruit", nu-i asa de necesara mai devreme si merge si de la 8 luni. Dar mai mult de-atit n-am habar.. Asa, Claudya, acuma scoate-mi vorbe ca si gatesc.. :) Sa vezi tu ca pina la urma o sa cred si eu si ma apuc pe bune de gatit! :) Pupici lu' blonduta mica! :) Fetele, imi pare rau ca v-am pierdut la conferinta, cind am venit eu tocmai stinsese dana d lumina din sala de conferinte de vreo 5 minute :) Sa va zic ce-am luat. Conopida, brocolli, telina si salata verde organice, din care miine va rezulta o imensa supa-crema care va ajunge in cubulete in congelator. Iaurt si lapte organic, din care Paul a papat deja citeva lingurite (iaurt) - si cu greu l-am convins sa ia o pauza. Lapticul va ajunge miine brinzica. Am mai luat si oua organice, daca tot am gasit, numai ca n-am putut sa iau decit 12, asa ca cred ca un sfert de ou va minca Paul si restul de 11 si trei sferturi - noi! :) Cu calciul n-am avut succes, n-am vazut de cumparat pe raft, dar am luat totusi o cutie, daca nu ma lamuresc daca pot sa-i dau lui Paul, o sa-l iau eu. In schimb, am gasit o sumedenie de vitamine, din care Paul a si bagat pe git jumatate de doza, ca sa nu exageram, ca cica si laptele formula are vitamine. Si i-am mai dat si sucul de la o portocala azi dimineata, intre mese (vreo 30 de ml). Ca parca vitamina C era aia cu pofta de mincare.. Asa ca noi sintem pusi serios pe treaba, sper sa ne si tina! Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...