Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum scapam de stress?


ruxij

Recommended Posts

Draga Ruxij, 1.Sportul are un efect benefic nemaipomenit in combaterea stresului. Eu personal imi pun adidasii si ma duc in parc (norocoasa de mine, parcul e la 5 minute). Incep cu plimbatul, daca gandurile negative si grijile tot ma napadesc o iau la jogging de-a binelea. Asta sigur merge. 2.Inotul e o alegere minunata de asemenea. 3.Cand esti agitata fa-ti un ceai de tei, dar ai grija sa nu conduci dupa aceea, te linisteste prea tare 4. Exercitii de respiratie. Inspiri adanc in 7 timpi si expiri in 4. Tot asa pana ceva se schimba. Si se schimba. 5. Gradinaritul 6. Crosetatul 7. Cauta sa stai cat mai mult in afara, lumina soarelui aajuta la conservarea optimismului. 8. Pe mine ma mai ajuta in situatii critice sa ma gandesc :sigur cineva este intr-o situatie si mai grava ca a mea. Mediteaza putin pe tema asta si o sa vezi ca am dreptate... Nu uita ca de-stresarea e si ea un exercitiu. Practicat cu regularitate ajuta la inlaturarea gandurilor negre si a grijilor. Sper sa-ti foloseasca. Cu drag, scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
draga ruxji, poate ca ar fi bine sa si vorbesti cu cineva, cineva care tine la tine si a carui parere o pretuiesti. poate e sotul tau persoana respectiva, asa ar fi bine... insa daca vrei sa nu il incarci si pe el poate ai o alternativa... si daca nu... ne ai pe noi aici. vorbeste cu noi! Cand ajung in starea ta si nu vreau sa ii deranjez pe ceilalti, caut sa fiu cat mai singura pentru a fi cat mai libera. Am un prieten care sustine ca uneori e bine sa te duci in parc mare/padure si sa tip de te dor urechile, sa tipi din inima, din rarunchi. Cica e o metoda foarte buna de a te elibera! incearca! O poti incerca in joaca cu copilul. Va duceti in padure/parc mare si incepeti si tipati amandoi in joaca... asa o sa treci neobservata. poate faceti un concurs de...cine tipa mai tare! in rest... eu cant la chitara ca sa ma relaxez sau ma plimb prin parc cu cainele si adun frunze uscate sau flori, ghinde! lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragä Ruxij, eu cind sint coplesitä de probleme, nu incerc sä gäsesc o rezolvare pe loc...atunci nu pot sä gindesc clar si obiectiv. Fac exact ceea ce imi place...asta depinde de gustul actual...grädinä nu am, cä as fi iesit in grädinä si as fi säpat citeva gropi!!![:D]...ca sä-mi astup grijile!![:D]; citeodatä tricotez ( la tricotat mä relaxez fff mult si gindurile mi se ordoneazä ); sau ies in "sinul" naturii ( am lingä casä un "munte" si mä plimb pe alei fff incet - nu alerg, cä mi se pare deja prea stresant!!- si observ natura mai de aproape: urmäresc päsärelele, mä uit cu atentie dupä floricele,furnici, gindäcei, tot ce miscä, le urmäresc modul de viatä si cum isi fac provizii, sau ce se poate aduna si lua acasä, mä asez pe bancä si fumez o tigare, adun frunze si acasä fac ceva din ele - nu supä!![:D]); iar in ultimul timp, joc "Age of Empire" - poate cunosti jocul - dacä nu, este tactic si trebuie sä mä gindesc intensiv la tot ce trebuie sä fac acolo....iar dupä ce mi-am fäcut provizii mari de aur, alimente, lemn si pietre, imi fac o armatä babanä si le-o trag dusmanilor de mä pomenesc si peste 2 ani!![:D]...asta deja imi dä senzatia de "superman"!!!...dupä tratamentul ästa se face noapte, cä dureazä citeva ore o astfel de bätälie, si mä culc...a 2-a zi, deja väd problema cu alti ochi si iau de cele mai multe ori hotärirea potrivitä!![:D] Si incä ceva...eu mä gindesc mereu, cä nici o problemä nu a rämas vreodatä färä rezolvare...si väd mereu pozitiv in viitor...dar mä pun pe mine mereu pe primul plan...dacä eu sint de acord sä mä complac intr-o anume situatie, atunci voi avea si puterea sä trec prin ea si chiar sä-i sustin si pe altii!! Te pup, Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Va multumesc mult pentru idei. Sa stiti ca m-ati ajutat cu adevarat. Vineri, cand am pus mesajul si eram la limita[toanerele, dupa o saptamana extrem de grea si o zi extrem de stressanta, am intrat putin pe chat sa ii stresez si pe altii :-), apoi m-am dus la o cafenea, cu o carte, unde m-am bucurat de vremea frumoasa si mi-am acordat o ora de relaxare (si o baclava [grasa]). Dupa care am mai pus in aplicare si alte sfaturi de ale voastre. Adica, ma gandii eu, sanatosi sa fim si orice situatie ar fi, nu o sa fie asa de rea ca sa nu pot IO s-o duc[greutati] Si nu imi mai fac atatea planuri, om trai si om vedea. Si iata ca sunt in "rilax". Lai, multumesc mult, sunt cam in situatia ta cand ai dat la grad school, deci cunosti sentimentul, doar ca la mine se adauga si problemele legate de familie, care e f. influentata de jobu' meu, plus ceva paranoia legata de sefa mea. Mai vin in Berkeley pe 5 Nov. Am vrut sa te sun, dar era 5.30 si eram in varful dealului, m-am gandit ca pana la 6.30 nu apucam sa ne vedem mai mult de 20 min. O sa iti scriu cam pe 4 Nov., poate stabilim o ora pentru 5 nov, e mai bine. Pentru ca subectu' cu fetele care se distrara pe seama noastra se inchise, le raspund aici lui dede si Sofiei, ca am glumit, am pus semnu' de gluma acolo in mesaj, nu o luati si voi in serios, dupa cum nici eu nu am luat in serios nimic din subiectul(subiectele) acelea, doar erau amuzament, nu? M-am referit la curiozitatea specific feminina. Va pup si inca odata, multumesc. Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...