Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004(14)


Reliana

Recommended Posts

Buna dimineta mamaici cu burtici! Nu stiu ce am de cateva zile dar parca m-a muscat musca tete[nani]. Abia ma trezesc dimineata. Azi m-am trezit prima data din cauza suturilor lui Rares. Visam ca ma urc in tramvaiul 41 sa merg acasa si era mare inghesuiala. Cineva m-a lovit in burta odata, de doua ori... apoi m-am trezit si am simtit in continuare loviturile. [:D]Nu erau de la calatori, ci de la "calatorul" lui mami. A fost asa de haios ca nu m-am putut abtine sa nu rad. Si, uite asa mi-am inceput f. bine ziua[bis]! Andra, si eu in locul tau m-as duce la ecografia tridimensionala. Cred ca-ti poate da date mult mai exacte decat o ecografie normala. Stiu ca se recomanda si inainte de nastere una pt. a masura exact greutatea copilului si a lua decizia pt. nastere, naturala sau cezariana. Eu deja m-am programat la inca una. Julia, multumim mult pt. listuta[asia]! Fetelor, ce facem sambata? Mergem in Prisma? Haideti sa vedem care vrem pt. a discuta pt. masini. Astept raspunsurile voastre. Va urez o zi buna si plina de soare[flo]!!! Adriana [gravi]in 26 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata dragi burticutze! Ce mai faceti azi? Noi suntem veseli si zburdalnici, mai ales dimineata (la ora 5) cand Bogdan imi da desteptarea si mie si lui tati care doarme cu mana pe burtica![:D] fetele din Cluj, unde se poate face eco 3D? As vrea si eu sa merg sa vedem bebicul mai bine! Multumici pt. raspunsuri! Va doresc o zi SUPERRRRRRR! Corina si bb Bogdan ( 28 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si multumim Julia pentru lista! Intr-adevar, depinde de maternitate, la unele te lasa cu hainele tale si pentru bb, la altele nu. La unele ii lasa pe sotiori sa-ti aduca ce mai ai nevoie, la altele declara palier septic si vorbesti cu ei la telefon, pina cind iti dau drumu' acasa si atunci ii spui ce ai nevoie ca sa-l scoti pe bb din spital. Eu am avut o "bafta" cind l-am nascut pe Stef, ca am prins regim de carantina -era ianuarie si bintuia gripa...acolo sa vezi pile si spagi...ca mincarea de spital lasa mult de dorit...cred ca oriunde in Ro. Am un sfat in achizitionarea lucrusoarelor pt. bb: Luati body-uri cu minecuta lunga(si scurta) si capse intre picioruse, nu camasute care se inchid pe umar cu fundita si se aduna pe spaticu lu' bb ,si-l deranjeaza, salopetele care se inchid in capse pe picior(intre picioruse), nu cele de-a intregu, nu stresati copilul cu caciulita pe cap, care se invirte noaptea, se rasuceste etc. Stef n-a purtat caciulita decit un ceas dupa ce-i faceam baita, pina se usca si nici n-are vreo problema.De fapt veti primi atitea lucrusoare inutile..., dar macar cele ce le cumparati voi sa fie de folos. N-ai nevoie de pelinca decit in spital(daca te lasa)-ca le leaga picioarele la toti , este mai util un prosop moale pe care sa-i faci toalitzu... Stef n-a purtat decit salopetele si pantalonasi si are picioarele f.f. drepte. Despre pantalonasi este discutabil...de multe ori l-am gasit fara ei ca-i fugeau noaptea de pe el, iar mai tirziu ii dadea singur jos si raminea in Pampers...si nici acoperit n-a dormit vreodata. Atit din experienta mea, oricum eu imi car, pe linga camasa de noapte, si-o pijama descheiata in fata, ca-i mai comoda decit orice camasoaie...Eu nu port capot , si pentru ca la noi iti poti aduce haine de acasa, mi-am cumparat un halat de baie gros fara gluga...util si dupa. Va doresc o zi minunata si daca mai am timp mai vin la taclale [pup][pup][pup][gravi](27)Misuca&Stef(4,9 ani) Ps. Indiferent ce achizitionati, carut, patut, am spus-o si v-o repet NU-L LUATI PE BB CU VOI IN PAT,oricit de comod ar parea, ca asa veti dormi pina la majorat!!! Misa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, eco 3D e pe str. Cu Directia MUncii, care merge spre