Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre corectitudine si moralitate


Recommended Posts

Pentru Zeta, Catherine J si Paraschiva X isi facea zile fripte cu pustiul de 12 ani care, dupa parerea noastra (a colegilor), era mai mult decât obraznic. Ajunsese omul de pitea banii de salariu, isi numara tricourile, gatea de pe o zi pe alta pentru ca totul disparea din casä dat de pustiulica. Scoala era deja pe locul shpe... Totul a culminat cand copilul a fugit de acasa. S-au obisnuit si cu asta. De acum se intampla periodic. Intr-o zi a izbucnit. Nu, nu-i poate face nimic copilului lui. A umblat prin psihologi si vraci! Baietelul lui fusese violat in lift, la 6 ani, de catre un vecin. Ala iesise acum din puscarie si ii flituia pe scara... O colega de scoala. Isi gasise refugiul in munca si mincare. Inchisa in sine. Fara famile, prieten si fara vreun gand de asa ceva. Intr-o zi a izbucnit. Fusese violata in lift, la 7 ani, de catre un vecin. Ala iesise din puscarie si ii face cu ochiul de cite ori o intilneste pe strada. Probabil ca sunt parinti care au trecut prin tragedii de acest gen. Probabil ca unii dintre ei citesc acest forum si sunt neputinciosi in fata unor texte scrise "la misto". Este un sacrilegiu sa faceti astfel de glume VOI, mai ales VOI care aveti copii! Am vazut, tot in acele subiecte, apropouri "la misto" si pentru distractia personala la adresa fetelor care au imbratisat religia musulmana...dar voi ce Dumnezeu ati avut cand ati scris ceea ce ati scris? Nu vreau sa disec fraza cu fraza pentru ca nu suntem in fata unei instante pe bune si nici macar in fata unei instante morale. Corect ar fi fost sa intrati cu nickurile cu care va cunoaste toata lumea si sa spuneti "Ne cerem scuze pentru gluma proasta pe care am facut-o si la care ne-am gandit din cauza subiectelor gen "sunt frumoasa dar sunt proasta"...Si ne cerem IERTARE parintilor care trec prin asemenea tragedii. Va dorim toate cele bune cutare , cutare, cutare..." Voi v-ati ascuns in spatele unui nick de 2 lei, ati tras o temenea si gata constiinta e mai alba, mai stralucitoare. MORAL ar fi, si stiu ca sunteti simtitoare si inteligente si ati putea face asta, sa uitati pur si simpu de acest site. Lasati-l in seama celor carora le place sa vorbeasca despre caca, scutec, colici si amicitie intealeasa asa, mai ciobaneste, cum o facem noi. Va multumesc mult! [asia] "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Precizez ca aceasta este o parerea f f personala. Precizez ca am inchis acest topic abuzand de calitatea mea de moderator din dorinta de a nu isca alte comentarii veninoase la adresa celor 3 fete. Precizez ca nu este nimeni obligat sa citeasca, sa raspunda sau sa ia de bune sfaturile aici de fatza! Dincolo de aceasta parere personala ramane o mare dezamagire...O data pentru telenovelele de pe forum si a doua oara pentru scuzele inexistente. Nu ma asteptam!...:-( "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
draga Comunitate Desprecopii.com, In ultimele zile, linistea forumului nostru a fost perturbata de o furtuna 'magnetica'. Peste noapte, au aparut o serie de mesaje ciudate, povesti ieftine dar dureroase, ironice si inumane. Autoarele acestor mesaje (Zeta, Catherine J si Paraskiva_) au detailat sau ambalat istorii cu copii abuzati, avorturi in-imaginabile, mesaje rasiste si confuzii sexuale. In foarte scurt timp, adminstratorii site-ului au identificat ca cele trei persoane sunt foste si actuale membre ale forumului Desprecopii.com - cu identitati schimbate. Noi am contactat acele persoane si le-am cerut, in numele unui minim simt civic, un mesaj explicativ adresat voua, comunitatii. Consideram - ca in afara incalcarii regulilor acestui forum (aprobat prin inregistrare) - aceste persoane au incalcat reguli de identitate si moralitate. Au abuzat de increderea, compasiunea