Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004(14)


Reliana

Recommended Posts

Carmen, va multumesc, am observat ca sunteti toate f. grujulii si ma bucura tare mult asta! Andra, numerele de telefon sunt: 2120567, 2120570, eu m-am programat la D-na Dr. Chitescu Rodica. Medicul meu are f. multa incredere in dansa, au lucrat impreuna (la Municipal, daca bine-am retinut...)mi-a spus ca este un diagnostician si un echografist super competent, si mult mai atent decat cei care au luat-o pe panta comerciala(vestitele nume Pop...Iosup), care sunt de altfel f. buni, insa avand prea multi pacienti nu prea au timp sa ocupe de fiecare in parte k lumea... Si la d-na dr. se fac programari, am intzeles ca nu-si incarca programul decat cu numarul de persoane pe care le poate vedea CA LUMEA (calitate servicii vs. numar pacienti mare...). Dansa este Joi intre orele 16-20. O echo 3D cu morfologie fetala costa 1.700.000 Lei, plus poze, daca vrei (20.000/buc.) + 200.000 inregistrarea pe caseta video (optional, de asemenea) Referinte excelente exista si despre medicii de mai sus, insa prefer sa merg pe "mana" medicului meu! Banii tot aia sunt! Parca Adriana a fost la Iosup, iti poate spune mai multe! Pupici, RA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Layla, incearca si lapte cald (cit suporti) in care ai topit un cubulet de unt. Suge vitamina C(ascovit cu fructe)la greu, iar daca incepe sa te doara mai tare (gitul), infierbinta in ceaunas faina de porumb in combinatie cu sare mare(grunjoasa, sau de care ai), pune amestecul fierbinte intr-un saculet de pinza(fata de perna- puisor )si tine-l in jurul gitului ca un fular pina se roseste pielea. Ia si un sirop de tuse-Stodal, daca te incearca nefericita TUSE, dar poate ca nu.....puschea pe limba mea.... Misa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra, intr-adevar si eu si Andruska am facut ecografia tridimensionala la CMU, la dr. Iosup. Eu personal am fost f. multumita de prestatia lui. Este un tip f. calm, care are rabdare sa-ti raspunda pe indelete la toate intrebarile. Mie mi s-a parut f. riguros si meticulos. Am stat intinsa pe masa 45 de minute, de-mi amortisera toate cele. Am fost programata luni pt. miercuri, deci f. repede si nu am asteptat decat 5 minute la usa cabinetului. Prima data se uita global la bb si la uter, col, vezica urinara. Mie mi-a descoperit un fibrom pe care nu-l vazuse nimeni la ecografiile anterioare. Apoi o ia pe bucatele: masoara tot de la cerebelul lui bb pana la rinichi, femur, colul tau. Vizualizeaza circuitul sangvin al lui bb pt. a vedea daca exista malformatii ale inimii. Si multe alte date. Eu ti-l recomand din inima. Am auzit si citit numai lucruri bune despre el. Preturile ti le-a spus Ramona. Layla, nici mie nu-mi plac camasile de noapte. Stau mai mult dezbracata decat imbracata cu ele. Nu cred ca e nici o problema cu pijamaua, dar sa fie larga si cu pantalonii mai inalti ca sa-i tragi peste burtica, in eventualitatea unei cezariene. Daca nasti natural chiar nu cred ca exista nici un impediment. Am inteles, de la o prietena care a nascut, ca e o singura problema: cand mergi pt. toaleta de dupa nastere e bine sa-ti dai pantalonii jos din camera si sa-ti iei capotul pe deasupra ca sa-ti fie comod sa-l dai jos. Ai grija cu gatul! Mi se par cam nesimtiti colegii tai de birou cu fumatul. De ce nu le spui pe sleau ca te deranjeaza? Banuiesc ca au unde iesi afara din birou ca sa fumeze. Chestie de proasta crestere [bang]. Pupici. Adriana [gravi]in 25 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara Burticute Cris, Misa multumesc pt. retete, ma simt mai bine. Mi-a fost cam frica sa nu ma apuce gripa cu atitia colegi virusati prin preajma mea. Cu fumatul este o poveste mai lunga, eu sunt singura nefumatoare din birou (am fumat si eu in facultate) si de cand am venit in Buc de 2 ani ma tot chinui sa-i lamuresc pe scumpii mei colegi sa nu mai fumeze in birou. Am reusit doar sa nu-i mai las sa fumeze la mine in birou, dar fumeaza peste tot in celelalte birouri, si cum la noi stau usile deschise, tot fumul parca vine spre mine. Daca inchid usile de la birou se simt lezati, cred ca am ceva de ascuns, etc. Oricum mai am un pic si intru in concediu. M-am hotarat cu 1 dec daca totul este OK. Sa va povestesc "aventurile mele din metrou" din seara asta din ciclul "nesimtirea cat China": la Univesitate vad pe peron o graviduta cu o burtica mare, mare probabil in ultima luna, care mergea tare leganat. S-a urcat in metroul plin si se uita disperata dupa un loc, sau dupa careva sa il ofere. Ti-ai gasit!!!M-am ridicat eu si i-am dat locul. Cand mi-a vazut si mie burtica s-a simtit vinovata saracuta. Husbanul are treaba la computator, revin mai tirziu Layla - 29 