Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (13)


vilma

Recommended Posts

Mai fetelor hai sa va zic si eu programul de masa al astuia mic: 6- 100-150 ml lapte (in care intra si san cat o mai fi) 9-10 - 150 ml masa de fructe:mere, pere, suc de morcov, suc de portocala, branza, banana, toate astea in diferite combinatii. Dupa ceva timp incerc cu lapte da nu mereu ii trebuie 13-14 - 150 g piureut de legume cu piept de pui (cam o lingurita de carne) si 100 ml lapte (facut cu supita) 18 - 150 lapte (si san) 21-22 200- ml lapte cu cereale 2-3 - 100-150 ml lapte Adita bine ca ai scapa de socri. Eu zic sa faci o pauza la danonino. Am citit multe subiecte controversate pe net despre el. Mai bine fa tu iaurtel si vezi ce reactie are ca sa stii macar de unde i se trage. Unii copii poate sunt mai sensibili la anumite produse. Parpalak da ii dau suc de portocale. Lumi orez eu i-am dat de la Nestle. Korinna multam de trimis pozele.Poate o sa reusesc si eu sa le pun pe net da nu imi mai ajunge timpul. Carrie eu il pun in premergator cam 10 minute pe zi nu mai mult. Marox si eu am gasit pe rand legumele in borcanele, sau i le-am adaugat eu pe rand in alimentatie si dupa aia i-am dat combinate. Poate gasesti si tu. Cica e mai bine sa bagi legumele inaintea fructelor pentru ca apoi le primeste mai greu obisnuindu-se cu gustul dulce de fructe. Pisi nici noua nu ne-a trecut raceala si deja imi vine sa ma iau de cap.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Crezusem ca a renuntat, dar nu, toata ziua de ieri Ioana a spus clar si raspicat :ma-ma. O zi intreaga,asa incat am reusit s-o inregistrez - amintire pentru mai tarziu, cand imi vor lipsi ganguritul si rasul de bb mic. Vorba vine,bb...mic. E dolofana bine,in ciuda linguritei goale,cu care facem,asa,ca sa ne amuzam,exercitii. Deschide gurita ori de cate ori o vede si inghite cu nesat tot ce (nu) contine. Surpriza cea mare va sosi odata cu diversificarea. Atunci sa vezi distractie... Nu stiu cate kg mai are acum, derutata plecand de la ultima cantarire, dar,daca spuneti ca si ai vostri au luat doar 250-300 gr.,ma gandesc ca e foarte posibil ca cele 8,300 kg la 5 luni sa fie reale,in ciuda faptului ca la 4 luni a avut 8 kg. Mai am,insa,unele rezerve. Vedem la urmatoarea cantarire daca am avut dreptate sau nu sa ma indoiesc. La Pagina Ioanei,pentru cine vrea sa vada un bb de mai in luna octombrie,mai lucram un pic. Cred ca maine va fi gata. Dar tare ne-ar placea sa-i vedem si noi pe bebeii vostri. Indraznim prea mult,Korinna, daca te rugam sa ne trimiti si noua pozele de care aminteai ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit amreusit si eu sa actualizez albumul. sper sa va placa. La prietenii mei il puteti vedea pe Stefan al Korinnei cu mamica cu tot. Fetelor de ceva timp imi da tarcoale o idee si am vrut sa o aplic da cum am timp limitat o sa va cer ajutorul. Va rog sa va alegeti o poza cu bebelusul vostru, cu sau fara voi, care va place si sa mi-o trimite-ti pe aalina_us@yahoo.com. Poate iese ceva fain. Pup http://community.webshots.com/user/aalinador
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