si sinceritatea voastra. Tocmai de aceea, consideram moral ca aceste persoane sa faca un pas inainte si sa isi declare propria identitate. Acest apel este o chemare la morala si respect. Nu o facem pentru satisfactii personale - pentru simplul motiv ca stim cu exactitate cine sunt cele 3 - ci pentru ca noi consideram acest gest - o datorie catre voi - comunitatea Desprecopii.com Suntem in permanenta intrebati cine sunt acele persoane. Insa, tocmai pentru ca respectam dreptul la confidentialitate, nu vom dezvalui acest lucru. Este de datoria lor sa va explice motivele si amanuntele acestor actiuni. Am dori sa le intindem o mana de prietenie si sa le invitam din nou printre noi - iata mana noastra este intinsa - dar - asteptam si din partea lor pasul si raza de soare. va multumim tuturor, administratia Desprecopii.com Pentru parinti... despre copii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, acum citeva ore credeam ca s-a terminat cu aceasta poveste! De data aceasta eu sunt cea dezamagita ... Ce importanta mai are cine, ce-a facut? ... ce importanta mai are sa explice de ce? ... e suficienta o trecere in revista detaliata a forumului "in unul sau doi" si multi vor intelege ... Cine, pe cine, de ce vrem sa umilim? ... consider ca s-au umilit suficient atunci cind au recunoscut si si-au cerut scuze in fata prietenilor care le-au recunoscut sub masca ... Cerindu-le sa-si dezvaluie identitatea in numele moralitatii, inseamna sa cereti acelasi lucru inca a cel putin 10 membri fictivi care actioneaza pe acest forum si pun subiecte de mishtocareala ... recunosc ca cel al Zetei le-a intrecut pe toate, dar ... si-a cerut scuze si a dat explicatii tuturor prietenilor ei si voua, administratorilor acestui forum - reprezentantii de drept ai acestei comunitati ... Iar daca stau bine si ma gindesc ce importanta are ca, Catherine j si-a cerut scuze comunitatii sub numele de Catherine j si nu sub numele real? ... si-a cerut scuze comunitatii si-atit ... ce conteaza mai mult? ... nu aceeasi persoana a scris mesajul? Oare nu e satisfactie personala in spatele acestor trimiteri la moralitate si corectitudine? De ce sunt asa dezamagita? Ptr ca nu e prima data cind acest forum se confrunta cu astfel de situatii, ptr ca nu e prima data cind persoane folosesc 2-3 nickuri, ptr ca nu e nici ultima data ... dar e prima data cind se face atita tam-tam ... si eu una inteleg bine de ce se face acest tam-tam ... premiul e mare, fabulos, socant ... iar satisfactia e si mai mare, placerea de a pune public la colt o persoana iritanta e imensa ... Parerea mea de om dezamagit la ora aceasta si care cunoaste povestea din ambele parti cu oarece amanunte, e ca, decit sa va jucati cu fetele acestea precum soarecele si pisica, mai bine faceti odata public numele lor si cu asta-basta! ... btw, sunt doar 2 fete implicate, nu 3, daca gresesc imi cer scuze ptr dezinformare ... ... si inca ceva, in numele prieteniei virtuale, desi am rugat pe cineva sa faca acest anunt in mod oficial dar probabil ca a uitat, imi iau libertatea de a va informa ca nu Evadindeva se ascunde in spatele acestei povesti! inchei cu un citat din Marius - la alt subiect: Ceea ce insa as dori este doar dreptul la iertare. Nu cer nimanui sa accepte. Eu cred insa in revenire. Eu cred ca exista intotdeauna inca ceva ce poate sa aduca inapoi. Atunci cand cineva isi cere scuze sau iertare deja este intors. Atunci cand cei ce li se cere iertare accepta tacit sau nu dar dau sansa au acelasi merit de oameni deosebiti. Iar pe acest site in primul rand sunt oameni deosebiti. Eu asta sper. Cei(-ele) care ati gresit...si eu gresesc. a voastra prietena din totdeauna si pentru totdeauna, Sofie Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uff, pai de ce sa nu vehiculam nume? E numai asa, ca sa sufle putin vantul de pe o coasta pe alta (apropo, coasta de vest, daca nu va e cu suparare) numai cat sa ne ridice putin fustitele? Pai lipseste omu' fo' doua saptamani, cu treburi deh, ca fiecare, si cand da binete la omenire iaca se trezeste cu aluzii subtile aruncate pe sub usa. Pai bine-i? No, daca nu-i atunci nu mai faceti, bine? [cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela Si Sofie de unde pana unde evadindeva? Hai sa nu vehiculam nume... Adela & Julia [biz]1 an si 4 luni
