Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Depresie prenatala?


madelaine

Recommended Posts

Fetelor, eu sint o mamica de trei copilasi ( 9 , 8 si aproape 6 ani) , dar eu nu am trecut prin asa ceva. Recunosc ca al treilea l-am nascut la 26 de ani, poate ca eram tinara si nu am facut depresie nici pre nici post. Dar este vorba de o prietena de a mea. Are 38 de ani si un baietel de 9 ani . Isi dorea tare mult inca un copil, a tot incercat si in sfirsit e gravida. Dar se simte foarte nefericita. Eu sint sigura ca de vina sint hormonii care sint in schimbare. Ea imi tot spune ca la prima sarcina nu s-a simtit prost de loc, stari de greata, gust de metal, stiti voi tot felul de incomveniente. Eu , din experienta a trei sarcini am incercat sa o imbarbatez sa ii spun ca e normal prin ce trece. Nu imi place sa o vad asa debusolata, se simte greoaie, e mai plinuta, dar nu asta-i baiul. Ea a facut dupa prima sarcina depresie pentru ca bb a chinuit-o mult in primul an, nu dormea noapte nici zi. Eu am trecut de trei ori prin asta dar nu am facut depresie. Stiu ca , sarcina te sensibilizeaza mult datorita schimbarilor ce au loc in organism, dar eu tot o incurajez, si am auzit ca la virsta asta o sarcina te regenereaza , te intinereste cu 10 ani. Acum va intreb pe voi ce solutii sint ? Cum sa o ajut? O sa o vizitez mai des sa-i sustin moralul. Voi ce pareri aveti? Va multumesc mult si pupici la toate mamicile cu si fara burtici. Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[hia]Draga madelaine, Eu am 2 copii si n-am incercat niciodata depresia legata de nastere. Te inteleg. Vrei sa-ti ajuti prietena. Eu zic sa comunici cu ea f. mult, s-o vizitezi si s-o ajuti ori la baita, ori la masa, ori cu un sfat ( chiar daca si ea are deja un copil, dar e mai mare) si inainte de toate trebuie sa ramii pt. ea prietena din totdeauna. [huta] E bine sa va inpartasiti bucurii si necazuri, sa depanati amintiri si de ce nu sa iesiti la plimbare impreuna, chiar fara copii din cind in cind. Sa auzim numai de bine, Camelia. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camelia multumesc mult.[pup] Asa m-am gindit si eu sa fac. Nu suport sa o vad asa de trista , pentru ca si-a dorit atit de mult inca un bb. Eu stiu ca trece printr-o perioada plina de schimbari si este comfuza dar sa speram ca totul o sa fie bine pina la urma. Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madelaine e dragut din partea ta ca vrei sa o sustii. Eu nu cred ca e varsta de vina, ci hormonii cum prea bine ai zis tu. Chiar daca la prima sarcina nu a avut astfel de probleme, sarcinile pot diferi enorm. Sora mea la prima sarcina a avut niste greturi groaznice, a fost si internata o perioada ca nu putea pastra nimic in stomac. Si copilul a chinuit-o rau si dupa aia ca nu dormea deloc (pana pe la 1 an jumate vai de somnul ei) dar a doua sarcina a fost complet diferita: greturi destul de putinele, vagi, si totul a fost parca mai usor, si bebe a fost mult mai cumintel si mai linistit. Important e cred eu sa incerce sa vada mereu parte plina a paharului, faptul ca e graviduta si ca va avea al doilea copilas pe care si-l doreste atat. Stiu ca am citit prin niste articole, poate chiar aici pe website, ca de prin saptamana a 9-a parca gravidutele incep sa aiba stari mai ciudata, acum rad si peste cinci minute sunt total nefericite (fapt ce se explica prin furtuna de hormoni din corpul ei in aceasta perioada) Am cam batut campii, dar poate te ajuta totusi ceva... Cu drag, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 8 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...