Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004(14)


Reliana

Recommended Posts

Diana, sa-ti ajute Dumnezeu sa faci un bebe sanatos si frumos si sa fii si tu sanatoasa in continuare! Ha, ha, ce mi-a placut "piper in poponeatza"!! Multam pt.informatia cu ciorapeii (eh, cam scumpisori). Ei, m-am apucat sa mai fac o lista cu ce-mi trebuie neaparat la momentul nasterii si pt. acasa, in primele sapatamani. Dupa ce termin, o postez. Ioana, servus! Mai stii ceva de vreo gazda prin Cluj? Pupici si toate cele bune! Lia [gravi]26
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ptr Lavv cateva informatii apropos de mesajul de mai sus. Informatiile sunt ptr femei [gravi]in 26 saptamani: Acum ar fi bine sa va faceti un test al glicemiei. Veti bea un pahar cu solutie de glucoza apoi vi se va lua o proba de sange. Daca rezultatul este anormal, ceea ce se intampla in 20% din cazuri, veti face un nou test, de toleranta la glucoza, prin care se va determina daca suferiti de diabet gestational, sau aveti un exces de zahar in sange, o problema des intalnita in aceasta faza a sarcinii. Poti sa apara dureri de maini sau incheieturi, sau puteti sa le simti intepenite. Toate tesuturile din corpul dvs sunt acum umflate astfel ca se creaza o presiune asupra capetelor nervilor care strabat aceste tesuturi, ceea ce va genera intepaturi si durere. Va poate ajuta daca purtati niste mansete stranse pe incheieturi. Luati si vitamina B6. Cu siguranta ca sunteti mai dolofana, fata devine si mai rotunjoara, gleznele se umfla. Unele femei reclama o scurgere din sani - galbuie, vascoasa din sani, numita colostru. Altele nu produc colostru decat dupa nastere. Acest "prim-lapte" este bogat in anticorpi care-l vor ajuta pe bebelusul dvs sa fie ferit de boli, si este prima mancare pe care o va consuma acesta (daca veti alapta). De obicei producerea lui are loc la 3-4 zile dupa nastere. Pupici, Andra cu burtica de 26 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prezent![:D] Azi sunt VARZA! Am un cap cat o banita, ochii de-abia ii tin deschisi, m-au luat rau senzatiile de greata (fierea mea cea lenesa de obicei, acu si mai si...) dar mi-e bine...N-am voie sa "cad"... Am dormit f. putin azi noapte, m-au framantat rau de tot gandurile, grijile, alea, alea...ale mele...Si cred ca si bb-icul a fost tare agitat, a simtit ca mamica lui e trista si-si face probleme...am momente in care simt ca nu sunt deloc intzeleasa si ma bat tot felul de ganduri "revolutionare"...sa plec, sa-mi vad de viata mea, SINGURA, etc...nu vreau sa dezvolt, acu' mi-am revenit putin, si cu singuranta imi voi reveni complet, dar de multe ori imi pun problema: oare merita sa faci din viata ta un permanent compromis? Sunt eu mai trista acu, dar imi trece! Sunt altele mai grele... Andruska, ma bucur ca ti s-a parut vocea optimista, in general colegii ma "alinta" cu "89.89.99..." va aduceti aminte, nu???[:D] Eh, mi-ar place sa fie mereu asha...trebuie sa fie insa si zile innorate, ca sa le apreciezi mai bine pe cele insorite, nu?[:D] Azi voi merge cu al meu sotz in Carrefour intr-o raita, ma voi uita si la articole de bb-i, ca sa pot compara cu cele de sambata, din Prisma...Pentru ca DA, nu am renuntat la ideea de a merge acolo! Tot in decembrie voi lua si eu lucrusoarele, insa vreau sa nu caut atunci ca disperata! Plus ca burtica creste, si creesste, e mai greu de plimbat mai incolo... Eu nu am inca probleme cu retentia, rar cand sesizez ca parca-parca sunt mai umflatzele degetele, dar asta aveam si inainte de a ramane insarcinata (uneori...) Echo imi voi face pe 6noe la CMU, una de morgologie fetala, tot pe 6 voi merge la Sanador pt. analizele uzuale, nu mai e decat o saptamana pana atunci! Si sper sa fie toate bune! Iau in continuare doar Ca, simt insa nevoia mai des de dulce, si voi patziti asta? Si ma abtin