de aici Adela http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=15643&whichpage=3 al 3 lea mesaj de pe pagina si de aici - al 10 lea mesaj de sus in jos http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=15643&whichpage=4 si mai sunt si altele, dar nu mai am chef sa caut acum ca-i tirziu la mine ... ah, mai sunt si conversatiile de pe chaturi, sigur le stii si tu p-alea[:D]. ps am senzatia ca de ce mi-a fost frica n-am scapat ... cutia Pandorei deschisa! Sper doar ca fiind weekend, sa ne linistim cu totii, sa ne bucuram de familiile noastre si sa lasam intrigile la o parte! Numai bine la toata lumea! Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vorbind despre o barbarie ca despre un mizilic nu o faci mai "mica" in ochii celor care au trecut prin asa ceva... Nu Sofie nu e satisfactie personala pt ca eu nu am impartit nimic, niciodata cu autoarele povestii. Pur si simplu au redeschis un capitol urat pt mine. Mi-este egal daca ele spun cine sunt sau nu la fel cum mi-este egal daca vor intra cu alte shpe mii de nickuri. ´Satifactia este, probabil, de partea lor. Pe mine personal m-au ranit, poate si pe altii. Si-au atins scopul, n-au contat mijloacele. Nu asta era ideea? Din partea mea sa fim sanatosi cu totii! Eva[berica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by papadie
Vorbind despre o barbarie ca despre un mizilic nu o faci mai "mica" in ochii celor care au trecut prin asa ceva... Nu Sofie nu e satisfactie personala pt ca eu nu am impartit nimic, niciodata cu autoarele povestii. Pur si simplu au redeschis un capitol urat pt mine. Mi-este egal daca ele spun cine sunt sau nu la fel cum mi-este egal daca vor intra cu alte shpe mii de nickuri. ´Satifactia este, probabil, de partea lor. Pe mine personal m-au ranit, poate si pe altii. Si-au atins scopul, n-au contat mijloacele. Nu asta era ideea? Din partea mea sa fim sanatosi cu totii! Eva[berica]
Papadie, si pe mine m-au ranit ... iar ptr mine n-au redeschis nici un capitol, eu il traiesc de patru ori pe saptamina si doare a dracului de tare cind cineva faca bashcalie de asa ceva ... mai ales cineva ptr care eu personal am un respect ... ... dar ptr ca sunt OM, si ptr ca sunt MAMA, si ptr ca respect PRIETENIA, consider ca trebuie sa acord si Iertarea si sa trec peste asta! ... iar daca te consoleaza cu ceva, pe tine sau pe altii, pot sa-ti spun cu mina pe inima ca fetele astea doua la ora actuala nu au nici un fel de satisfactie personala in urma acestei povesti ... s-au cerut scuze, s-au dat explicatii adminilor, ce rost mai are sa scormonim acum? ... chiar n-avem altceva mai bun de facut in viatza asta, chiar n-avem altceva mai interesant de discutat? ... uite, hai sa discutam despre copiii abuzati, hai sa discutam despre femeile abuzate, hai sa discutam despre copiii bolnavi de SIDA samd ... ... citi oare dintre noi gresim? ... TOTI. ... citi suntem perfecti? ... NICI UNUL. Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
o lamurire: dintre cele trei persoane - doar una (Catherine J) si-a cerut scuze in mod public (la adapostul aceluiasi nick fals). Desi Zeta a cerut scuze administratorilor site-ului (in urma mesajului nostru (...!)) - nu si-a cerut scuze VOUA. Las in mana voastra, comunitate Desprecopii.com - cheia usii. o zi si o seara calda, [dc] Pentru parinti... despre copii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...