Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum scapam de stress?


ruxij

Recommended Posts

Pentru ca trec printr-o perioada ingrozitoare, plina de probleme, simt nevoia sa intreb asta. Cum faceti voi, atunci cand problemele va coplesesc, aveti probleme la servici, sau in general in viata, trebuie sa luati decizii, sunteti in nesiguranta si intr-un cuvant, sunteti f. stresati? Cum faceti sa va relaxati si sa nu va mai ganditi si framantati continuu? Sa nu duceti toate aceste probleme cu voi acasa dupa program, desi de asta poate depinde si viata celor din familie, nu doar a voastra? Poate cineva sa imi dea idei? Multumesc. Numai bine, Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Trebuie sa recunosc ca atunci cand sunt stresata sotul meu este cel care reuseste sa ma scoata din starea de stres. Dar una din metode ar fi sa mergi la cumparaturi si sa iti cumperi ceva frumos care sa te faca sa uiti de probleme. In ceea ce priveste problemele de serviciu incearca pe cat posibil ca atunci cand pleci de la serviciu sa lasi acolo probleme pentru ca poate acum nu te afecteaza prea tare dar in viitor ai sa simti consecintele. Si nu uita sa zambesti cat mai mult....face bine la ten...:) Flory
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

- cos la goblen cu legenda, in timp ce la tv il am pe Andre Rieu si orchestra lui in concert ( unul din concertele mele favorite e cel din Dublin) - ptr mine e metoda ideala! - ma uit la Dirty Dancing - are un efect extraordinar acest film asupra psihicului meu ... - imi fac o cana mare de cacao cu lapte, niste biscuiti shortbread, ma cuibaresc in pat sau pe canapea si citesc Rodica Ojog Brasoveanu, romanele cu Melania si Mirciulica ... Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi acord mie insami un interval de timp, o ora doua sau o dupa-masa dupa cum pot, in care imi propun sa nu ma mai gandesc la problema/e deloc, sa nu caut solutii in intervalul acela, dar nici sa nu ma simt vinovata ca nu caut solutii, si fac ceva pentru mine, ma duc la o plimbare pe-aici pe dealuri, imi iau o carte draga din Romania sa citesc, daca am posibilitatea dau o fuga pana la ocean, sau in magazine, sau uite ieri eram trista si am fost sa-mi fac manichiura si pedichiura, ceea ce nu fac aproape niciodata aici ca nu-mi permit, da' m-am simtit asa de bine.. sau/si imi pun muzica, mai ales genul care ma face sa ma ridic de pe scaun si sa vreau sa dansez (eventual plec la plimbare pe dealuri cu muzica dupa mine). Asta ca pauza de "aerisit" creierii. Altfel ca lucruri care sa implice intr-un fel si solutionarea problemei/problemelor, incerc sa fiu mai organizata (ca din pacate nu prea sunt de felul meu), imi fac o lista cu ce pasi mici pot sa fac in ziua respectiva, cu lista cu prioritati, ma straduiesc sa-i fac, macar cei din capul listei, ma simt mai bine cand ii bifez si incerc sa nu ma bat pe mine insami la fundulet ca nu am facut 1000 de chestii in loc de 10, ca pur si simplu nu e omeneste posibil.. In situatii in care eram foarte stresata ca ce ma fac eu daca nu-mi ies socotelile - de exemplu cand am terminat facultatea si stiam ca voiam sa fac doctorat si stiam si unde vreau, dar nu stiam daca o sa intru si eram stresata, ca ceva trebuia sa-mi iasa pentru anul urmator, ori scoala ori slujba ori ceva, ca altfel ar fi trebuit sa ma intorc in Romania ceea ce nu as fi vrut la momentul respectiv, si atunci am aplicat ca bezmetica la tot felul de chestii, la mai multe scoli decat era cazul, si la diverse joburi pe care stiam ca nu prea le vreau, dar le-as fi facut daca ar fi fost nevoie, la diverse burse, programe de toate culorile, ca sa stiu eu ca am ceva asigurat, si o data ce am primit primul raspuns pozitiv, chiar daca nu era de la ceva din topul listei mele, m-am linistit, si am asteptat cumintica celelalte rezultate, care au iesit pana la urma asa cum am vrut eu. Cand ma mai apuca stresul urat ma gandesc la o perioada din viata mea cand am fost ff stresata (si fara sa fi fost confruntata cu o problema de viata si de moarte, dar asa am reactionat eu atunci) si mi-am promis ca orice, dar orice s-ar intampla vreodata, oricare ar fi miza, nu o sa ma mai stresez in halul acela pentru nimic. Si imi aduc aminte de promisiune :-) Ma mai opresc si ma gandesc daca e ca lucrurile sa ia cea mai rea intorsatura posibila in problema respectiva, ce s-ar putea intampla? Ar fi sfarsitul lumii? Ar fi nasol, sigur, dar nu ar fi sfarsitul lumii - incerc sa ma conving ca as putea trai si cu varianta aia rea daca chiar e sa fie. Ma mai gandesc ca Doamne-Doamne stie ce se intampla cu mine si pana la urma.. faca-se voia Lui.. va avea El grija sa fie cum e mai bine.. Bafta multa!!!!!! Si cand treci pe aici daca ai timp si vrei sa te "descarci" un pic la o cafeluta, da-mi un telefon! [pup] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cel mai fain e sa iesi cu prietenele...tot timpul e cineva care vine cu o idee sau o propunere..depinde de tine insa sa te mobilizezi..pe mine shopingul ma enerveaza deja..nu stiu cumva sa iesi din mediul care iti creeaza stresul si sa faci ceva in sensul opus..de ex. daca stresul vine de la serviciu, du-te cu bebe in parc sau la Chuchie Cheese si o sa te distrezi de minune...daca ai bunici aproape,iesi cu sotul in oras,...nu stiu prea multe despre tine, ca idei am...pupici... Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inscrie-l pe Bogdanel la clase de inot, gimnastica sau muzica si du-te tu cu el. E complet relaxant sa stai in asistentza, altcineva se se ocupe de el, in timp ce el se distreaza. Ti se umple mintea de ginduri frumoase si nu te mai poti gindi la ceva rau urit... Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sport pana sunt asa de obosita in cat nu mai am chef de gandit. Si varianta 1 de la Sofie putin modificata...impletesc...fantastic cat de tare ma calmeaza si relaxeaza. Partea cu shoppingul tine la suparari mici, daca am o problema mare dupa aia imi e si ciuda ca am cheltuit banii. Ruxij iti doresc din suflet sa ai intelepciunea sa iei cea mai buna decizie pentru voi si sa poti rezolva astfel toate problemele. Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac o baie fierbinte cu multa spuma si cu arome de toate felurile, apoi ma uit pe site-urile cu lenjerie si pantofi si fac comanda de tot ce imi doresc[:)] . Daca problema e mare si grava rau de tot atunci iau o sticla de vin din vinecoteca proprie si in convoc pe barbate-meu la un "mitting"[:)]. Discutiile cu el au puterea de a ma ajuta enorm si de a ma face sa intzeleg cum trebuie sa actionez. Ai grija de tine si sa reusesti sa gasesti solutiile tuturor problemelor care te framanta![flo] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...