parc, la o casa. Tel. e 430990.Cel mai meserias dr. e Micu Romeo. Dar sa stii ca s-ar putea sa nu-ti faca 3D, ca zic ei asta se face numai bebeii suspecti de malformatii, deci nu e un 'lux'.....eu si prietena mea asa am patit. Ne-a facut eco normala+Doppler pt. vizualizarea circuitului sangvin, al circulatiei prin cordonul ombilical etc. Eu am o lata rugaminte la voi, clujencele: ziceti-mi si mie , va rog, niste magazine mai importante (si nu pe niste stradute imposibile, ci asa......mai central:))) unde se gasesc produse pt. bebe. Eu am dr. in Cluj si m-as mai uita cand merg la controale la carucioare, patuturi etc. Mersi mult. Pupici! Ven si [bibe] Markus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ven, Multumesc pt. raspuns. Cat costa la Dr. Micu o eco de morfologie fetala si Doppler? In ceea ce priveste magazinele de bb-i, in P-ta marasti sunt f. multe magazine (inauntru in piata) si sunt si destul de ieftine. Eu de acolo am luat niste body-uri pt. bb, caciulite, si un costumas. Sa fim sanatoase si noi si bb-ii!!!![bis] Corina si bb Bogdan (28 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"neata, dragi burtici din ce in ce mai "mici"! Julie, Misa, multumim pentru sfaturi, sunt utile mai ales pentru cele care nu au copii (eu, de exemplu!). Ma gandeam si eu la o pijama, este mult mai comoda decat o camasa de noapte! Imi voi lua si eu una (voi naste la Municipal), sper sa am voie si sa nasc natural. La cele cu cezariana, se poate purta pijama??? Mai am si eu o intrebare: daca ai probleme cu laptele, ce da mai mult "randament": "mulsul" manual, sau pompita? Si daca pompita, care din ele, cea cu seringa, cea cu biberon? Cele care aveti experienta, ce parere aveti? Ma gandesc ca nu are rost sa cumpar de pe acum...dar stiu eu atunci sotzul meu ce va gasi, cum se va descurca? Cu siguranta se va da peste cap sa-mi aduca ce-i cer, dar NU este un domeniu care sa-l pasioneze...(nu toti barbatii sunt la fel) Altceva: Carmen, puiule, nesimtirea e maaaare rau...Stiu si eu asta...tocmai de acea, dragele mele, LASATI JENA LA O PARTE SI CERETI CEEA CE VI SE CUVINE! (ma refer la "incidentul" din metrou) Aseara in 41 am rugat un reprezentant al etniei rome sa-mi cedeze locul si s-a executat imediat!!! Azi dimineata, (cu geaca ushor intredeschisa), am rugat un "intelectual" cu servieta si ochelari, la vreo 25-28 de ani, sa-mi ofere locul, s-a uitat luuung la mine, i-am PRECIZAT apoi (vazandu-i nedumerirea)ca sunt insarcinata, a GANDIT problema, si dupa cateva secunde s-a ridicat alene, imi facea o mare favoare! ASTIA SUNT OAMENII!!! Dar cum mi-am propus sa ma menajez singura (in cazul in care altii n-o fac), m-am inarmat cu "tupeu" si sincer, obtin ceea ce vreau! Totul depinde de cum "ceri": un om simplu reactioneaza f. prompt la o rugaminte...La tupeu nesimtit, te poti astepta la surprize neplacute! Am mai vorbit despre asta! REPET, FETELOR, AVETI MAI MULT CURAJ! O alte intrebare, pentru fetele ce au facut echo la CMU: morfologia fetala trebuie neaparat sa fie 3D, nu se poate face si 2D? Nu ma pricep...Sunt convinsa ca cea 3D este mult mai buna, insa cea 2D cu un aparat performant nu poate fi aproape la fel de relevanta? Si daca da, cat ar costa una 2D la CMU? Si pentru intrebarea cu Prisma, Adriana, eu mi-as dori sa merg, nu am renuntat la idee si pana sambata fac in asha fel sa nu intervina nimic! Andra, cum eu nu vreau sa stiu pana nasc ce sex are copilul, dc. e baiat cu siguranta se va numi Bogdan Alexandru, iar daca e fata, al doilea nume va fi Andrada. Primul e putin mai special. Inca ne gandim! Uuf...m-a luat cu usturimi pe nas...ma doare nitzel si capul - il simt mai fierbinte, cred ca sunt racita...De ce n-as fi? Doar e sezonul![:D] DAr imi trece! Pupicei, pe mai tarziu, RA (sapt. 28)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, dragutelor! Am aparut si noi, dupa ce