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor am intrat sa va scriu citeva detalii despre listuta pt spital: in primul rind fiecare spital are regulile lui,la multe nu va lasa cu camasa de noapte de acasa si este mai bine sa le folositi pe ale lor ca o sa va patati f mult in primele 2 zile,cu tampoane,doar vata aveti voie si nici cu lucrusoare pt bb.acum sa va dau ce mi am pus eu in bagaj(cu ce am voie la spitalul municipal): -camasa de noapte(am luat una sa o am la mine) -chilotii 6-7 perechi -sutien 2 -vata 2 pachete mari si 10 tampoane -prosoape 2 mari -capot,papuci -sosete 3 perechi -aparat foto cu film,cartela telefon -telefon mobil si listuta cu nr de telefon -aparate de ras 2 -cosmetice(crema,pasta dinti,sapun,periuta,etc) pt bebe pampers,ulei,servetele umede,sapun si lucrusoarele cu care il imbrac cind plecam ca in spital nu am voie cu lucruri de acasa. va doresc sarcini usoare si fara probleme in continuare julia 39 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Burticute, bine v-am regasit. Deoarece sunt un pic grabita, o sa incerc sa fiu cat mai la obiect: si noi am auzit de masajul sanilor si am intebat dr. care ne-a spus sa nu imi fac nici un fel de masaj si SA NU-I MULG de acum, caci din experienta lui a vazut cazuri in care, la „sfatul initiatilor” burticile au ajuns sa nu mai poata controla scurgerile care, va dati si voi seama sunt crancene, albe (nu poti sa le ascunzi nicicum) si mai si miros in permanenta a lapte. Da, mai tarziu, pentru pregatirea mameloanelor este indicat sa se realizeze un masaj, dar, parerea mea, intrebati medicul curant. Pentru Ioana77 – si eu am scurgeri, dar sunt mici si sunt descrise ca destul de frecvente, ca un raspuns la adaptarea sanului pentru alaptare. Nu te ingrijora deci. Sa ai grija de Arturici, sa creasca mari si voinici ! DARAEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat, asa ca revin (in forta) – gargara cu sare stiu ca este buna, dar INAINTE CA FARINGELE SA FIE INFLAMAT – prin asta CRAPA TOTI bilibistrocii care nu suporta sarea, desi mai sunt si unii din aceia…. Pentru raceala (simpla) eu stiu si am si folosit reteta aceea cu miere, usturoi presat prin presa si lamaie stoarsa. Este destul de greu de inghitit pentru cei care nu suporta usturoiul (si nici pusi nu o sa mai dati usor) dar va asigur ca functioneaza… cel putin la mine a functionat !!! Atentie la cei cu gastrite – ei sa cam evite, caci nu stiu cum o sa suporte !!! Somn usoooorrrrrr ! [pup][pup][pup][pup][pup] DARAEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. vad ca sunteti foarte active dupa-amiaza... Laylaeu am incercat inainte de a ramine insarcinata, anul trecut deci, sirop din muguri de pin, care se este un produs natural, care se gaseste in Plafare si chiar si in unele farmacii. Mie mi-a facut foarte bine. Daca este mai grav, incearca dimineata, dupa ce te trezesti sa amesteci zeama de la jumatate de lamiie cu 1-2 lingurite de miere si sa o bei. In rest, sper ca nu veti raci prea tare. O zi buna! Ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi burtici, Ce mai faceti? Noi suntem bine, in continuare zburdalnici, dar ceva mai linistiti decat in week-end. Apropo de week-end, abia astept sa vina, ca am programat o iesire din Bucuresti, la aer curat, la tara, ca sa-i mai dam si lui bebe sa miroasa niste aer de padure, nu numai fumul si praful din Bucuresti. Bebe se pare ca a prins vigoare ptr ca ma loveste din ce in ce mai puternic si se incordeaza din cand in cand de zic ca-mi iese prin burtica. Tati e tare distrat cand vede cum imi tresare burtica si a devenit foarte grijuliu in ultima vreme. Ramona si Adriana, multumesc mult ptr informatiile despre CMU si medicii de acolo.[pup][pup] Cred ca o sa ma programez si eu saptamana viitoare. Mie dr. nu mi-a recomandat astfel de echo, mi-a zis ca numai in caz de ceva suspect se face asa ceva, dar eu as face ca sa stau linistita. Probabil ca nu mi-a recomandat si ptr ca la fiecare vizita el il "vede" pe bebe si il tot masoara. Aseara am deliberat cu tati al nostru si am ajuns la concluzia ca unul dintre cele doua prenume ale lui bebe va fi Alexandru. La cel de-al doilea inca ne mai gandim. Va pupic si astept vesti, Andra-[gravi]in 27 de saptamani & bebe Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, si am uitat, eu stiu ca e bine sa ai totusi o camasuta de noapte la spital pe care sa o folosesti la travaliu. E mai comoda. Iar pijamalele si camasile sa fie cu nasturi la piept, neaparat. De asemenea, sa nu uitati si 4-5 perechi de sosete si 2 pachete de vata pentru travaliu si imediat dupa nastere (ca acolo te rogi sa-ti dea mai multa) si unguent pentru hemoroizi. Daca imi mai amintesc ceva, va zic. Ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...