parpalak,scuzee pt. intarziere.in week-end este colegul acasa si am atatea de facut...[:D] mai,meniul vostru este superb! plus de asta este excelent ca mananca lapte la fiecare masa.plus de asta ti-l mananca inainte de cereale sau legume.Bravo!Mie-mi mananca Robi cam putin lapte inainte de mancarea propriu-zisa...oricum nu ma lasa! o sa vorbim pe messenger mai multe.Astazi am musafiri,maine scoala...dar tot dau o fuga dupa voi pe messeng.[:D] Oatmeal este ovazul de la noi.Intai obisnuieste-l cu orez,orz si apoi ovaz.Vezi parpalak ca la nestle au aparut niste cereale noi(pasul2).Am luat si eu ieri.Vorbim! fetelor,revin maine cu amanunte despre Robi.Mamaaaa cate am astazi pe cap!!! pupici,la mamici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aalina, super ideea, eu de mult o am, dar tot uit s-o scriu!!! Acuma ca tot ai zis, poate facem mai multe colaje, bebeii singuri, cu mamicile, si bebei dormind - tocmai am scos pozele de luna trecuta (mai trebuie doar sa-mi fac timp sa le scanez) si am una cu Paul dormind cu funduletul in sus :) De la noi poti sa alegi care poza-ti place de la linkul nostru, ca de-aia l-am pus in semnatura, ca sa nu uit unde-s pozele. Fetelor, o sa va rog sa mai puneti odata linkurile cu pozele voastre, ca eu intre timp am schimbat calculatorul si am pierdut toate bookmarkurile. Bravo Ioana, sa vedeti voi ca stie ea ce spune! :) danv, sa ne zici daca mai continua cu ma-ma! Pe Paul l-a tinut vreo 3 zile aia cu ghiii si foamea :) Aalina si pisi, cum mai stati cu raceala? Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi avem cam acelasi "Meniul Zilei" ca Parpalak doar ca eu nu-i dau la 11 cereale ca sa nu “sara din grafic”. Eu abia ieri am vazut ca cei de la HEINZ au cereale ORGANICE voi ii dati organice ca eu as incepe dupa ce ternim provizia care mi-am facut-o sa iau organice. Voi aveti idee care-i diferenta dintre borcanelul cu banane beginner si strained nu-I aceealsi banana ca celelalte organice nu-s pe categorie de virsta.Eu asta nu inteleg de ce cele normale sint pe categori de virsta si celelalte nu. Noi sintem departe de a zice mama Joshua vorbeste de nu-l mai opresti numai daca vorbeste cineva cu el daca nu-l bagi in seama nu prea vorbeste singur. Si i-am cumparat ieri canita cu scopul sa-i dau lui singur sa bea si nu are probleme tine canita de tortite o baga in gura numai ca nu stie sa bea suge din canita ca din biberon si nu-I curge nimic. Bibe ii tine singur numai ca il scoate din gura si-l baga de o mie de ori si-i curge lapticu pe el plus ca il mai si scapa. Mai exerxam poate,poate incepem singurel. Va pupici Dana si Joshua
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox,te salut si eu si-ti spun "bun venit printre mamicile de mai!" parerea mea este sa incepi cu cereale si numai cu un singur fel de cereale si facute dintr-o singura grana cum zic ei.primele sunt cele de orez,apoi dupa o sapt.orz si dupa alta sapt. cele de ovaz. legumele le poti incepe la 3 sapt. dupa cereale.Eu ti-am spus cum am facut eu si cum se recomanda pe aici. Cum mai sa nu gasesti in franta cereale simple? Hai ca nu pot sa cred!!![:D] adita,numai la tine ma gandesc.Cum sunt bubitele bb tau si de cand? Opreste-i iaurtul ala danone.Te rog.Daca spui ca are bubite,asculta o mama cu "experienta" de 4 luni in domeniul "bubite"...poate vorbim pe mess. de la yahoo.Cauta un pediatru sau sfatul meu este sa mergi la un dermatolog.Nu astepta sa se umple de bubite!!! sanatate multa la bebic! Aalina,parpalak,ce puneti la cale voi acolo?! o sa incerc sa pun si eu ceva poze noi cu bb meu si daca nu va suparati si cu "bebelusa" mea Maia[:D] Lumy,cum a fost mama la petrecere?[:D] Kori,pupici la pufuletele ala de bebeu.mai dar ce grasun e! sa-ti traiasca! vorbim pe messenger.pupici si salutari lui cristi de la colegul[:D][:D] http://community.webshots.com/user/maiaioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Dana, eu nu stiu cum le vezi tu pe toate! Eu ma uit la rafturile alea ca vitelul.. O sa trec pe organice de indata ce le termin pe astea de acuma, dar mi-e ca se face baiatul de cereale toddlers pina le termina pe astea. Habar n-am ce sa-ti spun despre diferenta intre beginner si strained. Am vazut ca toate (majoritatea) alea de peste 6 luni sint strained. Inca n-am desfacut una de 6 luni ca sa vad cum e, dar astea de incepatori curg din borcanel. Presupun ca alelalte sint oleaca mai solide (zic si eu). Dar banana fiind oricum moale, nu cred sa fie mare diferenta. I-am luat si eu canita azi, o rontaie pe toate partile si mai mult se incurca in minere decit sa le foloseasca. Aalina, la cum arati in poze.... eu iti recomand cu caldura cura de 5 tiramisu pe zi! :))) ange, nu ma intreba pe mine, ca Aalina e cea care pune la cale :) Marox, poate oLo sa stie mai multe, ca si ea e tot in Franta, dar ea intra mai rar. Poate-i scrii un mesaj pe privat, ca daca scrii aici poate nu vede. Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mamicilor de mai. Eu sunt o mamica de iulie si va rog poate ma "luminati" si pe mine. Bb are 3 luni si 10 zile si mananca Nan fara lactoza din cauza unei diarei care a dus la intoleranta la lactoza. Eu trebuie sa-i fac laptele cu apa de orez, dar m-am gandit ca mi-ar fi mai simplu daca in loc de fiert orezul as folosi cereale. Am cumparat unele de la Bebelac care au faina de orez si vit B1. PAr ok. Pe ele scrie sa pun o lingurita la 100 ml lapte. Voi ati facut apa de orez din cereale? O avea ceva daca-i dau de la 3 luni si ceva? Care cereale sunt mai bune (ma refer la firma)? Pt fetele cu bbi raciti. Ce altceva le mai puneti in nas ca eu sunt satula de ser efedrinat si spray cu apa de mare care n-au nici un efect? Si Taisia e racita si scot la mucisori cu pompita ... As vrea un ceva miraculos care sa ne faca sa uitam de mucisori definitiv. Sanatate la bbi, Gio si bb Taisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...