Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O noua destinatie-ARIZONA


Recommended Posts

[biz][usa] Dupa aproape 3 ani locuiti in Olanda, acum trebuie sa ne facem din nou bagajele ....plecam in Arizona .[bis]Perioada de acomodare cu "vestul" a fost....nu cred ca voi mai avea probleme de aceasta natura...dar, va fi un alt loc...diferit de cel unde am locuit pana acum...nu pot nega ca nu am emotii.[V] Am investit in cateva lucruri aici( masina, mobila etc)...iar acum v-a trebui sa le vand[bang][bang][bang]...sau poate sa le iau cu mine?!? Am doi copii mici ( 1,4 ani si 3, 4 ani) pe care vreau sa-i dau la gradinita( aici in Olanda nu au fost dati la gradinita)...cum e acolo?..sunt cozi de asteptare (ca aici)?...costa mult?... As dori cateva cateva sfaturi/ sugestii de la cei care locuiesc in SUA. Va multumesc anticipat. moniq
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga moniq o sa-ti raspund eu, cu toate ca personal n-am locuit (nici macar vizitat ) Arizona, dar nashul fetitei mele locuieste acolo, deci avem ceva informatii, din pacate mai mult de ordin turistic. Clima, cred ca stii si tu ca e foarte uscata si calduroasa ,sint doua luni pe an foarte calde (iulie si august), in rest nu e deloc neplacut. As putea spune ca tare il invidiez cind vorbim la telefon prin ianuarie si imi spune ca la el in Phoenix sint 20 de grade. Cea mai groasa haina pe care a folosit-o pina acum zice ca e o jachetica lejera (pe care la Montreal o purta prin septembrie[:D]) Deci el sta la Phoenix (o gramada de romani p-acolo, BTW), e dragutz orasul, nimic spectaculos, insa la nord se afla Flagstaff (sper ca asa se scrie) unde poti merge la schi si pot sa vada si copiii zapada. Dar ceea ce e cel mai frumos in Arizona este parcul acela imens cu Marele Canion. E superb, spectaculos, unic in lume! N-am vazut in viata mea poze frumoase ca acelea facute acolo, la lacul Powell. Mai la sud de Phoenix se afla orasul Tucson, ceva mai mare decit Phoenix (si aici multi romani), si foarte bine din punct de vedere economic, telecomunicatiile stau bine in zona, din cite stiu. Cam asta-i tot ce stiu - vezi ca nu-s multe, despre scoli el nu stie mai nimic (nu are copii). Acum sa-ti spun o gluma apropo de Arizona, intr-un an de Craciun in sunam pe nashu sa-i uram toate cele de sarbatori si il intrebam daca si-a facut pomul de Craciun, iar el imi zice, nu ca n-a avut timp ca ieri a pus gazon in fata casei. Auzi, GAZON! In decembrie! Partea buna e ca daca vrei zapada te duci tu la ea si cind te saturi, te intorci acasa la...gazon! Va pup si mult noroc in noul drum![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...