Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pt. sotiile de GC din DE...


Ela

Recommended Posts

... referitor la dreptul de munca! Probabil unele dintre voi deja sunt in posesia mult doritului Arbeitserlaubnis - eu scriu pentru cele care inca nu au purces la lupta - ca se poate![bis] Eu am facut 2 ani in Germania in iulie dar din varii motive abia acu cateva zile am ajuns la Arbeitsamt! Inainte a fost nevoie sa imi schimb viza de rezidenta din pasaport (a fost o formalitate, sotul meu s-a ocupat de asta) iar la Arbeitsamt totul a mers ok, cu mentionarea ca a depins de felul de viza pus de Ausländerbehörde inainte (adica au pasat pisica in curtea AA)!Acum astept in 14 zile minunatul Arbeitserlaubnis unbefristet in cutia postala (ATENTIE!!! este "unbefristet" ca domeniu de activitate, NU ca durata in timp - asta e deja limitata de viza noastra pe 5 ani. Bineinteles ca daca vom avea contract de munca pe duratat nelimitata la finalul celor 5 ani nu e nici o problema sa obtinem o prelungire a vizei - va pot oferi mai multe info.) Daca vreuna din voi aveti intrebari - va stau la dispozitie. Pentru nelamuriri - un topic foarte bogat in informatii gasiti si pe www.romanians-de.org ! Un singur lucru vreau sa mai mentionez - se califica pentru Arbeitserlaubnis nu doar sotiile de GC ci si cele care stau deja de 2 ani in Germania! Ca de obicei, Numai bine![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Initial creeata de Ela ATENTIE!!! este "unbefristet" ca domeniu de activitate, NU ca durata in timp - asta e deja limitata de viza noastra pe 5 ani. Bineinteles ca daca vom avea contract de munca pe duratat nelimitata la finalul celor 5 ani nu e nici o problema sa obtinem o prelungire a vizei - va pot oferi mai multe info.
Cum adica "unbefristet" ca domeniu de activitate? Poate vrei sa spui "unbeschränkt"? La mine chiar scrie ca e unbefristet dar eu am inteles ca daca dupa cei 5 ani ni s-ar spune ca trebuie sa ne intoarcem acasa si sotului nu i se mai prelungeste viza, noua nu ni se va prelungi viza in ciuda acestui "unbefristet", chiar daca ai contract de munca pe termen nelimitat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by osolita
quote:
Initial creeata de Ela ATENTIE!!! este "unbefristet" ca domeniu de activitate, NU ca durata in timp - asta e deja limitata de viza noastra pe 5 ani. Bineinteles ca daca vom avea contract de munca pe duratat nelimitata la finalul celor 5 ani nu e nici o problema sa obtinem o prelungire a vizei - va pot oferi mai multe info.
Cum adica "unbefristet" ca domeniu de activitate? Poate vrei sa spui "unbeschränkt"? La mine chiar scrie ca e unbefristet dar eu am inteles ca daca dupa cei 5 ani ni s-ar spune ca trebuie sa ne intoarcem acasa si sotului nu i se mai prelungeste viza, noua nu ni se va prelungi viza in ciuda acestui "unbefristet", chiar daca ai contract de munca pe termen nelimitat.
Nu - m-am exprimat f. corect! [;)] Scenariile posibile sunt multe - eu o sa iau in calcul unul singur - noi ca sotii, in baza dreptului de munca obtinut - ne gasim un job si primim un contract de munca pe termen nelimitat!La sfarsitul celor 5 ani, pe baza acestui contract de munca - e necesara doar o prezenta la AA si se capata viza de rezidenta pe inca 2 ani. Istoria se repeta dupa alti 2 ani - iar dupa 4 ani ne calificam pentru depunerea dosarului de rezidenta permananta (asta pe baza actualei legi a strainilor din DE, fara a lua in calcul Zuwanderungsgesetz in dezbatere si despre care o sa aflam pe 19 dec. ce si cum). Acelasi lucru este valabil si pentru sotii nostri GC! In afara informatiilor de la un avocat (pe care le consider relative in masura in care legea in DE o face Beamter-ul) ma bazez pe un caz concret - al unui coleg de-al sotului meu, chinez, care si-a facut temele inainet de a veni in DE si desi era in voga GC el a cerut contract pe durata nelimitata! La anul in mai va face 4 ani si dupa a 2-a renoire de viza isi va putea depune linistit actele de rezidenta permanenta - fara sa-i pese de fazele in care poate ajunge atat de dezbatuta Lege a Emigrarii! Si asta pentru ca cei veniti cu GC - desi au 5 ani de platitori de impozite la statul german - daca nu se adopta o lege a emigrarii - conform legislatiei actuale NU pot fi candidati pentru rezidenta permanenta pt. ca au "facut" acesti 5 ani in baza unei legi speciale![bang] Da- stiu! E ciudat, complicat si ilogic! Dar - Wilkommen in Deutschland![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...