aseara iar m-am simtit rau. Desi nu am mancat mult - un polonic de ciorba de legume si o napolitana de casa - am simtit ca explodez; in pat nu mi-am putut gasi nici o pozitie cat de cat confortabila (m-a durut si spatele din cauza [consti], iarasi....), n-am putut nici sa-mi fac dus. Acum sunt mai bine, pot sa respir si sa stau pe scaun, iar ca mic dejun am baut un pahar de Sana si o chifla graham proaspata. Nu-mi vine sa mai mananc nimic. L-am mangaiat pe bebic [copil] si i-am cerut iertare ca-l cam inghesui acolo in burtica. Dar el e bine si vesel si nu mai pot de bucurie. Maine mergem la Elias. M-am tot gandit si am hotarat sa intru si eu in prenatal la 1 decembrie [pegeam]. Deci, mai am luna noiembrie de venit la scarbici. Haideti, fetelor, sa ne vedem sambata! Vreau la Prisma - colindam, prospectam, mai bem un suculetz, mai sporovaim! [bonjovi] Ticoletz e disponibil, ca de obicei! Ieri am stat si mi-am framantat creierii la "fabricarea" listei cu strictul necesar pt. primele saptamani: golaveraj 5 mil. (fara patut, carucior, lapte praf + alte chestii)[:D]! Apropo de Rromania: am avut si eu un episod scarbos acum cateva sapt. (am tot uitat sa va scriu ...[gravi]). Cand am iesit de la serici, intr-i dupa-amiaza, am gasit pana dreapta spate. Afara era mizerabil, ploua si era frig. Buuuun. In parcare - nimeni. Asa ca m-am tarat pana la o vulcanizare. Acolo era un singur pusti care se ocupa de inca doua masini ale unor tipi grande, care s-au uitat in sila la mine. Astept eu, vad ca treaba se lungeste si ma duc si-l intreb pe pusti daca poate doar sa-mi schimbe roata, nu sa faca si pana, ca sa pot ajunge mai repede acasa ca sunt gravi si fac si pe mine. S-a uitat in sila si mi-a zis scurt: "nu vedeti ca sunt altii la rand si rampele sunt ocupate?". No comment. Am plecat la alta vulcanizare sontac-sontac, cu coada-ntre picioare, unde am avut noroc si mi-am rezolvat problema. ...tuuuuuuu-i Rromania masii! Scuze. Va pupicesc si mai vorbim. Sa aveti o zi buna! Lia [gravi] 26
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata dragi burticutze !!! Noi am fost la Institutul Cantacuzino sa ne refacem 2 analize - Listeria si Toxoplasma Igg-ul. Rezultele le vom avea pe 5.11 ceea ce este f bine ptr ca pe 6.11 mergem la vizita lunara la doctor. Luni - 3.11 mergem la CMU la o noua intalnire cu [bb] - abia astept. Ne-am program tot la dr Iosup - abia astept sa il revad pe dragul mamii [bis] [copil] Aseara ne-am culcat la 21.30 si am dormit neintorsi pana astazi de dimineata cand ne-a trezit tati sa plecam la serviciu [:D] La serviciu sper sa fie mai liniste astazi, ca ieri parca a fost ca la gara - toata lumea (adica clientii) vroiau cate ceva [bruta] Layla - cum te mai simti ? Adriana - da, as vrea sa merg intr-o zi la biserica din Udriste. Frumos ar fi sa mergem chiaar pe 26.11 cand este Sf Stelian - vorbim !!! PRISMA - eu merg. Aseara i-am spus lui Daniel si el se va duce cu Andrei la piscina asa ca noi ceilalti 2 membri ai familie [;)] suntem liberi. Deci ... Sa stiti ca o sa imi lipsiti cand am sa intru in concediu prenatal - ptr ca noi acasa nu avem calculator - si tare imi este ca o sa pierd legatura cu voi [q] nu stiu cum sa il conving pe Daniel sa luam un calculator acasa..!!!??? Anyway, sa ne bucuram de aceasta companie cat mai putem... Hai o zi minunata si fff armonioasa - sa nu lasati pe nimeni sa va supere, da ? Andra cu burtica de 26 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, mersi, mi-am notat. Eco acolo costa 600.000. Merita daca dr. tau nu are un eco asa de performant, sau nu-mi spune prea multe. Dr. Micu iti spune tot ce vede, e destul de profesionist in ecografie (deh, ii permite si aparatul!!) :) si face pozici frumoase!! :) Bafta! Poate pui pozicile sa le vedem si noi, ok?? :) Va pupam. Ven si [bibe] Markus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...