Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (13)


vilma

Recommended Posts

Lumi, la mine doua lingurite inseamna ca i-am pus in castronelul lui doua lingurite, din care o parte a ajuns in burtica, alta parte in peisaj.. korinna, pai a luat constant, n-ai motive de ingrijorare. Eu imi fac probleme (din ce in ce mai mici, ce-i drept) ca "s-a dat jos" de pe curba lui. carrie, uite cum maninca Paul: 7: 100-120 lapte 11: 180 lapte+cereale 14-15: 120 lapte+ 80 legume 19: 260 lapte 22: 180-210 lapte+cereale Acuma i-am bagat sucul de portocale la ora 5, si ma stradui sa-i bag si la 9-10, desi la ora aia umblu din perete in perete... De doua seri incoace ii dau cerealele de seara cu lingurita, dupa baie, asa ca ne ducem la culcare mozoliti toti cu cereale. I-am pus mai mult, ca credeam ca o sa ajunga macar jumatate pe babetica, dar a mincat neasteptat de mult asa ca dupa aia n-a mai vrut decit 60 ml lapte si s-a sculat la 5 dupa lapte! Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
fetelor, ajutati-ma si pe mine cu un sfat. Nu e chiar subiectul potrivit, dar pe voi va cunosc si mi-e mai la indemana sa va intreb. Ce sa ma fac cu bubitele lui Antim? Am sperat sa rezolv cu tratamentul naturist pentru giardia si alte chestii din astea. PArtea buna e ca a inceput sa manance bine, dar bubitele apar in continuare.Sa fie totusi viermisorii de vina? Sau o fi de la danonino?Ieri i-am dat iar si azi a aparut un val nou de bubite. E singurul aliment pe care l-a manancat si ar fi putut sa-i dea asa ceva. Cred ca nu-i mai dau cateva zile si mai incerc odata sa vad ce se intampla. MAcar recomandati-mi un pediatru bun, ca nu stiu unde sa ma mai duc. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adita, imi pare rau ca habar n-am ce sa-ti spun. Cind le rezolvi, sa ne zici si noua cum ai facut. Azi ne-am dat un pic peste cap programul, cu sculatul la 5. Deci azi a papat asa (pina acum): 5: 180 lapte 9:30 100 lapte 12: 100 lapte + mere cu brinzica I-am pus doua linguri cu virf de brinzica si jumatate de borcanas de mere si-a iesit o cantitate uriasa, cea mai uriasa pe care a mincat-o pina acuma. Nici nu ma gindeam ca o s-o manince pe toata! Bineinteles ca si-a pus si-n par, si-n ochi, si-n nas, asta dupa ce l-am culcat pe spate, ca altfel i le puneam eu pe frunte, la cum se repezea cum vedea lingurita. De strimbat la prima lingurita tot n-am scapat. Tot il prind eu odata sa-i fac o poza cum se strimba.. La masa urmatoare vor fi legumele si am de gind sa-i dau pina o sa refuze lingurita. Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corina sa-ti traiasca dolofanelul, si noi am luat constant da 600 de gr.asta e , suntem fetitze:) parpalak tu de ce-ti faceai pb cu greutatea? gagalicea mea papa asa: dimi(4,5 sau 6) 120-130 ml lapte+2 lg cereale 9-10 80-100 gr branzica vaci +pireu fructe(deocamdata borcanel) 14 100-120 gr pireu legume_cereale+60 ml lapte 18 130-150 ml lapte+2 lg cereale 21-22 130-150 ml cereale parpalak tu ii dai prima data laptele ca io incep cu pireurile eu tot laptele care il dau trebuie sa-l ingros cu cereale ptr reflux deci e si mai hranitor.suc de fructe n-am voie sa-i dau.din pacate laptele de dupa pireuri il mananca f greu si in sila nu stiu de ce si de doua zile i s-a cam aplecat si de pireuri trebe musai sa ghicesc ceva... azi nu mi-a dormit toata ziua asa ca de oboseala is curioasa ce va fi la noapte cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carrie, of, imi faceam probleme pentru ca in ultima luna n-a luat decit 200 de grame, adica "s-a dat jos" de pe curba lui de crestere. Acuma stau sa ma gindesc ca era baiatul meu la regim, ca nu-mi prea dormea dupa mese (cel putin, nu la ora asta). Acuma doarme ca bustenii. Cred ca poate d-aia naviga el prin pat, cauta ceva de mincare.. Daca-i dadeam mai intii pireul, si mie imi cam facea mofturi la lapte, de-aia am inceput sa-i dau pireul la sfirsit. Dar ma opream cind se termina castronasul. Cind ii faceam in bibe, lapte cu legume amestecate, papa tot sau aproape tot. Dar azi am de gind sa-l umplu pina n-o sa mai vrea lingurita. Sa ne fie clar la amindoi ca s-a saturat. Desi, parca vad, daca-i dau un borcanas, jumate in gurita, jumate pe linga, ajungem tot de unde-am plecat.. Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor Eu sint o mamica de iunie si ca si alte mamici din grupa mea trag mereu cu ochiul la bebelusii vostri. Acuma m-am hotarit sa va scriu pt ca am niste intrebari legate de diversificare, iar voi sinteti mai stiutoare la capitolul asta. Asadar, Alex are 4 luni si aproape jumate (nascut pe 14 iunie). Pina acuma nu i-am dat altceva decit lapte (formula exclusiv dupa 3 luni). Aveam de gind sa o tin tot asa pina la 5 luni, dar doctorul imi spune ca ar fi bine sa trec la legume. Doica (la care Alex sta in timpul zilei pt ca noi lucram) imi zice sa-i dau cereale. Eu sint de parere sa incep cu cerealele; Alex are de-abia 6.500 kg asa ca nu mi-e frica de ingrasat. In plus a regurgitat mult la inceput si cred ca ar fi mai bine sa evit fructele intr-o prima faza. Astazi am facut un studiu de piata la Carrefour, raionul laptic si cereale si am constatat ca nu exista un singur tip de cereale intr-o cutie. Adica exista vanilie+miere; 5 cereale; 8 legume; ciocolata+miere, etc. Mi s-a parut bizar sa incep dintr-o data cu 8 legume cind pina acuma nu i-am dat niciuna. Voi cu ce ati inceput? Exista si cutii cu un singur tip de cereale? Unde as putea sa le gasesc? O alta chestie: cerealele astea erau recomandate incepind cu 4 luni. Citind instructiunile vad ca e necesar lapte de virsta a doua. Ma duc mai incolo si iau o cutie de lapte de virsta a doua-scria clar pe ea ca e incepind de la 5 luni. Si atunci, intre 4 si 5 luni ce fac? Povestea asta cu laptele de virsta intiia si a doua exista si prin alte parti sau numai in Franta? Bun, ma opresc aici, sper ca nu v-am impuiat capul. Ma intreb daca nu-mi complic singura existenta pt ca, din cite citesc la voi, diversificarea se face foarte bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox, eu stiam ca mierea are spori de botulina si poate sa provoace botulism (nu bine), si de-aia nu se recomanda sub un an! Eu zic sa te mai uiti pe raft, trebuie sa existe cereale simple! La noi se incepe cu orez, orz si oatmeal (care nu stiu cum se traduce) - separat, si abia dupa ce e clar ca sint fiecare OK, merge si combinat. La noi, mincarea de bebei se gaseste la alimentara, la rafturile de bebei. Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUna, fetele! Emma a racit, pot spune...[bang]DE fapt e cam ciudat, are nasul infundat si tuseste, la inceput a fost o tuse seaca, insa acum are fel si fel de secretii si mi-e ca se ineaca cu ele!!![bang] Febra nu are...Am si eu ceva asemanator...de cateva zile...O fi luat de la mine...Ii dau Calpol si sirop Ambroxol...In nas i-am pus ser fiziologec si ser efedrinat...Am vorbit pana la urma cu dr. la telefon si mi-a zis ca luni sa ma prezint la cabinet cu ea, in caz ca nu-i trece...Acum doarme, dar credeti-ma, fetelor, ca eu nu pot sa dorm si o veghez![bang] Ma gandesc...daca se ineaca in somn cu secretiile alea din gat??? Vad ca nu mai tuseste...Mi-e si frica...sta cu fata in sus si se poate ineca usor...Cu nasul sta mai bine...Respira mai usor...Uffffffff!!!!!!!! Nu stiu ce ar putea fi...In orice caz, ceva de la blestemata asta de toamna cu vremea ei friguroasa si umeda!!!! Va pup... [pis]_ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi vine sa cred!!! E ora 9:15 dupa ceasul vebhi, fii-mea a papat aseara la ora 23 170 ml orez la bibe si abia acu da sa se trezeasca. Ura!!! Lumi si [copil]Denisa http://community.webshots.com/user/lumiy si http://community.webshots.com/user/denisadinescu(poze noi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...