cat pot...si cand nu, NU![:D] Pupicei, hai ca mi-a mai revenit zambetul, n-as vrea sa ma intrebati de ce am fost trista, please... Ra (sapt. 28)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ra - dupa cum vezi ti-am bolduit numele cu culoarea VERDE - culoarea sperantei - . Si eu care tocmai voiam sa te sun sa te sustin - ca nu te pot trage de urechi (inca nu te cunosc atat de bine cat sa imi permit). Fi vesela [bum][:D][cheers][cool][;)][loveyou] ca totul trece chiar TOTUL (fie ca este bine sau nu) - iar starile sunt normale - sper doar sa nu fie ceva legat de sarcina ta sau de nasterea surorii tale. Te pup cu drag si hai 8989989 revino la starea ta obisnuita....! PLLLIIIIIZZZZZZZ, Andra cu burtica de 26 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit dupa o mica sedinta de lucru fulger... Andruska, esti o scumpa...multumesc de incurajari!!! Nu e legat nici de sarcina, nici de surioara mea...sunt doar niste "delushoare" in relatia de cuplu ce nu s-au netezit si din cand in cand ramanem blocati la poalele lor... E un subiect taare delicat, toate trec, stiu, insa depinde cum... Vorbeam de intzelegere...cand opiniile sunt total divergente, e mai greu sa gasesti acea intzelegere (si de-o parte, si de cealalta)... DE data asta voi fi eu cea rece care asteapta sa fie "topita" Hmm, vorbeati de dresuri...inca ma descurs si eu cu o marime mai mare, cand port fusta (taaare rar, mai nou)...M-am obisnuit cu salopeta, am lasat-o mai moale cu clientii si cu chestiile mai "oficiale", si ma simt atat de confortabil! Cand sunt in fusta lunga si ceva deasupra, trebuie sa spun ca sunt insarcinata, cand sunt in salopeta, e suficient, se VEDE si mi se cedeaza f. ushor locul in mijl. de transp. in comun![:D][:D][:D]... Ei, cu surioara mea va spun mai incolo...e tare deprimata, experienta de maternitate a coplesit-o, nu vreau acum de luni sa va incarc cu lucruri negative! Pupicei multi! Ra si bb-ic fotbalist[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragi "burticute", am pus ghilimele pentru ca deja nu mai suntem burticute ci ceva mai mult. La mine in ultimele 2 sapt. bb a crescut foarte mult. Vineri am fost la eco morfofetala si avem 991 grame , ficat, rinichi bine formati si bine pozitionati. La fel si inimioara e bine, coloana vertebrala e continua si e ok. Singura problema care m-a pus un pic pe ganduri este ca dr. a zis ca bb trebuia sa se fi intors deja si ca al meu sta in pozitie pelviana si ca s-ar putea sa si ramana tot asa.Voi stiti ceva legat de asta ? Eu m-am gandit ca bb se intoarce cu capul in jos in ultima luna. Si asa ca el nu a vrut sa ne arate sexul numai fundicu. Peste 2 saptamani o sa merg sa-mi faca echo Dopller. Aramona tu ce vrei sa faci ?Gandestete pentru binele bebicului. Gandestete la ceva frumos nu te lasa prada gandurilor negre. Eu de aproape o luna dorm doar 3-4 ore pe noapte dar pentru aia ma gandesc la ce e mai frumos si la zilele cand voi fi alturi de bb meu.Sambata si duminica am avut performanta de a dormi neintoarsa toata noaptea. Lia m-am tot gandit si eu la o gazda pentru prietena ta dar crede-ma nu stiu nici un loc . O sa mai caut si o sa-ti scriu. Andruska multumim mult pentru lista e cam lunga dar e foarte folositoare. Pt ca eu tot am incercat sa ma gandesc de ce as avea nevoie si cum nu ma prea pricep nici nu stiu ce sa cumpar. Va pup si va doresc o zi si o saptamana minunata. [gravi]27 sapt. Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Cris, deocamdata la binelele copilului ma gandesc, stiu ca toate gandurile negre sunt trecatoare (pana acum asha mi s-a intamplat![:D]), dar imi lasa un gust amar... Si mai e si ziua asta de luni (cine-o fi inventat-o?)