Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ma bucur ca v-am intalnit !


imi

Recommended Posts

Numele meu este Adriana, am 25 de ani, sunt insarcinata in luna a 2-a , este un moment pe cat de frumos pe atat de strain . Eram putin speriata, deoarece nu stiam la ce sa ma astept. Datorita VOUA, am inteles ca ceea ce mi s-a intamplat este ceva minunat. I-mi este groaza cand ma gandesc la cate kg., am sa pun pe mine. Vreau cu disperare sa inteleg si sa cunosc mai multe mispoace prin care copilul meu sa se hraneasca sanatos, dar fara a acumula eu Kg.in pus. Imi fac griji deoarece am tendinte de ingrasare, si inainte de a ramane insarcinata aveam mare grija la ceea ce mananc, dar acum nu cred ca este bine sa continuu cu regimul meu alimentar. Imi puteti da un sfat ????( am citit cateva insa.......vreau mai multe informatii ) VA MULTUMESC INCA O DATA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ce spun medicii : In timpul sarcinii este normala depasirea greutatii cu 9 - 12 kg (depasirea ideala) . In afara de cele 3 –4 kg ale noului nascut, kilogramele in plus intra in compozitia placentei si a tesuturilor anexe ale sarcinii precum si ca rezerva de grasimi necesare perioadei de alaptare. Hormonii specifici perioadei de sarcina antreneaza marirea apetitului. Nu este recomandabil de a tine un regim de slabire deoarece pot aparea carente (lipsuri) responsabile de complicatii ale sarcinii sau de probleme de sanatate ale copilului in formare. Trebuie ca femeia gravida sa manance de toate, dar in cantitati rezonabile. Este natural ca femeia gravida sa cedeze anumitor pofte in timpul sarcinii, dar bebelusul nu justifica toate excesele iar kg puse in plus in cele 9 luni sunt greu de dat jos apoi. Sarcina antreneaza anumite modificari ale organismului. Nevoile alimentare sunt crescute pt hrana copilului si ale mamei. Dar femeia insarcinata nu trebuie sa manance neaparat cat doi. Important este : · *sa se evite carentele (vit.B.9, glucidele si fierul). : spanac, salate verzi, pepene galben. · *sa se consume un produs lactat la fiecare masa (necesar pt mineralizarea oaselor bebelusului si consumul de calciu al femeii gravide). Calciul lupta impotriva hipertensiunii arteriale, contribuie la imbogatirea viitorului lapte matern si se pare ca evita depresia post-partum . (lapte, iaurt, cascaval, unt ; a se evita insa branzeturile confectionate din lapte crud : risc de listeria). · *consumul de proteine (carne, organe animale, peste, oua). Ouale trebuie urmarit sa fie proaspete. A se evita mezelurile, carnea in sange, stekul tartar. Pestele : pastrav, hareng, somon (preferabil neafumat), sardine, ton ). · a nu se neglija feculentele : orez, paste fainoase, cereale la micul dejun · conserve : ton, legume, porumb fiert, fasole verde cu unt · evitate excitantele Lceai negru, cafea, alcool. · 2 litri de lichide pe zi (apa minerala, suc de fructe). Ca fapt divers : 100 ml de coca cola contine 42 kcal in timp ce 100 ml coca cola light contine doar 4 kcal. Arsurile la stomac sunt deranjamente digestive frecvente in timpul sarcinii ! Reguli pt a le evita : *a nu ramane cu stomacul gol ci a fractiona mai degraba alimentele *evitat alimentele acide-acre *evitat fibrele vegetale iritante pt stomac (praz, legume si fructe uscate ) *evitat cafea, ceai negru, precum si asezonarea carurilor in piper, mustar, ardei iute Din experienta personala: am mancat multe fructe , compoturi, sucuri de fructe si legume. Am mancat nu foarte sarat, am consumat multe lichide, mi-am trait sarcina cu seninatate si bucurie, in ciuda problemelor ! Am facut multa miscare. Nu m-am stresat pentru ce va fi dupa aceea.. Nu m-am ingrasat decat cu cateva kg, pe care le-am dat iute jos si fara efort. Succes! Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...