...afara e uraaat, posomorat...friiiig... Da' diseara ma voi inveseli in Carrefour cand voi vedea pretzurile la produsele de bb-i![:D][:D][:D] Incerc sa-mi notez, sa vad ce si cum, sa va spun si voua! Eco morfofetala ai facut-o 2D, nu? Cam cat a costat? CA eu voi merge la una 3d si am inteles ca ma duce la vreo 2 mil. cu poze si caseta video...CE de pampersi as putea lua de banii astia... UUnde sunteti, dragi burticuztoaie(e bine asa, nu?)? HAideti, e frumos afara, e minunat, soarele zambeste vioi (la altii, nu la noi...)... Ramonica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi burtici nu prea mici, Va spunem si noi buna dimineata, cam somnorosi ce-i drept, dar destul de zglobii daca stam sa ne gandim bine la vremea de afara. Week-end-ul care a trecut ne-a placut tare mult (atat la mamica, cat si la copilas) ptr ca am cam lenevit. Curatenia de dupa zugraveala am terminat-o, si oricum au facut-o altii si dupa aceea taaare bine a fost sa stam in aerul acela schimbat de curatenie si in atmosfera calda din casa. Si deci....am facut mancarica- ciorba de fasole uscata cu putina afumatura si mancare de telina cu fripturica, apoi ne-am plimbat putintel prin cartier ca sa fim aproape de casa, in caz ca ne ia frigul si apoi iar somnic la pranz, si televizor, si...etc- chestii din astea domestice. In tot acest timp bebe a fost foarte jucaus, iar mami vesela ca il simte. Mai greu a fost azi de dimineata cand a trebuit sa scoatem nasucul din casa si am vazut cat este de frig. Baaarrrrrrr!!!! Bun venit noilor burtici (daca or fi burtici, ca inca nu ne-au spus!!) Va pupic si astept vesti, Andra-[gravi]in sapt 27 & bebe baietel Acesta era mesajul pe care vroiam sa il postez de dimineata pe la 9:30, dar dupa ce l-am scris, am constatat ca nu mai merge Net-ul. Si uite asa...... am tot ametit calculatorul de azi-dimineata rugandu-ma sa ma pot conecta ca sa mai vorbesc cu voi. Andruska, multumim ptr listuta, dar vprba uneia dintre fete.....bani cu sacul ne-ar trebui chiar si ptr jumatate din ce e scris acolo. Oricum ne este de mare folos, macar orientativ. Lavv, eu iau Materna cu seleniu de aproximativ o saptamana si nu mi s-au umflat mainile si picioarele. Vezi ca trebuie luata dimineata dupa micul dejun!!! Criss, eu chiar ma gandeam ca de ce s-o fi intors bebe cu capul in jos deja, ca asa era saptamana trecuta la echo. Dr mi-a spus ca e bine, dar daca si tie ti-a spus ca asa ar trebui, chiar m-am linistit. Eu am facut pana acum la fiecare control echo, asa procedeaza dr meu ptr ca are echograf la el in cabinet si il masoara de fiecare data pe bebe si ii estimeaza varsta, care este de fiecare data cu o saptamana mai inaintata decat varsta sarcinii. Ah, si uitam sa va spun de ce mi-a placut week-end-ul acesta. Pentru ca am mancat tort si am baut putintica sampanie deoarece am implinit 6 ani de casnicie. Ramona, te vrem din nou vesela si optimista. Chiar si bebe te vrea asa!!!! Pupici, Andra-[gravi] in sapt 27 & bebe baietel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Pana apuc sa va zic una alta, despre sora mea, tin sa va spun ceva ce mie mi se pare important (stiam, dar nu chiar exact ce trebuie), unele poate stiti: masati-va zilnic SFARCURILE, nu va fie nici teama, nici mila...Sora mea se chinuie acum sa alapteze, are febra laptelului, copilul a ranit-o rau de tot...etc, etc... Poate va ajuta, cica asistentele au tabarat cu gura pe ea ca de ce nu si-a masat? Ea isi masa doar sanii, cand dadea cu crema...Deci atentie mare si la sfarcuri, ele tb. sa fie bine formate ca sa nu aveti probleme! Poate stiati, eu nu... Pupicei!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani ! Andra sa fiti fericiti si sa va bucurati de bebitul care creste acum in burtica ta [copil]. Noi o sa implinim 5 ani la anul pe 25.04 - cand vrem sa facem si botezul lui bb. O sa fie tare frumos si emotionant - sa vedem cum pica cu postul Pastelui :-) Va pupacim, Andra cu burtica de 26 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...